Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Kamizelka dwurzędowa – inna niż wszystkie

Kamizelka dwurzędowa – inna niż wszystkie

Kamizelka dwurzędowa męska to rzecz dla tych, którzy wiedzą, czego chcą. Należy do klasyki, ale jest dziś niemal niespotykana. Dlaczego warto ją nosić i jak robić to dobrze?

Jest dziś atrybutem najbardziej stylowych mężczyzn. Kamizelka dwurzędowa potrafi odmienić klasyczny zestaw garniturowy, sprawdzi się też w bardziej swobodnych połączeniach. Jeśli będzie wykonana z dobrej tkaniny, to z pewnością doda nam szyku. A gdy zdecydujemy się na krój z efektownymi wyłogami, to już na pewno zwrócimy na siebie uwagę.

kamizelka w kratę

Co takiego ma w sobie kamizelka dwurzędowa?

Wystarczy spojrzeć – dopasowana kamizelka zakrywa brzuch, odpowiednio rozstawione guziki optycznie wyszczuplają sylwetkę, a efektowne klapy to już kropka nad i. Tak ubrany mężczyzna zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych. Kamizelka dwurzędowa wprowadza nową jakość stylistyczną.

Oczywiście kamizelkę nosi się nie tylko ze względów estetycznych, ale też po prostu po to, by było nam cieplej. W wielu sytuacjach nie da się jej zastąpić swetrem v-neck czy kardiganem, bo to inna liga. Swetry można nosić pod grubą marynarkę, ale z eleganckim garniturem trudno je zestawiać. Kamizelka dwurzędowa nadaje się wtedy sto razy lepiej.

W tym artykule wyjaśniam, jaki charakter ma kamizelka spoza kompletu i sięgam do tradycji naszego ubioru. Przybliżam też zasady, które pozwolą Ci stworzyć świetny zestaw. Zobaczysz tu zdjęcia pierwszych kamizelek mojej marki, wykonanych w 2016 roku. Nasza kolekcja ciągle się zmienia. Aby sprawdzić aktualną ofertę odzieży gotowej i szycia na miarę, wejdź na stronę sklepu Zack Roman.

szara kamizelka

Kamizelka spoza kompletu – jest formalna czy nieformalna?

Większość mężczyzn wciąż jak ognia unika trzyczęściowych garniturów. Mało tego, nawet nie przychodzi im do głowy, że mogliby nosić kamizelkę spoza kompletu! Tymczasem takie kompozycje często pojawiają się podczas Pitti Uomo i zazwyczaj wyglądają bardzo dobrze. Na florenckich targach mody najczęściej widać kamizelki w zestawieniu z matowymi i wzorzystymi marynarkami i spodniami. Czyli, krótko mówiąc, w stylizacjach o nieformalnym charakterze. Jak na razie modne są jednorzędówki. Kamizelka dwurzędowa to rarytas dla najbardziej stylowych mężczyzn.

Przy okazji muszę rozprawić się z pewnym stereotypem. Otóż opinia, że kamizelka zawsze oznacza większą formalność, nie jest prawdziwa. Trzyczęściowy garnitur rzeczywiście będzie odbierany jako bardziej elegancki niż dwuczęściowy, zakładając, że oba są wykonane z podobnej tkaniny. Ale nawet kamizelka dwurzędowa może być uszyta z nieformalnego materiału w śmiały wzór.

W tym artykule prezentuję dwie różne kamizelki. Pierwsza, srebrnoszara w delikatną kratkę, nadaje uroczysty charakter ciemnemu garniturowi. Druga, granatowa w dużą kratę, jest świetna w różnych zestawach smart casualowych. Jak widać, kamizelka spoza kompletu może być bardziej lub mniej formalna.

szara kamizelka w prążki

Zainspiruj się bogatą tradycją

Kamizelka przez długi czas była stałym elementem eleganckiego ubioru. Kiedyś, w słabo ogrzewanych biurach i innych miejscach pracy, dwuczęściowy garnitur po prostu nie zapewniał wystarczającego komfortu cieplnego. Poza tym starano się unikać odsłaniania koszuli, traktowanej jako część bielizny. Dlatego wczesne garnitury, te z XIX wieku, w większości składały się z trzech części.

Historia kamizelki sięga czasów znacznie odleglejszych. Już w XVII i XVIII wieku nosili ją zamożni mężczyźni w wielu krajach europejskich. Często była to kamizelka dwurzędowa, z tkaniny kontrastującej z resztą ubioru. Stosowano nieraz delikatniejsze materiały (na przykład jedwab), ponieważ nie była konieczna taka wytrzymałość jak w przypadku noszonych na wierzchu kaftanów. Kamizelka służyła wówczas za ozdobę całego stroju.

Podobny sposób myślenia o kamizelce widać jeszcze wśród mężczyzn noszących zestaw z jaskółką (morning dress). Do ciemnej marynarki i sztuczkowych spodni dobiera się zazwyczaj kamizelkę dwurzędową w kontrastującym kolorze – na przykład jasnoszarym, szampańskim lub błękitnym. Przodują w tym elity Wielkiej Brytanii, co mogliśmy obserwować podczas królewskich ślubów.

Pod koniec XIX wieku męski ubiór stawał się coraz bardziej monochromatyczny. Przez kilka dekad dominowały jednokolorowe, wysoko zabudowane garnitury trzyczęściowe. Prawdziwi dandysi wciąż jednak lubili wyraziste kamizelki – te jasne zestawiano chętnie z letnimi garniturami. Zwolennicy brytyjskiego stylu wiejskiego szyli z materiałów w kraty, na przykład te wzorowane na szkockich tartanach.

Tradycja fantazyjnych kamizelek trwa do dziś, mimo że w latach 60. XX wieku ta część garderoby ewidentnie wyszła z mody. W epoce Beatlesów garnitur dwuczęściowy symbolizował nowoczesność. Dzisiaj kamizelka powraca do łask. Nie jest już wymogiem tradycji, tylko świadomym wyborem.

w-kamizelce-w-krate-ksiecia-walii

Kamizelka dwurzędowa – jak ją nosić?

Nie trzeba żadnej wirtuozerii, żeby kamizelka dwurzędowa wyglądała na nas dobrze. Ale o kilku sprawach trzeba pamiętać. Przede wszystkim dopasowanie – kamizelka powinna leżeć blisko przy ciele, ale nie opinać brzucha. Poza tym spodnie muszą mieć odpowiednio wysoki stan, bo w innym wypadku dołem będzie nam wystawać fragment koszuli – a to niedopuszczalne.

Pamiętajmy, że pasek do spodni jest wykluczony, ponieważ przeszkadzałby kamizelce gładko się układać. Zdecydowanie zalecane są szelki na guziki. Zresztą pasują one do spodni z wysokim stanem, zapobiegając przed ich opadaniem na biodra.

Kiedy marynarka jest zapięta, spomiędzy jej wyłogów powinien wystawać niewielki fragment kamizelki. Odsłonięcie zbyt dużej części mogłoby zaburzać harmonię zestawu. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy mowa o formalnym garniturze i kontrastującej kamizelce. Przejrzyjmy się w lustrze i oceńmy, jak całość się układa. W zaufanym sklepie możemy liczyć na fachową pomoc doradcy klienta. Nie bójmy się pytać!

niebieski krawat

Podobnie jak w przypadku dwurzędowych marynarek i płaszczy, ostatni guzik w kamizelce dwurzędowej może być zapięty lub odpięty. Zależy to od naszych upodobań i od tego, jak się konkretna kamizelka na nas układa.

Wielu mężczyzn znających się na stylu dobiera do ciemnego garnituru jasną kamizelkę. Kontrast dodaje stylizacji lekkości. Nie ma tu jednak wyraźnych zasad. Możemy tworzyć zestawy oparte na małym kontraście, jeśli mamy taką fantazję. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by jasną marynarkę łączyć z ciemniejszą kamizelką. Należy się tylko starać, żeby materiał miał zbliżoną grubość i fakturę. Wystarczy odrobina wyczucia.

dwa-rzedy-pack-shot

Granatowa kamizelka dwurzędowa w dużą kratę

Kamizelka dwurzędowa Zack Roman

W Polsce trudno znaleźć klasyczne kamizelki męskie, nie mówiąc już o dwurzędowych. Dlatego, zakładając własną markę, wprowadziłem do oferty dwie starannie zaprojektowane propozycje. Fason i detale wykończenia są oczywiście inspirowane tradycjami krawiectwa miarowego, a wyjątkowa jakość materiału jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Tkaniny ze szlachetnej wełny dostarczyły mi dwie firmy: Harrisons of Edinburgh i Huddersfield Fine Worsted. Obie są powszechnie cenione i faktycznie należą do absolutnej czołówki światowej.

harrisons-of-edinburgh-fabric-supplier

Również podszewka została wykonana ze świetnej tkaniny. To bemberg cupro, materiał wiskozowy o doskonałej oddychalności i wytrzymałości, chętnie wykorzystywany w luksusowym krawiectwie. Guziki są zrobione oczywiście z rogu bawolego, a dziurki zostały obszyte z najwyższą starannością. W tych kamizelkach nawet najdrobniejsze detale mają ekskluzywny charakter.

Kamizelka Regency, granatowa w fioletową kratę, świetnie uzupełnia garnitur lub zestaw koordynowany. Dobrze wygląda z materiałem gładkim, ale też z kratką księcia Walii lub z jodełką. Można ją zestawiać na przykład z szarościami, brązami lub odcieniami niebieskiego. Wyłogi ostre o zaokrąglonej linii to nawiązanie do wspaniałej mody lat 20.

barmani-z-charlie-w-warszawie

Nota bene model Regency możecie zobaczyć w pełnej krasie u barmanów z Charlie, nowego cocktail baru przy Mokotowskiej  39 w Warszawie. Jego wystrój wnętrz i dopracowanie każdego z detali dosłownie zwala z nóg. Czegoś takiego jeszcze w Warszawie nie widziałem. Cieszę, się że moje kamizelki pomagają tworzyć to świetne wrażenie. Już teraz mówi się, że to najlepiej ubrani barmani w Warszawie.

Wprawne oko wypatrzy na zdjęciach białe koszule pin collar, szare knity z jedwabiu oraz fioletowe opaski na ramię – to także od nas. Jesteśmy w firmie bardzo dumni z tego projektu, a Was zachęcamy do odwiedzin w Charlie. Nasz drugi model kamizelki – Prince of Wales – będzie wtedy doskonale pasować.

prince-of-wales
Szara kamizelka dwurzędowa w drobną kratkę

Szara kamizelka w kratę księcia Walii ma wyłogi szalowe, co czyni ją niezwykle ciekawą. Jednocześnie jest uniwersalna, ponieważ wpasowuje się w większość zestawień kolorystycznych, nawet tych bardzo odważnych. Szarość to przecież najbardziej neutralna z barw. Paradoksalnie dwurzędowa kamizelka w takim kolorze może nadać bardziej odświętny charakter ciemnemu garniturowi biznesowemu niż kamizelka z kompletu. Wszystko jest zasługą kontrastu. Poniżej w połączeniu z szarą koszulą pin collar oraz krawatem z grenadyny w kolorze petrol blue.

szara koszula Gatsby

Możliwości zastosowania kamizelek spoza kompletu jest mnóstwo. Mogą je nosić zarówno ci, którzy chcą się bawić ubiorem, jak i konserwatyści. Dysponując tylko jedną, w miarę uniwersalną kamizelką, znacznie zwiększamy liczbę stylizacji, jakie możemy stworzyć. Wystarczy nam podstawowa garderoba i odpowiednie dodatki.

Zobacz ubrania z nowej kolekcji

Kamizelki męskie Zack Roman

Przeczytaj więcej na blogu

Oryginalne kamizelki męskie. Szkoda czasu na nudę!

Artykuł pochodzi z 2016 roku. Został zaktualizowany w roku 2021. Przedstawione tu zasady są ponadczasowe.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij