Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Biały kapelusz Panama

Biały kapelusz Panama

Kapelusz Panama to produkt luksusowy wykonany ręcznie z liści palmy ekwadorskiej. Jest nieodłącznym elementem dobrego stylu zwłaszcza latem. Obecnie jest dostępny w ramach specjalnego projektu kierowanego dla czytelników bloga Szarmant.pl  

Pitti Uomo

Kapelusz Panama w trzech odsłonach

Z targów mody męskiej Pitti Uomo przywiozłem pomysł na cykl projektów blogowych. Główne założenie to dostarczanie czytelnikom unikatowych produktów bardzo wysokiej jakości i dostępnych w rozsądnych cenach. Pierwszy projekt to kapelusz Panama marki Szarmant.

Podczas Pitti Uomo zamiast krążenia po placyku w Fortezza di Basso i fotografowania bażantów spacerowałem po halach targowych szukając ciekawych pomysłów na rozwój bloga. Okazało się, że wiele znakomitych marek ma swoich podwykonawców wystawiających się we Florencji. Są to firmy producenckie, które nigdy nie stworzyły własnej luksusowej marki. Dzięki temu mogą oferować te same produkty w obniżonych cenach.

kapelusz panama projekt

W zeszłym roku w jednym z wakacyjnych wpisów zachwycałem się kupionym w Berlinie kapeluszem marki Borsalino. Kapelusz był fantastyczny, ale także taka była jego cena. Zapłaciłem 269 euro. Wtedy jeszcze nie wiedziełam, że znajdę identyczny produkt ale w bardziej przystępnej cenie.

Dzięki Pitti Uomo dotarłem do producenta Panam dla tej znanej marki. Jest to firma Tesi z Toskanii, która będzie także wykonywać kapelusze dla Szarmanta. Tesi została założona w połowie XIX wieku i wciąż pozostaje w rękach rodziny, od której nazwiska wzięła się nazwa firmy.

Pierwszy projekt to kapelusz Panama w uniwersalnym fasonie fedora (zwanym w Polsce borsalino). Jest uformowany we Włoszech z surowca wyplecionego w Ekwadorze z liści palmy ekwadorskiej. Panamy nigdy nie powstawały w Panamie, ale były przez ten kraj kiedyś importowane z Ekwadoru i eksportowane do Europy i Ameryki. Stąd obowiązująca do dziś historyczna nazwa Panama.

Surowiec

Genuine Panama

Materiał plecie się z liścia palmowego, a następnie ręcznie formuje. Dobrej jakości panama powinna być wypleciona z jednego kawałka plecionki. Im drobniejszy splot (czyli im większa ilość drobniutkich splotów na centymetr), tym produkt uchodzi za szlachetniejszy. Panama, oznaczona jako fino przez firmę Tesi, ma 5 splotów na 1 centymetr w poziomie i 4 w pionie (10 i 8 – na 1 cal). Jest wykonana w regionie Cuenca.

W ofercie na zamówienie jest dostępny model fedora oznaczony jako fino. Osoby zainteresowane szlachetniejszą wersją super fino (o większej ilości splotów na cal) są proszone o kontakt mailowy info@szarmant.pl . Wpis dotyczy jedynie wersji fino.

Zamawiając kapelusz Panama u Szarmanta masz wyjątkową możliwość personalizacji produktu i dostosowania go do swoich potrzeb i wymagań.

Kolor kapelusza

Biała czy naturalna Panama

Kapelusz jest dostępny w dwóch opcjach kolorystycznych: białym oraz naturalnym. Naturalny jest zbliżony do koloru słomkowego, a biały to złamana perła (nie mylić z kolorem śnieżnobiałym). Jeśli w Twojej letniej garderobie przeważa kolor biały to lepszy będzie kapelusz w takim kolorze. Właśnie taki kolor został użyty w mojej stylizacji. Jeśli dominują kolory beżowe, khaki, oliwkowe, brązowe to wtedy proponuję kolor naturalny kapelusza. Stylizacja z kapeluszem w kolorze naturalnym pojawi się w następnym wpisie.

Szerokość ronda

Kapelusz Panama x 3

W dobieraniu ronda do twarzy ważne jest zachowanie proporcji. Ja wybrałem 5cm, ponieważ uważam że moja twarz lepiej wygląda z mniejszym rondem. Kapelusze z węższym rondem dodają także młodzieńczego uroku. Im szersze rondo, tym bardziej dostojny wygląd. Szerokie ronda są rekomendowane osobom o masywnej sylwetce i/lub dużym wzroście. Za najbardziej klasyczne uchodzą panamy o szerokości ronda 6cm. Jeśli chodzi o ochronę oczu przed słońcem, to rondo o szer. 5cm jest wystarczające. Testuję właśnie białą Panamę w Portugalii i jest wszystko ok. Przy mocnym południowym słońcu niezbędne są oczywiście okulary przeciwsłoneczne. Kapelusz ma przede wszystkim chronić głowę.

Kolor wstążki

Drugim elementem, o którym zadecydujesz jest kolor rypsowej wstążki. Najbardziej tradycyjny kolor to czarny, ale nie należy do wyjątkowo uniwersalnych. W swoich Panamach zdecydowałem się na kolor granatowy. Moja garderoba w okresie letnim jest zdominowana przez kolor niebieski i biały. Granatowa wstążka będzie je doskonale uzupełniać. Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie i wybrać inny np. brązowy. Potnik będzie wykonany w kolorze wstążki i będzie miał wydrukowane logo i napis Szarmant. Rypsowy potnik do wewnętrznej strony kapelusza jest przyszyty (nie klejony), dzięki czemu lepiej pracuje podczas kontaktu z głową.

Logo Szarmant na potniku

Rozmiar kapelusza

Zebranie miary na kapelusz jest banalnie proste. Mierzymy obwód głowy ok. 1-2cm na uchem i ok. 2-3cm nad brwiami. Wszystko zależy od tego gdzie chcemy, żeby kapelusz był osadzony. Uzyskany wymiar to Twój rozmiar kapelusza. Zalecam wykonanie pomiaru kilka razy i w przypadku uzyskania 0.5cm zaokrąglenie pomiaru w górę. Na szczęście kapelusz za duży o jeden rozmiar można szybko zmniejszyć w obwodzie doszywając u modystki dodatkową tasiemkę pod potnik kapelusza.

Jak nosić kapelusz Panama?

Kapelusz panama lewy profil z kokardką

Zasadniczym elementem Panamy w fasonie fedora (borsalino) jest odpowiednio wyprofilowane rondo. Z przodu powinno być ono skierowane ku dołowi, a z tyłu wywinięte ku górze. Kapelusz może być lekko przekrzywiony w lewo i delikatnie nasunięty na oczy.

Można go nosić do koszulek polo i szortów, koszul z podwiniętymi rękawami i długich spodni, ale także letnich garniturów wykonanych z tropiku.

Kapelusz Panama tył

Jaki jest kapelusz Panama marki Szarmant?

Uniwersalny – pasuje zarówno do stylizacji sportowych, jak i formalnych.

Oryginalny – unikatowa rzecz na polskich ulicach.

Spersonalizowany – pełna swoboda w dobraniu odpowiedniego kapelusza typu fedora

Luksusowy – arcydzieło ekwadorsko-włoskiego rzemiosła

Cena

Kapelusz Panama kosztuje 700zł. Dla porównania na stronie pewnej znanej marki taki sam kapelusz z surowca fino kosztuje prawie dwa razy więcej. I nie ma możliwości personalizacji!

Proces i termin realizacji

Zamówienia zbieram do 31.07. Swoje Panamy otrzymacie najpóźniej 14 sierpnia. 7-dniowy ekspres kosztuje dodatkowo 100 zł. Należy wypełnić formularz zamówienia dostępny do ściągnięcia po kliknięciu w ten link. Następnie należy go przesłać na info@szarmant.pl

W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz potwierdzenie zamówienia oraz instrukcję związaną z dokonaniem płatności. Zamówienie zostanie wysłane do realizacji do Włoch po otrzymaniu pełnej należności za kapelusz (w formie przedpłaty). Firma Tesi dysponuje surowcem z Ekwadoru tylko na 16 kapeluszy w kolorze białym i 16 w kolorze naturalnym. Po wyczerpaniu limitu dalsze zmówienia mogą zostać zrealizowane dopiero w połowie września.

Czy zachęciłem Ciebie do zakupu? Masz może jeszcze jakieś pytania?

kapelusz panama wstazka

Fot. Monika Kamińska

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij