Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Czym jest sprezzatura?

Czym jest sprezzatura?

Pozornie źle zawiązany krawat? Rozpięte mankiety? Czy to błędy? Nie! To sprezzatura

Wiele osób często pyta mnie – czym jest sprezzatura? Wyjaśnienie tego pojęcia jest jednocześnie proste i skomplikowane. Jest to swego rodzaju niedbalstwo i łamanie modowych reguł, ale co najważniejsze – jest to świadome niedbalstwo, którego celem jest przede wszystkim wyrażenie siebie. Rozpięcie koszuli na więcej niż jeden guzik, sneakersy do garnituru – bez wątpienia te elementy zwracają uwagę, łamią zasady i delikatnie prowokują.

Jednak nie należy mylić tego pojęcia z oczywistym niechlujstwem. Brudna koszula, zła długość spodni – to nie elementy sprezzatury, tylko coś czego należy unikać, ponieważ nie przystoi to eleganckiemu mężczyźnie. 

Historia sprezzatury 

Przejdźmy może jednak do krótkiej historii tego pojęcia. Samo słowo sprezzatura nie zostało stworzone na potrzeby mody. Pochodzi ze świata sztuki, konkretnie muzyki i w wolnym rozumieniu oznacza swobodną adaptację utworu. Co ciekawe, słowo sprezzatura nie jest też nowe. Pojawiło się już w epoce średniowiecza a w modzie zaczęło gościć w czasach baroku. 

Oczywiście słowo to pochodzi z języka włoskiego. W czasach baroku, sprezzatura była swoistym rodzajem sprzeciwu wobec ram i zasad jakie nakładał na modę i sztukę renesansowy realizm. Barok natomiast był czymś zupełnie innym – nierealistyczne postacie, kpiny z praw i zasad fizyki w sztuce i malarstwie znalazły swoje odzwierciedlenie w modzie. 

Do tej pory sztywne zasady ubioru zaczęły być łamane przez ówczesną elitę. Właśnie wtedy, dworzanin z lekko wystającą koszulą, rozpiętym mankietem, niedbale założoną kamizelką był wyrazem elegancji i swojego własnego stylu! 

Czym rzeczywiście jest sprezzatura? 

W dzisiejszych czasach sprezzatura jest swoistym sposobem na wyrażenie siebie. To świadome łamanie znanych reguł, celowe prowokowanie i kontrolowane zaniedbania. Na takie wyrażenie siebie, mogą pozwolić sobie głównie osoby które naprawdę czują swój styl, znają zasady ale też świadomie te zasady łamią. 

W łamaniu tych reguł, królują oczywiście włosi. To oni łączą ze sobą z pozoru niepasujące do siebie elementy garderoby, dodatki, grają kolorami, stylem noszenia koszuli, marynarki, wiązania krawata. Ilekroć jestem na Pitti Uomo, zawsze jestem pod wrażeniem jak doskonale opanowali ten styl. 

Żeby nie pozostawać tylko teoretykiem, podam kilka przykładów sprezzatury. Może to być np. Stale rozpięta dwurzędowa marynarka. Rozpięte lub podwinięte mankiety w koszuli pod marynarką, także będą delikatną prowokacją i wyrazem własnego stylu. T-shirt pod marynarkę, sneakersy do garnituru, mocno rozpięta koszula, przekrzywiony krawat. To tylko niektóre przykłady sprezzatury

To styl, którego główną regułą jest brak reguł. Właśnie to łamanie zasad, zabawa modą i stylem są podstawą włoskiej sprezzatury

Przejdź do mojego sklepu

POZNAJ NAJNOWSZĄ KOLEKCJĘ W ZACK ROMAN

Przeczytaj więcej na blogu

Jak prasować męską koszulę?

Męski garnitur na wiosnę

Materiały idealne na lato?

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij