Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Garnitur ślubny

Garnitur ślubny

Garnitur na wesele

Jaki powinien być garnitur ślubny? Należy założyć muchę czy krawat? Dlaczego kwiatek jest w klapie, a nie w kieszonce? Jak odróżnić garnitur ślubny od woła roboczego? Szczegóły we wpisie

Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się także sezon ślubny. Setki par zaczynają przemierzać sklepy w poszukiwaniu tego garnituru. Niektórzy idą do krawców, a najwytrwalsi trafiają nawet do Studia Zaczkiewicz. Ci ostatni są bezpieczni :) Martwię się najbardziej o tych pierwszych i właśnie dla nich jest ten poradnik.

garnitur na wesele

Rozważając odpowiednie ubranie na ślub, mamy do wyboru cztery rozwiązania: żakiet (jaskółka), stroller (stresemann), garnitur wizytowy z kamizelką lub garnitur dwurzędowy bez kamizelki. Są to ubranie dzienne formalne i pół-formalne. Dywagacje o nieformalności garnituru zostawmy na inną okazję.

Smoking ślubny ?

Zakładamy, że ślub odbywa się w dzień, a nie po zmroku. Tak popularny ostatnio smoking niestety nie jest odpowiednim ubraniem. W czasach, kiedy znano reguły rządzące ubiorem, założenie smokingu w dzień było traktowane jako faux pas. Fraki i smokingi noszono tylko po zmroku. Dziś pewnie niewiele osób o tym pamięta, ale myślę, że czytelnicy powinni o tym wiedzieć. Mimo wszystko, daleki jestem od potępiania w czambuł smokingu na własnym ślubie. Smoking to na pewno lepsze wyjście niż błyszczący garnitur z poliestru albo typowy wół roboczy, żywcem zdjęty z asystenta sprzedaży w banku. Jeśli chcesz, droga wolna, ale pamiętaj, że jest to sprzeczne z kanonem!

garnitury na wesele

Gdybym to właśnie ja szedł po ślubnym kobiercu,  nie założyłbym jednak smokingu. Rozważyłbym na pewno żakiet (jaskółkę), ale wtedy wieczorem należałoby założyć frak. To są delicje klasycznej elegancji, dostępne raczej tylko dla hobbystów tematu. Dla osoby nie będącej znawcą tematyki, bezpieczniejszy i praktyczniejszy będzie na pewno garnitur. W przypadku tego ostatniego nie trzeba się przebierać kiedy zajdzie słońce. Zarówno podczas ceremonii ślubnej, jak i na weselu można wystąpić tylko w garniturze.

Gdzie więc tkwi ten haczyk? Nie może to być taki zwykły garnitur, w jakim chodzimy do pracy. Panna Młoda stoi obok Ciebie w pięknej sukni, a Ty wyglądasz jakbyś właśnie wyszedł z biura. Jak można temu zaradzić? Jaki ma być ten idealny garnitur ślubny? Po pierwsze, do jednorzędowego garnituru dobrze jest założyć kamizelkę. Idealnie gdyby marynarka miała ostre klapy wywodzące się od fraka i smokingu. Jeśli ma zwykłe, otwarte, nic strasznego się nie dzieje, ale w tym wypadku koniecznie załóż kamizelkę. Dobrze, jeśli ona ma cztery kieszonki. W dwóch niebezpiecznie zbliżysz się do kelnera z Warsa.

Garnitury na wesele

Ostatnią możliwością jest garnitur dwurzędowy. Dziś jest rzadko spotykany w mainstreamie. Klasyczna dwurzędówka ma rozkład guzików 6 x 2, rozstawionych w trzech rzędach. Do zapinania używamy dwóch dolnych rzędów. Wspomnianą dwurzędówkę nosimy zawsze zapiętą. Rozpięta wygląda dosyć niechlujnie. Bardzo istotne, nie zakładamy do niej kamizelki. Od niedawna dwurzędówka jest dostępna w ofercie mojego sklepu internetowego. Stanowi świetną alternatywę do opisywanego we wpisie garnituru jednorzędowego z klapami ostrymi.

dobry garnitur

Garnitur wizytowy – prezentowany na zdjęciach, ma klapy zamknięte, inaczej zwane szpiczastymi lub ostrymi. W jednorzędówce klapy powinny być cięte po skosie, bez zaokrąglania. Kieszenie są cięte, bez patek. Marynarka ma z przodu jeden guzik (w przypadku dwóch, dolny jest zawsze odpięty).

Garnitur ślubny

Jeśli mamy na sobie kamizelkę, to marynarkę możemy pozostawić odpiętą. Spodnie powinny być bez mankietów. Często zakłada się jednorzędową kamizelkę do zestawu, która powinna być wykonana z tego samego materiału, co garnitur. Jeśli zdecydujemy się na kamizelkę, to musimy pamiętać o spodniach na szelki. Rezygnujemy z paska, który nieładnie się prezentuje wystając u dołu kamizelki. Należy pamiętać, by w kamizelce ostatni guzik również pozostawić odpięty.

Garnitur ślubny
Ostatni guzik odpięty w kamizelce

Tkanina na garnitur – oczywiście powinna być gładka, w kolorze szarym lub granatowym. A gdzie czarny? Odradzam, bo niewielu Polaków będzie dobrze wyglądać w czarnym kolorze przy dziennym świetle. Jeśli jednak uprzesz się na materiał w deseń, to drobna jodełka nie wyrządzi szkody. Marynarki żakietowe są często właśnie w jodełkę.  Tkanina nie może się błyszczeć. Poliestrowy połysk garnituru zostawmy osobom lubiącym estetykę rodem z Mołdawii. Jedyny wyjątek to subtelny połysk, jaki daje w słońcu moher, ale takie tkaniny są dostępne już tylko u krawców.

Garnitur na wesele
Plecy

Marynarka – musi być dobrze dopasowana w ramionach. Plecy powinny być gładkie, a rękawy wąskie. Wspomniane plecy są często niedoceniane, bo rzadko kiedy sami je widzimy.

[sociallocker id=”9264″]

Niestety, inni zobaczą bez problemu każdy mankament naszego stroju. Tym bardziej, że przed ołtarzem stoimy tyłem do zebranych gości. Poły marynarki powinny sięgać do połowy kciuka, a tył zakrywać pośladki. Długości marynarki nie należy mylić z długością rękawa, który jest od niej zdecydowanie krótszy. Mankiet koszuli winien wystawać 1 cm poza rękaw marynarki. Odpowiedniej długości spodnie będą miały jedno załamanie i kończyć się będą na cholewce buta, a nie na obcasie.

biała koszula

Koszula – biała, najlepiej z płaską plisą i wykładanym kołnierzykiem włoskim lub klasycznym. Mankiety oczywiście zapinane na spinki. Jeśli Twoja narzeczona będzie miała suknię ślubną w kolorze ecru, przypadkiem się nie daj silnemu lobby żeńskiemu i postaw na swoje. W grę wchodzi tylko biała koszula!

Spinka do mankietów

Kwiat wpinamy w butonierkę, a nie wkładamy w kieszonkę piersiową. Butonierka to przecięta dziurka w klapie marynarki. Wystarczy główka jednego kwiatka (biały goździk lub róża), a nie bukiet. W kieszonce piersiowej nosimy białą poszetkę. Krawat powinien być szary lub srebrny, wykonany z jedwabiu. Można go zastąpić muchą. Nie może być ona jednak ani czarna (smoking), ani biała (frak). Szczegóły tutaj. Ciekawym rozwiązaniem będzie uszycie muchy z tego samego materiału co garnitur. Taki wariant prezentuję na zdjęciach. Dobrze jest też nauczyć się ją wiązać, zamiast kupować fabrycznie zawiązaną. Pewna niedoskonałość w wizerunku, nutka nonszalancji są częścią składową eleganckiego sznytu. Dlatego wiążemy krawat węzłem asymetrycznym lub nie używamy równo zawiązanej muchy.

czrane oksfordy
Czarne wiedenki

Skarpetki powinny być granatowe lub szare, dobrane pod kolor spodni. Muszą być na tyle długie, aby nie wystawała goła łydka. Buty oczywiście są czarne, sznurowane, z zamkniętą przyszwą, bez zdobień (tzw. wiedenki vel oksfordy). Kompletowanie ślubnego stroju należy rozpocząć właśnie od butów. Te mają często kluczowe znaczenie.

Garnitur na wesele
Mam Ciebie na oku ;)

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu zaczniesz mieć swoje zdanie i nie oddasz pola bez walki narzeczonej i stylist(k)om różnej maści. Nie chciałbym żadnego ze swoich czytelników zobaczyć w poliestrowym potworze typu long, plastronie albo żabocie oraz lakierowanych butach z podwiniętym szpicem. Facebook jest bezlitosny. Już kilka razy byłem niemiło zaskoczony oglądając zdjęcia pojawiające się na tablicy. Umiejętność doboru odpowiedniego ubrania nie jest darem od niebios. Tego można, a nawet trzeba, się nauczyć.

Fot. Maciej Cioch

….

Jeśli szukasz garnituru ślubnego, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Nazywam się Roman Zaczkiewicz i jestem twórcą bloga Szarmant.pl. Dzięki takim czytelnikom jak Ty w zeszłym roku założyłem markę Zack Roman z butikiem w Warszawie przy Niecałej 7, gdzie doradzamy m.in w kwestiach stroju ślubnego. W swojej ofercie posiadamy rzeczy gotowe oraz szyte na miarę. Ubieramy mężczyzn od stóp do głów w garnitury, koszule, buty oraz liczne dodatki. Przy naszej pomocy skompletujesz strój na ślub, którego nie będziesz musiał się nigdy wstydzić!  Możesz się z nami skontaktować telefonicznie 880 91 48 48 lub mailowo info@zackroman.com. Zajrzyj też do naszego sklepu internetowego.

….

Kontynuacja wpisów ślubnych:

Szarmanckie pogotowie #1

Szarmanckie pogotowie #3

[/sociallocker]

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Jasnoszara marynarka Grant w kratę windowpane
Popover one piece denim blue
Szare spodnie z bawełny
Błękitny bawełniany sweter
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij