Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Skórzane rękawiczki męskie. Poradnik

Skórzane rękawiczki męskie. Poradnik

Na rynku mamy szeroki wybór rękawiczek, jak jednak znaleźć te najwyższej jakości? I jak wybrać produkt odpowiedni dla nas i naszego stylu?

Wielu mężczyzn ignoruje rękawiczki i woli całą zimę przechodzić z rękami w kieszeniach. Ani nie wygląda to estetycznie, ani nie jest zdrowe. Wysuszona mrozem skóra i przemarznięte dłonie to nic miłego. Zdecydowanie lepiej założyć skórzane rękawiczki w nieśmiertelnym stylu.

Oficerowie Wojska Polskiego, 1936, NAC

Trzeba przypomnieć, że kiedyś Polacy przepadali za rękawiczkami. Przed wojną uważano je za atrybut oficera. Jak pisał Henryk Wielicki, znawca umundurowania II RP, oficerowie wojsk lądowych musieli posiadać co najmniej dwie pary rękawiczek: brązowe i białe lub kremowe. Te ostatnie przeznaczone były przede wszystkim na wieczór i musiały być w nieskazitelnym stanie. Cywile starali się dotrzymać kroku oficerom, dlatego w każdym większym mieście działali liczni rękawicznicy… i mieli pełne ręce roboty.

Ppł Karol Rómmel, 1934, ze zbiorów NAC

Być może dzisiejsza niechęć do rękawiczek ma związek z tym, że część dostępnych na rynku produktów nie grzeszy zgrabnością. Zdarza się, że różne butiki oferują rękawiczki, które na półce wyglądają ładnie, ale na ręku okazują się mało wygodne (okazują się zbyt grube, za ciasne, za duże itd.). Rozczarowania wiążą się też z faktem, że nieraz drogie produkty są wykonywane ze słabych materiałów i szybko się niszczą.

Ale, wierzcie mi, tak być nie musi. Gdy znajdziecie odpowiednie rękawiczki, nie będziecie chcieli się z nimi rozstać. Przylegające do dłoni, niezbyt grube rękawiczki są komfortowe i eleganckie. Mogą też dodać kolorytu jesienno-zimowej garderobie.

Granatowe rękawiczki skórzane na Butorowym Wierchu

Jakie powinny być idealne rękawiczki skórzane dla mężczyzny? Odpowiedzi udzielę w trzech punktach:

  1. Najlepsze skóry na rękawiczki
  2. Z ociepleniem czy bez?
  3. Jak łączyć skórzane rękawiczki z innymi elementami garderoby

Najlepsze skóry na rękawiczki

Męskie rękawiczki można wykonać z wielu rodzajów skór, ale nie wszystkie nadają się równie dobrze. Generalnie materiał powinien być wytrzymały, ale też dość miękki i elastyczny. Poszczególne gatunki różnią się także wyglądem.

Rękawiczki, tak samo jak buty, mogą być wykonywane ze skóry licowej (gładkiej i wytrzymałej) oraz nubukowej lub zamszowej (mechatej, delikatnej, podatnej na zabrudzenia i wycieranie). Większość klasycznych rękawiczek zimowych robi się z licówki. Zamsz i nubuk, mniej odporne na surową aurę, są przeznaczane raczej na okres przejściowy.

Poza tym skóry dzieli się ze względu na zwierzęta, od których pochodzą. Do najbardziej pożądanych skór na rękawiczki należą:

Skóra jelenia

Skóra jelenia ma wielu zwolenników, ponieważ jest bardzo wytrzymała, elastyczna, a przy tym względnie miękka. Zapewnia dobrą izolację termiczną, więc często wytwarza się z niej rękawiczki bez ocieplenia.

Szare rękawiczki ze skóry jelenia

Ten gatunek skóry pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny. Rękawiczki z jelenia z matowym wykończeniem i dużym ziarnem prezentują się bardzo męsko. Lubię zwłaszcza te w nietypowych kolorach – jak bordo, granat czy szarość.

Generalnie rękawiczki z jelenia są dodatkiem uniwersalnym. Bez problemu wpasują się zarówno w zestaw formalny, jak i typowo casualowy.

Bordowe rękawiczki skórzane to akcesorium z długą tradycją

Nieco zapomnianym klasykiem męskiej mody są rękawiczki z irchy jeleniej. To materiał bardzo miły w dotyku i na tyle zwarty, że nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Jasna ircha nie jest odporna na zabrudzenia, więc do odśnieżania radzę wziąć inne rękawiczki.

Irchowe rękawiczki to niepowtarzalny szyk. Przepadał za nimi Beau Brummel, największy dandys XIX wieku. Zresztą jeszcze przed stu laty takie rękawiczki były niezwykle popularne wśród elegantów – noszono je niemal do wszystkiego, z formalnymi zestawami włącznie.

Absolutny klasyk – rękawiczki z irchy jeleniej

Dziś męskie rękawiczki z irchy mogą się wydawać nieco ekstrawaganckie, ale wierzcie mi, wpasują się w wiele zestawów. Ich kolor świetnie kontrastuje z odcieniami szarości i niebieskiego.

Skóra jagnięca

Skóra jagnięca to świetny materiał na rękawiczki zimowe. Jest ciepła i niezwykle przyjemna. Zazwyczaj wyprawia się ją na gładko. Skórze jagnięcej można nadać jedwabisty chwyt i elegancki połysk.

Czarne rękawiczki z gładkiej i połyskliwej skóry jagnięcej

Jeśli chodzi o rękawiczki ze skóry jagnięcej, to preferuję czerń i brązy. Ciemne kolory najlepiej wydobywają połysk jagnięcej skóry. Takie rękawiczki świetnie pasują do tradycyjnego stylu formalnego, np. do granatowej dyplomatki i wizytowego garnituru.

Brązowe rękawiczki skórzane w akcji w Tatrach

Skóra koźlęca

Na pierwszy rzut oka skóra koźlęca przypomina jagnięcą, ale generalnie jest mniej delikatna i nie tak miła w dotyku. Ma jednak swoich zwolenników, a to dlatego, że jest cienka, wytrzymała i dobrze dopasowuje się do dłoni.

Generalnie skóra koźlęca ma większe ziarno od jagnięcej i jest mniej gładka, a przez to też mniej elegancka. Wadą gatunku jest słaba izolacja termiczna.

Jeśli chodzi o rękawiczki zimowe, wielu traktuje skórę koźlęcą jako tańszy zamiennik jagnięcej. Ale gdy nie chcemy się przegrzać, np. w okresie przejściowym, skóra koźlęca może być bardziej odpowiednia.

Jak pisze Bernhard Roetzel, białe rękawiczki ze skóry koźlęcej mogą uzupełnić oficjalny zestaw wieczorowy. Jest to zatem opcjonalny element zestawu white tie (frak) i black tie (smoking). Ale, zamawiając białe rękawiczki wieczorowe, możemy się też zdecydować na inny gatunek skóry, np. z renifera.

Skóra świńska

Świńska skóra jest tańsza od wymienionych powyżej i bywa wykorzystywana do produkcji rękawic roboczych. Ale i ona ma swoje miejsce w tradycyjnej elegancji, zwłaszcza tej sportowej. Materiał cechuje się wysoką trwałością, elastycznością i dużym, wyraźnym ziarnem. Z tego powodu Brytyjczycy chętnie łączą rękawiczki ze świńskiej skóry z tweedami i brogsami.

Skóry rzadsze

Panowie, którzy szukają wyjątkowego stylu, sięgną może po materiały rzadziej spotykane. W tej kategorii prym wiodą pekari (peccary leather) i kapibara (carpincho leather) – skóry pochodzące z Ameryki Południowej. Cechują się świetnymi walorami użytkowymi i efektowną fakturą. Kłopot w tym, że osiągają wysokie, niekiedy zawrotne ceny.

Rękawiczki ze skóry pekari

Rękawiczki męskie z aligatora czy węża należą do rzadkości… ale się zdarzają. Te jednak w moim przekonaniu zawsze będą uważane za ekscentryczne. Widywałem naprawdę piękne torby czy paski do zegarka wykonane z takich skór, ale rękawiczki mnie przerażają. I, oczywiście, o gustach się nie dyskutuje… ale, zamawiając rękawiczki z gadów, trzeba się liczyć z konsternacją otoczenia.

Z ociepleniem czy bez?

Na okres przejściowy rekomenduję skórzane rękawiczki bez ocieplenia. Przy temperaturach rzędu 10 stopni Celsjusza można nosić tzw. rękawiczki samochodowe z wycięciami. Zapewniają ochronę przed wiatrem i są odpowiednie na jesienną i wiosenną aurę.

Brązowe rękawiczki samochodowe bez podszewki

Na zimę polecam oczywiście rękawiczki ocieplane… również do samochodu. Ale jakie powinno być to ocieplenie?

Rękawiczki wyłożone grubą warstwą ocieplenia stają się nieforemne. Trudno w nich związać but i trudno je schować do kieszeni płaszcza. Umówmy się, większość z nas nie mieszka na Biegunie Północnym, więc rękawiczki skórzane z cienkim ociepleniem będą wystarczające.

Ocieplenie powinno być wykonane z wełny owczej, a najlepiej z kaszmiru. Nawet niewielka warstwa naturalnego włosia skutecznie ogrzeje nasze dłonie. Zarówno wełna, jak i dobrej jakości kaszmir są wytrzymałe, odporne na wilgoć i brud. Dzięki właściwościom naturalnych materiałów rękawiczki nie zamienią się w siedlisko przykrego zapachu i bakterii.

Dokładnie odwrotnie jest z tzw. materiałami plastikowymi. Wystrzegajmy się ociepleń z akrylu, poliestru i innych włókien syntetycznych!

W zimowej kolekcji ZACK ROMAN zdecydowałem się na ocieplenia z kaszmiru. Materiał jest wyjątkowo przyjemny w dotyku, co odpowiada jakości zastosowanych skór. Kiedy mówi się A, trzeba też powiedzieć B.

Rękawiczki z jelenia z ociepleniem z kaszmiru

Jak łączyć skórzane rękawiczki z innymi elementami garderoby

Wybierając rękawiczki skórzane, możemy dążyć albo do połączenia konserwatywnego albo do zestawu bardziej efektownego. Mamy pole do eksperymentu. Ale nawet jeśli planujemy wprowadzić do eleganckiej stylizacji czerwone rękawiczki, to powinniśmy dopasować taki odcień, który nie będzie gryzł się z całością. Wszystko wymaga wyczucia.

Dobierając rękawiczki do zestawu, należy brać pod uwagę przede wszystkim: kolor, rodzaj skóry oraz jej wykończenie.

Kolor

W różnych poradnikach można spotkać się z informacją, że kolor rękawiczek musi być taki sam jak kolor butów, paska od spodni, paska od zegarka, torby itd. Owszem, taka koordynacja kolorystyczna jest poprawna i bardzo odpowiednia, gdy chcemy wyglądać formalnie i poważnie. Ale to nie jedyna możliwość!

Czarne buty i żółte rękawiczki to tradycyjne elementy formalnego ubioru

Przeglądając klasyczne ilustracje z magazynu Apparel Arts, łatwo zauważyć, że dawni eleganci podchodzili do tematu z większą swobodą. Do ciemnych garniturów i czarnych butów zakładano często jasnożółte rękawiczki z irchy. Uznawano je za uniwersalne i my także możemy do tych tradycji nawiązać. Poza tym znajdziemy sporo ilustracji pokazujących gentlemanów noszących bordowe i szare rękawiczki do czarnych butów. Oba te kolory można z powodzeniem sparować i z brązowymi dodatkami.

Szare rękawiczki pasują nawet na najbardziej formalne okazje

Na Pitti Uomo zobaczymy jeszcze bardziej fantazyjne podejście do rękawiczek (polecam zbiór zdjęć na blogu Messy Nessy). Popularne są jasne i nasycone odcienie brązu i żółci, a także rękawiczki bordo i jasnoczerwone. Nierzadko widać też rękawiczki niebieskie, zielone czy fioletowe. Duża część eleganckich mężczyzn stawia na kontrast pomiędzy rękawiczkami a płaszczem. Często kolor rękawiczek nawiązuje do innych elementów garderoby.

Nie mamy zatem obowiązku nosić rękawiczek w kolorze butów czy paska. Jest to wyjście bezpieczne, ale z pewnością nie jedyne. W bardziej swobodnych zestawach polecałbym dobierać rękawiczki tak, by kontrastowały z płaszczem. Dobre efekty przynosi koordynowanie rękawiczek z szalikiem i kapeluszem lub czapką. Trzeba tylko dopasować formalność poszczególnych elementów.

Jak widać, irchowe rękawiczki pasują także do nieformalnej odzieży

Rodzaj skóry i sposób wykończenia

Na formalność wpływa kolor (jaskrawe rękawiczki sytuują się niżej w hierarchii od tych w konserwatywnych barwach), ale też rodzaj skóry. Rękawiczki z gładkiej i błyszczącej licówki mogą nie pasować do casualowej stylizacji. Wówczas lepiej postawić np. na zamsz.

Im rękawiczki bardziej minimalistyczne, tym bardziej formalne. Kontrastowe ściegi, regulatory i niestandardowe elementy wykończenia generalnie nadają rękawiczkom sportowy charakter. Nie ma tu szczególnej filozofii.

Podsumowanie

Idealne rękawiczki dla mężczyzny powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Świetny stosunek ceny do jakości zapewnia skóra jelenia i jagnięca. Doskonałym ociepleniem jest kaszmir – syntetyków wystrzegaj się jak ognia. Jeśli natomiast szukasz rękawiczek na okres przejściowy, wybierz te bez żadnego ocieplenia.

Rękawiczki dobierać należy do płaszcza – tak, by kontrastowały, ale się nie gryzły. Można nawiązać do koloru butów albo szalika czy nakrycia głowy. Ważne, by całość nie kłóciła się pod względem formalności, ale zazwyczaj nie jest to problemem. Klasyczne rękawiczki skórzane są dość uniwersalne.

Myślę, że udało się poruszyć w tym wpisie wszystkie kwestie podstawowe. O tym, jak dobrać rozmiar rękawiczki, informuję na stronie sklepu. Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie, zadaj je w komentarzu!

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij