Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

H. Lesser Lumbs Golden Bale

H. Lesser Lumbs Golden Bale

H. Lesser w siedzibie

Najbardziej prestiżową tkaniną w angielskim krawiectwie miarowym jest H. Lesser Lumbs Golden Bale, utkana z najlepszej wełny pozyskanej z australijskich merynosów. W styczniu odwiedziłem siedzibę główną Lessera oraz Harrisons w Exeter i przywiozłem kilka smakowitych kąsków do Polski. Szczegóły poniżej

Magazyn tkanin w Exeter
Magazyn tkanin w Exeter

H. Lesser Lumbs Golden Bale jest uważana za jedną z najlepszych tkanin na świecie. Jest miękka w dotyku, a mimo wszystko trwała. Słynie z matowego finiszu. Dodatkowo, wraz z wiekiem, garnitur z Golden Bale nabiera patyny. W Londynie, z dużą dozą czarnego humoru, mówi się, że jeśli bankier/prawnik popełni samobójstwo i wskoczy do Tamizy to należy go uratować, sprawdzić czy ma garnitur z Lumbsa, jeśli tak to go zdjąć, a nieszczęśnika wrzucić  z powrotem do wody. Taką estymą cieszy się ten materiał u koneserów szycia miarowego. W branży finansowej i prawniczej w Londynie Golden Bale pozostaje ulubionym materiałem na garnitury.

Lumbs Golden Bale była pierwszą firmą, która wyprodukowała wełnę wysokoskrętną super 100’s (o grubości włókna 18.75 mikronów lub mniej).  Joseph Lumb & Sons od ponad stu lat są znani, jako producenci wysokiej jakości przędzy. Po nią wyprawiali się aż do Australii, gdzie kupowali wełnę merynosów. Dziennie kupowano jedynie półtorej beli wełny. Dzięki temu wybrana wełna była zawsze najwyższej jakości. To się po dziś dzień nie zmieniło i kupcy z Lumbs & Sons własnoręcznie wybierają wełnę merynosów na aukcjach w Australii. Następnie wełna trafia do Anglii. Jest barwiona w Bradford i tkana w Huddersfield. Huddersfield to główny okręg włókienniczy w Anglii, skąd pochodzi większość tkanin z krajką Made in England.

image061

Po II wojnie światowej prezes firmy Teddie Lumb zaczął nagradzać najlepszych farmerów medalem Golden Bale. Wtedy też firma H. Lesser zaczęła mieć w ofercie tkaniny z przędzy Lumbsa, które stały się ulubionymi materiałami krawców na Savile Row. Ze względu na niewielką skalę produkcji tylko najlepsi kupcy bławatni mogli mieć w ofercie Lumbs Golden Bale. H. Lesser był jednym z nich. Firma miała siedzibę w londyńskim West Endzie i dostarczała tkaniny krawcom z Savile Row. W 2010 roku niestety to się zmieniło. Zostało kupiona przez LBD Harrisons i przeniosła się do Exeter. Powód był banalny. Koszt magazynowania tkanin w centrum Londynu był zbyt duży. W dobie Internetu i telefonów komórkowych firmy tkaninowe przeniosły się na peryferia, a w Londynie pozostały tylko biura, najczęściej jedno-osobowe. Jedynym wyjątkiem jest Smith Woollens oraz W. Bill, ale oni przetrwali tylko dlatego, że są firmami na małą skalę a za sterami wciąż stoją pasjonaci tkanin. Lesser w Londynie był znacznie większym przedsięwzięciem. Do tego firma była źle zarządzana przez dwóch księgowych z zawodu, którzy odziedziczyli biznes i nie wkładali w niego serca. Z ulgą firmę sprzedali. Postawili jeden warunek. Musi pozostać w angielskich rękach, więc kupcy z Azji i USA musieli się obejść smakiem.

Lumbs Golden Bale było synonimem świadomego luksusu (nie mylić ze zbytkiem) i po dziś dzień tak zostało. W Anglii wciąż wielu klientów zamiast wełny wysokoskrętnej super 150’s lub wyższej nadal wybiera Lumbs Golden Bale. Ta niezmiennie pozostaje w skrętności super 100’s. Rozmawiałem na ten temat z krawcami z Anglii, którzy uważają że jest to najlepsza skrętność na tkaninę na garnitur miarowy. Tkanina jest już szlachetna, ale wciąż jest treściwa w chwycie. Nie przypomina piórka czy papieru, jak wiele innych lekkich tkanin o cieniutkich włóknach.

Super TabelaDrogą wyjaśnienia oznaczenie super 100’s dotyczy grubości włókna w przędzy (mierzonego w mikrometrach). Samo słowo „super” to po prostu najlepsza wełna (best wool). Im wyższa skrętność, tym średnica włókna mniejsza, a tkanina lżejsza. Wełna wysokoskrętna jest delikatna, bardzo miękka, przypominająca jedwab w dotyku i posiadająca połysk. Szczególnie ten ostatni nie jest dla wszystkich. Pomijając kwestie estetyczną, a biorąc pod uwagę rodzaj i środowisko pracy, prawnicy czy też bankierzy nie powinni chodzić w błyszczących garniturach. Tradycyjna wełna czesankowa o mniejszej skrętności jest najczęściej trwała, wręcz „pancerna”, często szorstka i matowa. Mówi się o niej, że jest to tkanina rodem ze Starego Świata. Natomiast Lumbs Golden Bale połączył trwałość i matowy finisz z niezwykłą miękkością wełny. Dlatego jest jedyna w swoim rodzaju.

W poszukiwaniu tkanin

Teraz jest rzadka okazja do nabycia materiałów Lumbs Golden Bale z lat. 80 i 90. Osobiście wybrałem najlepsze kąski z magazynu H. Lesser w Exeter. Pół dnia myszkowałem w składzie tkanin. Selekcja była bolesna i trudna, ale musiałem podejść rozważnie. 100% mohery z ery The Beatles musiałem zostawić na inny raz. Przywiozłem głównie gładkie kupony garniturowe (między 3m, a 4m). Jest też kilka kuponów spodniowych i marynarkowych, Do większości kuponów jest dołączona etykietka z oznaczeniem, kiedy tkanina została wyprodukowana, ile metrów miała oryginalnie bela i jak przebiegał jej proces sprzedaży. Są zarówno tropiki w gramaturze 260, jak i wełny czesankowe 330g i 400g oraz flanele 400g. Część tkanin nie ma oznaczenia Lumbs i pochodzi z innych próbników Lessera. Najstarsza tkanina New Status z domieszką kaszmiru pochodzi z końca lat 60. XX w.!

Cena za metr Lumbsa z aktualnego wzornika wynosi aż 890 zł/metr. W Studio Szarmant jedynie 350 zł/m lub mniej. Jest to rzadka okazja do nabycia Lumbsa w bardzo atrakcyjnej cenie.

W razie pytań proszę pisać na info(at)szarmant.pl

Tkaniny H. Leser Lumb’s Golden Bale wraz ze zdjęciami i opisami są dostępne na moich aukcjach internetowych w serwisie eBay.pl Występuję pod nickiem super_wool

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij