Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Sweter golf męski. Jesienno-zimowy klasyk

Sweter golf męski. Jesienno-zimowy klasyk

Sweter golf męski to jedna z najbardziej uniwersalnych rzeczy w naszej garderobie. Jak wybrać taki, który najlepiej posłuży nam w różnych sytuacjach? Dowiesz się z tego poradnika!

Jest jednym z najlepszych wynalazków w dziejach mody. Sweter golf męski, dzięki prostej formie wpisuje się w różne style – od biznesowego po casualowy – i pasuje prawie każdemu. A poza tym, co najważniejsze, zapewnia ciepło i wygodę.

Golfy są jednak różne. Aby znaleźć taki, który spełni nasze oczekiwania, trzeba przyjąć skuteczną dawkę wiedzy oraz inspiracji. Po to powstał ten poradnik. Dowiesz się z niego, jaki materiał na golf jest najlepszy, jaki krój wybrać oraz jak go nosić. Przy okazji opowiem pasjonującą historię tego swetra. Zaczynamy!

Skąd się wziął sweter golf męski?

Golf jest rzeczą ponadczasową, więc szukając inspiracji, warto sięgnąć do jego bogatej przeszłości. Co ciekawe, ubiory przypominające ten klasyczny sweter pojawiły się już w XV wieku, ale nie będziemy wracać aż tak daleko. Trzeba za to zaznaczyć, że wełniane golfy rozpowszechniły się na przełomie XIX i XX stulecia – wśród marynarzy, rybaków i robotników portowych.

Ludzie narażeni na ciągłe działanie wilgoci i wiatru, a jednocześnie potrzebujący swobody ruchu, dobrze wiedzieli, co robią. Wełniany golf skutecznie osłania krtań i tchawicę, a więc po prostu chroni zdrowie. Tak samo dziś, jak sto lat temu.

Aktor Clark Gable i sweter golf męski
Aktor Clark Gable był jednym z propagatorów mody na golf męski

Kolejnym czynnikiem, który spowodował wzrost popularności golfu, było rozpowszechnianie się sportowego stylu życia na początku XX wieku. Sweter z kołnierzem zakrywającym szyję był wykorzystywany przez zawodników polo. Stąd wzięła się brytyjska nazwa tego ubioru – polo shirt (w Kanadzie i USA powszechniejsze jest określenie turtle neck). We Francji tymczasem ten typ odzieży kojarzył się z golfistami. Według Katarzyny Wyrwas, językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego, to znad Sekwany nazwa golf przywędrowała do Polski.

Noël Coward w golfie z marynarką

Oczywiście sweter z wysokim kołnierzem nie pełnił wyłącznie funkcji odzieży roboczej i sportowej. Nowy charakter nadał mu w latach 20. XX wieku Noël Coward. Ten brytyjski pisarz i aktor należał do najbardziej znanych dandysów epoki międzywojennej. Oczy rodzącej się wówczas prasy lifestyle’owej były zwrócone na niego. Dlatego gdy Coward zaczął się pokazywać w golfie z marynarką, brytyjska socjeta szybko podchwyciła ten pomysł.

Sweter golf męski na dawnej ilustracji
Sweter golf w przedwojennej reklamie chicagowskiej marki odzieżowej

Trzeba pamiętać, że w okresie międzywojennym wciąż traktowano tradycyjny dress code rygorystycznie. Mimo to młodzi ludzie w krajach Zachodu w mniej oficjalnych sytuacjach sięgali po odzież o roboczym i sportowym rodowodzie. Było to wyrazem buntu i przemian społecznych, ale też po prostu poszukiwaniem ciekawej estetyki. Kompozycje tworzone wówczas przez uniwersytecką młodzież z USA (styl Ivy League) wciąż pozostają aktualne. Sweter z blezerem, luźnymi spodniami i butami z zamszu to połączenie, które nie wychodzi z mody.

Filozof Michel Foucault i sweter golf męski
Francuski filozof Michel Foucault uczynił klasyczny golf swoim znakiem firmowym

Golf mocno zyskał na popularności w latach 60., wraz z rozwojem kontrkultury. Sprzeciw wobec tradycyjnych norm społecznych skłaniał wielu do porzucenia sztywnych koszul na rzecz miękkich swetrów. Wizerunek intelektualisty w białym lub czarnym golfie jest charakterystyczny właśnie dla tamtego okresu. Do tej stylistyki nawiązywał później Steve Jobs.

Kolejne chwile chwały sweter golf przeżywał w latach 80. Wtedy elegancka moda ceniła minimalizm i komfort. Prosty golf świetnie wpisywał się w oba te trendy.

Dzisiaj widać, że historia zatoczyła koło. Przybywa mężczyzn, którzy chcą się nosić starannie, ale niezbyt formalnie. Tu pomaga golf – na targach Pitti Uomo widać było, jak świetnie służy mniej i bardziej nonszalanckim stylizacjom. I choć nie wszystkim prezentowana we Florencji estetyka musi się podobać, to trzeba przyznać jedno. Niewiele jest części garderoby tak uniwersalnych jak klasyczny golf.

Sweter golf męski i marynarka w kratkę
Fioletowy golf wełniany
Sweter golf męski miedziany
Miedziany golf z wełny naturalnej

Sweter golf męski. Jaki materiał wybrać?

Kupując golf, należy przede wszystkim zdecydować się na naturalny materiał. Poliester czy akryl szybko się starzeją i źle oddychają. Wchodząc w takim swetrze do ogrzewanego pomieszczenia, łatwo się spocić. A gdy wyjdziemy na zewnątrz, szybko zrobi się nam zimno.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej zainwestować w golf ze stuprocentowej wełny merynosa. Przędza wytwarzana z runa tego gatunku owiec ma fenomenalne właściwości – jest ciepła, doskonale oddycha, nie gryzie, jest trwała i zachowuje kolor na długo. Wszystko to niezwykle istotne w przypadku ubrania, które przylega do ciała. Mniej lubię zarówno golfy z bawełny (bo słabiej grzeją), jak i te z kaszmiru (bo nie są tak wytrzymałe).

Uniwersalny model

Szukając golfu, znajdziemy całe mnóstwo propozycji – wśród nich takie w jaskrawych kolorach czy z fantazyjnymi splotami. Niektóre z tych rzeczy dobrze się sprawdzą w modzie casualowej, ale mimo wszystko wybieram prosty, gładki golf z niezbyt grubej wełny. To klasyka daje największe pole manewru.

Gruby golf z szerokim splotem, na przykład warkoczowym, jest fajnym elementem stylu casual. Ale do garnituru go nie założymy. Z kolei cienkie golfy w opinającym fasonie nadają się w zasadzie tylko pod kurtkę lub marynarkę – bez niej wyglądają jak bielizna. Dlatego w Zack Roman wybraliśmy złoty środek.

Zgodnie z ideą kapsułowej garderoby szukaliśmy dzianiny o takich parametrach, by równie dobrze sprawdzała się pod marynarką i solo, w stylu formalnym i casualowym. Dlatego postawiliśmy na minimalistyczny styl, umiarkowaną grubość i tradycyjny fason, który pasuje każdemu. W ten sposób, kupując jedną rzecz, zyskujesz szeroki wachlarz możliwości.

Jaki kolor golfu wybrać?

Wybierając golf, wielu mężczyzn stawia na kolor biały. Z pewnością jest to świetny wybór, podobnie jak biała koszula. Dobry sweter nie kosztuje jednak fortuny, warto się więc zastanowić również nad innymi kolorami.

Ja lubię głęboki fiolet, miedziany brąz i butelkową zieleń. Mając je w szafie, można stworzyć wiele przyciągających oko zestawów.

A co z czernią? Oczywiście to uniwersalny kolor, pasujący zwłaszcza do jaśniejszych marynarek, z którymi tworzy efektowny kontrast. Unikałbym natomiast monochromatycznych zestawów, złożonych na przykład z grafitowego lub granatowego garnituru z czarnym golfem. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, ale na ogół takie połączenia wyglądają za ciężko.

Jak nosić sweter golf męski?

Klasyczny golf jest świetnym sprzymierzeńcem w naszych czasach. Dobrze zastępuje koszulę i krawat, obniżając formalność zestawu z marynarką. A w jakim stylu warto nosić golf?

Sweter z podwyższonym kołnierzem jest idealnym uzupełnieniem swobodnych stylizacji w brytyjskim stylu, takich jak te z tegorocznej sesji Zack Roman. Moda myśliwska może niektórym wydawać się przeżytkiem, ale moim zdaniem to nadal kopalnia pomysłów, które można ograć w nowoczesny sposób.

Niezawodnym wyjściem jest też minimalizm. Połączenie stonowanego garnituru z golfem, tak lubiane w latach 80., nadal sprawdza się w niezliczonych sytuacjach.

Dobierając ubrania do golfu, należy zwracać uwagę na ich grubość i fakturę. Jeśli blezer, to z pewnością nie typowo letni. Doskonale sprawdzi się marynarka jesienno-zimowa, na przykład z tweedu czy innego typu grubszej tkaniny. Jeśli eleganckie spodnie, to polecam flanelę.

Biały golf z wełny merynosa
Sweter golf męski z bosmanką
Klasyczny golf męski

Jeśli chodzi o golf w wydaniu casualowym, to tu mamy dużą dowolność dobierania pozostałych elementów. W grę wchodzą różne warianty stylu marynarskiego czy militarnego. Chcesz zobaczyć konkretne propozycje? Jakiś czas temu ciekawe zestawy z golfem Zack Roman zaprezentowali panowie z zespołu Dandycore: Jesienny styl casual – bitwa na zestawy

Golf to temat-rzeka, ale sądzę, że ten poradnik zapewnia wystarczającą dawkę wiedzy, abyś dokonał dobrych wyborów – najpierw kupując odpowiedni dla Ciebie sweter, a później łącząc go z innymi częściami garderoby. Jeśli jednak masz jeszcze pytania, to sekcja komentarzy czeka. Możesz też zagadać nas na Facebooku – do tego służy grupa Talk to Zack. Zapraszam!

Sprawdź ofertę Zack Roman:

Swetry z jakościowej wełny merino

Przeczytaj więcej na blogu!

Gra w polo i męska moda

Przewodnik po tweedach

Najważniejsze spodnie w Twojej szafie. Szara flanela

Artykuł pochodzi z 2020 roku. Został zaktualizowany w 2022 roku. Przedstawione zasady są ponadczasowe.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij