Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Złota Piłka 2015

Złota Piłka 2015

Gala rozdania nagród FIFA dla najlepszych piłkarzy globu zawsze wzbudza emocje. Także ze względu na krzykliwe stroje głównych bohaterów. Jak wypadli Messi, Ronaldo i ich koledzy? (Autor: Roman Zaczkiewicz)

Przypomnijmy – bo nadal trzeba – wieczorne wydarzenia takie jak gala, premiera teatralna czy bal wymagają black tie, czyli czarnej muszki i smokingu. Piłkarze są jednak postrzegani trochę jak gwiazdy muzyczne, które mogą sobie pozwolić na ekstrawagancję nawet podczas rozdania nagród. Czy faktycznie to dobry pomysł – oceńcie sami.

messi-lloyd
Zdobywcy Złotej Piłki – Carli Lloyd i Leo Messi.

Lionel Messi, który zdobył Złotą Piłkę już po raz piąty (to rekord w blisko sześćdziesięcioletniej historii nagrody), wykonał duży postęp w dziedzinie ubioru. Poprzednio, na gali Złotej Piłki w 2014 roku, Argentyńczyk miał na sobie okropny garnitur z mocno błyszczącej tkaniny purpurowej. Tym razem górna część ubioru zwycięzcy – która najbardziej wpływa na wizerunek w telewizji – wypadła po prostu dobrze. I to wystarczy, bo smoking sam w sobie jest ubiorem olśniewającym, nie potrzeba mu udziwnień.

kaka i messi
Warto zwrócić uwagę na granatowy garnitur Kaki – prawda że fenomenalny?

Linia ramion marynarki Messiego jest wzorowa (zwróćcie uwagę na stylowe wszycie rękawów), efektowne są też lekko zaokrąglone klapy ostre obszyte jedwabiem. Cały smoking jest w kolorze czarnym (odpowiedni byłby też granatowy, w stylu Jona Hamma), dość dobrze dopasowany, choć rękawy wymagałyby skrócenia.

Koszula tab collar baner przedsprzedaż

razem
Galę Złotej Piłki połączono z rozdaniem nagród FIFPro.

Zgodnie z zasadami Messi włożył białą koszulę do muchy – w tym wypadku z najbardziej formalnym kołnierzykiem łamanym (wywodzącym się z fraku), zapinaną na guziki jubilerskie. Do tego oczywiście czarna muszka, prawdopodobnie wiązana ręcznie! Leo ma nawet czarny pas smokingowy. Fason marynarki jest także zgodny z regułami black tie – jeden guzik z przodu i proste kieszenie bez patek. Wygląda na to, że ktoś, kto doradza Messiemu w kwestii ubioru, nie tylko przejął się krytyką (najwyższy czas!), ale wręcz postawił na zestaw ultra klasyczny, patrząc nawet na szerokość klap i typ kołnierzyka. Bardzo mi taka moda odpowiada!

ronaldo messi

Główny rywal Messiego, Cristiano Ronaldo, ubrany był stosunkowo podobnie – w smoking z klapami ostrymi (choć mają nieco inny kształt) i koszulę z kołnierzykiem łamanym. Uwagę przyciąga ładnie ułożona biała poszetka, o której Messi niestety zapomniał. Smoking Ronaldo wyróżnia się ciemnogranatowym odcieniem (w tym samym kolorze dobrana została muszka), natomiast klapy są obleczone czarnym jedwabiem. To właściwy wybór. Niestety marynarka niezbyt dobrze pracuje w ramionach i klatce piersiowej, odkształca się. Efekt „białej dziury” przeświecającej spod guzika marynarki nie jest tym, o co nam chodzi. CR7 zapomniał o pasie smokingowym, który do smokingu jest obowiązkowy (można go zastąpić jedynie kamizelką). Wadą zestawu Ronaldo są też koralikowa bransoletka, błyszczący sygnet i wielki zegarek – mężczyzna to nie choinka. Muszka jest też na pewno trwale zawiązana.  Na pochwałę zasługuje klasyczny (smokingowy) fason marynarki, która zapina się na jeden guzik i ma proste kieszenie bez patek. U Ronaldo doskonała jest także długość spodni.

ronaldo

lloydronaldo

Trzeci z najwyżej ocenianych graczy, Neymar, zdecydowanie wyróżnia się ubiorem na tle swoich rywali. Ale czy pozytywnie? Brazylijski zawodnik zaprezentował bardzo odważny zestaw nawiązujący do stylu brytyjskich dandysów z epoki wiktoriańskiej. Trzyczęściowy garnitur z granatowej tkaniny w drobne zygzaki przyciąga oko klapami ostrymi z aksamitnym obszyciem. Również z aksamitu wykonano wysoką kamizelkę z wyłogami. Do tego Neymar dobrał muszkę błyszczącą jak kula dyskotekowa i… melonik.

neymar-hat
Neymar mocno postarał się o naszą uwagę.

No cóż, zestaw został przemyślany, a Neymar emanował pewnością siebie, co w takich wypadkach nie jest bez znaczenia. Ubrany był jak gwiazda i tak też się zachowywał. Jedni uznają go za przebierańca i prostaka, który zapomniał zdjąć kapelusz na gali. Inni docenią może odwagę i poczucie humoru. Ciekawe, czy Neymar jutro podskoczy na chwilę na Pitti Uomo na słynny placyk?

neymar

Świat po prostu taki jest, na dużych imprezach zawsze ktoś stara się przykuć uwagę krzykliwymi kolorami, ktoś chce zademonstrować luz nieformalnym ubiorem, a jeszcze ktoś inny gra po prostu rolę błazna.

etoo
Samuel Eto’o

Jeżeli ktoś ma dość odwagi, by eksperymentować, jak Samuel Eto’o, który paradował w źle dopasowanej marynarce ze skóry – droga wolna. Ale szanse na kompletną katastrofę wizerunkową są znaczne. Dziennikarze z całego świata nie szczędzą złośliwości także Paulowi Pogbie, który zademonstrował marynarkę ze złotym motywem florystycznym. Gdyby gala odbywała się w klubie z tapetą w stylu retro, może nikt by nie zauważył? Niestety Pogby nie sposób było przeoczyć.

Pogba
Paul Pogba ze swoją mamą.

Moi zdaniem w przypadku smokingu nie ma miejsca na eksperymenty. Najlepiej wygląda w klasycznym wydaniu, wykonany ze szlachetnej tkaniny w ciemnym kolorze (czarnym lub ciemnogranatowym), połączony z białą koszulą, czarną muchą ręcznie wiązaną oraz czarnymi oksfordami lub lakierkami. No i oczywiście w brustaszy nie może zabraknąć białej poszetki!

krawaty z kaszmiru

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Krawat z grenadyny grossa różowy w granatowy pasek
Koszula OCBD w biało-niebieski prążek
GRANATOWY GARNITUR ŚLUBNY GATSBY
SZARA KAMIZELKA JEDNORZĘDOWA W JODEŁKĘ
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij