Tydzień prezentów w Zack Roman - codziennie 20% rabatu na jedną wybraną kategorię! Obserwuj nasz profil na FB oraz nasz sklep!

Zapisz się do newslettera!

Dlaczego Trump nie wygląda jak milion $

Listopad 5, 2016
9 komentarzy

Ubiór Trumpa na pierwszy rzut oka niewiele się różni od standardu, jaki znamy z amerykańskiej polityki. Ale przyjrzyjmy się bliżej. Donald Trump popełnia szereg fatalnych błędów, które nie pasują do wizerunku zamożnego przedsiębiorcy i politycznego lidera. A może właśnie o to chodzi?

Stwierdzić, że wizerunek Donalda Trumpa jest kontrowersyjny to za mało. Kandydat Partii Republikańskiej swoimi wypowiedziami i sposobem bycia rozpala przecież skrajne emocje. Patrząc na ostatnie sondaże, można uznać, że mniej więcej połowa amerykańskich wyborców akceptuje czy wręcz aprobuje jego styl. Wielu tymczasem uważa Trumpa za człowieka zupełnie nienadającego się na najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych. Ja oczywiście nie będę tutaj omawiał jego poglądów czy kwalifikacji politycznych. Dokonam jedynie oceny ubioru i zastanowię się, co z tego wynika dla publicznego image’u Trumpa.

donald-trump-good-luck

Tak nie powinna leżeć marynarka żadnego polityka, o prezydencie nie wspominając

Kiepski garnitur świetnej marki

Donald Trump pochodzi z bardzo zamożnej rodziny i już od dziecka przyzwyczajał się do garnituru. Trudno nawet znaleźć jego zdjęcia z młodości, na których nie byłby pod krawatem. Z mediów wiadomo, że Trump od lat jest zwolennikiem włoskiej firmy Brioni (od około 2004 roku, gdy miliarder zaczął występować w telewizyjnym show The Apprentice). Nie ma w tym nic dziwnego. Choć stylizacje prezentowane w katalogach Brioni nie zawsze zachwycają, to i tak firma jest dumą włoskiego krawiectwa. Garnitury tej marki nosiły takie gwiazdy jak Clark Gable, Henry Fonda, Pierce Brosnan, Leonardo DiCaprio czy Joe Hamm. I wymienieni mężczyźni wyglądali co najmniej dobrze, niekiedy wręcz fantastycznie. Nie da się tego powiedzieć o Trumpie.

donald-trump-the-apprentice

Trump z synami na palnie The Apprentice. Wtedy wyglądał lepiej niż dzisiaj

Na pierwszy rzut oka garnitury kandydata republikanów wyglądają tanio. To paradoks, bo na pewno są starannie uszyte z luksusowej tkaniny. Brak im jednak odrobiny polotu, nie są nawet dobrze dopasowane. Biorąc pod uwagę możliwości Brioniego, jak i środki, którymi dysponuje Trump – efekt jest wprost fatalny.

Miliarder nosi spodnie trochę za długie i znacznie za szerokie poniżej kolana. Jego marynarki często są zbyt luźne w ramionach, mają nieraz zbyt szerokie i za długie rękawy. Nadmiar materiału widać także na wysokości klatki piersiowej. Klapy marynarki mogłyby być szersze, ale przynajmniej pod tym względem nie ma tragedii. Niestety ich kształt jest nieciekawy, a kozerka umieszczona nisko, co nie dodaje sylwetce dynamizmu.

U.S. Republican presidential candidate Donald Trump speaks while campaigning for the 2016 Republican presidential nomination at the Madison County Republicans "Roundup BBQ" dinner at Winterset High School in Winterset, Iowa June 27, 2015.    REUTERS/Brian Frank

Marynarka po prostu zwisa. REUTERS/Brian Frank

Co do koloru tkanin garniturowych – Donald Trump często wybiera grafit, czerń i bardzo zimny odcień granatu. Nieco jaśniejsze i żywsze granaty odmładzają kandydata republikanów i lepiej pasują do jego płowych włosów (swoją drogą mógłby już skrócić tę dziwaczną fryzurę, która burzy się śmiesznie pod wpływem wiatru).

Real estate developer Donald Trump and his wife, Ivana, pose aboard their new luxury yacht The Trump Princess docked at the 30th Street pier on the East River in New York City, Monday, July 4, 1988. (AP Photo/Marty Lederhandler)

Trump nieźle wyglądał kiedyś w garniturach z grubszych tkanin, nie tylko dlatego, że mniej ważył

Problemem jest też gramatura materiałów. Trump nosi niemal wyłącznie garnitury z delikatnych, lejących się tkanin, które po prostu wiszą, potęgując efekt złego dopasowania i nijakości. Gdyby zastosować trochę cięższy materiał, możnaby nadać sylwetce Trumpa bardziej wyrazisty charakter, maskując jej niekorzystne proporcje. Mówi się często, że osoby otyłe muszą unikać grubych materiałów i jest w tym trochę racji. Tweedowy garnitur niepotrzebnie dodałby kilogramów komuś, kto i tak ma już widoczną nadwagę. Ale formalna tkanina o nieco wyższej gramaturze nie wywołałaby takiego skutku, natomiast pozwoliłaby dobremu krawcowi nieco uformować trudną sylwetkę Trumpa.

reagan

Jak udowodnił Ronald Reagan, grubsze tkaniny doskonale nadają się na garnitur dla prezydenta

Zresztą i tak podobne zabiegi nie byłyby szczególnie widoczne, bo kandydat republikanów niemal nigdy nie zapina marynarki. Zamiast chować brzuch, bez przerwy go eksponuje. Tymczasem zalecany byłby tu trzyczęściowy garnitur, tak, aby nawet na siedząco Trump nie musiał demonstrować swojej tuszy. Jeśli już marynarka jest rozpięta, to przynajmniej kamizelka powinna zasłaniać wydatny brzuch.

donald-trump-shoes

Co ciekawe, Donald Trump jest właścicielem marki ubrań biznesowych i sygnuje ją własnym nazwiskiem. Raczej jednak tych rzeczy nie nosi. Zastanawiający jest też fakt, że garnitury sprzedawane przez firmę Trumpa są szyte w Indonezji i w Chinach, co stoi w sprzeczności z wieloma wypowiedziami republikanina, w których sprzeciwiał się praktyce zlecania przez amerykańskie marki produkcji za granicą. Zresztą zamawianie garniturów w firmie z Włoch również jest w tym kontekście problematyczne.

donald-trump-standing

Dyndające krawaty i inne akcesoria

9 komentarzy

Podobne wpisy

Owce w Londynie

Miniony tydzień na londyńskiej ulicy Savile Row był prawdziwą gratką dla elegantów. Wool Week to specjalne pokazy, promocyjne ceny, premiery najświeższych produktów i w ogóle celebracja wełny ...

Kapelusz panama II

Kapelusz panama to produkt luksusowy wykonany ręcznie z liści palmy ekwadorskiej. Takie nakrycie głowy od wieków towarzyszy stylowym mężczyznom, zwłaszcza latem. Już po raz drugi panama jest ...

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
 • Darek

  Świetny merytoryczny artykuł. Rzeczywiście – D. Trump niby wygląda dobrze na pierwszy rzut oka, ale jak się przyjrzeć, to już tak kolorowo nie jest. To tak jak Ameryka:)

 • Nebelwerfer

  Jeśli wizerunek Trumpa miałby być antybanksterski, to chyba powinien zrezygnować ze spinek do mankietów i nosić koszule z mankietami na guziki.

 • Evanger

  Warto jeszcze tylko na marginesie dodać, że podobna ilość Amerykanów nie uważa, by H. Clinton nadawała się na prezydenta Stanów Zjednoczonych – wyborców Trumpa i Clinton tak naprawdę nic nie różni, bo większość z nich głosuje przeciw tej drugiej osobie :)

  Wniosek jest raczej słuszny i Trump po prostu nie chce budzić pewnych skojarzeń, ale akurat trzyczęściowy garnitur byłby tutaj bardzo pomocny i nie nadawałby mu wcale wizerunku bankiera.

  Może jednak pewne niechlujstwo Trumpa to kolejny sposób na wywołanie kontrowersji w systemie politycznym, gdzie najbardziej liczy się perłowy uśmiech i wprost wszystko co jest z kandydatem związane, tylko nie z jego poglądami i programem :)

 • Wujek Sam

  Ha, ha i dobre rady stylisty można do kosza wrzucić, bo liczy się charyzma, a nie magia czerwonego koloru kostiumu Hilary Clinton. ;)

 • Chris

  Akurat Trumpa obserwuję od dobrych kilku lat i muszę powiedzieć, że zawsze tak wygląda. Na początek fryzura: jest to jego znak rozpoznawczy (jak głupio by ta zaczeska mająca przykryć łysinę nie wyglądała) i zmienić jego fryzurę, to jak pozbawić Larry’ego Kinga szelek. Garnitur: Trump jest tu ofiarą swojej diety i standardowej rozmiarówki. Ma duży brzuch, więc żeby móc mieć możliwość zapięcia marynarki musi wziąć większy rozmiar, więc marynarka ma za duże ramiona, za szeroka jest w klatce piersiowej itd. Poza tym – ciekawa rzecz – dzięki temu, że marynarki są trochę za duże można nosić koszule na spinki i wygląda to tak, jak wyglądać powinno, a nie jakby mankiet miał rozerwać biedny rękaw marynarki. Zastanawia mnie jak on użytkuje te garniaki, skoro spodnie są tak pogniecione w okolicy zgięcia nóg.
  Co do reszty – zgadzam się z uwagami.

 • Vinci

  Co do marynarki garniturowej rzeczywiście powyższy opis jest na miejscu: w ramionach za szeroko oraz rękaw za długi, przez co brak wystającej koszuli w pozycji stojącej gdy ręce są przy tułowiu ; natomiast szerokość spodni poniżej kolan jest prawidłowa. Bierze się to z masywnych nóg Donalda Trampa. Teraz modne jest zwężanie spodni po całej długości lub w przypadku masywnych ud, od nich w kierunku stopy; niemniej jest to moda która nie powinna obejmować piastowanie funkcji publicznej, poza tym wygląda to jak marchewka.
  Przykład: http://zapisz.net/images/179_dt.jpg
  http://zapisz.net/images/481_dtii.jpg

  Długość nogawki, biorąc pod uwagę jej szerokość jest prawidłowa!
  Przykład: http://zapisz.net/images/667_dt_d_ugo_c_spodni_i.jpg
  http://zapisz.net/images/572_dt_d_ugo_c_spodni_ii.jpg

  Jak powiedziała Coco Chanel: Moda jest po to aby z niej wychodzić!

  Polityk nigdy nie powinien nosić poszetki!
  Patrząc na osobę pełniącą funkcje publiczne, (nie mylić z prezesami sektora bankowego) powinno się płynnie przejść od razu do linij twarzy bez koncentracji na jakimś elemencie który by utrudniał skupienie uwagi.
  Polecam zapoznać się z wpisem na blogu Macaroniego Tomato, który opisał noszenie poszetki w polityce; posłużył się przykładem Ryszarda Czarneckigo: http://macaronitomato.blogspot.com/2012/03/poszetka-w-polityce.html

  Co do krawatów dodałbym źle dobraną szerokość względem wyłogów marynarki. Natomiast proszę popatrzeć na kolory tła z kampanii wyborczej, kolorem garnituru i zestawić je z kolorami flagi USA: biały, czerwony i niebieski/granat – nie sądzę aby był to przypadek.
  http://zapisz.net/images/566_flaga_usa.jpg
  vs
  http://zapisz.net/images/347_dtiii.jpg

  Gordon Gego czy Larry Silverstein to osoby na szczycie sektora bankowego i finansów jednak do tego nie osobowość telewizyjna. Uważam, ze Donald Trump od dawna planował start w wyborach, jednak czekał na odpowiedni moment i dlatego od początku budował styl taki jak widzimy obecne. Poza tym prowadził program w telewizji pt. „Praktykant”, myślę że celowo aby ludzie dowiedzieli się o człowieku który ma własne zdanie, jest kontrowersyjny i zawsze stawia na swoim tak jak jego poglądy i w efekcie stał się znany ale nie stricte w sektorze finansjery a ‚pospólstwa’, co umożliwiłoby mu start w wyborach.
  Najczęściej widzimy D.Trumpa w ciemno granatowym garniturze, białej koszuli, czerwonym krawacie co poza nawiązaniem do koloru flagi USA też jest Power Suit; co prawda bez prążków, koszuli Winchester, kolorowych szelek, spinki do krawata oraz poszetki.
  Czerwień kojarzy się z dominacja i władzą co widać po Donaldzie Trumpie.

  Niezapinanie marynarki to oznaka otwartości chociaż trzeba przyznać, że w pozycji siedzącej Donald Trump ma ją zapięta gdy gości u prezydenta B.Obamy- być może w tej sytuacji chciał pokazać niepodzielanie polityki B.Obami i twarde trzymanie się swojego zdania.

  Podobnie jak swego czasy B.Obama założył jasny garnitur o czym pisał MrVintage,

  http://mrvintage.pl/2014/09/dlaczego-granatowy-garnitur-prawie-zawsze-bedzie-lepszy.html

  tak Donald Trump kreuje świadomie swój wizerunek, poprzez sztab specjalistów; nie wierze, że miliarder ubiera się sam bo zwyczajnie nie ma na to czasu a nawet komuś o takiej pozycji by to uwłaczało!

  Dziękuję autorowi bloga za ciekawy wpis, dający pole do dyskusji.

 • Paul

  Myślę, że jest to zamierzona strategia. nie wierzę, że nie ma wokół niego nikogo kto zna się na ubieraniu, szczególnie jak kupuje garnitury we wspomninym miejscu. Pomieszanie elegancji ze zwykłym kiczem czy wręcz obciachem. Ot, każdy znajdzie w nim coś ze siebie.

 • rzymskiezakupy.pl

  Cała prawda o Trampie.
  Pozdrawiam
  jarek

 • Cóż, klasyczna marynarka to z pewnością jeden z niezbędnych dla mężczyzny elementów garderoby, ale jak widać i z tym czasami są problemy. Ostatnio przepadam za granatową – odpowiednio skrojona przyda się na na eleganckie wydarzenia i nawet do jeansów – Trumpowi pewnie nie przystoi, ale mógłby się co nieco zainspirować :D zapraszam w wolnej chwili, może znajdziesz czas – http://blog.ozonee.pl/granatowa-marynarka-obowiazkowy-element-garderoby-nowoczesnego-gentlemana/