Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Kapelusz panama II

Kapelusz panama II

Kapelusz panama to produkt luksusowy wykonany ręcznie z liści palmy ekwadorskiej. Takie nakrycie głowy od wieków towarzyszy stylowym mężczyznom, zwłaszcza latem. Już po raz drugi panama jest dostępna w ramach specjalnej oferty kierowanej do czytelników mojego bloga oraz do klientów marki Szarmant.

banery-sklep-przeceny-v1-3

Producent

Panamy wykonuje dla mnie firma Tesi z Toskanii, którą poznałem w zeszłym roku podczas targów Pitti Uomo. Surowiec pochodzi oczywiście z Ekwadoru, ale kapelusze są formowane we Włoszech. Przy produkcji korzystamy z eksperckiej wiedzy rodziny Tesi, która wyrabia kapelusze od ponad 150 lat. Koneserzy wiedzą, że Tesi jest podwykonawcą kapeluszy słomkowych m.in. dla marki Borsalino. Poszukiwaczy okazji zachęcam do porównania cen w sklepie internetowym tej słynnej firmy z oferowanymi przeze mnie!

Fason

Perłowa panama fason fedora w wersji fino z granatową wstążką
Perłowa panama fason fedora w wersji fino z granatową wstążką

Proponuję kapelusz typu panama w uniwersalnym fasonie fedora (w Polsce znanym też pod nazwą borsalino). Jak wspomniałem, wykonany został we Włoszech z ekwadorskiego surowca. Prawdziwe panamy nigdy nie powstawały w Panamie, ale były przez ten kraj kiedyś importowane z Ekwadoru i eksportowane do Europy i Ameryki. Stąd obowiązująca do dziś historyczna nazwa.

Surowiec

Kapleusz cuenca fino w kolorze naturalnym
Kapleusz cuenca fino w kolorze naturalnym z granatową wstążką

Materiał plecie się z liści palmy ekwadorskiej (a dokładnie z łyczkowca dłoniastego). Później kapelusz jest ręcznie formowany. Pozyskiwanie surowca odbywa się bardzo tradycyjną metodą. Ekwadorscy robotnicy własnoręcznie zbierają pędy i starannie oddzielają ich część zewnętrzną (bezużyteczną dla kapeluszników, bo mało plastyczną) od wewnętrznej. Ta właśnie część rośliny poddawana jest dalszej obróbce – gotowaniu, suszeniu i farbowaniu.

Dobrej jakości panamę wykonuje się z jednego kawałka plecionki. Im gładszy splot (czyli im większa liczba drobniutkich splotów na centymetr), tym produkt uchodzi za szlachetniejszy. Panama oznaczona przez firmę Tesi nazwą fino ma 5 splotów na 1 centymetr w poziomie i 4 w pionie (10 i 8 na 1 cal). Wykonuje się ją z plecionki importowanej z regionu Cuenca. Panama z tej górzystej krainy posiada charakterystyczny splot jodełkowy, nazywany właśnie cuenca (czasem spotyka się też nawę llano).

Perlowa fedora panama cuenca superfino
Perlowa fedora panama cuenca superfino z beżową wstążką

Dla koneserów mamy w ofercie także szlachetniejszą wersję cuenca – super fino (o większej liczbie splotów na cal, w efekcie splot jest jeszcze drobniejszy) oraz słynne Montecristo. Jeśli ktoś byłby zainteresowany tym ostatnim, proszę o kontakt mailowy. Jest to cesarz wszystkich panam, wyróżniający się misterną konstrukcją.

kapelusze w kremowym kolorze z czarnym pasem

W tym roku uzupełniamy także ofertę o surowiec brisa, pleciony także w regionie Cuenca. Splot brisa ma kształt małych diamencików. Jest to gatunek mniej finezyjny niż cuenca, w wyglądzie bardziej szorstki i grubszy. W jego produkcji użyto mniej liści palmy, niż w przypadku cuenca. Brisę wyplata się też zdecydowanie szybciej. Z punktu widzenia użytkownika główną zaletą brisy jest przewiewność – jej splot jest stosunkowo luźny. Cuenca jest zbita i znacznie gęstsza, co daje gładszą, wyjątkowo elegancką strukturę. Brisa ma natomiast charakter bardziej rustykalny. Panama Brisa jest dostępna w naszym sklepie internetowym.

Zamawiając kapelusz Panama w firmie Szarmant, masz wyjątkową możliwość personalizacji produktu i dostosowania go do swoich potrzeb i wymagań. Decydujesz nie tylko o wyborze surowca oraz fasonie kapelusza, ale także o następujących parametrach:

Kolor kapelusza

Biała czy naturalna Panama

Kapelusz cuenca fino oraz super fino jest dostępny w dwóch opcjach kolorystycznych: perłowym oraz naturalnym. Naturalny jest zbliżony do koloru słomkowego, a biały to dokładniej złamana perła (nie mylić z kolorem śnieżnobiałym). Jeśli w Twojej letniej garderobie przeważa biel, to odpowiedniejszy będzie kapelusz w perłowym odcieniu. Jeśli dominują kolory beżowe, khaki, oliwkowe, brązowe, to proponuję kolor naturalny. Oczywiście to tylko sugestia, ponieważ oba warianty dadzą się efektownie połączyć z błękitem, różem czy mocniejszymi barwami letnimi – wystarczy trochę wyczucia.

Briso dostępne kolory

Kapelusz brisa jest dostępny aż w siedmiu opcjach kolorystycznych. Oprócz klasycznych kolorów (biały i naturalny) mamy w ofercie piaskowy, rdzawy, pomarańczowy, czerwony i czarny. Zielony widoczny na zdjęciu niestety nie jest już dostępny.

Szerokość ronda

Przy wyborze kapelusza kluczowe jest zachowanie proporcji w stosunku do głowy i linii barków. Kapelusze z węższym rondem dodają młodzieńczego uroku i są zalecane szczupłym osobom o wąskiej twarzy. Im szersze rondo, tym bardziej dostojny wygląd, nie wolno jednak przesadzić (chyba że nazywasz się Gandalf Szary). Obszerne ronda są rekomendowane osobom o masywnej sylwetce – mężczyzna w rozmiarze XXL będzie wyglądał śmiesznie w drobnym kapelusiku. Najbardziej uniwersalne panamy mają szerokość 5–6.5 cm. Ja noszę 5.5 cm. Kupując kapelusz u mnie, możesz wybrać szer. ronda 5.5 cm lub 6.5 cm! Możesz także liczyć na poradę, jeśli przyślesz nam swoje zdjęcie lub odwiedzisz nas w Studio Zaczkiewicz na Poznańskiej 24/lok.20 w Warszawie.

Kolor wstążki

Kolejnym elementem, o którym zadecydujesz, jest kolor rypsowej wstążki. Najbardziej tradycyjny kolor to czarny, ale nie należy do wyjątkowo uniwersalnych. Na pierwszą panamę polecamy wstążkę w kolorze niebieskim (air force lub denim) albo granatowym (marine). Potnik będzie wykonany w kolorze wstążki i będzie miał wydrukowane logo i napis Szarmant. Rypsowy potnik do wewnętrznej strony kapelusza jest przyszyty (nie klejony), dzięki czemu lepiej pracuje podczas kontaktu z głową.

Rozmiar kapelusza

Zebranie miary na kapelusz jest banalnie proste. Mierzymy obwód głowy ok. 1-2 cm nad uchem i ok. 2-3 cm nad brwiami. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy, żeby kapelusz był osadzony. Uzyskany wymiar to Twój rozmiar kapelusza. Zalecam wykonanie pomiaru kilka razy. W przypadku uzyskania pośredniej wartości (x centymetrów i pół) radziłbym zaokrąglić pomiar w górę. Na szczęście kapelusz za duży o jeden rozmiar można szybko zmniejszyć w obwodzie, doszywając u modystki dodatkową tasiemkę pod potnik kapelusza.

Jak nosić kapelusz Panama?

Panam na sportowo
Panama na sportowo

Zasadniczym elementem Panamy w fasonie fedora (borsalino) jest odpowiednio wyprofilowane rondo. Z przodu powinno być ono skierowane ku dołowi, a z tyłu wywinięte ku górze. W fasonie Optimo tył może być także skierowany ku dołowi. Kapelusz nosimy prosto albo lekko przekrzywiony w lewo i delikatnie nasunięty na oczy.

Takie nakrycie głowy doskonale pasuje do koszulek polo i szortów, koszul z podwiniętymi rękawami i długich spodni, ale także do letnich garniturów wykonanych z tropiku. Zasadniczo kapelusze Panama nosimy w dzień, a wynika to z ich pierwotnie praktycznego zastosowania. Służyły do ochrony przed słońcem. Kapelusze o splocie cuenca fino i super fino są przeznaczone do zestawów koordynowanych i letnich garniturów, natomiast do typowo letnich ubrań, jak szorty czy koszulka polo, rekomenduję splot brisa.

Jaki jest kapelusz Panama marki Szarmant?

napis szarmant na potniku

Uniwersalny – pasuje zarówno do stylizacji sportowych, jak i formalnych.

Unikatowy – ręczne wykonanie zapewnia niepowtarzalność.

Spersonalizowany – pełna swoboda w dobraniu odpowiedniego kapelusza.

Luksusowy – arcydzieło ekwadorsko-włoskiego rzemiosła.

Cena

Brisa – 499 zł

Cuenca fino – 799 zł

Cuenca super fino – 999 zł

Wybrany fason kapelusza (Fedora lub Optimo) nie ma wpływu na cenę. W swoich stylizacjach demonstruję wersję cuenca fino w fasonie fedora w kolorze złamanej perły z granatową wstążką (kolor navy/marine, szer. ronda 5 cm).

Wysyłka kurierem kosztuje 16 zł.

Proces i termin realizacji

W koszuli z zefiru na molu w Brzeźnie (Gdańsk) Fot. Marcin Michno
W koszuli z zefiru na molu w Brzeźnie (Gdańsk) Fot. Marcin Michno

Kapelusze z surowca Brisa w kolorze naturalnym są aktualnie dostępne w naszym sklepie internetowym.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij