Pre-order nowej kolekcji! Wejdź i sprawdź sam!

Zapisz się do newslettera!

Kwiat w butonierce

Sierpień 27, 2011
35 komentarzy

Jest to kwiatek umiejscowiony w przecięciu w klapie marynarki. W butonierkę wsuwamy łodygę kwiatka, w kieszonkę piersiową marynarki wkładamy chusteczkę (alias poszetka)

Owo przecięcie jest zwane inaczej butonierką. Nazwa boutonniere wywodzi się z francuskiego bouton oznaczającego guzik. Zachowało się one po dawnych marynarkach, które były zapinane pod samą szyję. Z czasem klapy zostały opuszczone, a guzik zanikł. Ostało się przecięcie, które zostało wykorzystane do celów estetycznych.

W XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku kwiat w butonierce uchodził za obowiązkowy atrybut eleganckiego mężczyzny. Ferdynand Hoesick, polski pisarz i wydawca tak pisał o swojej podróży do Londynu: „Nadto, zwyczajem angielskim, pierwsza rzecz, którą robię rano wyszedłszy z hotelu, kupuję sobie różę, którą stale noszę w butonierce. Róż takich, ogromnie tanich, a sprzedawanych na każdym kroku, zużywam najmniej dwa dziennie, bo zawsze musi być świeża. Tutaj każdy mężczyzna, począwszy od woźniców i pucybutów, od samego rana ma różę w butonierce”. Wspominany zwyczaj wywodzi się z epoki wiktoriańskiej, a wtedy kwiaty owite były systemem kodów kulturowych. Miały wysyłać znaczenia, które nie mogły być wypowiedziane ze względu na surową obyczajowość epoki. Goździk oznaczał pasję, wytworność, namiętność i miłosną fascynację (szczególnie czerwony). W takim świetle zupełnie nie dziwi popularność czerwonego goździka wśród mężczyzn, którzy nosząc go wysyłali odpowiednie znaki miłosne paniom. Z kolei biały goździk nie był przesiąknięty seksem, ale oznaczał oddanie kobiecie, wiarę w jej miłość i chłopięcą niewinność.

W Polsce kwiatki w butonierce nigdy nie były tak popularne jak w Anglii, ale elegancki i wytworny mężczyzna w dwudziestoleciu międzywojennym nie mógł się bez nich obyć. Kwiaty w butonierce najdłużej utrzymały się w stroju wizytowym i balowym, ale są one już bardzo rzadko widywane. Ich użycie w stroju sportowym zanikło zaraz po II wojnie światowej. W Polsce dość powszechna jest wulgaryzacja butonierki i kojarzenie jej z kieszonką piersiową. Jest to błąd. Powodem tego może być słynny wiersz Bruno Jasieńskiego „But w butonierce” będący obowiązkową lekturą na lekcjach języka polskiego. Było on prowokacją, a sam autor wywodził się z nurtu futurystów. But w butonierce ma odcinać się od przeszłości i symbolizować moc niemożliwej do poskromienia przyszłości. Być może brak zrozumienia, co autor miał na myśli w tym wierszu, spowodowało mylne kojarzenie butonierki z kieszonką piersiową. But w kieszonce piersiowej jest, mimo wszystko, łatwiejszy do wyobrażenia, niż but w przecięciu marynarki w klapie.

Fred Astaire we fraku i z białym goździkiem w butonierce

Najbardziej tradycyjny kwiatem jest goździk. Na pogrzeb, ślub (pan młody) i do fraka zakładamy tylko biały. Goście weselni mogą włożyć inny kwiatek niż biały, np. czerwony goździk. Ten ostatni idealnie pasuje do smokingu. Kwiat może być także żółty, niebieski i różowy. Zamiast goździka można włożyć małą różę, chaber lub gardenię. Łodygę przeplatamy przez małe rozcięcie w klapie marynarki zwane butonierką. Niestety jest ono często zaszyte w marynarkach z wieszaka. Należy je dać do rozcięcia w poprawkach krawieckich i nie próbować robić tego samemu. Warto także poprosić o wszycie pętelki pod klapę, która będzie podtrzymywała łodygę kwiatka.  Jak sporządzić taka pętelkę, tutaj na filmie.

Kwiat w butonierce

Pętelka na łodygę pod klapą marynarki. Pojedyncza nitka też jest stosowana

Najpopularniejsze są goździki i gardenie, spotykane są także tuberozy, róże i chabry. Nigdy nie może to być sztuczny kwiatek czy też bukiet. Wkładamy po prostu jeden kwiat. Nie przypinamy go do klapy, ale wkładamy w przecięcie zwane butonierką. Można go nosić z poszetką, ale powinny one razem być dobrze skoordynowane. Najbezpieczniejszym wyborem pozostaje biała poszetka z lnu lub jedwabiu.

Czy warto dziś nosić kwiatki w butonierce? Oczywiście, ale zostawiłbym je jednak w sferze ubrań wizytowych i balowych, ewentualnie na randki. Mark Twain pisał o tym, że kolorowy kwiat w butonierce odmładza o przynajmniej 10 lat.

Kwiat w butonierce

Goździk w butonierce

Każdy mężczyzna, który chociaż raz miał w swojej klapie czerwony goździk wie, jakie piorunujące wrażenie wywołuje to na kobietach. Kwiatek ma zwracać uwagę płci przeciwnej i taka były jego rola kiedyś. Jedna z ról męskiej elegancji to właśnie przyciąganie uwagi kobiet. Nie ubieramy się przecież tylko dla samej sztuki ubierania. Mężczyzna też może sprawić, że ubranie będzie jego atutem a nie przykrą koniecznością.

Kwiat w butonierce męskim atutem

Aspirujący szarmancie, zapomnij o bungee jumping. Obstaluj smoking, naucz się wiązać muchę i włóż goździk w butonierkę. To pewien archetyp elegancji, z którym każdy mężczyzna powinien, chociaż raz w życiu się zmierzyć.  Po tym, już nigdy eleganckie ubranie nie będzie takie samo.

35 komentarzy

Podobne wpisy

Dress code dla prawnika

Jak się ubrać, żeby zrobić dobre wrażenie na sali sądowej? Nienagannie, ale w taki sposób, by nie odwracać uwagi od naszej argumentacji. Śmiałe i oryginalne zestawy możemy testować na spotkaniach ...

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
Zamknij