Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Huawei Watch – technologia a klasyka

Huawei Watch – technologia a klasyka

Kilka tygodni temu Huawei zaprosił mnie do przetestowania nowego produktu. Jest to smartwatch, czyli skomputeryzowany zegarek. Przypomina miniaturowy telefon, którego nie trzeba szukać w kieszeni, bo zawsze ma się go pod… a raczej na ręce.

Zainteresowało mnie, że urządzenie jest reklamowane jako elektroniczny zegarek, który można nosić do garnituru. Firma kładzie nacisk na klasyczny design i inteligentną technologię. Przywykliśmy wszelkie nowinki technologiczne traktować z dystansem. Zwykle urządzenia z kategorii wearables, czyli będące częścią naszego stroju, są umieszczane na silikonowym pasku, co nie dodaje im szykowności. Poza tym kopertę w takich gadżetach (jeśli w ogóle jest) wykonuje się często z plastiku. Jak na tym tle wypada Huawei Watch? Czy można go nosić do garnituru? I wreszcie czy naprawdę jest użyteczny?

Przez pryzmat mody

Roman Zaczkiewicz, autor bloga Szarmant

Po pierwsze chciałbym skupić się najpierw na aspekcie estetycznym. Funkcjonalność zegarka Huawei Watch wytłumaczę za chwilę.

Na zdjęciach prezentuję podstawową wersję z czarnym paskiem i stalową kopertą. Moim zdaniem ten właśnie model wypada najkorzystniej. Pod względem wzornictwa Huawei szukał inspiracji w klasycznych zegarkach naręcznych. Oprócz paska i koperty ma okrągłą tarczę i szafirowe szkło odporne na zarysowania.

Huawei Smartwatch

Dużą zaletą zegarka jest możliwość wyboru wielu tarcz na wyświetlaczu działającym w technologii Amoled. Wśród dostępnych opcji są pozycje inspirowane klasycznym designem mechanicznych zegarków, ale nie zabrakło też bardziej typowych dla elektroniki. W zależności od naszego ubioru, możemy łatwo dobrać pasującą tarczę. Zwróćcie uwagę na moje ubranie. Tarcza pod kolor krawata, a wskazówki pod kolor garnituru. Wybór jest bardzo duży – tarcz mamy ponad 40, a do ściągnięcia tysiące innych.

Wybór tarczy
Wybór tarczy

Mocnym punktem Huawei Watch jest także łatwość wymiany paska. Produkt ma już opcjonalny skórzany, brązowy pasek z krokodyla. Wszystkie paski Huawei Watch mają patent bardzo ułatwiający ich wymianę. Po prostu odsuwasz zasuwkę i po kłopocie. Można także kupić dowolny pasek w rozmiarze 18 mm u zegarmistrza. Przy tradycyjnych paskach trzeba jednak używać specjalnych szczypczyków. W takim wypadku codzienne wymienianie paska będzie już bardziej problematyczne.

Do czego służy?

Coś pilnego czeka na mnie w Studio. Pracownik dzwoni ;)
Coś pilnego czeka na mnie w Studio. Powiadomienie, że dzwoni telefon ;)

W trakcie testów wiele osób pytało mnie, do czego dokładniej służy takie urządzenie. Początkowo nie sądziłem, że trzeba o tym pisać na blogu modowym, ale smartwatche są nowinką i wiele osób ciekawi, jak to właściwie działa.

Huawei Watch oprócz funkcji czasomierza wysyła nam szereg powiadomień. Jest wyposażony w prosty w obsłudze system operacyjny Android Wear, który przez bluetooth łączy się z nasza komórką (działa zarówno z Androidem, jak i iOS). Dzięki temu na ekranie zegarka wyświetlają się nam najnowsze połączenia, wiadomości i maile.

Aplikacja google maps w zegarku Huawei
Aplikacja Google Maps w zegarku Huawei

Jest to pomocne wtedy, kiedy telefon mamy w kieszeni marynarki albo w innym pomieszczeniu. Istnieje jeden warunek – musimy pozostać w zasięgu bluetooth. W momencie, gdy tracimy zasięg, połączenie z komórką zostaje przerwane.

Zegarek jest dodatkowo wyposażony w funkcję find my phone, dzięki czemu zawsze odnajdziemy telefon (o ile pozostaniemy połączeni z nim przez bluetooth). Ta funkcja szczególnie przypadła mi do gustu. Ilu z nas czasem rozpaczliwie szuka telefonu ukrytego gdzieś pod kartką papieru na biurku albo pozostawionego w kieszeni płaszcza?

Huawei Watch

Smartwatch daje możliwość odpowiedzi na maile i inne wiadomości. Należy treść wypowiedzieć na głos, a zegarek dokona szybkiej transkrypcji i wyśle ją do odbiorcy. Język polski jest obsługiwany, działa to zaskakująco dobrze i nawet pojawiają się polskie ogonki.

Pomiar tętna w Huawei Watch

Oprócz tego zegarek ma także 6-osiowy sensor ruchu (akcelerometr i żyroskop), pulsometr oraz barometr. Podczas treningu sportowego liczy nam kroki, ale oczywiście nie należy go traktować jako typowego zegarka skierowanego dla zaawansowanych biegaczy. Jeśli zależy nam na GPS i pomiarze tempa, możemy używać Endomondo na zegarku, ale na ramieniu musimy mieć wtedy komórkę.

Główne zalety

Z Huawei

Huawei Watch na tle pozostałych smartwatchów wyróżnia się klasycznym wzornictwem inspirowanym szwajcarskim zegarmistrzostwem. Koperta jest stalowa, pasek skórzany, a tarcza okrągła – najprostsze rozwiązania. Jednak trudno go porównywać do prawdziwego zegarka mechanicznego. Jest to przecież produkt z innego segmentu. Jego „dusza” jest elektroniczna, a nie mechaniczna.

Dzięki Huawei Watch łatwiej mi być na bieżąco – wystarczy zerknąć na nadgarstek. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących trzymać „rękę na pulsie”. Oczywiście czasem w pracy (np. podczas pisania tekstów na bloga) należy się kompletnie wyciszyć i wtedy dodatkowe bodźce będą nam przeszkadzać. Nie trzeba wtedy zdejmować zegarka, producent przewidział tzw. tryb kinowy.

Dwukolorowe buty tzw caponki i Huawei

W zakresie doboru zegarka do ubrań Huawei Watch wyróżnia fajna funkcja wyboru odpowiedniego rodzaju tarczy (polecam klasyczną o nazwie dandy do garnituru, a chronograf do zestawu koordynowanego). Łatwość wymiany paska także jest dla mnie istotna. Pamiętacie pewnie zasadę, zgodnie z którą należy dobierać pasek pod kolor butów. Teraz za pomocą jednego zegarka i kilku pasków możemy perfekcyjnie skomponować wiele zestawów. Oczywiście w przypadku ubiorów nieformalnych możemy też grać na innych zasadach. Kiedy wybierzemy zielony pasek, nie ma konieczności zakładania zielonych butów. Paski od zegarka można dobierać pod kolor krawata, tkaniny garniturowej czy nawet skarpetek.

Dla kogo?

Z zegarkiem Huawei

Huawei Watch to zegarek, a w zasadzie narzędzie dla osób lubiących technologiczne nowinki i na co dzień czerpiących pełnymi garściami z najnowszych rozwiązań technologicznych. Czas pokaże, czy takie urządzenie to przyszłość. Być może już niedługo z pozycji zegarka będziemy kontrolować wszystkie urządzenia elektroniczne znajdujące się w naszym otoczeniu? Na szczęście klasyczne wzornictwo Huawei Watch sprawia, że urządzenie można z powodzeniem łączyć z eleganckim ubraniem. W rezultacie inteligentna, nowoczesna technologia nie jest tak daleko od klasycznej elegancji, jak mogłoby się nam wydawać.

Dziękuję kawiarni Cophi (świetna kawa w Śródmieściu) za użyczenie przestrzeni do zdjęć.

Fot. Maciej Cioch

Biała koszula pin collar, czarny krawat z grenadyny i zielone skarpetki z fildekosu są dostępne w Sklepie Internetowym Szarmant.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij