Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Oskary 2014 – recenzja eleganckich ubrań męskich

Oskary 2014 – recenzja eleganckich ubrań męskich

Klasyka na gali Oscarów i w tym roku wygrała. Aktorzy zaproszeni na ceremonie wręczenia Oskarów 2014 wybrali głównie smokingi. Ich ubrania są pod wieloma względami poprawne. Oglądając zdjęcia nie zgrzytamy zębami, tak jak w przypadku podobnych gali w Polsce. W tej słynącej z stylu casual Ameryce, kolebce denimu i białego podkoszulką, potrafią jednak się ubrać stosownie do rangi wydarzenia.Na rozdaniu Oskarów królowały smokingi jednorzędowe w kolorze czarnym. Użyte dodatki to przede wszystkim biała koszula, czarna mucha, biała poszetka i czarne lakierki. Nie zauważyłem kwiata w butonierce. Szkoda. To chyba ten element wieczorowego stroju męskiego, który już odszedł w zapomnienie.

W zeszłym roku pojawiło się kilka smokingów dwurzędowych, ale tym razem ich zabrakło. Wśród eleganckich ubrań męskich tegoroczną nowością były smokingi tropikalne (Jared Leto, Matthew Mcconaughey, Ryan Seacrest) składające się z kremowej marynarki i czarnych spodni. Nosi się je głównie latem, ale w Los Angeles jest przecież ciepło przez cały rok. W gruncie rzeczy czemu nie? Na pewno lepszy taki smoking, niż ciemny garnitur.

Tradycyjnie pojawiło się kilka czarnych garniturów i czarnych śledzików (Barkhad Abdi, Michael B, Jordan, Zack Efron). Ten trend trwa od lat. Nie jestem jego zwolennikiem i nikogo do ubierania się w takim stylu nie będę zachęcać.

Największy problem sprawia artystom dobre dopasowanie. Gdzie się podziali dobrzy sprzedawcy garniturów, którzy nie pozwolą klientowi wyjść z salonu w źle leżącym ubraniu? Tak, kiedyś sprzedawanie garniturów to był zawód. Widać, że większość aktorów nie tylko nie szyje na miarę, ale nawet nie dopasowywuje odzieży z haka po jej kupnie. Smoking może pochodzić nawet od najlepszego projektanta (Tom Ford, Giorgio Armani, Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Givenchy), ale jeśli nie będzie leżał dobrze to cena nie uczyni go lepszym od smokingu z Tesco.

Możemy oczywiście narzekać i powtarzać jak mantra, że:

  • Mankiety koszuli powinny wystawać
  • Plisa w koszuli powinna być kryta lub posiadać dziurki na guziki jubilerskie
  • Mucha powinna być wiązana
  • Kieszenie w marynarce powinny być bez patek
  • Marynarka smokingowa powinna mieć zapięcie tylko na jeden guzik
  • Wyłogi powinny być szalowe lub ostre
  • Do jednorzędowej marynarki obowiązkowy jest pas smokingowy lub kamizelka
  • Kołnierz marynarki nie powinien odstawać
  • Marynarka nie powinna zbyt opinać (rozgwiazda przy guziku)
  • Spodnie powinny mieć jedno załamanie
  • Lakierki powinny występować w fasonie oksfordzkim (z zamkniętą przyszwą)
  • Zegarek powinien być dyskretny i cienki

Cieszę się jednak z tego, że większość zaproszonych założyła smokingi. To jak one leżą, jest zwierciadłem czasu, w którym żyjemy. Okres, kiedy każdy mężczyzna wiedział jak powinien wyglądać i leżeć smoking dawno minął. Dziś ta świadomość swojego ubioru dotyczy tylko niewielkiego kręgu osób. Na szczęście należą do niego moi czytelnicy, którzy nie będą gorsi od amerykańskich aktorów, kiedy nadejdzie okazja założenia smokingu…

Postanowiłem wyróżnić dwóch aktorów Bradleya Coopera i Brada Pitta za dobre chęci oraz klasyczne smokingi. Efekt psują u nich jedynie drobne detale. O wielu innych kreacjach z gali wręczenia nagród Oskary 2014 możecie jeszcze przeczytać na blogu Mr Vintage.

Bradley Cooper

Bradley Cooper Fot. Getty Images
Bradley Cooper Fot. Getty Images

Najlepiej ubranym gościem rozdania Oskarów 2014 był Bradley Cooper. Ma na sobie jednorzędowy smoking od Toma Forda z klapami ostrymi. Fason jest zbliżony od smokingowego ideału. Gorzej z dopasowaniem. Ubranie sprawia wrażenie lekko opiętego i prawdopodobnie rękawy są za wąskie. Buty to angielki z otwartą przyszwą, a nie wiedenki z zamkniętą przyszwą. Jeszcze zwraca uwagę zbyt duży zegarek, ale mimo wszystko wciąż Bradley jest najlepiej ubranym mężczyzną na gali.

Brad Pitt

Brad Pitt Fot. Getty Images
Brad Pitt Fot. Getty Images

Brad Pitt ma na sobie jednorzędowy smoking, także od Toma Forda. Dla rozróżnienia jest to szalowa wersja smokingu. Jak najbardziej poprawna. Zwraca uwagę butonierka w klapach, która nie jest tam przez przypadek. Szkoda, że Brad nie zdecydował się na czerwony goździk. Guzik w marynarce smokingowej wydaje się być o kilka cm położony zbyt nisko. Psuje to efekt końcowy. Spodnie także nie robią dobrego wrażenia. Są za długie i zbyt obszerne. Mimo wszystko cieszę się, że Brad Pitt założył klasyczny smoking bez żadnych udziwnień.

Leonardo Di Caprio  (Ku przestrodze)

Leo Fot. Getty Images
Leo Fot. Getty Images

Filmom z Leonardo Di Caprio w rolach głównych poświęciłem dwa dedykowane wpisy w ostatnich dwunastu miesiącach. Były to Wielki Gatsby i Wilk z Wall Street. Szkoda, że pod względem ubioru Di Caprio niewiele z nich zaczerpnął. Jay Gatsby i Jordan Belfort szyli ubrania na miarę u najlepszych krawców. Leonardo ma na sobie gotowy smoking od Giorgio Armaniego. Na uroczystość wręczenia Oskarów 2014 aktor założył smoking zapinany na dwa guziki z klapami otwartymi. Forma jest żywcem zdjęta z fabrycznej taśmy służącej do produkcji garniturów. Od smokingu w takim fasonie powinniśmy trzymać się jak najbardziej z daleka.

Jeśli wybieramy smoking to załóżmy go z klapami szalowymi (Brad Pitt) albo ostrymi (Bradley Cooper). W przypadku eleganckich ubrań męskich używanych wieczorem trzymajmy się kanonu, a nigdzie wtedy nie pobłądzimy. Paradoksalnie to właśnie ubranie zgodne z zasadami klasycznej elegancji świadczy dziś o oryginalności noszącego.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij