Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Garnitur dwurzędowy z nakładanymi kieszeniami

Garnitur dwurzędowy z nakładanymi kieszeniami
Garnitur dwurzędowy
Garnitur dwurzędowy 4 x 2 z nakładanymi kieszeniami

Zastanawiałem się, jak obniżyć dzisiejszą oficjalność dwurzędówki i po inspiracje sięgnąłem do ilustracji mody męskiej ze złotego okresu męskiej elegancji lat 30. Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie marynarka dwurzędowa z nakładanymi kieszeniami. Jeszcze kilka dni temu miała to być zwykła granatowa dwurzędówka 6 x 2 z flaneli H. Lesser & Sons, leżakującej w szafie, ale zrobiłem zwrot o 180 stopni. Przypomniałem sobie wskazówki kolorystki, która rekomendowała jasne kolory na garnitury. Oglądałem także swoje zdjęcia w ciemnobrązowym garniturze, szytym przez firmę Van Thorn, i uznałem, że ciemny kolor tkaniny zbyt podkreśla moją naturalną bladość. Wizyta w solarium nie wchodzi w grę, bo nie uznaję sztucznej opalenizny, a i mam wątpliwości, czy sztuczne naświetlanie jest zdrowe dla skóry.

W przypływie zdrowego rozsądku postanowiłem obstalować garnitur dwurzędowy z nakładanymi kieszeniami, w jasnym kolorze. Nie możemy być niewolnikami reguł, które nakazują szare i granatowe garnitury w mieście, w ogólnie przyjętych fasonach. Szycie na miarę to przede wszystkim zabawa, która umożliwia realizację swoich „eleganckich” zamierzeń. Jeśli takich nie mamy, to możemy postępować podręcznikowo i szyć jednorzędowe granatowe garnitury na dwa guziki. Przy czym warto dodać, że granatowy kolor jest niekoniecznie dobry dla wszystkich. W jednym z kolejnych wpisów opiszę swoją wizytę u kolorystyki, absolwentki ASP, Patrycji Piwosz, która obaliła jeden z mitów męskiej elegancji.

Harrisons of Edinburgh flannels.
„Moja” flanela Harrisons of Edinburgh

Odkąd otrzymałem nowy próbnik flanel Harrisons of Edinburgh, miałem jedną z nich na oku. W żadnym innym wzorniku nie widziałem flaneli w takim odcieniu. Była to ciepła flanela czesankowa, w kolorze jasny brąz, z dodatkiem karmelu i miodu. Zbierałem się do niej kilka miesięcy i w międzyczasie kupiłem inne, ciemniejsze materiały. Były to zakupy impulsywny podczas wyprzedaży, ale okazuję się, że w szyciu na miarę jest to zły doradca. Będą musiały poczekać na swoją kolej, a granatowa flanela H. Lesser może znajdzie innego właściciela.

Byłem jednego pewny. Ma to być garnitur dwurzędowy. Jestem stosunkowo wysoki i szczupły, a taka figura wydaję się być optymalna dla takiego fasonu marynarek. Nawiasem mówiąc, nie mam złudzeń, że taka marynarka uczni ze mnie to, co może siłownia i zdrowy tryb życia.

Dziś powszechnie przyjęło uważać, że marynarka dwurzędowa jest bardziej formalna niż jednorzędówka. Zdjęcia i grafiki sprzed lat przeczą temu przekonaniu. Marynarka dwurzędowa była kiedyś używana nawet na spacery latem po morskiej promenadzie. Przecież po dziś dzień smokingi jednorzędowe zapinane na jeden guzik są postrzegane za bardziej oficjalne od ich dwurzędowych odpowiedników.

Elegancja na morskiej promenadzie
W dwurzędówce na morskiej promenadzie

Zastanawiałem się, jak obniżyć dzisiejszą oficjalność dwurzędówki i po inspiracje sięgnąłem do ilustracji mody męskiej ze złotego okresu męskiej elegancji lat 30. Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie marynarka dwurzędowa z nakładanymi kieszeniami. Nie jest to niepoprawna wersja typowej dwurzędówki. Po prostu takie rozwiązanie było rzadziej stosowane, a wraz z zanikiem marynarek w modzie weekendowej zostało zapomniane. Klasyczna marynarka klubowa (blazer) historycznie miała właśnie taką postać. Była to marynarka 4 x 2 z trzema nakładanymi kieszeniami. W marynarce 4 x 2 są dwa rzędy guzików na planie kwadratu. W oznaczeniach marynarek dwurzędowych używamy schematu liczba guzików w przodzie marynarki x liczba zapinanych guzików.  Czyli 4 oznacza ogólną liczbę guzików, a 2 liczbę guzików, które da się zapiąć.  W układzie 4 x 2 dwa górne guziki powinny być położone 1-2 cm wyżej niż środkowy rząd w klasycznej marynarce 6 x 2.

Garnitur dwurzędowy z nakładanymi kieszeniami
Marynarka dwurzędowa 6×2 z nakładanymi kieszeniami

Jeśli wolimy zostać przy układzie guzików 6 x 2, to wtedy kieszonka piersiowa pozostaje w tradycyjnej formie. W tym wypadku górny guzik nachodziłby na nakładaną piersiówkę i nie wyglądałoby to korzystnie. 6 x 2 nawet z dwiema nakładanymi kieszeniami wydaje się być zbyt formalną wersją jak na moje potrzeby.

Zastawiałem się także nad marynarką 2 x 1, ale intuicyjnie nie zdecydowałem się na taki układ guzików. Po prostu bardziej podoba mi się marynarka 4 x 2, ale tutaj Miles Davies rzeczywiście jest ubrany genialnie. Być może kiedyś…

Garnitur dwurzędówy z nakładanymi kieszeniami
Garnitur dwurzędówy 2×1 z nakładanymi kieszeniami

Kwestia klap jest jeszcze do ustalenia, ale zostaną ładnie zaokrąglone w szpic. Marynarka będzie zrobiona na miękko, bez zbędnego wypełnienia ramion, jakie proponują zamieszczone klasyczne ilustracje. O przywiązaniu do zasad już była mowa, ale nie należy przesadzać z fascynacją klasycznymi ilustracjami. W nich szukam inspiracji, ale dopuszczam różne wariacje. Kozerka nie będzie nisko położona, a ramiona nie zostaną wypełnione dużymi poduszkami. Spodnie będą także węższe u dołu.

Błękitna marynarka
Współczesny krój dwurzędówki 4×2

Rękawicę podjął krawiec Piotr Kamiński, który będzie realizował zamówienie. Pierwsza przymiarka już w poniedziałek. Piotr zaproponował kilka ciekawy rozwiązań, ale o nich napiszę podczas przymiarki. Czeka Was kilka niespodzianek.

Piotr Kamiński

al Jana Pawła II 43a, lok. 34a

01 – 001 Warszawa

Tel. 606939615

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij