Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Oskary 2019. Gry z formą męskiego ubioru

Oskary 2019. Gry z formą męskiego ubioru

Coraz częściej Oskary traktuje się jako okazję do zabawy wieczorowym stylem. Dzięki temu nie możemy narzekać na nudę. Ale śmiały zamysł kończy się fiaskiem, gdy ktoś zapomni sobie zadać kluczowe pytanie: czy ja naprawdę dobrze w tym wyglądam?

Zasady black tie i jak je łamać

Jeśli chodzi o formalny ubiór męski, żyjemy w okresie przejściowym. Etap dezynwoltury już chyba minął. Młodzi mężczyźni przywiązują coraz większą wagę do stylu (choć mnóstwo jest jeszcze do zrobienia!). Jednocześnie rygory stroju formalnego nie są uważane za coś, do czego mężczyzna musi dążyć.

Wielu panów szuka nowych dróg. Czasami z niezłym skutkiem, częściej z fatalnym. Tych poszukiwań nie oceniam już tak surowo jak kiedyś, moje myślenie o stylu ewoluowało. Ale nadal nie mam wątpliwości – żeby twórczo łamać zasady, trzeba je dobrze znać. Więcej, trzeba je rozumieć i praktykować, bo wtedy dopiero nabiera się prawdziwej wprawy.

Tradycyjnie na wieczornych galach obowiązuje dress code: black tie. I przeważnie przy takich okazjach nie ma sensu kombinować. Trzeba założyć klasyczny smoking (czarny, ciemnogranatowy lub tropikalny – z białą marynarką) oraz tradycyjne dodatki. Należą do nich przede wszystkim czarna mucha (białą nosi się do fraka!) i czarne buty. Pożądane są wieczorowe lakierki albo eskarpiny, ale mogą je zastąpić wyglansowane oksfordy lub lotniki. I w takim właśnie stroju Oskary odbierali najwięksi twórcy klasycznego kina.

Smoking dwurzędowy Zack Roman

Klasyczny zestaw black tie to jeden z najlepszych wynalazków XIX wieku. Wygląda szykownie, fantastycznie prezentuje się w sztucznym świetle i świetnie służy męskiej sylwetce. Dlatego, zanim zaczniemy eksperymentować, warto się zastanowić, czy nie lepiej się ubrać w zwyczajny smoking. Jest to forma wypracowana przez kilka pokoleń dandysów i ich krawców. Czy na pewno wiemy, jak ją ulepszyć?

Oczywiście show-biznes ma swoje prawa. W tym świecie ceni się indywidualność i blichtr, więc spora część gwiazd i ich stylistów woli unikać tradycyjnego minimalizmu. Oskary są okazją, kiedy widać to najlepiej.

David Oyelowo

Oskary 2019. Najlepiej ubrani mężczyźni

Jednym z panów, którym udało się pozytywnie wyróżnić, jest brytyjski aktor David Oyelowo. Wystąpił w śmiałym, trzyczęściowym smokingu z butelkowozielonego welwetu marki Etro. Całość utrzymana jest w stylu dandy, z ekstrawaganckimi detalami (zapięcie na łańcuszek, specyficzne guziki jubilerskie u koszuli).

Dzięki konsekwencji i umiarowi Oyelowo nie przekroczył granicy kiczu. Jak mówił aktor, jego ubiór to nawiązanie do barw narodowych Nigerii (stamtąd pochodzi jego rodzina). Ale ten smoking broni się sam w sobie i pasowałby niemal każdemu. Niezależnie od pochodzenia.

Chris Evans

Nowoczesny, dopasowany zestaw zaprezentował Chris Evans. W tej kompozycji główną rolę gra marynarka z błękitnego welwetu marki Salvatore Ferragamo. Dość jasny kolor jest nieco kontrowersyjny jak na zestaw wieczorowy, ale właśnie dlatego przyciąga oko. Przydałaby się jeszcze biała poszetka w brustaszy.

Michael B. Jordan z mamą

W tej samej kategorii wystąpił aktor Michael B. Jordan. Do czarnych spodni założył ciemnogranatową marynarkę welwetową, przypominającą nieco marynarkę do palenia, czyli smoking jacket. Zamiast poszetki, zdecydował się na dwie broszki do klapy. Może jedna by wystarczyła?

Trevor Noah

Najbardziej harmonijny smoking miał na sobie Trevor Noah. Satyryk znany z Comedy Central nosi się elegancko na co dzień i widać, że czuje się w tym stylu swobodnie. Jego dwurzędowy smoking leży bardzo dobrze. Być może kołnierz za bardzo odstaje i rękawy nieco się marszczą. To jednak detale. Można wybaczyć i fakt, że klapy marynarki nie są obszyte jedwabiem. Uwagę zwraca za to efektowne stębnowanie, a także rzadko spotykane zapięcie marynarki – 2×1.

Warto dbać o takie smaczki, ale przede wszystkim warto przywiązywać wagę do właściwej długości rękawów, spodni i wszystkich proporcji. To one decydują o świetnym wrażeniu.

Adam Driver

Równie klasycznie starał się ubrać amerykański aktor Adam Driver, wypadł jednak gorzej. Jego smoking ma miły dla oka ciemnogranatowy kolor, ale psują go patki od kieszeni, które niepotrzebnie poszerzają sylwetkę w biodrach. I, co ważniejsze, wyłogi marynarki są zbyt wąskie w stosunku do gabarytów wysokiego aktora. Niezbyt elegancko wygląda też duży zegarek. To akurat powszechny błąd uczestników gali, zapewne wynikający niekiedy z lukratywnymi kontraktami reklamowymi.

Paweł Pawlikowski

Oskary 2019. Polacy na gali

A Paweł Pawlikowski? Wypadł poprawnie, pomijając patki przy kieszeniach i brak poszetki. Trochę gorzej zaprezentował się Łukasz Żal, autor zdjęć do Zimnej wojny. Za długie nogawki i buty typu derby do smokingu to błędy zasadnicze. Ale z pewnością nie był to najgorzej ubrany mężczyzna na gali.

Stephan James

Oskary 2019. Najgorzej ubrani mężczyźni

Ku przestrodze i dla przypomnienia warto wskazać kilka bardzo słabych zestawów. Młody Ben Hardy pod białą muchą i w białej marynarce z czarnymi lamówkami wyglądał nie tylko mało klasycznie, ale też zupełnie niepoważnie. Z pewnością nie do tego dąży mężczyzna na początku kariery. Javier Bardem natomiast… zniknął w cieniu czarno-czarnego ubrania. Z kolei Stephan James wpadł na podobny pomysł jak Oyelowo, ale dość jasny odcień czerwieni i fabrycznie wiązana mucha popsuły efekt.

Czy to dorosła siostra zabrała braciszka na galę?

Nawet na tym tle żałośnie wypadli żartownisie tacy jak Pharrell Williams, który na galę przyszedł w krótkich spodenkach moro i białych skarpetkach. Piosenkarz nie wyglądał ani estetycznie, ani zabawnie. Jeśli już łamać bariery, to tak jak Billy Porter – w sposób przemyślany i z pompą. Ale pewnie jeszcze długo nikt nie zdecyduje się go naśladować.

Podsumowanie

W moim przekonaniu starania o to, by się wyróżnić, mogą przynieść dobry skutek tylko wtedy, gdy ubiór jest estetyczny sam w sobie i pasuje noszącemu – zarówno jego osobowości, jak i wymiarom ciała.

Jeśli chce się eksperymentować i przyciągać wzrok otoczenia, nie można zapominać o perfekcyjnym dopasowaniu. Ważny jest i wybór ładnie pracującego materiału oraz koordynacja kolorystyczna. Sama koncepcja to za mało. Trzeba ją jeszcze dobrze wykonać.

Zdjęcia pochodzą ze strony https://oscar.go.com/

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij