Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Oskary 2018. Kto był najlepiej ubrany?

Oskary 2018. Kto był najlepiej ubrany?

Klasyczny smoking przez wiele lat był lekceważony, ale dziś umacnia swoją pozycję. Który z mężczyzn wyglądał najlepiej na gali oskarowej?

W ostatnich latach wielu mężczyzn uznawało Oskary za okazję, by zaprezentować się w dziwacznych strojach z czerwonymi lamówkami i czarną koszulą. Nie prowadzę statystyk, ale odnoszę wrażenie, że takich wynalazków tym razem było mniej. Czyżby poziom stopniowo wracał do normy sprzed lat, gdy słusznie uznawano, że zwyczajny, dobrze skrojony smoking jest najlepszą ozdobą wieczornej gali?

strój givenchy
Chadwick Boseman w stroju od Givenchy

Tym razem w kilku przypadkach łamanie zasad odbywało się w kulturalny sposób, a to sztuka. Na przykład ubiór Chadwicka Bosemana znacznie odbiegał od klasyki, ale był ładnie dopasowany i dość ciekawy. Długa marynarka wydawała się futurystyczną wariacją na temat afrykańskich ubiorów etnicznych, co koresponduje z realiami filmu „Czarna Pantera”.

marynarka brunello cucinelli
Daniel Kaluuya w zestawie od Brunello Cucinelli

Z kolei Daniel Kaluuya zaprezentował się w złotej marynarce do palenia i lakierowanych monkach. Nie poleciłbym takiego stroju swoim klientom, ale muszę przyznać, że ma trochę uroku. Taki ubiór wyraża arogancję wobec zasad, ale nie ignorancję. A kto wypadł najlepiej w klasycznych kategoriach?

5. Christopher Plummer

elegancki smoking

Plummer założył ładny jednorzędowy smoking z klapami szpiczastymi. Zwracają uwagę idealne proporcje – w szczególności prawidłowa długość marynarki. Na minus działają patki w kieszeniach (w marynarce smokingowej tradycyjnie stosuje się bardziej eleganckie kieszenie cięte). Brakuje też poszetki – naprawdę nie mogę zrozumieć, czemu rezygnować z kropki nad i, gdy rozdawane są Oskary. Taka okazja naprawdę zachęca do pójścia w ślady dawnych gwiazd Hollywood, dla których ładnie złożona chusteczka w brustaszy była codziennością.

4. Jimmy Kimmel

jimmy kimmel w smokingu

Prowadzący galę, Jimmy Kimmel, założył czarny smoking jednorzędowy z klapami ostrymi i kamizelką. Wszystko w jego zestawie jest dopracowane i wykonane zgodnie ze sztuką krawiecką. Smoking pochodzi od Toma Forda. Zestaw jest po prostu podręcznikowy: zapięcie na jeden guzik, kieszenie bez patek koszula zapinana na guziki jubilerskie z mankietem na spinki, ręcznie wiązana mucha i lakierki. Na pewno warto się wzorować na Kimmelu, ale trzech mężczyzn ubrało się równie dobrze, za to nieco ciekawiej.

3. Tom Holland

tom holland w smokingu dwurzędowym

Tom Holland dla odmiany założył smoking dwurzędowy z wysokim zapięciem 6 x 3. Wykonał go paryski dom mody Hermes. Smoking ma ładne szerokie wyłogi, naturalną linię ramion, kieszenie bez patek. Buty to lakierki, których nie należy nosić za dnia, za to na wieczornej gali wyglądają świetnie. Spodnie mają tradycyjną długość z jednym załamaniem. I, choć marynarka może się wydawać nieco retro, to właśnie dzięki niej zestaw zwraca uwagę.

2. Jon Kortajarena

smoking jednorzędowy

Jon Kortajarena założył smoking jednorzędowy z szerokimi klapami w szpic fason. Wygląd zgodny z regułami klasycznej elegancji. Wszystko na miejscu i bez zbędnych fajerwerków. Według mnie jednak Kortajarena wygrywa z Kimmelem dzięki efektownemu kształtowi wyłogów marynarki.

1. Ansel Elgort

aksamitna marynarka

Ansel Elgort wystąpił na gali w marynarce do palenia z aksamitu wykonanej przez firmę Brunello Cucinelli, która jest dumą włoskiego krawiectwa. W tym stroju zachwyca wszystko – od koloru butelkowej zieleni, przez proporcje, aż po detale, jak wywijane mankiety.

Marynarka ma kołnierz szalowy, zapięcie na jeden guzik, kieszenie w ramce i kieszonkę piersiową w łuk. Zestaw doskonale uzupełniają biała poszetka z jedwabiu, czarna muszka wiązana oraz koszula smokingowa z czarnymi guzikami jubilerskimi.

Spodnie mają inny kolor niż marynarka – są czarne. Jest to jak najbardziej zgodne z kanonem męskiej elegancji. Dawniej panowie często zakładali marynarki do palenia w momencie, gdy opuszczali główną salę, gdzie odbywał się bal albo uroczysta kolacja, i udawali się do palarni. Ponieważ na wieczorne okazje byli ubrani w smokingi lub fraki, pozostawali w czarnych spodniach wełnianych. Idąc do palarni, zmieniano marynarki, ale nie spodnie ;)

Dziś rygory dress code’u są luźniejsze. Klasyczne marynarki z aksamitu są dopuszczalne także podczas imprez black tie.

Joker

Canal Plus Polska zorganizował w warszawskiej Kinotece swój wieczór oskarowy. Jednym z uczestników wydarzenia był Patryk Pniewski, który wystąpił w dwurzędowym smokingu z najnowszej kolekcji Zack Roman.

Smoking obecnie jest dostępny w przedsprzedaży. Jak sądzicie, nadaje się na Oskary? :) Wybraliśmy chyba idealny moment na premierę naszego smokingu.

Preorder

Oprócz smokingu dwurzędowego w ofercie mamy także smoking jednorzędowy z klapami szalowymi i opcjonalną kamizelką.

Tkanina to klasyczna czarna barathea (krepa smokingowa) od włoskiej firmy Drago, wykonana z wełny super 150’s. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. W smokingu jednorzędowym klapy są wykonane z satyny, a w dwurzędowym będą z bardziej matowego rypsu (w prototypie klapy są jeszcze z satyny).

eleganckie wykończenie

Guziki są oczywiście oblekane jedwabiem. Kieszenie, zgodnie z tradycją, bez patek, cięte, obszyte jedwabiem. W przypadku jednorzędowego smokingu marynarka ma zapięcie tylko na jeden guzik z przodu. Spodnie dla komfortu wyposażono w dwie zakładki. Mają oczywiście lampas i są pozbawione szlufek. Do smokingu nosimy tylko szelki, nie pasek.

spodnie od smokingu

Moja kolekcja smokingów ready to wear to zwieńczenie wielu wpisów i komentarzy dotyczących dress code podczas gali i balów. Już od kilku lat zastanawiałem się, jak powinien wyglądać smoking, który wprowadzę na polski rynek.

W Polsce wielu mężczyzn unika okazji black tie, co po części spowodowane jest tym, że po prostu trudno kupić ładny smoking z dobrych materiałów. Oczywistym krokiem było więc dla mnie poszerzenie kolekcji o smokingi zgodne z kanonem. Nie będę ukrywał, jestem z nich bardzo dumny. To dwa klasyczne fasony: jednorzędowy z klapami szalowymi i dwurzędowy z klapami ostrymi. Wybór zostawiam Wam :)

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij