Zimowa wyprzedaż w ZackRoman - 30% zniżki! Wejdź i sprawdź sam!

Zapisz się do newslettera!

Biała mucha czy czarna mucha?

Marzec 24, 2013
22 komentarze

[embedplusvideo height=”388″ width=”640″ standard=”http://www.youtube.com/v/ZnqGMoVrqYA?fs=1&hd=1″ vars=”ytid=ZnqGMoVrqYA&width=640&height=388&start=&stop=&rs=w&hd=1&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep8079″ /]

 

Dlaczego mężczyzna w smokingu i z dobrze dobraną czarną muchą został uznany za kelnera?

Co prawda hrabia Grantham założył poprawny smoking, ale i tak otrzymał finezyjny nokdaun od hrabiny wdowy (ang. dowager) Lady Violet w pierwszym odcinku otwierającym trzeci sezon Downton Abbey. Na kolacji był wymagany strój formalny wieczorowy czyli frak (ang. white tie). Hrabia założył smoking (ang. black tie) i został uznany za kelnera.

Angielska szlachta do perfekcji nauczyła się ubierać swoich pracowników/służbę  à rebours, tak żeby wciąż byli eleganccy, ale dla wszystkich pozostawało jasne, kim są. Jednym ze sposobów była biała mucha do smokingu i czarna do fraka. Zgodnie z obowiązującymi (nadal!) zasadami należy założyć białą muszkę do fraka i czarną do smokingu. Innym sposobem, pokazanym właśnie w filmie, były fraki dla kelnerów na kolację black tie, albo smokingi na kolację white tie. Dzięki temu, kelner wciąż był elegancki, ale nikt nie miał wątpliwości skąd się tu wziął. 

22 komentarze

Podobne wpisy

Blogerzy modowi – przegląd subiektywny (cz. 3)

To już ostatnia odsłona cyklu. Na mapie męskiej blogosfery jest jeszcze parę interesujących punktów, ale żeby Was nie zanudzić, trzeba dokonać wyboru. Przedstawiam moje spojrzenie na dwóch ...

10 najlepiej ubranych filmów. Część 1

Klasyczna elegancja towarzyszyła wielkiemu kinu od samego początku. Które filmy wzbudzają największy podziw zwolenników tradycyjnej mody? (Autor: Łukasz Łoziński)

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
Zamknij