Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Białe skarpety to obciach. Mit numer 1

Białe skarpety to obciach. Mit numer 1
Rudolf Polankiewicz z rodziną
Rudolf Polankiewicz

Cykl Parszywa Dwunastka. Mit modowy numer 1

Białe skarpety to obciach…tak, ale tylko te sportowe. Białych skarpet tenisowych oczywiście nie powinniśmy zakładać do eleganckich ubrań. Natomiast uważam, że można białe skarpety z cienkiej bawełny/wełny/kaszmiru nosić z sukcesem do garnituru lub zestawu koordynowanego. Precedensy były już w przeszłości i wiele wskazuje, że nie było ich tak mało

Pod recenzją teledesyku Suit & Tie Justina Timberlake rozgorzała dyskusja na temat białych skarpet. Użytkownik Jakób napisał, że:

W międzywojniu białe skarpetki nosili tylko i wyłącznie eleganci narodowości żydowskiej. Nie był to przykład jakiegoś antysemityzmu, tylko po prostu określenia się poprzez skarpetki. Nie wiem natomiast, czy tak nosili się żydowscy eleganci całej Europy, czy tylko w Polsce.  

Jeden z czytelników, Dr Roman Badowski w odpowiedzi na ten komentarz przysłał mi zdjęcie ze swojego rodzinnego albumu. Zostało wykonane w 1926 roku. Występuje na nim Rudolf Polankiewicz, główny buchalter (księgowy) cukrowni Łanięta k. Kutna. Na fotografii z Łaniąt  jest także 4-letnia mama Romana Badowskiego – rocznik 1922 (obejmuje za szyję swoją chrzestną).

W ubraniu Rudolfa Polankiewicza jest wyczuwalny elegancki sznyt. Nosi czarne wypastowane wiedenki, ciemny garnitur, białą koszule (jeszcze ze stójką), misternie ułożoną poszetkę oraz krawat. Do tego dochodzi gładko ogolona skóra twarzy oraz nienaganna fryzura. Kropkę nad i stawiają… białe skarpety. Są idealnie proste, bez załamań. Zapewne Polankiewicz założył także szelki do skarpet, takie jak ma Richard Dix w filmie The Love Doctor z 1929 roku. Swoją drogą czy widzicie jaki kolor jest jego skarpet?

Richard Dix
Richard Dix

Zdaniem Dr Badowskiego Rudolf Polankiewicz nie miał żadnych korzeni żydowskich, tak więc sprawa się jeszcze bardziej gmatwa. Kto więc nosił białe skarpety i dlaczego? Maurice Ravel był francuskim kompozytorem i pianistą. Białe skarpety były także popularne wśród amerykańskich muzyków bluesowych oraz jazzowych. Na filmie proszę zwrócić uwagę na skarpetki Little Waltera grającego na harmonijce. Może w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych to był wyróżnik muzyków i ludzi show biznesu? Tradycję kontynuował Michael Jackson, a teraz Justin Timberlake

[embedplusvideo height=”507″ width=”640″ standard=”http://www.youtube.com/v/8hEYwk0bypY?fs=1&hd=1″ vars=”ytid=8hEYwk0bypY&width=640&height=507&start=&stop=&rs=w&hd=1&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep3492″ /]

Sądzę, że to nie była kwestia zasad, a wyborów estetycznych. Być może białe skarpety w lat. 20 XX w były po prostu modne. Białe skarpety nie są w kodeksie savoir vivre/dress code, bo ten mówi, że należy dobierać skarpety pod kolor spodni. Natomiast osoba pragnąca rozwijać swój styl, nie musi się tym kierować. Część stylowych mężczyzn nosiła skarpety w innym kolorze niż spodnie, lub buty. Cary Grant preferował jasne skarpety.  Myślę, że nadal białe skarpety można z powodzeniem nosić, co pokazuje zdjęcie poniżej.

Białe skarpety

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij