Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Biała mucha czy czarna mucha?

Biała mucha czy czarna mucha?
[embedplusvideo height=”388″ width=”640″ standard=”http://www.youtube.com/v/ZnqGMoVrqYA?fs=1&hd=1″ vars=”ytid=ZnqGMoVrqYA&width=640&height=388&start=&stop=&rs=w&hd=1&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep8079″ /]

 

Dlaczego mężczyzna w smokingu i z dobrze dobraną czarną muchą został uznany za kelnera?

Co prawda hrabia Grantham założył poprawny smoking, ale i tak otrzymał finezyjny nokdaun od hrabiny wdowy (ang. dowager) Lady Violet w pierwszym odcinku otwierającym trzeci sezon Downton Abbey. Na kolacji był wymagany strój formalny wieczorowy czyli frak (ang. white tie). Hrabia założył smoking (ang. black tie) i został uznany za kelnera.

Angielska szlachta do perfekcji nauczyła się ubierać swoich pracowników/służbę  à rebours, tak żeby wciąż byli eleganccy, ale dla wszystkich pozostawało jasne, kim są. Jednym ze sposobów była biała mucha do smokingu i czarna do fraka. Zgodnie z obowiązującymi (nadal!) zasadami należy założyć białą muszkę do fraka i czarną do smokingu. Innym sposobem, pokazanym właśnie w filmie, były fraki dla kelnerów na kolację black tie, albo smokingi na kolację white tie. Dzięki temu, kelner wciąż był elegancki, ale nikt nie miał wątpliwości skąd się tu wziął. 

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij