Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Rodzaje garniturów. Jaki wybrać i kiedy nosić?

Rodzaje garniturów. Jaki wybrać i kiedy nosić?

Czy każdy garnitur wygląda tak samo? Bynajmniej. Rodzaje garniturów różnią się stylem i stopniem formalności. Jak je dobierać, by świadomie kształtować swój wizerunek?

Część mężczyzn postrzega garnitur jak uniform – czyli coś, co sprawia, że wszyscy wyglądają jednakowo. Ale tak naprawdę klasyczny styl ma dla nas szeroką gamę propozycji. Wystarczy poświęcić chwilę, by dostrzec, że poszczególne rodzaje garniturów pasują do innych okazji, pór dnia i sezonów.

Zresztą niektóre modele wyróżniają się już na pierwszy rzut oka. Większość z nas bez trudu rozpozna garnitur tweedowy czy flanelowy. W innych przypadkach główną rolę odgrywają szczegóły kroju. Nieznajomość tych różnic może prowadzić do wpadek, których w gruncie rzeczy łatwo uniknąć. Wystarczy, że uważnie przeczytasz ten poradnik.

Rodzaje garniturów: flanelowy
Brązowy garnitur z flaneli Luca – sprawdzi się w stylu business i smart casual

Omawiam tu trzy podstawowe typy garniturów: wizytowy, biznesowy i sportowy. W dużym skrócie tłumaczę też różnice między brytyjską, amerykańską i włoską szkołą krawiectwa. Poza tym wyjaśniam, co różni garnitur dzienny i wieczorowy. Do dzieła!

Jeśli szukasz garnituru, to dobrze trafiłeś, bo w sklepie Zack Roman trwa właśnie wyprzedaż. Znajdziesz tu nowoczesne projekty inspirowane najlepszą tradycją europejską. Kupując teraz, możesz oszczędzić kilkaset złotych! Jeśli kupujesz online, otrzymasz od nas zwrot kosztu poprawek krawieckich: do 150 złotych.

Rodzaje garniturów: wizytowy

Najbardziej formalny typ garnituru określamy jako wizytowy. Wiele osób nazywa go też ślubnym. Taki garnitur jest odpowiedni na niemal wszystkie odświętne okazje. Zakładamy go na wesele i inne uroczystości rodzinne, a także na studniówkę, premierę teatralną, obronę pracy dyplomowej czy galę rozdania nagród.

Co wyróżnia garnitur wizytowy? Mówiąc najogólniej, powinien być utrzymany w eleganckim, minimalistycznym stylu. Wykonuje się go z gładkiej tkaniny, najczęściej wełny wysokoskrętnej, w kolorze granatowym, szarym, grafitowym lub czarnym. Granat i grafit są najbardziej uniwersalne, bo doskonale sprawdzają się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Jeśli chodzi o szczegóły kroju, to najbardziej formalny garnitur wizytowy ma klapy zamknięte, czyli w szpic. Wywodzą się od fraka i wyglądają niezwykle efektownie. Klasycznym uzupełnieniem tego fasonu są kieszenie cięte, bez patek. Do tradycji należy też mocne wcięcie w talii, jak również spodnie z wysokim stanem. Raczej unika się mankietu w spodniach, ze względu na wspomniany już minimalizm. Tak ubrany mężczyzna z całą pewnością prezentuje się dostojnie.

Trzeba dodać, że dziś coraz częściej spotykamy marynarki wizytowe z wyłogami otwartymi, które wyglądają bardziej zwyczajnie. Kieszenie z patkami także nie są błędem (zastosowaliśmy je we flagowym modelu Gatsby). Garnitur w takim kroju łatwo wykorzystać w sytuacjach biznesowych. Wystarczy dobrać mniej formalne, bardziej codzienne dodatki.

Z czym nosić garnitur wizytowy?

Klasycznym uzupełnieniem garnituru wizytowego jest biała koszula na spinki. Najbardziej wytworny fason to pin collar – z ozdobną szpilką w kołnierzu. Do tego zestawu pasują jedwabny krawat lub mucha, szelki i czarne oksfordy. Warto pamiętać o poszetce – najbardziej uniwersalna jest biała. O idealnym ubiorze pana młodego pisałem w osobnym poradniku. Na bardziej kameralne wydarzenia można jednak dobrać mniej oficjalne akcesoria.

Rodzaje garniturów: biznesowy
Biznesowy garnitur dzienny

Rodzaje garniturów: biznesowy

Ten typ garnituru najczęściej spotykamy na co dzień – w biurach, na uczelniach, w handlu czy usługach. Jego zadaniem jest tworzenie profesjonalnego wizerunku. Różnice w stosunku do garnituru wizytowego niekiedy są nieznaczne. Garnitur biznesowy, jeśli jest wykonany z gładkiej wełny czesankowej, może służyć także na uroczyste okazje. Natomiast tkaniny w prążek czy w delikatną kratę mają już typowo biznesowy charakter.

Uniwersalny garnitur Sharkskin może służyć jako biznesowy, ale też ślubny

Klasyczny garnitur do pracy ma wyłogi otwarte, choć frakowe też mieszczą się w normie (tak się nosi na przykład Harvey z serialu Suits). Dominują standardowe kieszenie z patkami, ale dziś coraz częściej spotykamy kieszenie nakładane, zwłaszcza we Włoszech. Brytyjczycy często dodają jeszcze jedną, praktyczną kieszonkę z prawej strony. Nazywa się ją biletówką. Zwykle garnitur do pracy jest skrojony nieco luźniej od wizytowego. Dzięki temu zapewnia większy komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Biznesowy garnitur Cambridge w bardziej odświętnym wydaniu

Podstawowe odcienie garniturów biznesowych to szary, granatowy i brązowy. Czarny, jako zarezerwowany na wieczory i pogrzeby, nie jest wskazany w pracy. Również popularne ostatnio odcienie niebieskiego, jak kobalt czy błękit nie służą budowaniu profesjonalnego wizerunku. W sytuacjach biznesowych lepiej trzymać się klasyki.

Z czym nosić garnitur biznesowy?

Biała koszula nigdy nas nie zawiedzie, ale biznesowymi klasykiem jest też błękit. Buty mogą mieć kolor czarny, brązowy (na przykład w odcieniu koniakowym, orzechowym lub czekoladowym) albo bordowy. Najbardziej klasycznym fasonem są proste oksfordy albo derby (o rodzajach eleganckich butów pisałem w osobnym przewodniku). Brogsy z charakterystycznym ażurowaniem, jako mniej formalne, nie zawsze pasują. Krawat z lekko połyskującego jedwabiu nie jest błędem, ale dziś dominują raczej matowe modele, na przykład z wełny owczej lub grenadyny.

Garnitur Norfolk wywodzi się z odzieży myśliwskiej

Rodzaje garniturów: sportowy

Choć mało kto dziś uprawia sport w garniturze, to kiedyś właśnie taki ubiór służył do jazdy na rowerze, polowań i innych aktywności. Stąd pozostała jego zwyczajowa nazwa. Garnitur sportowy często jest wykonany z grubszego materiału, jak tweed, flanela czy sztruks. Letnie warianty robi się chociażby z lekkiego twillu bawełnianego, kory albo lnu.

garnitur tkanina seersucker
Letni garnitur z bawełny seersucker, czyli kory

Generalnie garnitur sportowy nosimy nie ze względu na wymogi dress code’u, ale z uwagi na własne upodobania. Możemy więc wybierać spośród najrozmaitszych fasonów. Najczęściej spotykamy wyłogi otwarte i kieszenie nakładane lub skośne z patkami. Dobrze widziane są zakładki i mankiety w spodniach. Popularnością cieszą się zarówno luźne, wygodne kroje, jak i te mocniej dopasowane, które mają moc odmładzania wizerunku.

Jeśli chodzi o wzory, to dominują różnego rodzaju kraty. Poza tym spotyka się między innymi prążki i pepity. Częstym detalem są kontrastujące guziki, na przykład metalowe albo obciągnięte skórą. Jeśli chodzi o kolorystykę, to kierujmy się po prostu tym, w czym najlepiej się czujemy. Warto jednak skorzystać z okazji do eksperymentowania i zamiast standardowych szarości czy granatów postawić chociażby na odcienie zieleni, beżu czy bordo.

Z czym nosić garnitur sportowy?

Podstawową koszulą w nieformalnym stylu jest fason button-down. W sportowych zestawach świetnie sprawdza się też kołnierzyk cutaway. Koszula może być wykonana z grubszej bawełny oksfordzkiej albo ze zwiewnego lnu. Zimą warto wybrać jednak flanelę albo denim. Ciekawym i modnym ostatnio pomysłem są modele wykonane z drukowanej bawełny.

Jeśli chodzi o buty, to sportowy charakter mają wspomniane już brogsy. W chłodnym sezonie warto się zdecydować na sztyblety, a latem na wszelkiego rodzaju mokasyny. Co do krawatów i poszetek, mamy pełną dowolność. W stylu sportowym jest też miejsce na mniej standardowe akcesoria, jak wpinki do klapy, spinki do krawata czy bransoletki.

Typy garniturów: brytyjski, amerykański i włoski

Garnitury różnią się nie tylko stopniem formalności, ale też stylem. Najbardziej wyraziste szkoły krawiectwa to brytyjska, amerykańska i włoska. Więcej na ich temat przeczytasz w osobnych artykułach.

Granatowy dwurzędowiec Gianni świetnie sprawdzi się wieczorem

Czym jest garnitur wieczorowy i czym różni się od dziennego?

Funkcję garnituru wieczorowego pełni garnitur wizytowy utrzymany w kolorze granatowym, grafitowym lub czarnym. Nosimy go na wydarzenia rozpoczynające się po godzinie 18 albo po zachodzie słońca. Ideałem na najbardziej uroczyste okazje jest smoking.

Pamiętaj, że garnitur w odcieniu jasnoszarym, beżowym czy niebieskim ma charakter typowo dzienny. Czy to takie ważne? Aby się o tym boleśnie przekonać, wystarczy raz w życiu pójść na eleganckie wydarzenie wieczorne w jasnym garniturze. Ciemne kolory w sztucznym świetle wyglądają po prostu lepiej. Poza tym wieczorowy garnitur jest poważniejszy i nadaje odpowiednią oprawę odświętnym wydarzeniom.

garnitur ala gatsby
Trzyczęściowa wersja garnituru Gatsby

Jednorzędowy czy dwurzędowy? Dwuczęściowy czy trzyczęściowy?

Na koniec, dla porządku, wyjaśnijmy jeszcze, że każdy rodzaj garnituru może mieć marynarkę jednorzędową, jak i dwurzędową. Zazwyczaj dwurzędówka jest uważana za bardziej formalną, ale występuje również w formie sportowej. Garnitur trzyczęściowy, czyli wyposażony w kamizelkę, też uchodzi za poważniejszy od dwuczęściowego. Ale to nie obecność kamizelki decyduje o formalności garnituru, tylko krój i tkanina.

Sprawdź wyprzedaż w Zack Roman

Mam nadzieję, że wszystko jest już jasne. Jeśli chcesz więcej wiedzy i inspiracji, to zapraszam do eksplorowania archiwum bloga! A w moim butiku w każdym sezonie czekają na Ciebie interesujące garnitury – zarówno te bardziej formalne, jak i sportowe. Klasyczne proporcje, których pilnujemy, zawsze służą męskiej sylwetce. Zapewniam, że będziesz zadowolony ze swojego odbicia w lustrze.

Artykuł opiera się częściowo na tekście z 2013 roku. Został zaktualizowany i znacząco rozszerzony.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij