Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Eleganckie płaszcze męskie. Poradnik

Eleganckie płaszcze męskie. Poradnik

Jesienna plucha i zimowy mróz nie powinny nas zmuszać do zrezygnowania z elegancji. Eleganckie płaszcze nie tylko wyglądają o niebo lepiej od puchówki, ale są też funkcjonalne. Przyjrzyjmy się podstawowym fasonom. (Autor: Roman Zaczkiewicz)

Dni stają się chłodniejsze i niemal co dzień dopada nas taki czy inny opad atmosferyczny – pora na puchówkę? Panowie, trochę więcej wytrwałości! Sportowe kurtki są wspaniałe, kiedy wybieramy się na narty albo lepimy bałwana. Ale, wierzcie mi, w pracy czy na randce dobrze skrojony płaszcz zrobi dużo lepsze wrażenie niż puchówka. O świątecznych wizytach czy imprezie sylwestrowej chyba wspominać nie muszę.

płaszcz ulster

Pozytywnych przykładów na polskich ulicach przybywa. Eleganckie płaszcze są w modzie, nawet wśród młodych chłopaków stroniących od marynarki czy krawata. Bo jesień i zima nie muszą oznaczać bezkształtnych okryć z syntetycznych tkanin. Klasowy materiał przyciągnie wzrok otoczenia, podobnie jak męska sylwetka. Nic jej tak fantastycznie nie buduje jak płaszcz. Dzięki niemu nawet otyły mężczyzna może zyskać talię, a zbyt szczupły – imponujące ramiona. Krótko mówiąc, odpowiednio dobrany płaszcz będzie robił piorunujące wrażenie.

No dobrze, a jaki dokładniej płaszcz wybrać? Należy się zastanowić nad własną budową i stylem, ale bardzo istotny jest też środek transportu, z jakiego korzystamy. Obecnie w sklepach dominują krótkie płaszcze, kończące się przed kolanem. Są wygodniejsze w samochodzie, ale jeśli postoimy w nich dłuższy czas na peronie, czekając na spóźniony pociąg, na pewno zatęsknimy za konserwatywną długością.

 

Dla tych, którzy noszą się raczej formalnie, najlepszym wyborem jest klasyczna dyplomatka dwurzędowa z obszernym kołnierzem (można go postawić dla osłony przed wiatrem). Jeśli natomiast nosicie się bardziej nieformalnie, warto rozważyć krój z nakładanymi kieszeniami oraz pasem dragonem. Byłby to już jednak fason bliższy płaszczowi polo albo ulsterowi. Nieustająco popularne są też dwurzędowe płaszcze militarne, które pasują zarówno do garnituru z ciężkiej wełny, jak i do stylu casual.

Poniżej znajdziecie opisy najważniejszych rodzajów płaszczy w klasycznych wariantach. Najprostsze fasony są ponadczasowe i to na nich bazuje większość projektantów, wprowadzając swoje innowacje. Zaczniemy od płaszczy przeznaczonych do użytku w okresach przejściowych, następnie przejdziemy do tych, które sprawdzają się zarówno jesienią, jak i zimą.

PŁASZCZE PRZEJŚCIOWE

Trencz albo prochowiec (ang. Trench coat)

Fot Maciej Gajdur
Fot Maciej Gajdur

W Polsce prochowcami nazywa się w zasadzie wszystkie cienkie płaszcze, narzucane na ubranie dla ochrony przed deszczem i pyłem. Ale przede wszystkim to określenie kojarzy się z trenczem. Jest to dwurzędowe okrycie z paskiem i rozbudowanym kołnierzem. Po angielsku trench znaczy okop i faktycznie płaszcze tego typu oddały w przeszłości nieocenione usługi żołnierzom tkwiącym całe dnie w ziemnych umocnieniach.

Za ojca trencza najczęściej uznaje się Anglika Thomasa Burberry’ego, który w 1888 roku opatentował wodoodporną, wiatroszczelną i zarazem oddychającą gabardynę. To tkanina wykonywana z bawełny lub wełny, która wysokie walory użytkowe zawdzięcza specyficznemu splotowi i metodom obróbki materiału. Nieoddychające płaszcze z poliestru ochronią przed deszczem, ale i tak będziemy mokrzy od środka.

Płaszczami szytymi przez firmę Burberry’ego zainteresowała się armia brytyjska już podczas wojen burskich (1880-1902). Te okrycia okazały się niezwykle wygodne, użyteczne i wytrzymałe. Podczas I wojny światowej produkowano je masowo (ponad pół miliona egzemplarzy) z przeznaczeniem głównie dla oficerów. Trencze stały się synonimem niedbałej elegancji i dzięki gwiazdom Hollywood (z Humphreyem Bogartem na czele) weszły na stałe do męskiej mody codziennej.

płaszcz karmelowy

Dzisiaj szyje się trencze w fasonach krótszych i dopasowanych, ale tradycyjne były znacznie hojniej krojone i sięgały za kolano lub nawet do łydki. Klasyczny trencz jest bardzo uniwersalny, wygląda dobrze i z dziennym garniturem, i z ubiorem każualowym. Kultowy model Kingsway noszony przez samego Humphreya Bogarta jest w ofercie marki Aquascutum. Jeśli nasz budżet nie pozwala aż na taki wydatek, to tańsze trencze są dostępne tutaj.

Sprawą sporną jest wykorzystanie trencza do najbardziej formalnych zestawów. Do wizytowego garnituru, a tym bardziej do smokingu zalecałbym raczej cienki covert coat.

Płaszcz myśliwski (ang. Covert coat)

Płaszcz zakładany kiedyś na wyścigi konne lub na polowania. Dziś popularny w miejskiej modzie męskiej. Jest zawsze jednorzędowy. Ma otwarte klapy i guziki kryte plisą. Kończy się odrobinę nad kolanem. Znakiem charakterystycznym jest potrójne lub poczwórne stębnowanie na kieszeniach z patkami, rękawach oraz na szwie u dołu płaszcza. Kołnierz może być wykonany z aksamitu, często kontrastującego. Charakterystyczna jest trzecia kieszeń u dołu, tzw. biletówka.

Eleganckie płaszcze męskie

Tradycyjnie covert coat występował w kolorach angielskiej wsi, czyli płowym, brązie i zieleni, ale dziś jest także do zdobycia w typowo miejskiej kolorystyce: granacie i szarości. Będzie pasować do flaneli, sztruksu, tweedu a nawet denimu. Jest uszyty z gładkiego materiału o splocie skośnym z wyczuwalnym włosiem (covert cloth). Kieszonka piersiowa to sprawa opcjonalna – jeśli jest, warto włożyć do niej poszetkę.

Tradycyjnie gramatura tkaniny jest stosunkowo niska, zazwyczaj między 490g a 560g, więc nie będzie to dobry płaszcz na duże mrozy. Warto rozważyć uszycie go z cieńszej tkaniny w bardzo ciemnym kolorze – dzięki temu jesienią i wczesną wiosną posłuży jako okrycie do wieczorowego stroju. To lepsze wyjście niż zakładanie trencza na uroczyste okazje.

PŁASZCZE JESIENNO-ZIMOWE

Dyplomatka (ang. Chesterfield coat)

Należy do płaszczy o najwyższym stopniu formalności. Można by jeszcze wskazać okrycia przypisane do fraka i żakietu, ale to już ciekawostki dla wąskiej grupy pasjonatów. Natomiast chesterfield pozostaje w dość powszechnym użyciu.

Jego angielska nazwa wzięła się od 6. earla (hrabiego) Chesterfieldu, George’a, który podobno sam wpadł na pomysł zastosowania okrycia tego typu w latach 30. XIX wieku. Nazwa polska wzięła się zapewne stąd, że te piękne i formalne płaszcze nosili ambasadorowie i ministrowie spraw zagranicznych, na których ubiór zwracano szczególną uwagę. Ale chesterfield nie był nigdy zarezerwowany dla dyplomatów! Przeciwnie, wszyscy gentlemani uważali za obowiązek posiadać taki płaszcz, który jest najodpowiedniejszy do garnituru wizytowego lub biurowego, a także do strollera czy smokingu.

Oczywiście, chcąc używać dyplomatki zarówno w dzień, jak wieczorem, należy wybrać granat lub grafit. Do smokingu powinno się nosić dyplomatkę czarną, która jednak nie jest dobrze widziana przed zachodem słońca. Płaszcz z beżowej tkaniny, który prezentuję na zdjęciach, ma charakter typowo dzienny.

Dyplomatka powinna być mocno dopasowana i tworzyć wyraźną talię. Szyje się je przeważnie z kaszmiru, kamelu lub wełny owczej. Preferowana jest gładka tkanina lub jodełka. Kołnierz może być wykonany z aksamitu. Często występuje kieszonka piersiowa, do której można włożyć poszetkę lub skórzane rękawiczki. Dyplomatki mają tradycyjnie klapy zamknięte, jak we fraku, co podkreśla formalny charakter płaszcza. Kwiatek w butonierce jest opcjonalny i zarezerwowany na specjalne okazje.

 

Jednorzędowy chesterfield nie jest mniej klasyczny od wersji dwurzędowej. Oba fasony od wielu dekad uzupełniają strój eleganckich mężczyzn. Ten fason jest szczególnie dedykowany osobom niższym i korpulentnym. Jednorzędowy chesterfield wysmukla sylwetkę, a dwurzędowy – wzmacnia ją.

Płaszcz wojskowy (ang. Military coat)

Mniej formalny rodzaj płaszcza, który jednak (o ile jest utrzymany w klasycznej stylistyce) nadaje się do noszenia ze zwykłym garniturem dziennym. Początki tego typu okrycia militarnego wiążą się z okresem wojen napoleońskich i długimi marszami w siarczystych mrozach. Żołnierzom musiało być ciepło. Legendarny wojskowy fason to British warm w kolorze płowym, oliwkowym lub beżowym.

British warm w archetypowej wersji jest wykonany z solidnej tkaniny melton, której gramatura potrafi sięgać 1kg na metr materiału! Ma wyczuwalny delikatny i krótki włosek na powierzchni tkaniny. Jest niezwykle gęsto tkana. Dlatego British warm to najcieplejszy z tradycyjnych płaszczy, dodatkowo zapinany pod kołnierzem. Będzie dobrze pasował także do bardziej swobodnego stylu, niekoniecznie garniturowego. Jego formalność mogą obniżyć pagony czy ogromne wyłogi kołnierza.

Płaszcz samochodowy (ang. Car coat) lub Bosmanka

Idealny na jesień i zimę, o ile poruszamy się samochodem. Płaszcze za kolano mają przecież kilka wad. Trudno się w nich prowadzi auto, a dodatkowo można je łatwo ubrudzić podczas wysiadania. Płaszcz samochodowy kończy się przed kolanem, najczęściej w połowie uda. Powinien być dopasowany od ramion do bioder, a poniżej nich lekko się rozszerzać. Linia płaszcza przypomina wówczas literę A. Dzięki temu kierowca ma swobodę ruchu w udach.

Płaszcze samochodowe mogą być jednorzędowe lub dwurzędowe. Co do wyboru tkaniny mamy pełną dowolność. W grę wchodzi zgrzebny tweed w kratkę, ale także luksusowy kaszmir. Najbardziej radykalna wersja płaszcza samochodowego to bosmanka (ang. pea coat) sięgająca tylko do bioder. Jest też najmniej formalna. Do prowadzenia auta znakomicie sprawdzi się ten płaszcz.

Płaszcz ulsterski (ang. Ulster coat)

Dwurzędowy płaszcz męski o szerokich klapach i dużym, sztormowym kołnierzu jest często nazywany ulsterem. Ulster to jedna z krain w Irlandii, słynąca z tweedu. I to właśnie tweed jest tradycyjnie wykorzystywany do uszycia płaszcza ulsterskiego. Inne cechy charakterystyczne tego okrycia to nakładane kieszenie z patkami, wywijane mankiety na rękawach oraz pas w poprzek pleców (dragon). Jest luźny w kroju i bardzo komfortowy w użytkowaniu.

Tradycyjne ulstery, te szyte sto i więcej lat temu, były zazwyczaj bardzo długie (sięgały daleko za kolano). Wykonywane z tkaniny w beżowo-brązową kratę, były wizualnie „odporne” na błoto. Aby chronić przed gęstą mżawką irlandzką i deszczem, wyposażano je w opadającą na ramiona pelerynę albo nawet kaptur. Dzisiaj takie fasony, kojarzące się z Sherlockiem Holmesem, należą do rzadkości i ekstrawagancji. Współczesne ulstery, zależnie od tkaniny i wykończenia, mogą być odpowiednie zarówno do zwykłego garnituru miejskiego, jak i do ciężkich tweedów czy grubych swetrów w warkocze.

zielony płaszcz

Budrysówka (ang. Duffle coat)

Podobnie jak ulster, budrysówkę da się łączyć z ubraniami utrzymanymi w bardzo różnej stylistyce. Będzie odpowiednia i do zwykłych jeansów, i do garnituru z flaneli. Natomiast odradzam zakładanie jej do całorocznego garnituru biurowego. To na pewno nie jest też okrycie wieczorowe!

granatowa budrysówka

Budrysówkę wymyślono w Anglii pod koniec XIX wieku – na zlecenie Królewskiej Marynarki Wojennej, z przeznaczeniem dla mężczyzn narażonych na trudne warunki atmosferyczne na morzu. Inspiracją najprawdopodobniej były polskie surduty, którymi zachwycali się zachodnioeuropejscy dandysi kilka dekad wcześniej.

Kurtki służące marynarzom musiały zapewniać maksymalną swobodę ruchu, toteż były luźne. Obszerny kaptur, naszywane kieszenie i łatwe do zapięcia (nawet w rękawicach) drewniane kołki podnosiły walory użytkowe tego typu okrycia. Istotna jest także tkanina – prawdziwe budrysówki produkuje się z wełny poddanej procesowi gotowania, podczas którego włókna się kurczą i ścieśniają, tworząc mocno zbitą strukturę. Dzięki temu materiał nie przepuszcza wiatru i jest dość odporny na wilgoć. Z wyrobu tego rodzaju tkanin słynęło belgijskie miasteczko Duffel i to właśnie stąd wzięła się angielska nazwa budrysówki. Ładne budrysówki w rozsądnej cenie oferuje angielska firma Gloverall.

Polska nazwa „budrysówka” pochodzi od popularnego na Litwie nazwiska, przywołanego w Mickiewiczowskiej balladzie Trzech Budrysów. Można przypuszczać, że ten zawadiacki ubiór skojarzył się komuś z trzema awanturnikami ze szkolnej lektury. Dokładniejsza geneza nie jest znana.

Marynarze na okręcie HMS Iron Duke 1919
Marynarze na okręcie HMS Iron Duke, 1919

Powyżej zaprezentowałem archetypowe płaszcze, takie, które mają dość precyzyjne nazwy. A co znaczą popularne kiedyś w Polsce określenia palto i jesionka? Długo się zastanawiałem i szukałem w słownikach. Wychodzi na to, że to nazwy ogólniejsze, palto odnosi się raczej do płaszcza zimowego, a jesionka do przejściowego. Nie są to konkretne fasony z jasno określoną historią.

Kontrowersje towarzyszą czasem określeniu pelisa. Według słownika PWN jest to po prostu podbity futrem płaszcz zimowy. Kojarzy się jednak głównie z imponującym kołnierzem futrzanym. Jak pisze François Boucher w książce Historia mody, pelisą nazywano w XVIII wieku obszyty futrem płaszcz kobiecy, ale pod koniec XIX wieku to określenie odnosiło się już tylko do obszernego płaszcza męskiego, także podbitego futrem. Było to okrycie noszone głównie do strojów uroczystych i wieczorowych.

Podsumowując, jako eleganckie okrycie jesienno-wiosenne polecam płaszcz myśliwski, natomiast na zimę najlepsza jest dyplomatka. Należy je łączyć z bardziej formalnym ubiorem. Płaszcz militarny, ulster albo płaszcz samochodowy z grubszej wełny mogą się okazać praktyczniejsze i w większości przypadków zapewnią lepszą ochronę przed chłodem. Są jednak mniej eleganckie od dyplomatki i płaszcza myśliwskiego. Budrysówka to ubiór dość uniwersalny, pasujący do nieformalnego garnituru i ubrań każualowych. Wybierając długość płaszcza, należy mieć na uwadze środek transportu, z którego zazwyczaj korzystamy. I, uwaga, na okryciach wierzchnich naprawdę nie warto oszczędzać.  Nie ma chyba równie pięknego, jak i użytecznego ubrania w męskiej szafie niż właśnie płaszcz.

Eleganckie płaszcze z jakościowej wełny możesz kupić w online w Zack Roman lub odwiedzić nasz butik przy Niecałej 7 w Warszawie (pon.-niedz. 11-19)

Wpisy warte przeczytania:

Zielony Ulster

Polo Coat

Płaszcze z Neapolu

Bosmanka

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Jasnoszara marynarka Grant w kratę windowpane
Popover one piece denim blue
Szare spodnie z bawełny
Błękitny bawełniany sweter
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij