Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Jak LuxLux dokonał plagiatu Szarmanta

Jak LuxLux dokonał plagiatu Szarmanta

 

W dniu 26/10/2012 opublikowałem artykuł własnego autorstwa Recenzja filmu Skyfall. James Bond 007 jest szary na blogu Szarmant. Artykuł traktował o garderobie Jamesa Bonda w najnowszym filmie Skyfall. W dniu 30/10/2012 opublikowano artykuł  Co nosi James Bond w Skyfall na portalu LuxLux autorstwa dziennikarza kryjącego się pod inicjałami AWP

Podobieństwa w obu artykułach są widoczne w sferze:

  • Konceptualnej
  • Tekstualnej

Koncepcja artykułu Recenzja filmu Skyfall. James Bond 007 jest szary zakładała opisanie garderoby Jamesa Bonda w wyszczególnionych podpunktach: garnitur, smoking, krawat, koszula, buty, płaszcz, każual. Portal LuxLux ją skopiował przestawiając kolejność na: garnitury i smokingi; koszule; buty; krawaty, muchy i poszetki; płaszcze i kurtki. Żeby dodać sobie wiarygodności stworzyli dodatkowe podpunkty: zegarek i spinki do mankietów, które ja świadomie w tekście pominąłem.

Treść obu artykułów uderza zbyt dużym podobieństwem i nie można tego zepchnąć tylko na karb poruszanej tematyki. W porównaniu z artykułem na Szarmancie w LuxLux są zastosowane synonimy, skróty, a czasem poprzestawiany szyk zdania. W kilku wypadkach LuxLux uzupełnia artykuł o dodatkowe informacje, ale treść pozostaje ta sama. Uważam, że portal LuxLux dokonał plagiatu mojego artykułu. Poniżej porównanie treści z obu artykułów.

Wstęp:

LuxLux:

 „W tym roku za garderobę Jamesa Bonda odpowiedzialna była Jany Temime znana z kreacji kostiumów w filmach o Harrym Potterze.”

Szarmant:

„Za ubrania w filmie Skyfall odpowiadała Jany Temime, która wcześniej projektowała garderobę dla Harry Pottera”.

Garnitury

LuxLux:

Daniel Craig w najnowszym filmie nosi garnitury Tom Ford: jasnoszary o splocie fila fil z charakterystycznymi tylko trzema guzikami na mankietach, ciemniejszy, ale również szary garnitur w drobny prążek oraz szary w stonowaną kratkę księcia Walii”.

Szarmant:

 „Już w pierwszych scenach James Bond 007 występuje w jasnoszarym garniturze o splocie filafil (ang. pick and pick, sharkskin). Jest to model falconer super slim fit Toma Forda. Rękawy marynarki mają lekko rozstrzelone trzy guziki z rogu. Oprócz jasnoszarego filafilu, James Bond nosi także szary garnitur w drobny prążek. W międzyczasie widzimy go także w szarym garniturze w stonowaną kratkę księcia Walii bez kolorowego overchecka”.

Smoking

LuxLux:

 „Bond i tym razem nie rezygnuje z okazji, by zaprezentować się w najbardziej elegancki sposób, czyli w smokingu. I tu niespodzianka – smoking jest granatowy z szalowymi klapami. Nie czarny, nie w kolorze midnight blue, ale w kolorze granatu (navy). Klapy smokingowe są wykonane z czarnej, jedwabnej satyny. Ma też na sobie koszulę smokingową z guzikami z masy perłowej i z włoskim kołnierzykiem.”

Szarmant:

„Bond 007 występuje w granatowym smokingu z szalowymi klapami. Smoking tym razem nie jest w kolorze czarnym ani midnight blue (bardzo ciemny granat zbliżony bardzo do czerni), ale w kolorze granatu (navy). Klapy smokingowe są wykonane z czarnej, jedwabnej satyny. Koszula smokingowa jest wykonana z piki i posiada włoski kołnierzyk. Jest zapinana na guziczki z masy perłowej w srebrnej otoczce. ”

Koszule

LuxLux:

„Gładkie białe lub niebieskie, marki Tom Ford.”

Szarmant:

„Wybiera gładkie koszule białe lub niebieskie. Są wykonane przez Toma Forda z bawełny o spocie popelinowym.”

Buty

LuxLux:

„James Bond nosi w Skyfall tylko i wyłącznie buty wyprodukowane przez markę Crockett i Jones w Northampton.”

Szarmant:

 „James Bond 007 nosi, z jednym wyjątkiem, tylko i wyłącznie czarne buty wyprodukowane przez Crockett & Jones w Northampton.”

Krawaty i poszetki

LuxLux:

„Krawaty najnowszego Bonda są wąskie, jedwabne, szare lub granatowe i w mikrowzory. Do smokingu wkłada czarną muchę. Brytyjski szpieg nosi również białą lub niebieską poszetkę, którą układa w klasyczny sposób.”

Szarmant:

„Krawaty są wąskie, jedwabne, w mikrowzory. Wybiera je w kolorach szarym, stalowym lub granatowym. Do smokingu na szczęście zakłada czarną, wiązana muchę, a nie tak ostatnio popularny czarny krawat. Poszetkę układa konserwatywnie w sposób prezydencki. Dobiera ją pod kolor koszuli, więc widzimy go na zmianę z białą lub niebieską poszetką.”

Drodzy Czytelnicy

Kopiowanie i wklejanie jest niezgodne z prawem i nieetyczne. Własność intelektualna blogerów nie jest szanowana. Nasz kontent/treść to nasz największy skarb, który tworzymy dla Was. Nie możemy pozwolić, żeby inni bezkarnie go kopiowali, wklejali i mówiąc dosadnie kradli. Proszę o nagłośnienie sprawy w social media i polskim Internecie.

Dziękuję za dotychczasowe wsparcie okazane w komentarzach pod artykułem na LuxLux.

Edit: Przed godziną 15.00, zapewne dzięki reakcji Internautów, wpis na portalu Lux Lux został usunięty.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Krawat z grenadyny grossa różowy w granatowy pasek
Koszula OCBD w biało-niebieski prążek
GRANATOWY GARNITUR ŚLUBNY GATSBY
SZARA KAMIZELKA JEDNORZĘDOWA W JODEŁKĘ
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij