Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Koszula smokingowa

Koszula smokingowa

 Walter wybierał się na bal. Spokojnie przeszedł wzrokiem po stertach białych i niebieskich koszul z francuskimi mankietami. Wszystkie miały kołnierzyk wykładany, ale pozbawione były plisy lub piki i były zapinane na guziki. W końcu przypomniał sobie o koszulach, wizytowych które kilka dni temu odebrał z pralni i zostawił na wieszaku w przedpokoju. Z ulgą odnalazł swoją ulubiona koszulą smokingową z plisami biegnącymi pionowo wzdłuż przodu koszuli. Była ona pozbawiona fabrycznych guzików, a mankiety były pojedyncze,  zaokrąglone na rogach i zapinane oczywiście na spinki

Koszula wizytowa to biała koszula z francuskimi mankietami. Są trzy rodzaje koszul wizytowych: koszula frakowa w pikę z załamanym kołnierzykiem, koszula smokingowa (koszula do smokingu) z wykładanym kołnierzykiem i plisami, często w pikę oraz najmniej formalna koszula z pojedynczą plisą przykrywającą plastykowe guziki.

Koszula smokingowa vel koszula wizytowa
Książę Windsoru (Edward VIII)

Współczesna koszula smokingowa została wymyślona przez Księcia Windsoru Edwarda VIII. Podobnie zresztą jak wcześniej opisywany smoking w kolorze ciemnogranatowym. Edward VIII połączył formalność koszuli frakowej z lekkością i swobodą koszuli garniturowej. Do fraka i smokingów noszono wtedy wykrochmalone białe koszule z piki, które były twarde jak karton. Książę znany ze skłonności do odformalizowania ubioru zaprojektował miękką i wygodną koszulę smokingową z wykładanym kołnierzykiem. Najlepsze materiały na taką koszulę to lekkie i oddychające bawełny takie jak popelina, batyst lub woal.

Koszula wizytowa musi być biała. Biel koszuli to jedna z podstawowych reguł męskich strojów półformalnych i formalnych. Tylko ignoranci ją łamią. Kołnierz w koszuli do smokingu powinien być wykładany. Jest to klasyczny kołnierz stosowany w większości męskich koszul, który prawdopodobnie każdy mężczyzna ma w swojej szafie.  Stosowanie kołnierzyka na usztywnionej stójce, charakterystycznego dla fraka jest niewskazane.

Koszula smokingowa vel koszula wizytowa
Kołnierzyk frakowy i smoking z otwartymi wyłogami

Niektórzy arbitrzy elegancji twierdzą (A. Flusser, N. Antongiavanni), że taki kołnierzyk jest dopuszczalny przy smokingu jednorzędowym o spiczastych wyłogach z kamizelką. Pozwolę sobie mieć własne zdanie na ten temat. Kołnierz łamany z załamanymi rogami (ang. wing collar) odsłania czarne wiązanie muchy i nie jest to miłe dla oka. Proporcje kontrastu są tutaj zaburzone. Do fraka zawsze zakładamy białą muchę, której wiązanie nie kontrastuje nieestetycznie z kołnierzem na stójce. Zakładanie białej muchy do smokingu jest bardzo problematyczne, gdyż jest to element stroju wieczorowego formalnego, czyli fraka.

W koszuli do smokingu często występują pionowe plisy (fałdy) biegnące równolegle do przodu koszuli. Początkowo fałdy były bardzo szerokie, ale od lat 40 XX wieku zaczęto stosować wąskie fałdki. Dopuszczalna jest także koszula z jedną plisą zakrywająca guziki, jednak uchodzi ona za zdecydowanie mniej elegancką i świadczy o pójściu drogą na skróty. W przypadku męskich strojów wieczorowych powinniśmy zawsze takiego wrażenia unikać. Słynna włoska sprezzatura w strojach wieczorowych się nie sprawdza i sprawia po prostu wrażenie niechlujności w ubiorze.

Kolnierzyk frakowy i smoking z otwartymi wyłogami
Koszula smokingowa pika i klasyczny kołnierzyk wykładany

Innym rodzajem koszuli wizytowej jest koszula z przodem wykonanym z piki tzw. marcella shirt. Pika (ang. marcella, piqué) to bawełniana tkanina z lewej strony drapana, a z prawej pokryta wzorzystym bruzdowaniem. W wyglądzie przypomina powierzchnię piłeczki golfowej lub siateczkę z maleńkich diamentów. Została wymyślona przez londyńskich koszularzy w latach 30-tych XX wieku. Pika na koszuli smokingowej została zapożyczona z koszuli frakowej. Koszula smokingowa w tej wersji ma także mankiety i kołnierz wykonany z piki.

Koszula do muszki

Koszula wizytowa jest pozbawiona kieszeni na piersi, która uchodzi za bardzo nieformalną. Najlepszy kołnierzyk do koszuli smokingowej to formalny, szeroki kołnierzyk włoski (ang. spread collar), ale normalne są także dopuszczalne. Włoski kołnierzyk szczególnie dobrze komponuje się ze smokingiem szalowym. Mankiety w koszuli do smokingu nigdy nie są zapinane na fabryczne plastykowe guziki. Są to mankiety zapinane na spinki, wywinięte pojedynczo lub podwójnie. Zaokrąglone, wywinięte pojedynczo uchodzą za bardziej eleganckie i pochodzą od koszuli frakowej. Są one spotykane głównie w koszulach szytych na miarę.

Koszula smokingowa vel koszula wizytowa
Kołnierzyk włoski z lewej i guziczki z onyksu, kołnierzyk frakowy z prawej i guziczki z masy perłowej

Tylko do koszuli wizytowej zakładamy specjalne spinki – guziki (ang. studs). Są to małe okrągłe guziczki z czarnego onyksu, w złotej lub srebrnej dekoracji zlokalizowane na podpince. Guziczki z masy perłowej są z kolei rekomendowane do koszuli frakowej. Ilość guziczków często wskazuje na pochodzenie koszuli. Koszule smokingowe szyte na miarę mają zazwyczaj miejsce tylko na 2 lub 3 guziczki. Jest to kolejny aspekt ubioru męskiego, który zostanie dostrzeżony tylko przez koneserów męskiej klasycznej elegancji. Najczęściej taki spinki guziczki występują w komplecie ze spinkami do mankietów. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się nabyć je oddzielnie, to pamiętajmy, żeby złota otoczka guziczków-spinek współgrała z kolorem spinek do mankietów. Nie zakładamy złotych guziczków-spinek do srebrnych spinek do mankietów. Jest to prosta zasada zachowania harmonii w doborze dodatków, o której często zapominamy w przypadku sprzączki do paska i koperty zegarka. Ich kolory powinny być takie same. Tą samą zasadę stosujemy w przypadku spinek do koszuli smokingowej. Jeśli końcówki mankietów koszuli są zaokrąglone, warto także zaopatrzyć się w okrągłe spinki do mankietów. W męskiej elegancji diabeł tkwi właśnie w takich pozornie mało znaczących szczegółach.

Roman Zaczkiewicz w koszuli smokingowej z krytą plisą
Roman Zaczkiewicz w koszuli smokingowej z krytą plisą

Koszul wizytowych nie powinniśmy zakładać do garnituru. Stosowanie ich do garnituru  jest nierozsądne i może świadczyć o ignorancji noszącego, raczej niż nowatorstwu w ubiorze. Nigdy wieczornych koszul wizytowych nie nosimy w dzień. Na to są przeznaczone zwykłe koszule z wykładanymi kołnierzykami, także z francuskimi mankietami, ale bez żadnych plis, pik i miejsc na guziczki z onyksu. Jak już zdecydujesz się obstalować smoking, nie zapomnij o odpowiedniej koszuli! PS Białe szelki z mory też są bardzo ważne!

Koszula do muchyKOSZULA SMOKINGOWA Z KRYTĄ PLISĄ Z SKLEP.SZARMANT.PL

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Krawat z grenadyny grossa różowy w granatowy pasek
Koszula OCBD w biało-niebieski prążek
GRANATOWY GARNITUR ŚLUBNY GATSBY
SZARA KAMIZELKA JEDNORZĘDOWA W JODEŁKĘ
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij