Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Jak LuxLux dokonał plagiatu Szarmanta

Jak LuxLux dokonał plagiatu Szarmanta

 

W dniu 26/10/2012 opublikowałem artykuł własnego autorstwa Recenzja filmu Skyfall. James Bond 007 jest szary na blogu Szarmant. Artykuł traktował o garderobie Jamesa Bonda w najnowszym filmie Skyfall. W dniu 30/10/2012 opublikowano artykuł  Co nosi James Bond w Skyfall na portalu LuxLux autorstwa dziennikarza kryjącego się pod inicjałami AWP

Podobieństwa w obu artykułach są widoczne w sferze:

  • Konceptualnej
  • Tekstualnej

Koncepcja artykułu Recenzja filmu Skyfall. James Bond 007 jest szary zakładała opisanie garderoby Jamesa Bonda w wyszczególnionych podpunktach: garnitur, smoking, krawat, koszula, buty, płaszcz, każual. Portal LuxLux ją skopiował przestawiając kolejność na: garnitury i smokingi; koszule; buty; krawaty, muchy i poszetki; płaszcze i kurtki. Żeby dodać sobie wiarygodności stworzyli dodatkowe podpunkty: zegarek i spinki do mankietów, które ja świadomie w tekście pominąłem.

Treść obu artykułów uderza zbyt dużym podobieństwem i nie można tego zepchnąć tylko na karb poruszanej tematyki. W porównaniu z artykułem na Szarmancie w LuxLux są zastosowane synonimy, skróty, a czasem poprzestawiany szyk zdania. W kilku wypadkach LuxLux uzupełnia artykuł o dodatkowe informacje, ale treść pozostaje ta sama. Uważam, że portal LuxLux dokonał plagiatu mojego artykułu. Poniżej porównanie treści z obu artykułów.

Wstęp:

LuxLux:

 „W tym roku za garderobę Jamesa Bonda odpowiedzialna była Jany Temime znana z kreacji kostiumów w filmach o Harrym Potterze.”

Szarmant:

„Za ubrania w filmie Skyfall odpowiadała Jany Temime, która wcześniej projektowała garderobę dla Harry Pottera”.

Garnitury

LuxLux:

Daniel Craig w najnowszym filmie nosi garnitury Tom Ford: jasnoszary o splocie fila fil z charakterystycznymi tylko trzema guzikami na mankietach, ciemniejszy, ale również szary garnitur w drobny prążek oraz szary w stonowaną kratkę księcia Walii”.

Szarmant:

 „Już w pierwszych scenach James Bond 007 występuje w jasnoszarym garniturze o splocie filafil (ang. pick and pick, sharkskin). Jest to model falconer super slim fit Toma Forda. Rękawy marynarki mają lekko rozstrzelone trzy guziki z rogu. Oprócz jasnoszarego filafilu, James Bond nosi także szary garnitur w drobny prążek. W międzyczasie widzimy go także w szarym garniturze w stonowaną kratkę księcia Walii bez kolorowego overchecka”.

Smoking

LuxLux:

 „Bond i tym razem nie rezygnuje z okazji, by zaprezentować się w najbardziej elegancki sposób, czyli w smokingu. I tu niespodzianka – smoking jest granatowy z szalowymi klapami. Nie czarny, nie w kolorze midnight blue, ale w kolorze granatu (navy). Klapy smokingowe są wykonane z czarnej, jedwabnej satyny. Ma też na sobie koszulę smokingową z guzikami z masy perłowej i z włoskim kołnierzykiem.”

Szarmant:

„Bond 007 występuje w granatowym smokingu z szalowymi klapami. Smoking tym razem nie jest w kolorze czarnym ani midnight blue (bardzo ciemny granat zbliżony bardzo do czerni), ale w kolorze granatu (navy). Klapy smokingowe są wykonane z czarnej, jedwabnej satyny. Koszula smokingowa jest wykonana z piki i posiada włoski kołnierzyk. Jest zapinana na guziczki z masy perłowej w srebrnej otoczce. ”

Koszule

LuxLux:

„Gładkie białe lub niebieskie, marki Tom Ford.”

Szarmant:

„Wybiera gładkie koszule białe lub niebieskie. Są wykonane przez Toma Forda z bawełny o spocie popelinowym.”

Buty

LuxLux:

„James Bond nosi w Skyfall tylko i wyłącznie buty wyprodukowane przez markę Crockett i Jones w Northampton.”

Szarmant:

 „James Bond 007 nosi, z jednym wyjątkiem, tylko i wyłącznie czarne buty wyprodukowane przez Crockett & Jones w Northampton.”

Krawaty i poszetki

LuxLux:

„Krawaty najnowszego Bonda są wąskie, jedwabne, szare lub granatowe i w mikrowzory. Do smokingu wkłada czarną muchę. Brytyjski szpieg nosi również białą lub niebieską poszetkę, którą układa w klasyczny sposób.”

Szarmant:

„Krawaty są wąskie, jedwabne, w mikrowzory. Wybiera je w kolorach szarym, stalowym lub granatowym. Do smokingu na szczęście zakłada czarną, wiązana muchę, a nie tak ostatnio popularny czarny krawat. Poszetkę układa konserwatywnie w sposób prezydencki. Dobiera ją pod kolor koszuli, więc widzimy go na zmianę z białą lub niebieską poszetką.”

Drodzy Czytelnicy

Kopiowanie i wklejanie jest niezgodne z prawem i nieetyczne. Własność intelektualna blogerów nie jest szanowana. Nasz kontent/treść to nasz największy skarb, który tworzymy dla Was. Nie możemy pozwolić, żeby inni bezkarnie go kopiowali, wklejali i mówiąc dosadnie kradli. Proszę o nagłośnienie sprawy w social media i polskim Internecie.

Dziękuję za dotychczasowe wsparcie okazane w komentarzach pod artykułem na LuxLux.

Edit: Przed godziną 15.00, zapewne dzięki reakcji Internautów, wpis na portalu Lux Lux został usunięty.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij