Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Zestaw koordynowany à rebours

Zestaw koordynowany à rebours
Pierwsze spodnie miarowe
Fot M. Cioch

Szyjąc spodnie u Janusza Kruszewskiego, planowo odwróciłem dominującą zasadę w zestawach skoordynowanych: ciężka góra w wzór, lekki i gładki dół. Tutaj mamy optycznie lekką marynarkę i ciężkie spodnie

W 2011 roku nosiłem je do gładkiej, ciemnobrązowej marynarki z moleskinu, która przeszła już na zasłużoną emeryturę. W tym roku miała ją zastąpić ciemnobrązowa gabardynowa marynarka mtm, jednak to zamówienie okazało się niewypałem i marynarka zagraca szafę. Na szczęście całkiem nieźle można te spodnie łączyć z flanelową dwurzędówką od Piotra Kamińskiego. Szyjąc odzież na miarę, warto mieć na względzie, że marynarkę od garniturów sportowych można łączyć z oddzielnymi spodniami. Tym sposobem można uzyskać nową kompozycję, a marynarka nie wygląda jak sierota od garnituru. Ten efekt jest o wiele trudniejszy do uzyskania z ciemnymi garniturami wizytowymi.

Nawiasem mówiąc, oglądając zdjęcia z sesji, zadzwoniłem do Piotra Kamińskiego. Zaskoczyło mnie wyraźne marszczenie w rękawach marynarki. Piotr spokojnie odparł, że marynarkę trzeba odprasować. Flanela jest delikatna i zagniata się podczas siedzenia przy komputerze lub za kółkiem samochodu. Taka tkanina jest bardziej podatna na wypychanie i deformacje niż typowa wełna czesankowa. Jest bardziej miękka i plastyczna. Minimalne zapocenie w obrębie pachy powoduje, że tkanina dostaje lekko wilgoci. Następnie te fałdki się zasuszą i marynarka sama nie dojdzie do właściwego wyglądu nawet w łazience. Trzeba ją porządnie naparować żelazkiem pod ciśnieniem, odprasować i wysuszyć. Należy przy tym pamiętać, aby nie używać do tego domowego żelazka, a udać się z marynarką do krawca. W dobrych zakładach takie usługi są już zawarte w cenie szycia garnituru. Jak zawsze wyszło, że uczymy się całe życie. Teraz już rozumiem, dlaczego wielu polskich krawców odradza flanelę na garnitur. Jest to delikatny materiał, który wymaga większej troski i opieki od noszącego.

Pierwsze spodnie miarowe
Poszetka zbyt wypycha nakładaną kieszonkę piersiową i niezgrabnie się układa

Zrezygnowałem także z poszetki, bo przy nakładanej kieszonce piersiowej (tzw. brustaszy) nieestetycznie ją wypycha. Wyraźnie widać to na zdjęciu powyżej. Warto mieć to na uwadze przy zamawianiu garnituru miarowego.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij