Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Kapelusz panama (Borsalino)

Kapelusz panama (Borsalino)

Letnie eleganckie ubranie jest niekompletne bez kapelusza słomkowego. Jest lekki jak piórko  i chroni przed słońcem. Dzięki wykonaniu z plecionki o splocie otwartym, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w główce kapelusza. Oprócz właściwości ochronno-chłodzących kapelusz panama jest także wyznacznikiem świadomego ubierania się, w przeciwieństwie do tradycyjnego w Polsce odziewania się.

Wkładam fedorę od Borsalino

Kupno panamy w naszym kraju to nie lada wyzwanie. Duży wybór kapeluszy panama jest w Londynie, ale w styczniu nie miałem czasu na przymiarki. We Florencji na Pitti Uomo tym razem nie byłem, ale w zeszłym roku widziałem dużo panam u tamtejszych kapeluszników. W Polsce panamy o grubym splocie wytwarza firma Polkap, ale po nie trzeba wybrać się do Skoczowa. Ostatni warszawscy kapelusznicy są oczywiście pełni pesymizmu i twierdzą, że na to nie ma zainteresowania. Mam na ten temat odmienne zdanie. Jestem w 100% przekonany, że kapelusze panama szyte na miarę byłyby strzałem w dziesiątkę. Surowiec można przecież sprowadzić z Ekwadoru i produkować po prostu kapelusze na zamówienie. Do tego dołożyć ofertę z fedorami i homburgami z włosa króliczego. Zaczerpnąć inspiracje designerskie od firm Borsalino i Stetson. Taka mała pracownia kapeluszy na pewno zyskałaby grono wiernych klientów.  Produkt musiałby być oczywiście najwyższej jakości, ale np. sukces Pracowni Krawieckiej Zaremby pokazuje, że na takie pracownie jest miejsce w Polsce.

Panama Borsalino w zestawie koordynowanym

Dwa tygodni temu byłem w Berlinie i kupiłem włoską fedorę od Borsalino wykonaną z liści palmy ekwadorskiej (paglia). Kapelusze Borsalino są dostępne w Galerii Lafayette oraz Quartier 206, oba sklepy na Friedrichstraße. W tym pierwszym był zdecydowanie większy wybór. Podobno niezłe kapelusze produkuje także niemiecka firma Mayser Hats, ale nie miałem okazji odwiedzić ich sklepu. Po przymierzeniu Borsalino nie chciałem go nawet zdejmować z głowy i moje zakupy kapeluszowe uznałem za zakończone :)

10

KAPELUSZ PANAMA BRISA DOSTĘPNY W SKLEP.SZARMANT.PL

Jest to klasyczna fedora z 6cm rondem. Preferuję węższe rondo (5-5,5cm) w przypadku fedor na jesień, ale szersze rondo chroni znacznie lepiej przed słońcem. Wstążka z kokardką  wykonana jest z czarnego, jedwabnego rypsu. Panama z czarną wstążką jest uznawana za klasyka klasyków. Czarną wstążkę w panamie nosił Książę Walii w celu uczczenia pamięci brytyjskiej królowej Wiktorii po jej śmierci w 1901 roku. Zasadniczym elementem fedory jest odpowiednio wyprofilowane rondo. Z przodu powinno być ono skierowane ku dołowi, a z tyłu lekko wywinięte ku górze. Oczywiście i te reguły noszenia zaawansowany użytkownik kapeluszy można łamać, ale nie tym razem.

Profil Panama

Warto jednak wiedzieć, że nie ma jednego rodzaju kapelusza panama. Mogą one występować w fasonach: optimo, gambler, plantation, fedora lub homburg. Jedynie optimo można zrolować. Natomiast najpopularniejszy fason to właśnie fedora prezentowana na zdjęciach. W Polsce nazwa fedora nigdy nie była używana w szerokim zakresie. Stosowano nazwę borsalino, od nazwy słynnego włoskiego producenta takiego rodzaju kapeluszy. Trochę tak, jak w przypadku obuwia sportowego i adidasów. Borsalino w Polsce stały się synonimem jednego z rodzajów kapelusz. Nie bez przyczyny. Firma braci Borsalino, która powstało w 1857 w Piemoncie, przez lata produkowała jedne z najlepszych na świecie kapeluszy. To ona udoskonaliła model kapelusza współcześnie nazywany fedorą w krajach anglosaskich. Fedora była, jest i pewnie dalej będzie, ich sztandarowym produktem.

Morze, Panama i len
Morze, Panama i len

Obecnie nazwy panamy używa się na wszystkie kapelusze wykonane ze słomy. Jedynie Panama pisana wielką literą powinna zostać wypleciona z liści palmy ekwadorskiej (Carludovica palmata – łyczkowiec dłoniasty) i uformowana na miejscu w Ekwadorze. Panamy nigdy nie powstawały w Panamie, ale były przez ten kraj kiedyś importowane z Ekwadoru i eksportowane do Europy i Ameryki. Najbardziej finezyjne są Panamy plecione w mieście Montecristi. Plecie się je z liścia palmowego, a następnie ręcznie formuje. Dobrej jakości panama powinna być wypleciona z jednego kawałka plecionki. Im drobniejszy splot (czyli im większa ilość drobniutkich splotów na centymetr), tym produkt uchodzi za szlachetniejszy. Panama, oznaczona jako fino przez firmę Borsalino, ma 5 splotów na centymetr w poziomie i 4 w pionie. Najlepsze Panamy Montecristi mogą mieć nawet do 40 splotów na centymetr.

Fot. Monika Kamińska

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij