Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Czas na smoking

Czas na smoking
Cary Grant w smokingu
Cary Grant w smokingu

Rok 2013 to będzie wielki powrót smokingu w Polsce. W Europie Zachodniej ten trend zaczął się już kilka lat temu. Na ostatniej gali Oscarów czy wręczeniu nagród Emmy było coraz więcej mężczyzn ubranych klasycznie w smokingi, z czarnymi muszkami zawiązanymi pod szyją. Rozchełstana moda na każual, nawet wieczorową porą, powoli odchodzi do annałów historii. Zaczynamy się budzić  w nowej, eleganckiej rzeczywistości. Elegantów będzie tylko przybywać

Część mężczyzn decyduje się na wybór zgodny z klasyką. Nosi smoking jednorzędowy z szalowymi klapami, pas hiszpański, czarną, wiązaną muszkę, koszulę smokingową oraz czarne lakierki lub wiedenki. Niektórzy zamiast jednorzędowego szalowego smokingu wybierają dwurzędowy z klapami w szpic. Smokingi są z czarnej lub ciemnogranatowej baratei, czasem z dodatkiem moheru. Moher dodaje osobliwego blasku tkaninie i jest ulubiony materiałem na smokingi Jamesa Bonda. Niektórzy podchodzą niekonwencjonalnie i wybierają aksamit stosowany na bonżurki.

Daniel Craig jako James Bond w smokingu szalowym

Krawcy i pracownie mtm w Polsce szyją coraz więcej smokingów ślubnych. Są w ofercie sklepowej Vistuli i Bytomia. Smoking powoli staje się najpopularniejszym ubraniem na ślub dla pana młodego. Popularność Jamesa Bonda ma tu wiele do rzeczy. To ten masowo oglądany cykl filmów o brytyjskim szpiegu przyczynił się do wzrostu zainteresowania smokingami w Polsce.

Młodzi mężczyźni chcą wyglądać efektownie i elegancko w dobrze dopasowanym ubraniu, a garnitur kojarzy im się z wołem roboczym pracownika konserwatywnej korporacji. Wybierają smoking. To właśnie smoking jest najlepszym ubraniem na sylwestra i inne huczne imprezy w eleganckiej scenerii. Wieczorem mężczyzna bezapelacyjnie wygląda korzystniej w smokingu, niż w garniturze.

Powoli rośnie pokolenie młodych elegantów w Polsce, którzy lepiej ubierają się od swoich ojców, a o dekadę starsi koledzy w pracy nie potrafią zrozumieć ich stylu. Tak zawsze zaczynały się ciche rewolucje. Jestem głęboko przekonany, że koło już się obróciło w dobrą stronę. Polak znowu będzie eleganckim mężczyzną, a dzisiejsi eleganci przestaną być postrzegani jako freaki. Oni są pionierami.

Jeszcze kilka lat temu smoking w Polsce był już na śmietniku historii. Dziś ci wątpiący w sens noszenia smokingu zaczynają rozważać kupno lub uszycie. Im więcej mężczyzn będzie się tak nosić, tym łatwiej będzie przekonać opornych. Garnitur w konkurencji ze smokingiem zawsze będzie wyglądać gorzej. Jeden mężczyzna na imprezie w smokingu to ekscentryk, dwóch jest podejrzanych, a trzech lub więcej wprowadza w zakłopotanie i zmusza do zastanowienia nad własnym ubraniem. Nikt przecież nie lubi wyglądać gorzej od innych.

Dziesiąte lata XXI wieku to będzie dekada smokingu, a premiera The Great Gatsby w maju 2013 roku z Leonardo di Caprio w roli głównej jeszcze to przyspieszy. Bądź na tę zmianę przygotowany. Nadchodzi czas smokingu.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij