Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Garderoba jak klocki LEGO. Wywiad z Dawidem Tymińskim

Garderoba jak klocki LEGO. Wywiad z Dawidem Tymińskim

W ostatnim roku jednym z ciekawszych wydarzeń w światku polskiej mody było wydanie książki Męska szafa. Instrukcja obsługi. Na wywiad namówiłem jej współautora, Dawida Tymińskiego z bloga Dandycore.

Dawid Tymiński w zestawie klubowym

Łukasz Łoziński: Przeczytałem wszystkie poradniki klasycznego stylu, jakie ukazały się na polskim rynku w ostatnich latach. Wasz jest moim zdaniem najlepszy – konkretny, inspirujący, komunikatywny. Jak powstawała koncepcja książki? Do tematu męskiego stylu można było przecież podejść na wiele sposobów.

Dawid Tymiński: Dzięki za tak pozytywną opinię! Pomysł na książkę z kapsułową garderobą jako ideą przewodnią powstał dwa lata temu. Wpisy z tej kategorii od samego początku cieszyły się na Dandycore ogromną popularnością, a format, w którym zestawy prezentowane są bez udziału modela (w formie tzw. flat-layów) stał się naszym znakiem firmowym. Kiedy latem ubiegłego roku (wspólnie z Piotrem Karwalą, Karolem Majchrzakiem i Adamem Ptakiem) podjęliśmy decyzję o wydaniu książki, wybór co do jej formy mógł być tylko jeden.

Męska szafa książka

Na czym polega kapsułowa garderoba?

Na dążeniu do tego, by w oparciu o ograniczony zasób rzeczy uzyskać jak najwięcej ciekawych zestawów. W takim układzie poszczególne elementy funkcjonują jak klocki LEGO – tworzą system, w którym różne elementy idealnie do siebie pasują. Nie da się prościej, bardziej efektywnie i po męsku.

Dobra idea to jednak nie wszystko. Wydając Męską szafę musieliście walczyć z czasem, bo druk wymagał powtórzenia. Wyobrażam sobie, ile nerwów to kosztowało. Przemyślana książka w teorii obroni się sama, ale w praktyce – jeśli nie zdążysz na przedświąteczny szał zakupowy, to projekt może się skończyć klęską.

Decydując się na wydanie poradnika samodzielnie, bez pomocy wydawnictwa (tzw. self-publishing) wiedzieliśmy, że wiąże się to z większym ryzykiem. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, a my po latach działalności chcieliśmy wejść na wyższy poziom.

Wiele osób zajmujących się tematem self-publishingu powtarza, że na wydanie książki trzeba poświęcić około dwunastu miesięcy. My zamknęliśmy cały proces w połowie tego czasu i mamy szczęście, że po drodze nie oszaleliśmy. W książce udało się uniknąć poważniejszych błędów projektowych, ale nawaliła jakość druku. Pierwszy nakład, który przyszedł do nas w listopadzie, był absolutnie nie do zaakceptowania.

Opóźnienia sprawiły, że byliśmy w stanie wystartować dopiero w dniu Mikołajek, więc zaliczyliśmy dobre trzy tygodnie obsuwy względem planu. Co bardziej zapobiegliwe osoby dokonały już prezentowych zakupów.

Męska szafa książka
Książka zawiera gotowe propozycje uniwersalnych zestawów

Mimo wszystko nie splajtowaliście?

W tym momencie udało nam się już wyjść z tym projektem na zero. Odetchnęliśmy z ulgą.

Dawid Tymiński w nowoczesnej budrysówce

Pomówmy o odbiorcach. Do kogo właściwie kierowana jest Męska szafa. Instrukcja obsługi?

Przede wszystkim do osób, które zaczynają swoją przygodę z męskim stylem i szukają prostych rozwiązań, gwarantujących dobry efekt. Oczywiście jeśli jesteś pasjonatem, z radością będziesz przekopywał się przez dziesiątki artykułów i dyskusji na forach. Jeśli jednak chcesz szybko poprawić swój wizerunek, potrzebujesz skondensowanej wiedzy – instrukcji obsługi.

Ta publikacja jest wynikiem naszych doświadczeń w charakterze twórców internetowych, jak również doradców wizerunkowych, pracujących z klientami bezpośrednio. Wiemy, które rzeczy sprawdzają się praktycznie w każdym przypadku, przetestowaliśmy je. W Męskiej szafie dzielimy się wiedzą, aby Czytelnik przy minimum wysiłku osiągnął maksimum efektu.

Dawid Tymiński i granatowy trencz Zack Roman

A co w poradniku znajdą osoby bardziej zaawansowane w poruszanej tematyce?

Jesteśmy przekonani, że największą wartością książki są praktyczne inspiracje co do konkretnych rzeczy, zestawów i rozwiązań. Nawet jeśli Czytelnik ma dużą wiedzę, to nadal może wyciągnąć z jej treści wiele ciekawych estetycznie pomysłów, nie tylko tych należących do stylu formalnego.

Poza tym książka zawiera ciekawostki i szereg porad dotyczących nie tylko doboru ubrań, ale też dbania o włosy i zarost. Myślę, że dużą wartością jest też stale aktualizowana baza linków do produktów ukazanych w książce. Jeśli Czytelnikowi spodoba się sportowa marynarka albo czarna kurtka skórzana, to nie będzie musiał się przekopywać przez dziesiątki ofert, szukając rzeczy w dobrym stylu i stosunku jakości do ceny. My już to zrobiliśmy – teraz wystarczy kilka kliknięć. Zależało nam na tym, by książka była prawdziwym doświadczeniem gładkiego wejścia w świat męskiego stylu.

Męska szafa książka
Współautorami książki są Piotr Karwala, Karol Majchrzak i Adam Ptak

Książka, oprócz porad na temat stylu formalnego czy preppy, zawiera też rozdziały dotyczące streetwearu i workwearu. Czy w związku z tym Męska szafa nie zdezaktualizuje się zbyt szybko?

Zdecydowanie nie, bo mniej formalne odmiany mody nie są o wiele młodsze od eleganckich. Warto wiedzieć, że ubiorowa klasyka w znanej nam dziś formie liczy sobie maksymalnie 150 lat. To trochę mało jak na coś, co ma być odwieczne, prawda?

Stworzone przez nas zestawy casualowe składają się nie z sezonowych nowinek, ale z rozwiązań sprawdzonych i zaaprobowanych przez całe pokolenia mężczyzn. Oni nie mogli się mylić.

Pomówmy o twoim własnym stylu. Męska szafa przedstawia sprawdzone sposoby na łączenie kolorów i wzorów. Czy zdarza ci się jednak kierować czymś innym?

Najczęściej humorem i moim własnym wyczuciem. Raz w miesiącu poświęcam kilka godzin na szukanie niestandardowych połączeń kolorystycznych i testowanie ich przed lustrem. Jako zawodowy twórca internetowy mogę mówić, że to w ramach przygotowania do pracy…

Dawid Tymiński i granatowy prochowiec Zack Roman

Jesteś dandysem, czasem nosisz się ekstrawagancko, wkładasz coś specjalnie po to, żeby przygotować efektowną sesję… Czy wobec tego jesteś w stanie poprzestać na kapsułowej garderobie?

Kapsułowa garderoba może, a nawet powinna, być indywidualnie dopasowywana do właściciela. W efekcie sam raczej nie zdecydowałbym się na zawężenie jej tylko do 60 rzeczy… Natomiast większości z rzeczy pokazanych w książce sam używam na co dzień. Zresztą, nawet bardzo charakterystyczne elementy garderoby, jeśli się je dobrze wybierze, mogą być zaskakująco uniwersalne. Na przykład beżowy sweter w stylu preppy, z lamówkami, szalowym kołnierzem i warkoczowym splotem jest bardzo uniwersalnym swetrem, o ile jesteś preppy-świrem, jak ja!

A gdybyś miał wybrać nie 60 rzeczy, tylko jeden zestaw, który wyniesiesz z płonącej garderoby, co by to było?

Czując powiew ognia na twarzy, chwyciłbym z pewnością bordową marynarkę, granatowy golf, stonowaną poszetkę z ancient madderu, szare spodnie z flaneli i bordowo-granatowe buty typu balmoral.

Dawid Tymiński w kurtce typu bomber

Blogować zacząłeś parę ładnych lat temu. Powiedz na koniec, jak w tym czasie zmienił się twój styl.

Odkryłem, że casual może być nie tylko wygodny, ale też efektowny i zacząłem go traktować z większą starannością. Poza tym przestałem uważać marynarkę, krawat i poszetkę za niezbędne elementy ubioru. I przekonałem się, że nawet najtwardsza, wykuta w kamieniu zasada męskiej elegancji jest bez sensu, jeśli nijak ma się do naszego stylu życia.

Mówię na przykład o brązowych butach, które według zasad o godzinie 18.00 należy bezwzględnie zmienić na czarne. Jeśli zaczynasz dzień pierwszą zmianą w pracy, o 14:00 lecisz na uczelnię, a po zajęciach na randkę, to stoję na stanowisku, że, owszem, możesz to wszystko zrobić w tych samych brązowych butach. Zmieniłem podejście do stylu. Szukam, próbuję. Niczego nie muszę, za to wiele mogę. I takie podejście polecam wszystkim.

Książka Męska szafa. Instrukcja obsługi jest dostępna w sprzedaży stacjonarnej w butiku Zack Roman przy ul. Niecałej 7 w Warszawie, a także w sprzedaży internetowej w sklepie Dandycore.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij