Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Jak pielęgnować męskie buty?

Jak pielęgnować męskie buty?

Czyste i schludnie buty są niezwykle istotnym elementem męskiej garderoby. Możemy mieć idealnie wyprasowaną koszulę, elegancki garnitur ale brudne lub niezadbane męskie buty to wpadka, którą ciężko ukryć. 

Nie tylko nowe buty męskie, mogą pięknie błyszczeć i dobrze się prezentować. Poniżej dam Ci kilka porad, jak dbać o buty aby służyły Ci przez długi czas i zachowały swój pierwotny blask. 

Pielęgnacja obuwia ze skóry licowej

Zaczynamy od przetacza butów szczotką z włosia końskiego. Pozwoli to usunąć powierzchowne zabrudzenia. Następnie używamy delikatnej ściereczki, nasączonej płynem do czyszczenia skór. W tym wypadku polecam Saphir Renomat. Buty wysokiej klasy barwione są za pomocą głęboko wnikających pigmentów, więc nie musimy się obawiać o ich uszkodzenie ale przed użyciem tego preparatu proponuję sprawdzić go na mało widocznej części buta, czy nie pozostawia śladów. 

Buty czyścimy dokładnie wilgotną ściereczką w każdym miejscu. Tak przygotowane obuwie pozostawiamy do wyschnięcia na około 15 minut. Na koniec ścieramy ranomat szczoteczką z włosia końskiego. 

Buty skórzane wymagają także stałego „odżywienia”. Dlatego po ich wyczyszczeniu aplikujemy odżywczy tłuszcz do skór. W tym przypadku polecam Saphir Dubbin. Dzięki temu skóra nie będzie się przesuszać ani pękać oraz pozostanie elastyczna przez dłuższy czas. Nakładnie tłuszczu może być procesem długotrwałym, natomiast dogłębnie odżywi skórę i pozwoli na zachowanie doskonałego wyglądu. 

Alternatywą jest też odżywka Saphir Renovateur, która delikatnie czyście ale przede wszystkim doskonale odżywia skórę buta. Na koniec polecam nałożenie pasty Saphir Pommadier Cream – 2-3 warstwy. Po nałożeniu pasty na bucie będzie widoczny delikatny połysk. 

Taki zabieg dla butów najlepiej wykonywać 2-3 razy w miesiącu lub po zauważeniu widocznych zabrudzeń. 

Sam zabieg pielęgnacji może być czasochłonny ale efekty zawsze są doskonałe!

Pielęgnacja obuwia ze skróty zamszowej

Pielęgnację butów zamszowych zaczynamy od czyszczenia specjalną gumową szczoteczką do zamszu robiąc tzw. „wyczesywanie”. Pozostałe zabrudzenia możemy usunąć gumą do zamszu. 

Następnie wykorzystujemy preparat do czyszczenia zamszu. Ja polecam mokry cleaner Saphir Omnidaim (w proporcjach z wodą 50 na 50). Tak przygotowanem roztworem czyścimy buty załączoną szczoteczką. Na koniec spłukujemy pianę czystą wodą i szczotkujemy zamsz odpowiednią szczoteczką. 

Do odświeżenia koloru niezbędny jest renowator do zamszu, który również rozprowadzamy za pomocą szczoteczki. Może to być Saphir Suede Renovetine. Na koniec aplikujemy wysokiej jakości impregnat. 

Podobnie jak w przypadku butów skórzanych taki zabieg możemy wykonywać 2-3 razy w miesiącu lub po pojawieniu się wyraźnych zabrudzeń. 

„Wyczesywanie” zamszu.

Przechowywanie męskich butów

Męskie buty najlepiej przechowywać w oryginalnych pudełkach wykorzystując do tego cedrowe prawidła. Dzięki temu kształt buta pozostanie nienaruszony a ponadto unikniemy wszelkiego rodzaju zagnieceń czy załamań skóry. 

Jeżeli nie mamy prawideł, polecam użyć jakiegokolwiek wypełniacza, który oczywiście nie będzie pełnił takiej roli jak prawidła ale również pozwoli uniknąć zagnieceń czy załamań. 

Nigdy nie trzymajmy butów w sposób który może powodować zagniecenia lub załamania skóry. Nie stawiajmy też butów jeden na drugi a także unikajmy trzymania ich blisko kaloryferów, w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach czy przy źródłach ciepła. Takie warunki bardzo źle wpływają na skórę powodując jej wysuszanie a w efekcie pęknięcia. 

Jakie środki do czyszczenia wybrać? 

Powyżej poleciłem kilka produktów znanej i renomowanej marki, które doskonale sprawdzą się do pielęgnacji butów wysokiej klasy. Często wiele osób pyta mnie co wybrać – krem/tłuszcz czy pastę. Otóż wszelkiego rodzaju tłuszcze czy też kremy mają właściwości regeneracyjne i odżywcze dla skóry. Dogłębnie wnikają w strukturę buta i pozwalają uniknąć pęknięć czy załamań skóry. Pasta natomiast nadaje powierzchowny połysk ale nie odżywia skóry tak dobrze jak tłuszcze czy kremy. Dlatego dla pełnej pielęgnacji najlepiej wybrać każdy z tych środków aby odżywić i nadać odpowiedni połysk obuwiu. 

Pamiętaj aby nigdy nie wybierać środków które oferują błyskawiczne efekty, opartych na silikonach czy produktach które zapewniają tylko powierzchowny połysk. Buty, o które dobrze się dba mogą posłużyć bez problemu 5-7 lat i stale wyglądać jak nowe. Ważne jest jednak regularne dbanie i odżywianie skóry, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji jak pęknięcia czy załamania skróry. 

Wybieraj tylko środki renomowanych marek.

Przejdź do mojego sklepu

SPRAWDŹ BUTY BERWICK W ZACK ROMAN

Przeczytaj więcej na blogu

Jak prasować męską koszulę?

Męski garnitur na wiosnę

Materiały idealne na lato?

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij