Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Okulary przeciwsłoneczne aviator

Okulary przeciwsłoneczne aviator

Okulary przeciwsłoneczne aviator

Legendarne okulary przeciwsłoneczne Aviator pozostają niezmiennie na topie w świecie męskiej elegancji i mody od przeszło 70 lat. Noszone w Polsce najczęściej pozostawiają wrażenie: Nie narzekam, lato jest fajne i cieszę się życiem. Okulary przeciwsłoneczne lotnika, mimo że są klasyczne, pozostają wciąż bardzo dandy.

Okulary przeciwsłoneczne to prawdopodobnie najpopularniejszy dodatek w damskim i męskim ubiorze letnim. Okulary, oprócz oczywistych walorów estetycznych, mają spełniać przede wszystkim cele ochronne.  Należy unikać okularów bazarowych bez filtru UV, bez kategorii stopnia zabarwienia soczewek i bez znaczka CE. Znaczek CE umieszczony na wewnętrznej stronie oprawki lub zauszniku oznacza, że soczewki spełniają normy UE i oferują wystarczającą ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Promienie słoneczne emitują promienie ultrafioletowe, którą są szczególnie niebezpieczne dla oka. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny blokować promieniowanie UVA i UVB o długości fal powyżej 290 nanometrów. W Europie w okularach przeciwsłonecznych potrzebujemy szkieł o stopniu ochrony 2 (absorpcja światła od 57 do 82 procent); podczas urlopu w górach bądź nad morzem wymagany jest 3 stopień ochrony (absorpcja światła od 82 do 92 procent). Soczewki okularowe o najwyższym stopniu ochrony 4 (absorpcja światła od 92 do 97 procent) są przeznaczone na wyprawy ekstremalne (np. na pustynię), są zbyt ciemne i nie można ich używać do jazdy samochodem. Jeśli chodzi o to ostatnie, to zalecane są soczewki barwione gradalnie (na zdjęciach), intensywniej przyciemnione w górnej części. Dzięki dolnej, jasnej części deska rozdzielcza w samochodzie jest doskonale widoczna.

Okulary przeciwsłoneczne aviator

Istotna jest także barwa soczewek. Zabarwione na ciemniejszy kolor np. szary lub brązowy są lepsze niż jaśniejsze np. żółty lub błękitny. Brązowe soczewki widoczne na zdjęciach wyostrzają kontrast i poprawiają głębie ostrości, dzięki czemu oko odpoczywa. Są doskonałe dla osób o wrażliwych oczach. Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych koniecznie patrzmy na ich parametry, a nie tylko czy dobrze w nich wyglądamy.

 Ludzkość posiada jednak głód estetyki, bo gdyby tak nie było, to po dziś dzień chodzilibyśmy w goglach na plażę. Model Aviator (pol. lotnik) powstał w 1936 roku, zaprojektowany przez Bausch & Lomb na potrzeby lotników z amerykańskich sił powietrznych. W 1937 roku został dopuszczony do handlu jak Ray-Ban Aviator. W Polsce aviatory są także znane, jako okulary lotnika lub okulary pilota. Firma Ray-Ban nie posiada wyłączności na nazwę i produkcję.

Początkowo najpopularniejsze były wśród amerykańskich żołnierzy. Ich cechą charakterystyczną było wypukłość, podwójny mostek, idealne przyleganie do twarzy i szkła w kształcie łezki. Ich konstrukcja chroni skórę twarzy w okolicy oka i same oko przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem, pyłem, kurzem, wiatrem, odblaskami.

okulary przeciwsłoneczne aviator
Generał Douglas MacArthur

Aviatory są uznawane za okulary uniwersalne, pasujące zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Oprócz grupy zawodowej pilotów, są także często używane przez policjantów w USA. Pierwszą ikoną kultury popularnej, która nosiła aviatory był generał Douglas MacArthur dowodzący amerykańskimi siłami na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Po nim okulary pilota nosiła cała rzesza amerykańskich gwiazd filmowych: James Dean, Brad Pitt, Tom Cruise, Marylin Monroe czy Angelina Jolie.

okulary przeciwsłoneczne aviator
Nie narzekam, lato jest fajne i cieszę się życiem nad wodą sodową w Gdańsku

Legendarne okulary przeciwsłoneczne Aviator pozostają niezmiennie na topie w świecie męskiej elegancji i mody od przeszło 70 lat. Noszone w Polsce najczęściej pozostawiają wrażenie: Nie narzekam, lato jest fajne i cieszę się życiem. Taka optymistyczna postawa i jej emanacja w ubiorze, może oczywiście wywoływać wrogość wśród części naszego społeczeństwa. Okulary przeciwsłoneczne lotnika, mimo że są klasyczne, pozostają wciąż bardzo dandy i potrafią zwracać uwagę. Odpowiednio dobrane do twarzy kształtem i wielkością, podkreślają urodę noszącego, który się za nimi nie chowa.  Nie są to okulary dla dyskretnych obawiających się wzorku innych. Kolor oprawek powinien być odpowiednio dobrany do karnacji, koloru włosów i brwi. Dla ciepłego typu urody wskazane są ciemnozłote lub jasnobrązowe oprawki, a dla zimnych typów srebrne lub czarne.

Fot. B. Bobrowski

Buty monki
Bo diabeł w męskim stroju tkwi w skarpetach ;)

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij