Zapisz się do newslettera!

Męskich płaszczy nie było?

Listopad 17, 2015
5 komentarzy

Płaszcz z futrzanym kołnierzem noszony przez gentlemana nie powinien nikogo dziwić. To klasyka mody męskiej. Okrycia wykonane w całości z futra są już jednak ryzykowne. Ale jak się w tym połapać? I co mają z tym wspólnego Boniek i Krychowiak? (Autor: Roman Zaczkiewicz)

Krychowiak, Boniek i futro

Grzegorz Krychowiak, pomocnik klubu Sevilla, odnosi w ostatnich latach sukcesy na boiskach całej Europy. Poza tym uchodzi za największego eleganta w naszej reprezentacji piłkarskiej. Często można go zobaczyć w mocno dopasowanych garniturach czy zestawach koordynowanych. Niestety zazwyczaj unika krawata, ale za to nosi poszetki. Nie stroni od monków czy mokasynów z szyszkami. W sprawach mody nie brak Krychowiakowi wyczucia albo przynajmniej ma dobrych doradców. Nic dziwnego, że prasa plotkarska bardzo się interesuje strojami piłkarza.

W zeszłym tygodniu dziennikarze „Super Expressu” donieśli, że Krychowiak pokazał się w ekstrawaganckim futrze, chyba syntetycznym, na co wskazywałby niecodzienny deseń. Ten okaz można zobaczyć tutaj. Parę dni później „Wirtualna Polska” doniosła, że Krychowiak znowu chwalił się futrem. Tym razem już zapewne naturalnym (lis?). Mowa dokładniej o futrzanym kołnierzu zdobiącym elegancki płaszcz, prawdopodobnie wełniany.

Pierwszy przypadek jakoś przeszedł bez echa, choć nikt chyba nie przeoczyłby tak ubranego mężczyzny. Obcisłe futerko, którego nie da się w ogóle zapiąć, jest jak najbardziej ok, o ile Twoja partnerka nie protestuje, że zakładasz jej ciuchy do odśnieżania podjazdu. Drugi przypadek wzbudził żywą dyskusję na twitterze.

boniek o płaszczu Krychowiaka na Twitterze

Kiedy Krychowiak pokazał swoje zdjęcia z wypadu do Rzymu, skomentował je sam Zbigniew Boniek. „Jedno pytanie – męskich płaszczów nie było?” – napisał prezes PZPN. Wiadomo, że wokół kadry narodowej panuje teraz dobra atmosfera, więc ten komentarz można traktować jako przyjacielską złośliwość. No ale pytanie, z czego ona wynikła. Czy naprawdę futra i płaszcze z futrzanym kołnierzem są niemęskie?

jeremiah johnson

Robert Redford na planie filmu Jeremiah Johnson

Męskie futra

No cóż, męskie jest to, co za takie się uważa. Jeżeli w naszym kraju całkiem ładny płaszcz dwurzędowy z futrzanym kołnierzem jest traktowany jako damski (a tak by wynikało z komentarzy na twitterze, nie tylko tych napisanych przez Bońka), to mamy dwie możliwości. Albo przyjąć, że głową muru nie przebijemy i zrezygnować, albo uznać, że na złośliwych znajomych świat się nie kończy. Jeśli nosisz poszetkę, też zapytają, po co się tak stroisz.

revillon freres worlds fair 1900

Reklama firmy Revillon Frères z 1900 roku

Wprawdzie futrzane okrycia w klasycznej modzie męskiej nie mają tak niekwestionowanej pozycji jak chusteczka do brustaszy, ale nie są bynajmniej wynalazkiem szalonych lat 70. Chyba że mowa o latach 70. XIX wieku. Wtedy to francuskie przedsiębiorstwo Revillon Frères, specjalizujące się w sprzedaży gotowej odzieży z futra (damskiej i męskiej), zdobywało powoli rynek angielski i wschodnie wybrzeże USA. Biznesplan zakładał połączenie luksusowego charakteru towaru z przystępną ceną wynikającą ze zestandaryzowanej produkcji. W ofercie dla panów były między innymi płaszcze wełniane z futrzanym kołnierzem, całkiem podobne do tego, który nosi Krychowiak, choć zazwyczaj dłuższe.

jamie-foxx-django-and-christoph-waltz-dr

Kadr z filmu Django

Na tym się oczywiście kariera futer nie zaczyna. Od wieków demonstrowały one wysoki status majątkowy posiadacza. Miękkie i efektowne futro gronostaja symbolizuje władzę królewską. Ale przecież zwierzęca sierść była i wciąż jest użytkowana ze względów praktycznych. Tam, gdzie wszelkie inne okrycia nie zapewniały ochrony przed zimnem, ubierano się w futra.

W USA i w Kanadzie noszenie futra do dziś jest często kojarzone z myśliwymi, którzy w XIX wieku przemierzali pustkowia Ameryki Północnej, by złowić zwierzynę i sprzedać ją agentom takich firm jak Revillon Frères. W westernach można czasem zobaczyć twardych samotników ubranych w futro bobrowe, bizonie czy nawet niedźwiedzie. Nikt ich nie pyta, czy męskich nie było.

05 Dec 1925, Philadelphia, Pennsylvania, USA --- Here's a pose of Harold "Red" Grange, the Nation's football idol, as he appeared on his arrival in Philadelphia with the Chicago Bears, the professional football team which he joined after playing his last collegiate game. Grange was, for the first time, pictured in street attire and seems a little like the phantom of the gridiron in his heavy raccoon skin coat. --- Image by © Bettmann/CORBIS

Harold „Red” Grange, gwiazda futbolu, 1925 rok

Na wschodnim wybrzeżu USA w latach 20. i 30. XX wieku wybuchła niesamowita moda na futra z szopów. Wprawdzie na zdjęciach z epoki można czasem zauważyć mężczyzn w sile wieku, w garniturach i futrach z szopów, ale szczególną popularnością takie ubrania cieszyły się wśród młodych sportowców i kibiców (szał ogarnął zwłaszcza miłośników futbolu). Gwiazdy kina, z Rudolphem Valentino na czele, obnosiły się z piekielnie drogimi futrami. Ale nie wszystkim ta estetyka odpowiadała. Futro to siłą rzeczy ubiór nieforemny, zagarniający całą sylwetkę. Wizerunek staje się nie tyle nonszalancki, co ostentacyjnie niedbały, osuwając się nierzadko w groteskę. Dlatego wymyślono drogę pośrednią.

racoon

Płaszcz z futrzanym kołnierzem

Płaszcz w typie ulstera lub dyplomatki, budujący klasyczną sylwetkę, ale ocieplony futrem na wyłogach potrafi zrobić piorunujące wrażenie. To jeden z niewielu kompromisów, który nie wiąże się ze stratą, a wyłącznie z zyskiem. Krój podkreśla talię i ramiona, a futrzany kołnierz dodaje pazura. Obok funkcji estetycznej, ma praktyczne zastosowanie – okrywając się takimi wyłogami, ograniczamy groźbę infekcji dróg oddechowych.

BOARDWALK-EMPIRE

Steve Buscemi na planie Zakazanego Imperium

Futro na kołnierzu może przyjmować różne formy. Czasem stanowi stosunkowo dyskretny element płaszcza, kiedy indziej jest mocno eksponowane i dekoracyjne. Jeśli chcemy nabyć takie okrycie, wybierzmy sięgające za kolano lub niewiele powyżej. Chodzi o to, by długość płaszcza równoważyła jego rozbudowaną górę.

burberry-military-green-fur-collar-miltary-coat

Płaszcz z oferty Burberry’s

Na pytanie, jakie taki płaszcz może mieć zastosowanie, odpowiem, że to zależy od bazy, do której przyszyto futrzany kołnierz (dyplomatka jest przecież bardziej formalna od płaszcza militarnego). Bardzo ważny jest też charakter konkretnego kołnierza. Nie ma tu prostego rozwiązania. W pierwszej połowie XX wieku pojawiał się pogląd, że czarny płaszcz z futrem może z powodzeniem służyć do ubioru wieczorowego. Inni protestowali i ja też na ważne okazje polecam zwykłą dyplomatkę, najlepiej w kolorze grafitowym.

fur-collar-coat-blazer-waistcoat-dress-shirt-dress-pants-tieZa to do mody każualowej płaszcze z futrem pasują świetnie. Charakterystyczny kołnierz jest sposobem na ekstrawaganckie odformalizowanie klasycznego w kroju i kolorze okrycia. Tak też wygląda płaszcz Krychowiaka, więc ja bym się nie śmiał. Choć faktycznie w Rzymie jeszcze tak zimno w listopadzie nie jest.

Osobną kwestią jest to czy noszenie dziś futer jest etyczne. Nie chcę tego tematu tutaj podnosić. Płaszcz z futrzanym kołnierzem był kiedyś jednym z elementów męskiej klasycznej mody w okresie zimowym. Tego nie da się podważyć. Czy dziś jest na niego miejsce? Pewnie w niewielkim stopni tak, ale będzie to wybór zawsze kontrowersyjny.

President_Ford_informally_concludes_the_Vladivostok_Summit_-_NARA_-_7062568

Na zakończenie muszę uczciwie dodać, że, jeśli chodzi o traktowanie futra jako formalnego okrycia męskiego, mamy poważny precedens. Pod koniec listopada 1974 Gerald Ford wybrał się do Władywostoku na spotkanie z Leonidem Breżniewem. Prezydent USA paradował wtedy w narzuconym na dwurzędowy garnitur futrze z wilków, zapinanym na zamek. Ten oryginalny ubiór bardzo się spodobał Breżniewowi. Ford dał mu futro w prezencie, co uwieczniono na kliszy. Jak widać, dobre okrycie może ocieplić nawet zimną wojnę.

Gerald-R-Ford-gifts-his-wolfskin-coat-to-Leonid-Brezhnev-6

Rudolf Valentino w płaszczu

Rudolph Valentino

Płaszcz księcia Windsoru uszyty w 1934 roku

Płaszcz księcia Windsoru uszyty w 1934 roku z kołnierzem z futer jagniąt owiec rasy karakuł

Douglas Fairbanks Jr w płaszczu

Douglas Fairbanks Jr w płaszczu z kołnierzem z karakuła

Futrzany kołnierz i granatowy płaszcz

Współczesny płaszcz firmy Brioni

Współczesny płaszcz firmy Brioni (kołnierz z karakuła – astrakhan collar)

5 komentarzy

Podobne wpisy

Mundury III Rzeszy

Po 70 latach od upadku III Rzeszy mundury nazistowskie wciąż wzbudzają ogromne emocje. Przyjrzyjmy się na chłodno ich estetyce i sile oddziaływania. (Autor: Łukasz Łoziński)

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
 • Stefan D.

  Wszystko rozbija się o rodzaj zwierzątka, którego użyjemy. Obszycie karakułowe jest bezkonkurencyjne – nie ma nic w sobie damskiego. Natomiast bardziej napuszone, krągłe, już jest bardziej sfeminizowane, choć mówienie, że to damskie, to przesada.
  Natomiast z karakułami nie sposób zarzucić niemęskości, bo są płaskie i przy kołnierzu bardziej kwadratowe. Jak wiadomo mężczyzna to kanty, kobieta to krągłości.

 • Zibi ma chyba jakiś kompleks bo do niego dres chyba juz przyrósł. Nawet kiedy już wbije ssię w garnitur nadal mam wrażenie że to dres. Poza tym bardziej niż garderobą powinien się przejąć własną ignorancją. „Płaszczów”? Serio? Panie Boniek – to nie wypada.

 • Alek

  Maciej Kurzajewski też miał kiedyś na sobie futro, ale pewnie widzowie potraktowali to jako fanaberię stylistów i zasady panujące w telewizji, ważne żeby było show http://bi.gazeta.pl/im/5/8892/z8892315Q,Sylwester-Dwojki.jpg

 • Maciej Esej

  Panie Romanie, tak apropos Bońka – może zechciałby Pan omówić na stronie styl Adama Nawałki? Jak na człowieka ze świata sportu zdecydowanie się wyróżnia moim zdaniem.

 • Blog Ozonee

  Choć za futrzanymi kołnierzami nie przepadam, uważam, że każdy facet powinien płaszcz w swojej szafie posiadać. Nie musi przecież mieć, aż tyle tego futerka :) Najśmieszniejsze są widoki, gdy marynarka wystaje spod kurtki sportowej, a na białe addidasy opadają spodnie w kant. :) Niektórzy nie mogą zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń.

  Jak sądzicie zimowy płaszcz, czy jednak kurtka? Zapraszam do siebie :) http://blog.ozonee.pl/zimowy-plaszcz-czy-kurtka-co-lepsze-i-cieplejsze/ Pozdrawiam