Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Jak się ubrać na ślub? Szarmanckie pogotowie #1

Jak się ubrać na ślub? Szarmanckie pogotowie #1

Jak wybrać garnitur na ślub? Jaka mucha pasuje do smokingu? Czy krawat slim na wesele to dobry pomysł? Czy koszula pod kolor sukni Panny Młodej to właściwe rozwiązanie? Tu znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Czytelnicy zadają mi często pytania o klasyczną modę i nic dziwnego, bo w tej dziedzinie nie brak zagadek. Tym razem zajmiemy się sprawą zasadniczą: jak się ubrać na wesele.

 

Pytanie 1

Witam Pana!

W sierpniu staję na ślubnym kobiercu. Pozostało jeszcze sporo czasu, ale wybór garnituru spędza mi sen z powiek już teraz.

Przeglądałem wiele propozycji. Ponieważ jestem ciemnym blondynem, najodpowiedniejszym kolorem garnituru wydaje mi się granatowy. Chciałbym uniknąć efektu „wiatru w nogawkach” dlatego planuję nabyć garnitur taliowany (chyba nie ma przeciwwskazań, aby przywdziać taki garnitur na ślub?). Najważniejsze dla mnie pytanie brzmi: muszka czy krawat? W muszce nie czuję się sobą, więc wolałbym krawat. Pojawia się jeszcze pytanie o kolor: jaki krawat do granatowego garnituru będzie wyglądał najlepiej? Czy do garnituru typu slim pasuje krawat slim, czy na ślub powinien być normalnej szerokości? Kolejny dylemat: poszetka! Jaki kolor? Taki jak krawat czy muszka będzie ok?

Proszę Pana o radę!

Radosław

 

Wszystko to są świetnie postawione pytania. Uporządkujmy zatem wiedzę.

Kolor

Granatowy garnitur to bardzo dobry wybór. W przypadku garniturów ślubnych nie mamy wielkiego pola do manewru. Wybieramy w zasadzie między gładką szarością a granatem. Blondyni wyglądają wyjątkowo dobrze w granatach, choć kolor średnioszary też jest nie do pogardzenia. Natomiast już popiel czy grafit może być jednak za ciemny dla blondyna.

stylizacja granatowy garnitur
Taki zestaw (pomijając wzorzystą poszetkę) dobrze sprawdzi się na wszelkich uroczystościach

Tkanina

Proszę koniecznie sprawdzić, czy tkanina garniturowa jest naturalna i czy dobrze oddycha. Letni formalny garnitur powinien być wykonany z tropiku, czyli z materiału o otwartym splocie. Kiedy spojrzymy przez taką tkaninę pod światło, będzie się ono przebijać. Wszystko przez luźną strukturę, która sprawia, że materiał jest przezroczysty – a to świadczy po prostu o tym, że się w takim garniturze nie ugotujemy.

przypinany kołnierzyk

Formalny garnitur powinien być wykonany w 100% z wełny. Wiem, że wełna kojarzy się z ciepłym ubraniem na zimę, ale, proszę mi wierzyć, wszystko zależy od splotu. Nawet w gorącej Italii nosi się garnitury z wełny typu tropik. Podszewka powinna być wykonana z oddychającej wiskozy (cupro). To najlepszy materiał na podszewkę. Uwaga – podszewka z poliestru radykalnie ogranicza przepływ powietrza. Radzę uważnie czytać metki, żeby uniknąć rozczarowań.

stylizacja z szarą kamizelką

Fason

Oczywiście polecam garnitur z wyraźnie zaznaczoną talią, dopasowany do sylwetki. Tak zwane worki przestały być modne 10 lat temu. Elegancki mężczyzna szyjący na miarę zresztą nigdy takich ubrań nie nosił, co pokazują ubrania przed laty uszyte na Savile Row.

Klasyczne proporcje pozostają niezmienne. A to oznacza, że trochę luzu trzeba sobie zostawić. Postawny mężczyzna w garniturze super slim, przeznaczonym dla nastolatków, narazi się na śmieszność. Nogawka powinna trzymać się przy nodze, ale nie opinać jej ciasno jak spodnie-rurki. Klasyczny garnitur taliowany to nie to samo, co garnitur obcisły.

Mucha czy krawat?

Właściwie sam Pan sobie odpowiedział na pytanie o to, co zawiązać pod szyją. Lepiej wybrać to, w czym najlepiej się czujemy. Nie chcemy sobie fundować zbędnego dyskomfortu na własnym ślubie.

A jaki w jakim kolorze powinien być krawat ślubny? Pod rozwagę warto wziąć przede wszystkim odcienie szarości i granatu. Do granatowego garnituru polecam szczególnie krawat w kolorze srebrnoszarym. Może być gładki albo w mikrowzór. Jeśli zależy nam na wyglądzie angielskiego dżentelmena, warto rozważyć krawat w czarno-białą pepitkę lub kratkę księcia Walii.

niebieskie krawaty grenadyna
Włoskie grenadyny mogą służyć za krawaty ślubne lub biznesowe

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do spokojnej szarości, można pokusić się o inny kolor. Granatowy krawat do granatowego garnituru będzie dosyć nudny. Gdyby to był szary garnitur, to granat by go doskonale uzupełniał. Ostatnio popularność zdobywają krawaty w kolorze purpury lub lilii. Nadają one szlachetnego kolorytu garniturowi ślubnemu.

krawaty granatowe i purpurowe

Odradzam krawaty w krzykliwych kolorach i wzorach. Zielony czy pomarańczowy to raczej nie będzie dobry wybór. Krawat powinien być dopełnieniem Pana wizerunku, a nie przyciągać uwagę innych. Oczy gości weselnych powinny być skupione na Pannie Młodej, a potem na Panu.

A czerwony krawat? Mógłby dobrze wyglądać u bruneta o ciemniejszej karnacji, ale obawiam się, że w stosunku do jasnych włosów i jasnej cery byłby to bardzo mocny, dominujący akcent. Nie o taką kompozycję nam chodzi w przypadku Pana Młodego. Dodam jeszcze, że czarny krawat na wesele absolutnie nie wchodzi w grę.

Kontrowersje wzbudza kolor złoty. Nie każdemu się sposoba, ale ma swój urok. Pięknie uzupełnia się z granatem. Gdybym ja miał wybierać między krawatem w kolorze srebra lub złota, wybrałbym złoto. Jest to kolor szczególnie wskazany dla blondynów (jak di Caprio i Redford, którzy nosili go w Wielkim Gatsbim). Jeśli jednak ma Pan już pierwsze siwe włosy, to proszę się złota wystrzegać.

Złote krawaty
Krawaty w kolorze złota są idealne dla blondynów

Krawat powinien mieć szerokość około 7-9 cm. Odradzam krawaty super slim, tak zwane śledzie. Są raczej przejawem mody, a nie klasycznej elegancji wymaganej podczas formalnych uroczystości. Krawat powinien mieć podobną szerokość jak klapy w marynarce. Tolerancja to plus/minus 1,5cm różnicy w szerokości krawata i klap.

Jaka poszetka na wesele?

Zdecydownie rekomenduję poszetkę białą (lnianą lub jedwabną). Lnianą składamy prostokątnie w tak zwany TV fold, a jedwabną nonszalancko wkładamy do kieszonki, tworząc tak zwany puff. Jedwabne uchodzą za bardziej uroczyste.

Inne kolory poszetek są mniej formalne i pasują raczej do zestawów koordynowanych lub garniturów biurowych. Nawet wtedy poszetka nie powinna być w tym samym kolorze, co krawat czy mucha. Mają się uzupełniać, ale nie powinny pochodzić z identycznego zestawu – takie zestawy uważa się za infantylne albo nadmiernie sztywne. Proszę nie zapomnieć o kwiatku w butonierce, najlepiej białym goździku. To jak najbardziej klasyczna ozdoba, która pozwoli zaznaczyć, że mamy do czynienia z ubiorem ślubnym, a nie codziennym.

Puff z lewej i tv fold z prawej
Puff z lewej i tv fold z prawej

Pytanie 2

Witam Serdecznie,

mam do Pana dość poważne pytanie, mianowicie chciałbym dowiedzieć się, jak powinienem dobrać dodatki do smokingu na ślub (ja będę w roli Pana Młodego). Jest kilka rzeczy, które chciałbym założyć, ale nie wiem, czy są poprawne.

Koszula to 100% bawełny, co nie da jej idealnie śnieżnobiałego koloru. Pas i mucha są w kolorze sukni Panny Młodej, czyli kolor jest zbliżony bardzo do koloru koszuli. Nie wiem w takim przypadku, czy spinki do koszuli powinny być czarne? Czy jakieś jasne? Tak samo jeżeli chodzi o guziki charakterystyczne na koszuli, czy nie mają być białe po prostu?

Jest to dla mnie wielkie wydarzenie, chciałbym czuć się w tym dobrze, ale i nie być obiektem kpin ludzi, którzy znają się na prawidłowości tego stroju. Widziałem również, że marynarka od smokingu posiada wewnętrzny guzik na który się zapina, czy to jest poprawne? Czy zapięcie powinno być normalne na guzik od zewnętrznej strony? Bardzo bym Pana prosił o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.

Pan Młody

Nie bardzo rozumiem, dlaczego koszula wykonana ze 100% bawełny nie może być śnieżnobiała. Takie da się kupić bez problemu – na przykład w sklepie ZACK ROMAN.

Uważam, że pas i mucha w kolorze sukni Panny Młodej to fatalny pomysł. Mężczyzna nie powinien dobierać koloru koszuli i dodatków pod kolor sukni narzeczonej. Przy formalnych okazjach postępujemy w zgodzie ze sprawdzonym, klasycznym wzorcem. A ten zakłada, że do smokingu nosi się śnieżnobiałą koszulę. Nie w kolorze kości słoniowej, ecru czy śmietankowym.

Jon Kortajarena w poprawnym zestawie smokingowym

Poza tym według zasad powinien Pan założyć czarny pas smokingowy i czarną muchę. Z wieczorową klasyką naprawdę nie warto kombinować.

Spinki do koszuli oczywiście czarne. Najlepiej sprawdza się onyks lub kamień wulkaniczny w srebrnej lub złotej obwódce. Białe spinki nosimy głownie do fraka.

Ten wewnętrzny guzik to zapięcie link-button wywodzące się z jaskółki – formalnego stroju dziennego. Brzegi marynarki stykają się ze sobą, ale nie nachodzą na siebie tak jak w typowym zapięciu marynarki. W smokingu oba zapięcia są poprawne, ale bardziej oficjalny jest na pewno link-button.

linkbutton
Zapięcie typu link-button

Pytanie 3

Szanowny Panie,

mam jedno bardzo nurtujące mnie pytanie i jednocześnie zmartwienie. Wróciłem wczoraj z Mediolanu ze smokingiem (ciemnogranatowym – Dolce & Gabbana). Ślub jest o 18, więc jeszcze przed zmrokiem, ale tę część etykiety chyba sobie daruję. Zastanawia mnie, jak powinna wyglądać mucha ślubna. Podczas pobytu w Mediolanie kupiłem bardzo ładną muchę Toma Forda w kolorze granatowym w srebrne/szare kropki. Nie chciałem czarnej muchy, bo obawiałem się, że wyglądałaby smutno. Niestety przeczytałem różne informacje co do koloru muchy (po zakupie) i z większości z nich wynika, iż mucha powinna być czarna. Czy Pana zdaniem moje zestawienie będzie dużym faux pas? Czy raczej powinienem pisać do sklepu TF z prośba o wymianę na czarną muchę? Będę wdzięczny za krótkie info. Ponadto, nie kupiłem jeszcze koszuli do smokingu, poszetki i spinek i myślę, że chciałbym się po to udać do Pańskiego studia.

Pozdrawiam,

Piotr M.

Jeśli chcemy przestrzegać zasad, to do smokingu należy założyć koniecznie czarną lub ciemnogranatową muchę. Ta druga jest doskonałym wyjściem, jeśli nasz smoking jest właśnie w tym kolorze. Przypuszczam, że większość gości weselnych nie będzie miała smokingu i na ślubie nie będą obowiązywać żelazne zasady black tie. Nikt palcem Pana nie wytknie i nie powie: Ma smoking, a nie ma czarnej muchy. Jeśli mucha komponuje się ładnie ze smokingiem, to nie widzę przeszkód. Może Pan śmiało iść tak ubranym na swój ślub. Mam nadzieję, że jest to mucha do zawiązania samemu.

Odradzam krawat do smokingu – byłby zupełnie nie na miejscu. Koszula smokingowa powinna być wykonana z bawełnianej piki. Szerzej pisałem o niej tutaj. Poszetka zdecydowanie biała – jedwabna lub lniana. Spinki czarne z onyksu lub kamienia wulkanicznego.

 

Zapraszam do sklepu ZACK ROMAN

Jeśli chcesz kupić garnitur na ślub i pozostałe eleganckie dodatki, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Nazywam się Roman Zaczkiewicz i jestem właścicielem marki ZACK ROMAN. W moim butiku przy ulicy Niecałej 7 doradzam m.in w kwestiach stroju ślubnego. W mojej ofercie są zarówno garnitury gotowe, jak i szyte na miarę.

W sklepie internetowym ZACK ROMAN, jak również w butiku znajdziesz koszule, buty i dodatki. Przy mojej pomocy skompletujesz ubiór, z którego na pewno będziesz dumny!

telefon: +48 22 856 29 25

mail: info@zackroman.com

Zapoznaj się koniecznie z wpisem https://www.szarmant.pl/garnitur-slubny

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij