Tydzień prezentów w Zack Roman - codziennie 20% rabatu na jedną wybraną kategorię! Obserwuj nasz profil na FB oraz nasz sklep!

Zapisz się do newslettera!

Moda ślubna męska. Jak się ubrać na ślub?

Kwiecień 28, 2011
27 komentarzy

Walter Szarmant ubrany był w purpurowofioletowy szlafrok narzucony na nieformalną kamizelkę z szarego materiału w jodełkę połączoną ze spodniami pochodzącymi z tego samego garnituru. Koszula była niebieska z kontrastującym białym kołnierzykiem, zaś obuwie stanowiła para pantofli Albert Slippers z monogramem. Walter został zaproszony na królewski ślub, który miał się odbyć za dwie godziny. Zdecydował się na swój najbardziej oficjalny garnitur – grafitowy, z czesankowej wełny, z zamkniętymi klapami, zapinany na dwa guziki. Dopełnieniem dość formalnego wyglądu miała być dwurzędowa kamizelka na osiem guzików z klapami, wykonana z beżowego lnu. Nagle na parterze rozległ się dźwięk dzwonka.

Kiedy otworzył drzwi, w wejściu ukazała się postać najlepszego przyjaciela Waltera – sir Anthony’ego Somerseta – jak zawsze pogodnego i nienagannie ubranego. Pierwszą jednak rzeczą, jaka rzucała się w oczy, był fakt, iż sir Anthony – był ubrany w żakiet. Gospodarz wpuścił znajomego i  spytał: Umawialiśmy się przecież godzinę później

Mój drogi Walterze, pomyślałem, iż porównamy swoje stroje, których użyjemy na królewskim ślubie – odpowiedział sir Anthony

Jego żakiet był czarny i miał zapięcie na dwa guziki połączone łańcuszkiem oraz wyłożone jedwabiem zamknięte wyłogi, których krawędzie były jednak wykonane z wełny. Nie posiadał brustaszy, a więc i poszetka nie należała do zestawu. Marynarkę dopełniały spodnie w drobną, czarno-białą pepitę, lniana, jasnoszara jednorzędowa kamizelka z klapami, lawendowa muszka, sztywna frakowa koszula oraz czarne, lakierowane trzewiki  na guziki z jasną, zamszową cholewką i nakładanym noskiem, noszone z szarymi getrami. Dodatki i akcesoria stanowiły szare, zamszowe rękawiczki, mahoniowa laseczka ze złotą, zakrzywioną rączką, niebieski chaber w butonierce oraz czarny cylinder z jedwabnego pluszu, błyszczący nie mniej niż zaczesane brylantyną włosy sir Anhony’ego. Cały ten zestaw był staromodny, jednakże nie można było mu odmówić uroku.

Po przestudiowaniu wzrokiem ubrania przyjaciela, Walter rzekł: Planowałem założyć mój grafitowy garnitur… – Nie dokończył. Walter! Czy wiesz, co mówi zaproszenie? – wtrącił się w pół zdania sir Anthony, po czym sam wyjął z kieszeni zaproszenie i dał je Szarmantowi do przeczytania. Mundur, żakiet albo garnitur – a więc mój wybór nie jest zły – powiedział Szarmant. Owszem, nie jest – odrzekł Somerset. – Ale nie jest też idealny. Powinieneś był wybrać najbardziej formalną opcję, ponieważ z reguły ona odzwierciedla pragnienia ustalającego strój przepisowy (dress code). Chodź, wybierzemy Tobie jakiś elegancki żakiet. Zostało mało czasu.

Obaj udali się do garderoby i wspólnie ustalili odpowiedni strój na królewski ślub dla Waltera – ciemnoszary żakiet z zamkniętymi klapami i jednym guzikiem, sztuczkowe spodnie, kamizelkę, którą na początku wybrał do garnituru, koszulę w kolorze szampana noszoną z białym, odczepianym, wykładanym kołnierzykiem, krawat w czarno-białą kratkę oraz czarne wiedenki z nakładanymi noskami. Teraz będziemy ubrani tak poprawnie, jak tylko się da– stwierdził Walter. O ile tylko nie zapomnisz o cylindrze – dodał z błyskiem w oku sir Anthony.

Gdy na zaproszeniu, jako strój przepisowy (ang. dress code) podane jest kilka strojów do wyboru, należy wybrać najbardziej formalny, który posiadamy w swojej szafie. Jak wspomniał sir Anthony, najlepiej odzwierciedla to zamiary organizatora. Poza tym, stanowi to doskonałe remedium dla narzekających na brak okazji do założenia ubioru formalnego.

W dzisiejszym wpisie zajmę się strojami dziennymi, czyli takimi, których noszenie jest poprawne jedynie przed godziną osiemnastą lub zmrokiem. Stroju formalnego dziennego jest kilka odmian, lecz standardem jest żakiet, zwany również jaskółką:

Jak w poprzednim wpisie o strojach wieczorowych, omówię ten strój skrótowo. Żakiet składa się z czarnej lub ciemnoszarej marynarki, najczęściej zapinanej na jeden guzik bądź, jak w żakiecie sir Anthony’ego, na dwa guziki połączone łańcuszkiem. Ma też ona dwa guziki z tyłu oraz po cztery na rękawach. Klapy zazwyczaj są zamknięte. Spodnie są z reguły sztuczkowe, czyli w charakterystyczne paski, ale inne czarno-białe desenie są dopuszczalne. Powinny być noszone na szelkach, nie muszą mieć zakładek, natomiast na pewno nie powinny mieć manszetów (mankietów). Kamizelki z reguły są wykonane z lnu w kolorach jasnoszarym, beżowym, płowym itp. lub na bardzo oficjalne (ale nie świąteczne) okazje z wełny w kolorze czarnym. Krój zasadniczo nie różni się od kroju kamizelki od garnituru trzyczęściowego, ale kamizelki żakietowe najczęściej mają klapy i mogą być zarówno jedno- jak i dwurzędowe. Koszula może być biała, zwykła, ale z odczepianym kołnierzykiem frakowym (sztywne przody, których używał sir Anthony nie są już dziś w tym stroju używane) lub może mieć odczepiany, biały, wykładany kołnierzyk, który może być noszony do koszuli białej (może być w niebieskie prążki), niebieskiej, w kolorze szampana, (którą wybrał Walter Szarmant) itp. Ten pierwszy model powinien posiadać mankiety pojedyncze, zaś drugi podwójne, oba rodzaje zapinane na spinki. Żakiet noszony na ślub nazywamy żakietem ślubnym.

Prince William w żakiecie na ślubie kolegi

Krawatem może być plastron, zwany też ascotem, tradycyjnie przeznaczony do kołnierzyka frakowego, zwykły krawat nadający się do kołnierzyka wykładanego oraz (o czym powszechnie nie wiadomo i co, do czego niektórzy dyskutują) muszka, poprawna do obu rodzajów kołnierzyków. Kolorystyka nie jest ściśle ustalona, aczkolwiek najbardziej klasyczne i obowiązkowe dla panów młodych są srebrne i czarno-białe drobne desenie. Buty mogą stanowić zwykłe czarne wiedenki, najlepiej z nakładanym noskiem, bądź czarne trzewiki z zamszową cholewką, wiązane lub zapinane na guziki. Skarpetki powinny być utrzymane w czarno-szarej kolorystyce. Akcesoria: butonierka oraz poszetka powinny być białe. Poprawny kapelusz to cylinder z jedwabnego pluszu (szare filcowe cylindry z czarną taśmą powinny być zarezerwowane jedynie na wyścigi konne, najlepiej Royal Ascot). Zegarek powinien być kieszonkowy i noszony na dewizce. Rękawiczki mogą być wykonane z szarego zamszu lub cytrynowej irchy. Tradycyjnym dodatkiem jest laska – drewniana, najczęściej ze srebrną lub złotą rączką. Można ją zastąpić parasolem. Do akcesoriów opcjonalnych należą także staromodne getry – mogą być szare lub białe, choć czarne czy cytrynowe nie są także błędem.

Dziennym strojem półformalnym jest stroller i jego odmiana – stresemann. Czasem jest po prostu zaliczany do strojów nieformalnych, jako czarny garnitur ze sztuczkowymi spodniami. Temu rodzajowi ubioru będzie poświęcony osobny wpis. Jest to strój pochodzący z Niemiec, rzadko w Anglii spotykany. Nie został nawet wymieniony w zaproszeniu na królewski ślub.

Dziennym strojem nieformalnym jest garnitur. Jednakże garnitur jest garniturowi nierówny – stąd podział na garnitury wizytowe (ang. lounge suit) i „nie-wizytowe” (ang. sports suit), najczęściej zwane spacerowymi. Wariacje wzorów, materiałów i fasonów różnorakich elementów są niezliczone, a więc garniturów spacerowych pozwolę sobie tym razem nie opisywać.

Garnitury wizytowe (garnitury ślubne) to mówiąc ogólnie garnitury, często trzyczęściowe, w kolorze granatowym bądź szarym, o gładkim materiale bez deseniu. W skali formalności na początku są garnitury jednorzędowe z kamizelką, następnie garnitury dwurzędowe (noszone tradycyjnie bez kamizelki), a na końcu jednorzędówki bez kamizelki.
Klapy marynarki są z reguły otwarte, ale klapy zamknięte (spiczaste) znane ze smokingów podnoszą formalność. Marynarka na ślub powinna być na jeden lub dwa guziki. Spodnie do wizytowego garnituru ślubnego powinny być bez mankietów (manszetów) i noszone na szelkach. Zapobiega to zsuwaniu się spodni i jest zgodne z tradycją garniturów trzyczęściowych. Kamizelka nie jest obowiązkowa, ale preferowana. Może być wykonana z kontrastującego materiału, jak w żakiecie, lub z tego, co reszta garnituru. Ilość kieszeni, guzików, sposób zapięcia i obecność klap są całkowicie dowolne. Jeśli chodzi o dodatki to noszone są najczęściej białe lub jasne koszule na spinki, krawaty oraz czarne, proste wiedenki. Buty z ażurem, doskonale pasujące do marynarek sportowych oraz jeansów, zostawiamy na bardziej nieformalne okazje. Reszta dodatków jest zależna od gustu i preferencji noszącego.

Teraz okazje, na które owe stroje można założyć:

a) żakiet zakłada się na odpowiedniki uroczystości, na które wymagany jest frak, ale odbywające się w dzień. Są to m. in. ważne uroczystości rodzinne (np. własny ślub), kościelne (Wielkanoc), państwowe (Święto Niepodległości), uroczyste śniadania i obiady, wyścigi konne (przede wszystkim królewskie w Ascot w Wielkiej Brytanii) itp. Żakiet to najwłaściwszy ubiór dla Pana Młodego niebędącego w służbie czynnej i zachęcam do takiego ubrania wszystkich mężczyzn planujących stanąć przed ołtarzem.

b) co do okazji do noszenia strollera, omówię to szczegółowo w osobnym wpisie w przyszłości.

c) garnitur, tak jak nieformalny smoking, można nosić codziennie. Stonowane garnitury wizytowe wybiera się raczej na bardziej oficjalne okazje.

Ta seria wpisów o klasyfikacji strojów i o nich samych powstała z powodu ślubu Księcia Willima (Wilhelma) oraz Panny Catherine Middleton. Z tej okazji porównamy dress code z zaproszeń na różne królewskie śluby w XX w. Oto zaproszenie na aktualny ślub:


Dress code: mundur, żakiet lub garnitur (wizytowy). Książę William (Wilhelm) będący w służbie czynnej wystąpi w mundurze wojskowym – tak jak jego ojciec książę Karol podczas ślubu z księżną Dianą i jego dziadek, książę Filip podczas ślubu z królową Elżbietę II. Specjalnie na tę okazję mundur uszył zakład krawiecki a z Savile Row – Gieves & Hawkes.

Tu bardzo podobne zaproszenie na ślub Księcia Karola i Księżny Diany z 1981 roku:

Dress code: mundur, żakiet (morning dress, a nie morning coat, jak w późniejszym zaproszeniu) lub garnitur (wizytowy).

Oto zawiadomienie na ślub Królowej Elżbiety II i Księcia Filipa Mountbattena z 1947 roku:

Dress code: mężczyźni – cywile – żakiet (lub garnitur wizytowy), służący oficerowie: strój służbowy (czyli mundur), kobiety – formalny strój dzienny (po angielsku także morning dress) z kapeluszami.

Dopiero w zawiadomieniu na ślub Księcia Alberta (późniejszego króla Jerzego VI) i Elżbiety Bowes – Lyon z 1923 roku opcją nie jest garnitur wizytowy:

Dla mężczyzn – cywili ubiorem przepisowym był strój dworski. Nieco więcej informacji o nim można uzyskać na moim blogu http://formalstyle.blogspot.com/. Strój dworski stanowił poprawny strój na królewskie śluby, gdyż był ubraniem na oficjalne okazje z udziałem monarchów. Został jednak zarzucony. Obecnie prawie żaden cywil nie posiada stroju dworskiego – zastąpił go żakiet. Niestety, teraz także on nie stanowi obowiązkowego elementu garderoby, więc stopniowo jest wypierany przez kosmopolityczny garnitur wizytowy.

W najbliższym czasie zdamy relację na temat strojów używanych podczas najbliższego ślubu w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Kolejny wpis wkrótce po ślubie.

….

Jeśli szukasz garnituru ślubnego, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Nazywam się Roman Zaczkiewicz i jestem twórcą bloga Szarmant.pl o o modzie męskiej i klasycznej elegancji. Prowadzę Studio Szarmant w Warszawie, gdzie doradzam m.in w kwestiach stroju ślubnego. W swojej ofercie posiadam tkaniny, garnitury, koszule, buty oraz liczne dodatki. Przy mojej pomocy skompletujesz strój na ślub, którego nie będziesz musiał się nigdy wstydzić!  Możesz się ze mną skontaktować telefonicznie 880 91 48 48 lub mailowo info@szarmant.pl

Zapoznaj się koniecznie z wpisem http://www.szarmant.pl/garnitur-slubny

27 komentarzy

Podobne wpisy

Tylko męska klasyka – relacja z Poznania

Miłośnicy klasycznej elegancji mieli w niedzielę swoje święto. Angielskie wełny, mechaniczne zegarki, świetne obuwie, szkocka whisky… i oczywiście możliwość dyskusji z ciekawymi ludźmi. Kto ...

Oksfordy, nie szkoty

Kingsman to komedia sensacyjna – widzowie śledzą perypetie szpiegów tajnej organizacji z Londynu. Film powstał na bazie komiksu Secret Service Marka Millara i Dave’a Gibbonsa. Nie będę ...

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
 • Üxküll

  Ciekawe ilu dżentelmenów do żakietu założy spodnie w krateczkę zamiast standardowych spodni sztuczkowych?

 • Mnie też to ciekawi. ;) Ale myślę, że raczej niewielu, bo takie wyjście nie jest obecnie zbyt "nagłaśniane" w tekstach o strojach formalnych.

  Pozdrawiam, Dr

 • Üxküll

  Panie Janie Jakubie (Dr Kilroy), książę William wystąpi w mundurze galowym, uszytym jenak nie w firmie Gieves & Hawkes (obecnie w rękach USL Holdings z Hong Kongu!), ale w Welsh and Jefferies (Savile Row №20) .

  Dostrzegam przywiązanie do zdjęcia trzewika na guziki od Dimitriego Gomeza z Paryża.

  • Roman Zaczkiewicz

   Nie wiem skąd czerpiesz informacje ale google wskazuje niezmiennie na Gieves & Hawkes. Np tutaj: http://itsallstyletome.wordpress.com/2011/04/27/p

   • Üxküll

    Masz rację, moja informacja jest nieprawdziwa i opierała się na dziennikarskich przypuszczeniach. Galowy mundur oficerski został uszyty w firmie Gieves & Hawkes.

 • Po pierwsze cieszę się, że nazwałeś mnie Janem Jakubem, a nie Janem, ponieważ Jan Starzomski to mój ojciec. Ew. można mnie też nazywać Janem III Starzomskim bądź Janem Starzomskim Młodszym. ;)

  Co do stroju Księcia Wilhelma, jutro będę oglądał transmisję i ocenię sam wygląd jego munduru.

  Co do tego zdjęcia, wydaje mi się ono najbardziej reprezentacyjnym zdjęciem trzewika na guziki jakie kiedykolwiek znalazłem. ;)

  Pozdrawiam, Dr

 • Üxküll

  Ciekawe co będzie w menu. Zupy w Anglii zawsze mi nie smakowały, ale na mięsa nie mogę narzekać. Wina z kontynentu. Poza tym wszędzie te herby, nawet na serwetkach.

  • Roman Zaczkiewicz

   Nie obejdzie się bez słynnego 'meat and two veg' z yorkshire pudding

 • Üxküll

  W 1999 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski był ubrany w żakiet koloru marengo (bardzo ciemny szary) na ślub następcy tronu belgijskiego Filipa z hrabianką Matyldą d'Udekem d'Acoz. Nota bene Matylda to rodzina obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, bo jej matka to hrabina Anna z domu Komorowska. Natomiast książę Karol był obecny na tym ślubie w czarnym żakiecie z ozdobnym, jedwabnym, wykończeniem krawędzi marynarki i klap.

 • Prawdę mówiąc nie widzę odejścia od protokołu w założeniu czarnego żakietu z jedwabnym zdobieniem – przecież w sumie tak jest najbardziej tradycyjnie.

  Poza tym, Książę Karol albo nie ma, albo nie używa innych żakietów. Chyba, że ma jakiś osobny na pogrzeby.

  Pozdrawiam, Dr

 • gccg

  Czy nie istnieje przypadkiem taka zaleznosc, ze "monarchie operetkowe" tzn. te, ktore nie posiadaja zadnej rzeczywistej wladzy przywiazuja o wiele wieksze znaczenie do ceremonialu anizeli monarchie, w ktorych wladca ma cos rzeczywiscie do powiedzenia?

  W Holandii ceremonial nie jest tak wszechobecny jak w Wielkiej Brytanii, zas krolowa ma rzeczywisty wplyw na formowanie rzadu oraz "zakulisowa wladze" zwiazana z jego funkcjonowaniem. Oficjalnie funkcja monarchy nie jest tutaj jedynie ceremonialna.

  • tomek

   Gccg: Zgadam się. Po prostu monarchowie operetkowi to de facto odmiana celebrytów.

   • Roman Zaczkiewicz

    Cały ten szum pokazuję jak bardzo ludzie są przywiązani do idei monarchii jako symbolu. Ceremonialna rola monarchy w UK tak naprawdę spaja ten kraj. Bez monarchii Wielka Brytania już by dawno się rozpadła.

    • tomek

     Mi przeszkadza zbytnie zapatrzenie w Anglię i jej styl. Nie jesteśmy angielską kolonią, żeby obowiązywały nas niuanse protokołu z dworu królowej Elżbiety…

     • Roman Zaczkiewicz

      Oczywiście, że nie ale współczesny męski strój formalny i połformalny wywodzi się właśnie z …Anglii. Można zawsze powiedzieć, że nosząc garnitury kopiujemy angielskie wzory.

      Ja uważam że wzory należy czerpać z Wielkiej Brytanii, skoro swoje zarzuciliśmy i nie chodzimy już w kontuszach. Nie ma czegoś takiego jak polski ubiór narodowy. Nawet w sytuacjach skrajnie formalnych, są to ubrania o rodowodzie…brytyjskim.

      Jak mam decydować gdzie szukać inspiracji. czy Anglia czy Włochy.. wybieram zdecydowanie Anglię. To jedyne kraje, które jeszcze się liczą w kwestii męskiej elegancji. Na blogu MT widać przede wszystkim fascynację włoszczyzną. Ja wybieram UK. Także przez to, że tam mieszkałem, studiowałem a pracę magisterską napisałem na temat Szkocji. Najbliższego sąsiada Anglii :)

      • tomek

       W modzie angielskiej przeszkadzają mi reguły – nie dyskutuje się o tym, co lepiej wygląda, co jest bardziej estetyczne, co bardziej pasuje, lecz o tym, co być "powinno". W niniejszym wpisie na blogu słowo "powinno" występuje kilkanaście razy. Jak dla mnie jest to podejście zbyt serio do spraw ciuchowych :)

       • Roman Zaczkiewicz

        Stroje formalne i półformalne opierają się jednak przede wszystkim na regułach. Bez reguł one nie mają prawa bytu. Żeby móc je z gracją złamać (podkreślam z gracją), należy je poznać. Taka rola była tego wpisu. I to nie jest podejście serio do ciuchów, ale do ich kontekstu czyli miejsca i okazji, podczas których są noszone. Zamieszanie wokół Camerona nie było związane z tym że nie założy żakietu jako takiego, ale że nie dostosuję odpowiednio swojego ubioru do okazji. Zakładają zwykły garnitur nie okazałby odpowiedniego respektu dla wydarzenia. Jak zauważyłeś na ślubie panowie byli albo w mundurach, abo w żakietach. Garnitury były bardzo rzadkie. Co więcej, koszule miału ulubiony przez Dr Kilroya odpinany kołnierzyk.

    • gccg

     Ludzie nie sa przywiazani – jak sadze – do symbolu monachii, tylko do widowiska i bajki. Monarchia to dla przecietnego zjadacza chleba show i pikantne nowinki z brukowej prasy. To zas, ze monarchia spaja Wielka Brytanie …to co innego. W sumie monarcha swiecki, to ostatnia po papiezu osoba, ktora cieszy sie autorytetem z urzedu. Dlatego tez kazda "demokratyzacja" monarchii prowadzi do jej upadku. W tym znaczeniu – zachowania status quo – Elzbieta II jest doskonala ze swym dystansem do swiata zewnetrznego. Zbytnie spoufalanie sie z kimkolwiek nie wychodzi monarchii na korzysc. Ludziom wydaje sie bardzo czesto, ze jezeli ktos manifestuje swa zyczliwosc i dobroc, to musi byc slabym i bezsilnym. Jest to glupota tworzaca iluzje.

     Nadmiar operetkowosc tez nie jest korzystny, gdyz stwarza wrazenie, ze to jeno przedstawienie a nie cos dziejacego sie na serio.

     W przypadku slubu Wilhelma z Katarzyna Middleton potraktowano sprawe bardzo na serio. Swiadczy o tym zachowanie panny mlodej. Dziewczyne te wyuczono … "wytresowano" (w pozytywnym znaczeniu tego slowa) na krolowa. Rozmawialem z kims, kto zwracal na jej zachowanie szczegolna uwage podczas uroczystosci slubnej. Nauczono ja calkowitego panowania nad soba, gestow, ktore podnosza jej range w podswiadomosci przecietnego obserwatora, mimiki twarzy i rak (ukazywanie wewnetrznej strony dloni w celu zamanifestowania przyjacielkich zamiarow), ustawiania sie do zdjec, wsiadania do pojazdu etc. Ona jest o wiele lepiej przygotowana medialnie do bycia krolowa jak on. Ona jest od niego – najprawdopodobniej – najzwyczajniej o wiele lepsza … gdyz to ona walczyla o swa pozycje, on zas ja odziedziczyl (zelazo hartuje sie w ogniu). Bulwarowki nie maja sie do czego przyczepic. Monarchia brytyjska duzo nauczyla sie przez ostatnie 30 lat … aczkolwiek kosztowna to byla nauka.

     • Roman Zaczkiewicz

      Zauważyłeś że mieli chwilę kryzysu? Podczas ślubowania sobie wierności i miłości do grobu, oboje patrząc sobie w oczy omal nie parsknęli śmiechem. Kate kurczowo zaciskała usta i ledwo im się udało :) To też wskazuje na to, że są tzw. soul mate, bratnymi duszami dla siebie.

      Słuszna uwaga odnośnie widowiska i bajki. Bo także poza UK uroczystość cieszyła się dużą oglądalnością, a ciężko powiedzieć że monarchia brytyjska spaja Polaków :) Zresztą my mamy inna bajkę dzisiaj, na żywo z Rzymu.

 • Ernestson

  Postać Waltera jest odrobinę niespójna. Nie miał żadnego problemu z właściwym strojem do opery (smoking i dobre dodatki) a w ostatnich postach gubi się jak dziecko we mgle. Może obecność sir Anthony'ego powoduje że Walter traci wyczucie :) ?

  • Roman Zaczkiewicz

   Fabularyzacje są jednak poczytne.

   Tak postać Sir Anthony deprymuję trochę Walter'a. Sir jest dużo starszy i nie pozbył się paternalistycznego stosunku do Waltera, a sam Walter się trochę przy nim gubi :) Choć jak zauważyłeś Walter ma tendencję do równania lekko w dół w eleganckim ubraniu, a Sir Anthony lekko w górę. Przyjdzie jednak czas, że Walter się przeciwstawi zaleceniom Sommerseta.

   • O tym ostatnim nic mi nie mówiłeś. :) To nie jest możliwe, o ile chcesz, żeby Walter był dobrze ubrany; sir Anthony nigdy nie dawałby złych ani staromodnych (jest tolerancyjny ;) ) rad.

    Pozdrawiam, Dr

 • Roman Zaczkiewicz

  Peter – książę Wilhelm będzie jednak w czerwonym mundurze pułkownika Gwardii Irlandzkiej

  Williame has chosen to wear the uniform of his senior honorary appointment-–Royal Colonel of the Irish Guards. Prince William's uniform includes a Forage cap, two sashes and a tunic. The Forage cap is embellished with the Irish Guard insignia—an eight-pointed star of the Most Illustrious Order of St. Patrick. The first gold and crimson sash features gold sword slings, worn in the presence of a member of the Royal family. The second sash will feature the Wings of the Royal Air Force and the Garter Star, given to the highest order of knighthood in Great Britain. The bright red tunic has the characteristic Irish Guard four-button arrangement. On each button is a Harp of Ireland surmounted by the Imperial Crown.

  Ciekawe czy w związku z tym będą reperkusje w Irlandii?

 • Roman Zaczkiewicz

  Peter, zachęcam do pisania pierwszych wrażeń w komentarzach.

  Peter P. live from London

  Ps Znalazłem fajne zdjęcie Prince William w żakiecie z zeszłego roku. Wrzuciłem do wpisu powyżej. Zachęcam do zerknięcia.

 • tgapl

  Rewelacyjny tekst, idealny w odbiorze, wiadomości łatwo przyswajalne, można spokojnie skopiować do WORD-a i tworzyć mini poradnik eleganta, dr. Kilroy chapeau bas!

  • Ja bym powiedział, że mało szczegółowy. Nie podawałem wszystkich opcji. ;)

   Pozdrawiam, Dr

 • Anna

  Widzę, że komentują tu znawcy strojów męskich (formalnych i nieformalnych). Ja jako zwykła smiertelniczka nosząca na co dzień jeansy, nie bardzo znam sie na tych wszystkich klasyfikacjach (pewnie gdybym zostala z mężem zaproszona na slub królewski, o porade biegłabym do odpowiednich stylistów).

  Żałuję, że nie żyję w latach 30-tych gdzie kobiety nosiły rękawiczki i kapelusze, a mężczyźni garnitury itp. Jednak po dłuższym namysle muszę stwierdzić, że dzisiejsza wolnosć co do strojów jest bardzo wygodna.

  Mój mąż na ten przykład jest niskim mężczyzną i w żakiecie wyglądał po prostu niekorzystnie. No może gdyby to był jakis super skrojony na miarę żakiet itp., ale jak wspomniałam należymy do zwykłych smiertelników z raczej ograniczonymi finansami na tego typu stroje;)

  Dobrze więc, że w dniu dzisiejszym garnitur jest strojem formalnym i eleganckim (a nie dziennym jak kiedys) dla większosci społeczeństwa.

  Muszę jednak przyznać, że to co czytam na tym blogu jest bardzo przydatne, kto wie może mnie kiedys zaproszą na arystokratyczne przyjęcie, tym większe moje szanse, że mieszkam w Anglii.