Tym razem starły się dwie modowe potęgi Anglia i Włochy. To przecież w Anglii narodził się współczesny ubiór męski, a Włosi nadali mu w ostatnich 30 latach większej lekkości i swobody. Jak więc wypadli trenerzy dwóch garniturowych nacji Anglii oraz Włoch?
Było to fantastyczne starcie szarości z granatem. Szary kolor garnituru Hodgsona wspaniale współgra z siwiejącymi włosami trenera. Jest to jeden z moich ulubionych odcieni szarości, nie jest za ciemny i nie jest zbyt jasny. Przypuszczam, że jest to materiał tropikowy (splot otwarty) ale 100% gwarancji nie mam. W każdym razie sądzę, że na 30 stopniowe upały w Manuas podjęto rozsądną decyzję co do gramatury i splotu tkaniny.
Wybór szarości na garnitur angielskiej drużyny zupełnie mnie nie dziwi. Szary garnitur był przez lata dominującym ubraniem w męskiej garderobie. Wystarczy przypomnieć tytuł słynnego filmu z Gregorym Peckiem z lat 50: „Mężczyzna w szarym garniturze” ilustrującym życie codzienne mieszkańców dużych miast w USA w połowie XX wieku.
Granat był zawsze na drugim miejscu. Chętniej go stosowano na marynarki klubowe. Dopiero w ostatniej dekadzie stał się popularniejszy w garniturowej modzie męskiej.
Marynarka Hodgsona jest zapinana na dwa guziki, ma cięte kieszenie z patkami i dwa szlice z tyłu. Koszula jest biała i posiada włoski (szeroki) kołnierzyk. Ozdoba szyi to krawat klubowy w kolorach angielskiej federacji piłkarskiej. Zawiązany jest dosyć grubo, ale nie jest to na pewno symetryczny windsor. Na kieszonce piersiowej jest naszyty herb angielskiej federacji piłkarskiej. Zastosowana nić jest bardzo ciemna i dyskretna. Herb nie rzuca się dzięki temu w oczy, w przeciwieństwie do np. herbu włoskiego. Buty trenera są czarne. Prawdopodobnie są to letnie buty wsuwane. Zwraca uwagę zbyt długa nogawka spodni, która sięga obcasa buta. Powinna kończyć się na cholewce.
Garnitur Hodgsona to ubranie dzienne do pracy, a u Prandellego jest bardziej wizytowo i wieczorowo. Marynarka włoskiego trenera to najczęściej spotykana na tych mistrzostwach ciemnogranatowa jednorzędówka zapinana na dwa guziki. Zresztą żaden z trenerów nie skorzystał z możliwości zapięcia marynarki. Na zdjęciach są zawsze rozpięte. Kołnierzyk w koszuli to klasyczny kent. Krawat jest granatowy z dyskretnym paskiem w barwach flagi Italii. Jest zawiązany węzłem prostym (four in hand), który idealnie sprawdza się przy klasycznym rozstawie rogów kołnierzyka w koszuli. Buty Prandellego są czarne w fasonie derby (angielki) z otwartą przyszwą. Nogawka w spodniach jest bardzo wąska i kończy się nad butem.
W obu przypadkach mamy 4 guziki na rękawach marynarki. Warto podkreślić, że żaden z nich nie jest odpięty. We włoskiej i angielskiej marynarce klapy nadal pozostają wąskie. Są w standardowym otwartym fasonie. Co ciekawe u Prandellego jest tylko jeden szlic z tyłu, a u Hodgsona dwa.
Włochów na Mistrzostwa Świata w Brazylii ubrała Dolce & Gabbana, a Anglików Marks & Spencer. Porównywać marki będące w zasadzie na dwóch różnych biegunach przemysłu odzieżowego byłoby niesprawiedliwie. W obu przypadkach trenerzy ubrali się godnie wobec zajmowanej pozycji w drużynie. Wyglądają bardzo dobrze, biorąc pod uwagę temperaturę i wilgotność powierza w Amazonii oraz duży stres jakiemu byli poddani w czasie meczu.
Pojedynek nr 1. Kovac – Solari
Pojedynek nr 2. van Gaal – del Bosque