Tydzień prezentów w Zack Roman - codziennie 20% rabatu na jedną wybraną kategorię! Obserwuj nasz profil na FB oraz nasz sklep!

Zapisz się do newslettera!

Stroller i Stresemann

Maj 30, 2011
13 komentarzy

Stroller i Stresemann

Stroller (Stresemann)

Walter Szarmant krążył po swojej garderobie. Kolejny raz miał problem z doborem właściwego stroju. Tym razem na chrzciny, na których sir Anthony Somerset miał być chrzestnym. Na zaproszeniu kwestia stroju była określona jako: strój półformalny.
Walter wiedział, że strojem półformalnym wieczorowym jest jedna z odmian smokingu, nie miał jednak pojęcia, jaki jest jego dzienny odpowiednik. Uważał, iż ciemny garnitur wizytowy z konserwatywnymi dodatkami będzie właściwy, ale przypuszczał, że sir Anthony nie wybrałby takiego stroju na chrzest, a tylko żakiet. Walterowi pozostało więc tylko jedno – zadzwonić do Somerseta. Anthony Sommerset, tak słucham? – odezwał się głos w słuchawce. Witaj. Tutaj Walter. Jaki ma być strój na ten chrzest? – zapytał Szarmant. Strój półformalny dzienny – odpowiedział sir Anthony. Czyli…? Waham się między garniturem a żakietem – powiedział Walter. Jest coś pośredniego, a mianowicie stroller – odparł Somerset. Co takiego? – zdziwił się Walter Szarmant. Sir Anthony westchnął i opowiedział: Będę za pół godziny. Pokażę ci.

Double Breasted Stroller and checked trousers

Dwurzędowy stroller i spodnie w kratkę

Stroller to półformalny strój dzienny – mało znany odpowiednik wieczorowego smokingu, który można używać przed zmrokiem. Stanowi swego rodzaju formę przejściową między garniturem a żakietem (o tym drugim więcej tutaj http://www.szarmant.pl/twoj-dress-code-na-slub). Poglądów na temat pochodzenia i użycia strollera jest kilka – niemiecki, brytyjski i amerykański. Amerykańska i niemiecka wersja mówi, że stroller jest strojem półformalnym – żakietem o formalności obniżonej poprzez zmianę marynarki. Wersja brytyjska z kolei mówi, że stroller jest odmianą nieformalnego , czarnego  garnituru.

Nazwa stroller nie funkcjonuje na Wyspach Brytyjskich. Strollery są tam po prostu znane, jako czarne marynarki ze sztuczkowymi spodniami. Sam termin stroller w języku angielskim oznacza spacerowicza lub wózek dziecięcy, co dodatkowo komplikuje genezę powstania tego określenie. Nie był to przecież ubiór stosowany do przechadzek w parku i pchania wózka z dzieckiem. Z drugiej strony zarówno w USA jak i w Wielkiej Brytanii do lat 60-tych XX wieku strollery były czasem zakładane do pracy przez prawników, doktorów i maklerów. Miały za zadanie nadać bardziej formalnego sznytu w miejscu pracy i podkreślić autorytet oraz wysoki status noszącego. Zanik strollerów wynika być może z zwrotu w kierunku nieformalności w ubiorze, jaki dokonał się w latach 60-tych XX wieku. Garnitur w świadomości społecznej jest postrzegany jako ubiór formalny, więc nie ma potrzeby nosić strollery, bo już sam garnitur wyróżnia noszącego na tle niegarniturowego społeczeństwa.

Stroller and suit

Jednorzędowy stroller (pan z prawej strony)

Stroller ma wiele elementów podobnych lub wspólnych z żakietem; główną różnicę stanowi marynarka. Bardziej przypomina marynarkę od garnituru. Powinna ona być wykonana z czarnej bądź ciemnoszarej wełny. Może być jedno- lub dwurzędowa, ilość guzików dowolna. Tylko jednorzędowy stroller nazywany jest niekiedy stresemannem, od Gustava Stresemanna, który po raz pierwszy użył tego stroju zamiast żakietu w oficjalnej sytuacji. Każdy stresemann jest więc strollerem, ale nie każdy stroller jest stresemannem.

Stresemann and Stroller

Stresemann (ubiór)

Gustav Stresemann był kanclerzem (1923 rok) i ministrem spraw zagranicznych Niemiec (1923-1929) oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W 1925 roku podczas oficjalnego podpisywania w Londynie Traktatu z Locarno Stresemann zamiast żakietu, jak dyktowała etykieta, do sztuczkowych spodni założył czarną marynarkę. Odtąd stresemanny stały się bardzo popularne u naszych zachodnich sąsiadów. Nie da się wykluczyć, że ze względu na bliskość obu krajów, w Polsce były także stosowane, ale brak danych na ten temat. Jeszcze w latach 50. kanclerz Niemiec Konrad Adenauer często zakładał stresemanna i w tej dekadzie pojawił się w niemieckiej prasie termin Bonner Anzug – garnitur boński na określenie stresemanna. Stolica RFN znajdowała się wtedy w Bonn. Termin Bonner Anzug obecnie jest bardzo rzadko stosowany, a sam stroller nie jest często używany, nawet w Niemczech.

Klapy marynarki w strollerze są z reguły zamknięte – zwiększa to formalność stroju. Klapy otwarte również nie są błędem, były stosowane dość często. Marynarka powinna być bez patek przy kieszeniach ani szliców. Spodnie nie różnią się od spodni używanych do żakietu. Mogą być sztuczkowe lub w kratkę. Szczególnie te drugie, a także inne nieformalne desenie były często spotykane. Jako ciekawostkę podam, że w latach 30., zwłaszcza w Ameryce, do strollerów niezwykle modne były spodnie sztuczkowe z manszetami. Wygląda to bardzo dobrze ze spodniami w kratkę, ale do żakietu mankiety są niedopuszczalne.

Double Breasted stroller

Dwurzędowy stroller i szampańska kamizelka

Kamizelki żakietowe są tożsame z kamizelkami do strollera, jednak częściej stosowane są kamizelki czarne, wełniane. Wraz ze sztuczkowymi spodniami tworzą zestaw niemal dorównujący formalnością żakietowi. Nadaje on się jednak raczej na bardziej poważne i patetyczne okazje – na święta używane są lniane kamizelki w kolorach jasnoszarym, płowym, lawendowym itp. Kamizelka do strollera dwurzędowego jest zalecana, jednak jej pominięcie nie będzie uznane za błąd etykiety.

Obecnie do strollera stosuje się jedynie koszule żakietowe w pastelowych kolorach z wykładanym kołnierzykiem (oczywiście mogą być też białe). Niektórzy stosują nawet zwykłe koszule, z przyszytym kołnierzykiem, jednak ja tego nie polecam, zwłaszcza gdy jesteśmy zwolennikami amerykańskiego postrzegania strollera. Zasady dotyczące krawata są takie, jak te dotyczące żakietu; do strollera jednak nie zakłada się plastronu (zob: http://www.szarmant.pl/twoj-dress-code-na-slub). Buty i skarpetki są takie same jak do żakietu. Najczęściej stosowane są jednak wiedenki z nakładanym noskiem. Akcesoria w strollerze są właściwie tożsame z żakietowymi, z jedną znaczącą różnicą – kapeluszem. Choć cylinder pewnie wyglądałby niezgorzej, poprawne są czarny (również ciemnogranatowy) homburg lub melonik, a latem kanotier.

Stroller and stresemann

Il mezzo tight firmy Sartoria Rossi

Pomimo swej niewielkiej popularności, stroller jest strojem bardzo praktycznym! Może zastępować żakiet na niektórych uroczystościach oraz ślubach. Inne dobre okazje to chrzty, pogrzeby (koniecznie czarna kamizelka),  oficjalne bankiety, święta kościelne (Wielkanoc i śniadanie wielkanocne), święta państwowe. Z drugiej strony może być także używany, jako taki trochę inny garnitur, na wszystkich okazjach, na które garnitur jest wymagany. Jest to z pewnością ubiór dla dżentelmenów lubiących deklarować swoje eleganckie zainteresowania. We Włoszech stroller jest znany jako il mezzo tight i jest popularnym ubiorem dla pana młodego na ślub.

Podsumowując, jeśli ktoś nie potrzebuje żakietu, a chciałby mieć  strój bardziej formalny od garnituru, należy rozważyć zakup strollera. Pan młody nieskory zamówić żakiet, który być może założy tylko raz w życiu, mógłby przyjrzeć się także strollerowi. Tym razem Włosi dają nam dobry przykład. Jest to chyba jedyny kraj, gdzie stroller jest wciąż widywany na ślubach. Warto obstalować do niego także spodnie z tego samego materiału, co marynarka. Dzięki temu będzie mógł służyć nam także, jako garnitur, a na specjalne okazje będziemy zakładać spodnie sztuczkowe. Będzie to mądra inwestycja i dzięki obstalowaniu także spodni garniturowych, stroller nie będzie musiał wisieć smutno w szafie czekając na niezmiernie rzadkie okazje do jego noszenia, tak jak żakiet lub frak. Biorąc pod uwagę koszta krawiectwa miarowego, naprawdę warto doinwestować w dodatkową parę spodni z tego samego materiału co marynarka. Dzięki temu wilk (nasze gusta) będzie syty, a i owca (praktyczność i zastosowanie) cała.

Współautorem artykułu jest Roman Zaczkiewicz

13 komentarzy

Podobne wpisy

Siła smokingu podczas Emmy 2015

Gala nagród Emmy po raz kolejny pokazuje siłę tradycyjnego smokingu. Mocny kontrast między ciemną marynarką i białą koszulą, właściwe proporcje i odświętne dodatki – wszystko to gwarantuje ...

Ośmioro „wspaniałych”

20 października odbyła się debata liderów największych partii politycznych w Polsce. Jak ubrali się jej uczestnicy? Czy sprostali zadaniu i godnie zaprezentowali swoich wyborców?

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
 • Witam,

  ciekawe i eleganckie. Odnotowuję sobie w pamięci, jakby kiedyś życie wyrwało mnie na jakiś czas w bardziej eleganckie i formalne rejony – nie omieszkam rozważyć.

  Il mezzo tight firmy Sartoria Rossi podoba mi się niezmiernie.

  pozdr.Vslv

 • Roman, za szybko umieściłeś swój kontrowersyjny wpis, mój ma tylko jeden komentarz (dzięki Vislav!). ;)

  Pozdrawiam, Dr

  • Roman Zaczkiewicz

   Aż 5 dni był na pierwszej stronie. Nic nie poradzę. Podejrzewam, że temat strollera jest jednak zbyt abstrakcyjny dla czytelników :( Co dziwi, bo jest to bardzo uniwersalne odzienie.

   • +Immune+

    Wątpię żeby zdjęcia a'la błyszczące tkaniny z Sunset Suits były atrakcyjne dla czytelników bloga. Sam strój jest natomiast raczej mało uniwersalny w dzisiejszych czasach. ;)

 • Mnie też te włoskie przykłady się niespecjalnie podobają, ale Roman chciał prawdopodobnie pokazać, że stroller nie jest strojem archaicznym.

  Poza tym (oczywiście tak mi się przynajmniej wydaje) stroller jest praktycznym strojem dla tych, którzy garniturów dość często używają; jest bardziej formalny, ale nie wyróżnia się zbytnio od zwykłego garnituru, w który z resztą można go zamienić przez zmianę marynarki (ale raczej tylko wtedy, kiedy marynarka jest ciemnoszara).

  Pozdrawiam, Dr

 • Cholera! Ciężko być staremu! Trudzę się już drugi raz z wpisaniem komętarza! Pierwszy wpis ulotnił się. – Szarmant – Jesteś SUPER! Cieszę się, że poznaliśmy się osobiście.

  Myślę, że będziemy mieli sobie, dużo do powiedzenia – również na forach. To dobrze, że jesteś! Istnienie takich ludzi, tak profesjonalnie zajmujących męskim wyglądem – daje nam wszystkim szansę, byśmy w końcu przestali być postrzegani jako prowincjusze Europy.

  Pozdrawiam

  Janusz

  • Roman Zaczkiewicz

   Dziękuję za miłe słowa. Chylę czoło w zakłopotaniu, tym bardziej że pochodzą od takiej znakomitości Polskiej elegancji jak Pan. Myślę, że to początek wspaniałej przygody. To tylko dzięki osobom takim jak Pan Janusz Wiśniewski, wciąż mamy o czym pisać i gdzie się ubierać.

   PS Oba komentarze wyłowiłem z folderu spam i już są opublikowane.

 • Sergiusz

  O ile popularyzowanie fraka rzeczywiście można uznać za syzyfową pracę, to strollera -absolutnie nie! Jest bardziej formalny od garnituru, a przy tym jego elementy nie muszą wisieć bezużyteczne w szafie, gdy sam stroller jest nieużywany. Tędy droga, moim zdaniem – do strollera da się przekonać ludzi :).

 • Tymon

  Wachałem się, czy dodać komentarz ale myślę, że jest to jakaś forma ''rekompensaty'' za trud włożony w napisanie posta na blogu.

  Przechodząc do meritum Stroller jako strój jest wg. mnie urzekający i planuję zacząć w nim chodzić. Czarny, trzyczęściowy garnitur [niestety z otwartymi klapami ale mam nadzieję, że ujdą] po dziadku planuję użyć jako bazy. Chciałbym tylko dosztukować spodnie sztuczkowe i zacząć z niego korzystać na bardziej uroczyste okazje.

  Bardzo fajny blog, pozdrawiam
  TK

 • Klaudia Kubacka

  Mam pytanie, czy marynarka strollerowa moze zastapić tą smokingową? Czy wiele się różnią?

  • Nie może. Marynarka od smokingu ma klapy wyłożone jedwabiem. To podstawowa różnica. Marynarka od strollera to de facto marynarka od grafitowego garnituru. Od garnituru różni się spodniami sztuczkowymi.

   • Klaudia Kubacka

    Dziękuję bardzo, tak myślałam, że jedwab (lub raczej jego brak) stanowią główną przeszkodę. Dziękuję za wszystkie rady, w obecnym świecie pelnym dresów i rurek ciężko o mężczyzn dbających o elegancki wygląd jak Pan. Tym bardziej że nikt nie uczy jak być eleganckim. Dziękuję!

 • GRB

  Mam pytanie, czy zna ktoś może sklep (lub firmę) gdzie można kupić sztuczkowe spodnie? Byłem w wielu sklepach zajmujących się sprzedażą garniturów i w większość, z nich obsługa nie wiedziała o co mi chodzi :). Łatwiej znaleźć spodnie w kratę ale myślę, że na ślub odpadają.