Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Czarny garnitur na wszystkie okazje. Mit numer 7

Czarny garnitur na wszystkie okazje. Mit numer 7

Kiedy mężczyzna decyduje się kupić garnitur na wszystkie okazje jego wybór często pada na ubranie w kolorze czarnym. Zestaw uzupełnia biała koszula, czarne buty i czarny, wąski krawat. Czy jest to dobry wybór? W 7 odsłonie cyklu „Parszywa dwunastka” obalam mit czarnego garnituru.

Niestety czarny jest kolorem wyjątkowo mało uniwersalnym i kupno czarnego garnituru, jako pierwszego i jedynego, to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Na jakie okazje możemy nosić garnitur w kolorze czarnym? Podaję 5 przykładów.

[sociallocker id=”9264″]

  1. Według zasad czerń nosimy tylko wieczorem. Stroje wieczorowe – smokingi i fraki, są przecież wykonane w kolorze czarnym. W XXI wieku czarny garnitur może stanowić dla nich alternatywę, ale oczywiście jako ubranie formalne noszone po zmroku.
  2. Paradoksalnie w dzień czarny garnitur nabiera zupełnie innego charakteru niż wieczorem. Nie jest już kolorem kojarzonym z wielkimi balami i galami. Staje się mrocznym i smutnym ubraniem pogrzebowym
  3. Czarny garnitur ze względu na wieczorowe i pogrzebowe konotacje nie ma także zastosowania w sytuacjach biznesowych (z wyjątkiem dyrektorów zakładów pogrzebowych).
  4. Czarny nie jest kolorem sportowym i szczególnie źle wypada w wersji casual w postaci czarnej marynarki sztruksowej.
  5. Czarny garnitur na czaślub i wesele nie jest właściwym strojem. Nie bez kozery jest uważany za kolor żałobny. Chyba, że to sprytny wybieg męskich uczestników ceremonii ślubnej. Pan Młody i goście weselni mogą przecież założyć czerń w ramach żałoby z powodu utraty stanu kawalerskiego.

Ponadto mężczyzna o jasnej karnacji i jasnych włosach, który przy słonecznej pogodzie założy czarny garnitur, będzie wyglądał mało atrakcyjnie. Czerń garnituru i biały kolor koszuli wyciągnie każdą wadę słowiańskiej cery i bladość twarzy. W dzień Polacy powinni unikać ubrań o dużej skali kontrastu. W nocy na odwrót. Przy słabym, sztucznym świetle biel koszuli i czerń garnituru pozwoli skupić uwagę na noszącym, bez uwydatniana negatywnych cech jego karnacji.

Alternatywą dla czarnego jest przede wszystkim granat oraz szarość. Granat jest najbardziej uniwersalnym kolorem, bo będzie dobrze służył w dzień i w nocy. Szarość jest bardziej kolorem na dzień, niż na noc. Do grafitu nie jestem osobiście przekonany, bo nie będzie się wiele różnił od czarnego. Zdecydowanie atrakcyjniejszym kolorem na ubranie noszone w dzień jest średnio-szary (ang. medium gray). Latem można go nawet zastąpić jasnym-szarym i jaśniejszymi odcieniami granatu. Jedna z zasad eleganckiego ubrania na lato głosi, że jak nie wiesz jaki odcień wybrać zdecyduj się na ten jaśniejszy.

Kawa została wyłożona na ławę, a konie poszły po betonie. Na pytanie garnitur czarny czy granatowy odpowiedź może być tylko jedna. Czarny garnitur to nie jest garnitur na wiele okazji. Mimo wszystko moja argumentacja nie trafi do każdego. Potrzeba doszukiwania się oryginalności w eleganckim ubraniu jest wciąż ogromna w narodzie. Tylko po co? Dziś trzymanie się zasad zdecydowanie bardziej może wyróżnić niż ich łamanie. Czarny garnitur zostawmy bohaterom filmu Wściekłe Psy.

Cykl Parszywa Dwunastka:

Mit numer 1

Mit numer 2

Mit numer 3

Mit numer 4

Mit numer 5

Mit numer 6

  [/sociallocker]

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij