Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Marzanna pod szyją?

Marzanna pod szyją?

Jesień to okres, kiedy z szaf wyjmujemy marynarki z tweedu i spodnie z flaneli. Powoli grubsze materiały zaczynają wracać do naszych łask. Szczególnie dobrze sprawdzą się ubrania wykonane z przędzy włochatej (zgrzebnej). Warto także pamiętać o odpowiednich dodatkach, gdyż diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

spodnie z beżowej flaneli

Krawat do marynarki tweedowej nie powinien się błyszczeć. Tweed jest zbyt zgrzebny i włochaty. Najlepsze będą krawaty z przyjemnych w dotyku tkanin: wełny challis lub kaszmiru. Ich miękkość zrównoważy szorstkość tweedu. Tak popularny w krawatach jedwab jest zbyt błyszczący i nie komponuje się dobrze z tweedem. Oczywiście są wyjątki np. grenadyny lub knity. Oprócz nich można także założyć krawat marzan(n)a (ang. ancient madder tie) charakteryzujący się wypaloną barwą. Tkanina jedwabna, z której wykonany jest krawat została ufarbowana naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z kłącza rośliny marzana. Wzór został następnie wydrukowany na tkaninie. Taki krawat jest bez połysku; ma dymną kolorystykę i jest bardzo miękki w dotyku. Jest doskonałym dodatkiem do tweedu.

spodnie na szelki

Krawat marzana jest bardzo tudno dostać w sklepach. Jednymi z nielicznych firm wciąż produkującymi krawaty z 100% jedwabiu barwione marzaną są tajlandzki Sam Hober oraz angielski Drake’s of London. Częściej zdarzają się mieszanki z wełną i jedwabiem. Taki jest właśnie krawat prezentowany na zdjęciach (70% wełna, 30% jedwab).

Najpopularniejsze wzory na sportowych krawatach to szkockie kraty, wzory tureckie (ang. paisley) lub motywy zwierzęce. Krawat nie jest zresztą obowiązkowy. Z powodzeniem może zastąpić go mucha lub fular. Kropkę nad i postawi poszetka, która powinna współgrać z kolorem krawata, ale nie być taka sama. W wielu pozycjach powtarza się jak mantrę, że krawat powinien być wykonany z innego materiału niż poszetka (przytacza się słynny casus jedwabnego krawata i lnianej poszetki). Jeśli trzymać się tej linii, to poszetka powinna być wykonana z błyszczącego jedwabiu, bo krawat jest matowy. W przypadku tweedów ta zasada się nie musi sprawdzać.

poszetka z wełny

Jeśli więc sięgniesz juto po tweed i flanelę, pomyśl nad odpowiednim krawatem albo muszką. Krawat marzana będzie na pewno dobrze się komponował z takim zestawem.

Fot. Agnieszka Wanat

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij