Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Złota Piłka 2014

Złota Piłka 2014

Najlepsi piłkarze świata nie zlekceważyli gali wręczenia nagród Złotej Piłki 2014. Pięciu z nich założyło smokingi (Robben, di Maria, Ronaldo, Ramos i Iniesta), czterech garnitury (Messi, Neuer, Lahm, Kroos), żaden nie wystąpił z nonszalancko porozpinaną koszulą.

W porównaniu z galą Złota Piłka 2013 wzrosła liczba smokingów. To bardzo cieszy, bo właśnie smoking jest tradycyjnym i najefektowniejszym ubraniem na wieczorne bale i gale. Większość smokingów noszonych przez piłkarzy obecnych w tym roku na uroczystości w Zurychu posiada klapy szpiczaste i jest wykonana z czarnej lub ciemnogranatowej tkaniny.

Ronaldo, Messi i Lahm zdecydowali się na kamizelki. Trzyczęściowe garnitury i smokingi zawsze dodają bardziej formalnego sznytu. Do smokingów wszyscy założyli muszki, a do garniturów – krawaty. W przypadku muszek mamy spore zróżnicowanie pod względem kolorów i wzorów, natomiast wszystkie krawaty są gładkie i czarne. Czarny krawat to temat kontrowersyjny i obawiam się, że jego miejsce nie jest jednak na gali. Zaledwie czterech zawodników zdecydowało się użyć poszetki (przy czym Toni Kroos wybrał czarną, która zlewa się z garniturem). Szkoda, ale to i tak wzrost o 100% w stosunku do poprzedniego roku.

Philipp Lahm w czarnej koszuli, ale z poszetką

Z negatywnych trendów najbardziej wyróżnia się w tym roku czarna koszula. Poprzednim razem w ogóle jej nie było. Czarna koszula z czarnym garniturem to nawiązanie do wyglądu gangstera z Tijuany. Nie sądzę, żeby akurat o to aspirującym do elegancji piłkarzom chodziło. Czarnej koszuli nigdy nie nosimy do ciemnego garnituru. W męskim ubraniu formalnym najlepiej sprawdza się zasada dużego kontrastu (jasna koszula, ciemny garnitur). W innym wypadku wszystko się ze sobą zlewa, a przecież gdy zakładamy wieczorowy zestaw, chcemy wyglądać olśniewająco. Uzupełnienie go czarną koszulą jest swego rodzaju barbarzyństwem.

Zdobywca Złotej Piłki 2014 Cristiano Ronaldo ma na sobie piękny ciemnogranatowy smoking z czarnymi klapami w szpic. Zestaw uzupełnia ciemnogranatowa mucha oraz biała koszula z perłowymi guzikami. Żeby jednak nie było tak słodko, zwycięzca do smokingu i kamizelki założył niestety pasek. Według zasad przestrzeganych nawet przez Jamesa Bonda do smokingu zakładamy szelki. Sądzę też, że muszka jest fabrycznie zawiązana. Dopasowanie smokingu w ramionach również pozostawia wiele do życzenia. Mimo tych niedociągnięć, to jedna z najlepszych kreacji wśród nagrodzonych. Cieszę się, że w tym roku Ronaldo dał wspaniały przykład, jak można ubrać się elegancko, z poszanowaniem tradycji, a jednak współcześnie i ze swadą. Porównajcie jego błyszczący zestaw z poprzedniej gali ze stycznia 2014 roku.

Sergio Ramos

Wśród pozostałych wyróżnia się obrońca Realu Madryt Sergio Ramos, który założył bardzo efektowną marynarkę smokingową o diamentowym splocie. Jej ostre klapy są wykonane z ciemnogranatowego jedwabiu, biała koszula ma krytą plisę, pod szyją jest niebieska wiązana mucha, a w kieszonce znajduje się złożona po prezydencku biała poszetka. W porównaniu do pozostałych gości gali Ramos wygląda zdecydowanie najlepiej.

robben

Uwagę zwraca także Arjen Robben, który ma na sobie smoking z klapami otwartymi. Nie jest to najszczęśliwszy fason, bo smoking preferuje klapy szpiczaste lub szalowe. Jednak użyte dodatki prezentują się bardzo efektownie: koszula smokingowa z widocznymi czarnymi guzikami w plisie oraz klasyczna granatowa mucha w białe kropki. Jeśli właśnie chcesz się wyróżniać na gali, lepiej pójść drogą tego holenderskiego napastnika lub hiszpańskiego obrońcy.

Neuer

Na wyrazy uznania zasługuje też Manuel Neuer. W zeszłym roku założył trzyczęściowy garnitur z kilkoma odpiętymi guzikami w białej koszuli. Moda na odkrytą klatkę piersiową do garnituru zdaje się na szczęście mijać. Na tegorocznej gali niemiecki bramkarz był już pod krawatem. Efekt psują spodnie z bardzo niskim stanem, ale to ogólnie bolączka większości piłkarzy.

Ronaldo z żoną

Zdecydowanie odradzam szukania inspiracji w ubraniu argentyńskiego pomocnika Leo Messiego. Krzykliwy styl lidera Barcelony niewiele się zmienił od poprzedniej gali. Wówczas Messi wystąpił w mieniącym się, karminowym zestawie. Tym razem przywdział trochę ciemniejszy, purpurowy garnitur o dużym połysku. Niestety wciąż wygląda jakby właśnie wyszedł z cyrku. Naprawdę nie wiem, skąd taka potrzeba ekstrawagancji w ubiorze. Przecież Messi uchodzi za cichą i spokojną osobę. Już prędzej Ronaldo podejrzewałbym o tak szpanerski gust.

iniesta

Kolega Messiego z Barcelony Andres Iniesta nie wygląda wiele lepiej. Wyłogi smokingowe w jego marynarce robią wrażenie sztucznych. Co gorsza na czarnej połyskliwej koszuli mocno widać załamania. To kolejny powód, aby wybrać białą.

Gracze Realu Madryt najlepiej ubrani na gali Złotej Piłki 2014
Gracze Realu Madryt najlepiej ubrani na gali Złotej Piłki 2014

Co ciekawe, gracze Realu Madryt prezentują się zdecydowanie lepiej od piłkarzy FC Barcelony. Wyjątkiem jest ubrany całkowicie na czarno Kroos, który w zasadzie mógłby dołączyć do Messiego i Iniesty, a nie Ramosa i Ronaldo.

Messi czy Ronaldo?
Wybór jest oczywisty

Pod względem ubioru mam właśnie nadzieję, że inspiracją dla fanów piłki nożnej w Polsce będą właśnie Ronaldo i Ramos. Obydwaj panowie założyli piękne smokingi. Ronaldo wybrał wersję klasyczną, Ramos bardziej nowoczesną. W obu przypadkach jest dobrze lub bardzo dobrze. O purpurowych garniturach i czarnych koszulach lepiej zapomnieć, ewentualnie zapamiętać „ku przestrodze”.

Złota Piłka 2013

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij