Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Milano Unica, Ideabiella

Milano Unica, Ideabiella

Milano Unica (w tym Ideabiella) to jedne z najważniejszych targów tkanin. Odbywają się dwa razy do roku, w lutym i we wrześniu, oczywiście w stolicy Lombardii.

Milano Unica to wspólna nazwa czterech wystaw targowych: Ideabiella (tkaniny garniturowe i żakietowe), Shirt Avenue (tkaniny koszulowe), Moda In i Ideacomo. Rola tkaniny w świecie mody męskiej bywa niedoceniana, muszę więc podkreślić, że obok kroju i dopasowania stanowi absolutną podstawę dobrego wyglądu. Materiał wysokiej jakości to jedna trzecia sukcesu.

XIX edycja Milano Unica odbyła się między 9 a 11 września w hali targowej Fieramilanocity. Podczas tej imprezy można było obejrzeć kolekcję tkanin i dodatków na sezon jesień/zima 2015/2016. Udział wzięło 410 wystawców (w tym 74 spoza Włoch). Targi odwiedziło około 21 800 gości z całego świata (o 6,5 proc. więcej niż we wrześniu zeszłego roku). Najwięcej gości przyjechało z państw Unii Europejskiej, ale odnotowano także duży wzrost wśród odwiedzających z Indii, Japonii oraz Turcji.

Z pewnością Milano Unica to przede wszystkim święto włoskich producentów tekstyliów. Pierwszą połowę 2014 roku mogą oni uważać za udaną. Produkcja wzrosła o 7,6 proc., a eksport o 4,2 proc. Szczególnie dobrze wygląda segment dzianych tkanin, który odnotował wzrost aż o 14.8 proc.

Podczas Milano Unica firmy, który wystawiają się na Pitti Uomo spotykają się z wystawcami i kupują materiały na następne kolekcje ubraniowe. Podczas targów mamy okazję oglądać najnowsze propozycje od najlepszych tkalni z Włoch i Europy.

Roman Zaczkiewicz podczas targów Milano Unica
Autor bloga podczas targów Milano Unica

Pięć najważniejszych trendów, które dostrzegłem na targach to:

  1. Wzrost popularności tkanin dzianych oraz tkanin wełnianych, mających przypominać w wyglądzie jersey.
  2. Pojawienie się tkanin technicznych w kolekcjach wielu uznanych marek tkaninowych (Drago).
  3. Pojawienie się tkanin wykonanych w 100 proc. z naturalnej wełny, które nie chłoną wody (Dormeuil, VBC)
  4. Miksy z wełny, jedwabiu, lnu oraz bawełny. Często z ciekawą, trójwymiarową fakturą.
  5. Bawełniane tkaniny drukowane na koszule oraz marynarki.

Ze szczególnym zainteresowaniem przypatrywałem się tkaninom technicznym. Na stoisku firmy Drago oglądałem próbnik Fitz Roy z organicznej wełny z Patagonii. W chwycie od strony wierzchniej przypomina flanelę. Od lewej strony tkanina jest wyposażona w specjalną wiatroszczelną i wodoodporną membranę. Do tego jest w pełni oddychająca i bardzo lekka. Świetnie się nadaje na lekkie wiosenno-jesienne płaszcze albo kurtki samochodowe. Wyposażona w puchową podpinkę sprawdzi się także w zimie. Niestety nie będzie dostępna w serwisie kuponowym. Minimalne zamówienie to 25 metrów. Być może powstanie z niej projekt kurtki narciarskiej w stylu vintage – jeśli się uda, zobaczycie ją za jakiś czas na blogu.

Tkaniny Fitz Roy firmy Drago

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij