Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Koszula pin collar. Najbardziej wytworna ze wszystkich

Piękny łuk wyłogów, uniesiony węzeł krawata i jeszcze ta lśniąca spinka. Koszula pin collar nie ma sobie równych. Dlatego sięgam po nią zawsze, gdy chcę zrobić wrażenie.

Wygląda bardzo oryginalnie, ale niewątpliwie należy do klasyki. Koszula pin collar ma ponad sto lat! Największe triumfy święciła w latach 20. i 30., gdy dbano o styl dopracowany w każdym calu. Wówczas kołnierzyk pin collar nosili zarówno członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, jak i gwiazdy Hollywood – wśród nich Fred Astaire, Clark Gable i Cary Grant. Dziś możesz iść w ich ślady.

Dlaczego warto mieć koszulę pin collar? Kołnierzyk to ten fragment naszego ubioru, który znajduje się blisko twarzy, ma więc ogromny wpływ na nasz wizerunek. A fason pin collar zawsze robi wrażenie. Spięte wyłogi kołnierzyka wyginają się w efektowny łuk. Dzięki temu zyskują na trójwymiarowości i finezji. Co więcej, spinka podtrzymuje węzeł krawata, elegancko go eksponując. Ozdobny element metalowy sam w sobie jest ciekawym akcentem, zyskujemy więc aż trzy atuty.

Zainteresowany? W tym poradniku znajdziesz komplet informacji, które sprawią, że Twoja koszula pin collar będzie wyglądać bezbłędnie. Dowiesz się, jaka spinka do kołnierzyka jest najlepsza i czy można ją zastąpić agrafką. Wyjaśnię też, komu pasuje ten fason koszuli, z czym ją nosić i czego należy unikać. Nie zabraknie też inspiracji z przeszłości. Zaczynamy!

Koszula pin collar – co ją charakteryzuje?

Szpilka do kołnierzyka jest tradycyjnym elementem odświętnego ubioru. Po ten element garderoby sięgamy przede wszystkim po to, by zaimponować elegancją. Dlatego najbardziej klasyczna koszula pin collar jest wykonana w stylu formalnym. Właśnie taki model, mojego projektu, znajdziesz w marce Zack Roman.

Kołnierzyk, który wybrałem, to lekko przedłużony, tradycyjny kent. Generalnie koszula pin collar nie powinna mieć zbyt szeroko otwartych wyłogów. Popularny kołnierzyk włoski nie wyglądałby w takim wydaniu harmonijnie. Poza tym same wyłogi nie mogą być za krótkie, bo po spięciu ich szpilką powstałaby karykatura. Musimy mieć tu co złapać, aby wyłogi wygięły się nam w ładny łuk.

Mankiet może być na spinki (francuski) albo na guziki (zwykły). Istnieje też trzecia, rzadko spotykana opcja, z której chętnie korzystamy w Zack Roman. Chodzi o fason koktajlowy, spopularyzowany przez Jamesa Bonda. Mamy tu mankiet wywijany, jak francuski, który jednak zapina się po prostu na guziki. To gratka dla wszystkich, którzy nie przepadają za spinkami, ale cenią dostojny styl.

Jeśli chodzi o materiał, to w Zack Roman koszule pin collar szyjemy z gładkiej, białej satyny two-ply. Tkanina ma bardzo formalny charakter i wyróżnia się delikatnym połyskiem. To przemyślany projekt, bo chodziło mi o stworzenie wytwornej koszuli na ślub i inne uroczystości rodzinne, na galę rozdania nagród, studniówkę, obronę pracy dyplomowej i pozostałe okazje tej rangi.

koszula pin collar maklerka
Zaokrąglony kołnierzyk piccadilly na szpilkę

Oczywiście można zdecydować się też na inny materiał, zasadniczo zmieniając charakter koszuli na szpilkę. Jeśli wybierzemy tkaninę błękitną, różową albo szarą, uzyskamy bardziej biznesowy efekt. Podążając dalej w stronę Wall Street i londyńskiego City, możemy zdecydować się na fason winchester, czyli inaczej na maklerkę. Biały kołnierzyk pin collar w kontraście z tkaniną główną – na przykład niebieską – tworzy niezapomniany efekt.

Wspomniany już kent prezentuje się naprawdę efektownie, ale nie jest bynajmniej jedyną opcją. Możesz zdecydować się, wzorem bohaterów serialu Peaky Blinders, na kołnierzyk zaokrąglony, zwany też piccadilly. Inną opcję, jeszcze rzadziej spotykaną, stanowi fason w stylu Nucky’ego Thompsona z serialu Zakazane Imperium. Ten model w anglojęzycznym obiegu nazywany jest square collar. Wszystkie pomysły możemy zrealizować w ramach usługi szycia na miarę.

Do czego pasuje koszula na szpilkę?

Jak wspomniałem, ten fason w tradycyjnym wydaniu ma odświętny charakter. Garnitur wizytowy jest zatem najbardziej naturalnym połączeniem. Możesz zdecydować się też na bardziej biznesową stylizację, choć musisz pamiętać, że przez niektórych będzie to oceniane jako pewna ekstrawagancja. Jeśli się tego nie obawiasz, to droga wolna!

Jak możesz zobaczyć na zdjęciach, kołnierzyk na spinkę da się też wkomponować w mniej formalne stylizacje. Zestaw klubowy nie będzie błędem, pod warunkiem, że utrzymasz go w raczej formalnym stylu. Kiedy wybierasz ciemny blezer i szare spodnie wełniane, naprawdę niewiele rzeczy może pójść źle.

Z czym nie nosić koszuli pin collar?

Jeśli preferujesz styl nieformalny czy smart casualowy, to wybór kołnierzyka na szpilkę będzie ryzykowny. Ten fason nie bardzo pasuje do chinosów czy sztruksów ani tym bardziej do jeansów. Błędem jest też wybór grubej, sportowej marynarki z tweedu czy dżerseju. W takich zestawieniach dużo naturalniej wygląda chociażby koszula button-down.

Jaki węzeł krawata pasuje do kołnierzyka na szpilkę?

Ponieważ spinka zwęża przestrzeń między wyłogami kołnierzyka, powinniśmy trzymać się wąskiego węzła krawata. Najbardziej podstawowy – four-in-hand – jest zazwyczaj najlepszy. Jeśli krawatowi brakuje objętości, można zdecydować się też na podłużny węzeł albert. Szeroki windsor czy półwindsor odpada. Taki węzeł po prostu z trudem mieściłby się między wyłogami kołnierzyka, zaburzając harmonię.

Na wszelki wypadek podkreślę jeszcze jedną rzecz, choć to chyba oczywiste. Koszulę pin collar zawsze nosimy z krawatem. Bez niego ten fason wygląda po prostu dziwnie. Krawata nie należy też zastępować muchą. Na wieczorne wyjścia black tie polecam specjalną koszulę smokingową.

Spinka do kołnierzyka, agrafka czy klips?

Tym, co wyróżnia koszulę pin collar, są specjalnie przygotowane dziurki w wyłogach kołnierzyka. Usytuowanie w idealnym miejscu i staranne obszycie sprawia, że taka koszula nosi się bezproblemowo. Dedykowana do niej jest spinka w formie sztangi, z odkręcanymi bolcami. Czasem nazywa się ją też szpilką do kołnierzyka – po angielsku collar pin. To rozwiązanie najbardziej eleganckie i niezawodne.

Istnieją też propozycje alternatywne. Pierwszą jest klips – po angielsku collar clip. Patent przypomina spinkę do krawata. Klips po prostu nasuwa się na wyłogi kołnierzyka. Jak łatwo się domyślić, to rozwiązanie jest zawodne. Klips po prostu wysuwa się z miejsca i tracimy cały efekt.

Drugą alternatywą jest ozdobna agrafka. Niektóre modele wyglądają naprawdę efektownie, ale ja jestem zdecydowanym zwolennikiem minimalizmu, gdy chodzi o elegancki ubiór. Poza tym należy pamiętać, że wbijając agrafkę w zwykły kołnierzyk, możesz go nieodwracalnie zniszczyć. Krótko mówiąc, polecam specjalną koszulkę pin collar z dedykowaną jej sztangą.

Koszula pin collar może być prawdziwą ozdobą Twoich stylizacji. Teraz, wiesz o niej wszystko, co powinieneś. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, odwiedź mój butik w Warszawie albo sklep internetowy. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie znajdziesz ten wyjątkowy fason – i to w doskonałym gatunkowo wydaniu.

Sprawdź ofertę

Pin collar z mankietem francuskim

Pin collar z mankietem koktajlowym

Zdobądź więcej wiedzy

Koszula na miarę. Prosta droga do perfekcji

Oxford cloth button down – najbardziej uniwersalna koszula?

Koszula winchester, czyli maklerka

Koszula tab collar

Koszula smokingowa

Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij