Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Kamizelka wizytowa i pas smokingowy

Kamizelka wizytowa i pas smokingowy
kamizelka do fraka i kamizelka do smokingu
Biała kamizelka frakowa i czarna kamizelka smokingowa

Walter Szarmant i sir Anthony Somerset wybierali się na rejs wraz z partnerkami. Na jeden z wieczorów planowany był bal. Przyjaciele prawdopodobnie założyliby stosowne do tej okazji smokingi tropikalne z białymi marynarkami, jednak na planie rejsu było wyraźnie zaznaczone, iż strój ma być półformalny. W takim wypadku do walizek musieli zapakować odpowiednie bardziej formalne wersje smokingów. Będziesz musiał użyć jednego ze swoich znienawidzonych elementów garderoby – zauważył sir Anthony. Odczepianego kołnierzyka? – spróbował zgadnąć Walter. To też – stwierdził z satysfakcją w głosie Somerset. Ale teraz chodziło mi o kamizelkę. Czy to naprawdę konieczne? – zapytał Walter. O tak, o ile chcesz być poprawnie ubrany – odpowiedział z uśmiechem sir Anthony.

Do stroju wieczorowego, także nieformalnego, wymagany jest, używając makaronizmu, waist covering, czyli tłumacząc dosłownie przykrycie talii, a konkretnie kamizelka lub pas smokingowy. Niektórzy (m. in. Walter Szarmant) kwestionują obowiązek używania tego elementu w smokingu, co nie zmienia faktu, że według wszystkich zasad brak kamizelki lub pasa przy smokingu lub fraku jest błędny. Kamizelek wieczorowych, a tym bardziej pasów smokingowych nie powinniśmy stosować w strojach dziennych takich jak żakiet lub stroller.

Wśród wszystkich kamizelek i pasów wyróżniamy bardziej i mniej formalne typy. Uznaje się następującą klasyfikację:

1. Biała kamizelka wieczorowa (wymagana do fraka, poprawna do smokingu)
2. Czarna kamizelka wieczorowa (poprawna do smokingu)
3.Czarny lub biały pas smokingowy (właściwy jedynie do smokingu nieformalnego)
4. Kolorowa kamizelka (j.w.)
5. Kolorowy pas smokingowy (j.w.)

Kamizelka wizytowa
Frak, biała kamizelka i kołnierzyk frakowy

Kamizelka wieczorowa zwana też kamizelką wizytową jest wykonana z piki (biała), jedwabiu (czarna, biała, kremowa, inne kolory) lub wełny. Zapinana jest na trzy albo cztery guziki lub spinki, onyksowe lub perłowe w zależności od koloru materiału. Może być zarówno jedno- jak i dwurzędowa, ale ta pierwsza opcja jest bardziej tradycyjna i formalna. Ma też zawsze klapy oraz jest zapinana nisko, co odróżnia ją od kamizelek dziennych.

Pas smokingowy
Pas smokingowy

Pas smokingowy zwany też pasem hiszpańskim jest jedwabnym, dość szerokim pasem z czterema plisami (skierowanymi do góry). Z tyłu zapina się go wykorzystując różne rozwiązania – tasiemki, rzepy, guziki, a także metalowe przyrządy. Pas do smokingu powstał w czasie wojny w Indiach w XIX wieku, gdy brytyjscy oficerowie zakładali miejscowe elementy garderoby w postaci karmazynowych szarf przewiązywanych w talii cztery razy. Pasy smokingowe w kolorze czarnym są używane do smokingów nieformalnych oraz tropikalnych. Oryginalnie były też stosowane w smokingach dwurzędowych.

Kamizelka w kolorze białym jest formalna oraz wymagana do fraka. Nadaje się również do smokingu. Najczęściej jest wykonana z piki, ale poprawna będzie też zrobiona z jedwabiu (nie satyny ani atłasu) czy adamaszku. Należy wziąć pod uwagę, że ten ostatni to materiał wzorzysty (jednokolorowy, deseń jest osiągnięty poprzez odpowiednie utkanie).

Kamizelki w kolorze kremowym lub podobnym stanowią nieco mniej formalną alternatywę do kamizelki śnieżnobiałej. Jej kolor nie powinien być taki jak np. marynarki do tropikalnego smokingu, ale dużo jaśniejszy, naprawdę nieróżniący się wiele od czystego białego. Ja osobiście nie przepadam za takim rozwiązaniem, jako że łamie on zasadniczo zasadę dotyczącą kolorów w stroju wieczorowym (czarno-biały), ale przyznaję, iż może to wyglądać dobrze, o ile wykonanie będzie zgodne z zasadami.

Kamizelki czarne są standardowe do smokingu półformalnego, ale białe też są do niego poprawne. Wśród czarnych kamizelek występują jedwabne oraz wełniane. Te pierwsze muszą być wykonane z tego samego materiału, którym wyłożone są klapy marynarki. Występują też kamizelki wełniane z klapami wyłożonymi jedwabiem. Przed I wojną światową kamizelki czarne były odpowiednie do fraka, później wyszły z użycia. Czasami są też stosowane do smokingu tropikalnego. Nie muszę chyba mówić, że czarny można zastąpić kolorem ciemnogranatowym, o ile marynarka i spodnie smokingu będą w takim kolorze.

Kamizelka wizytowa
Kolorowa kamizelka do smokingu

Kolorowe kamizelki również są poprawne i były stosowane w latach 30. do obydwu wersji smokingu – zarówno półformalnej, jak i nieformalnej. Obniżają one jednak sporo formalność całego ubioru oraz łamią zasadę dotyczącą koloru w stroju wieczorowym, dlatego jeżeli już chcemy je stosować, moja rada brzmi, aby zakładać je jedynie do smokingu nieformalnego, z nieformalnymi dodatkami. Kolorowe kamizelki są zazwyczaj zrobione z jedwabiu; lepiej będzie wyglądał materiał matowy niż satyna czy atłas.

pas smokingowy
Czerwony pas smokingowy na drugim planie po lewej

Kolorowe pasy hiszpańskie są najczęściej stosowane do wprowadzenia koloru do stroju wieczorowego. Takie pasy są często stosowane do smokingu nieformalnego oraz tropikalnego. W wypadku stroju wieczorowego, gdy dodajemy do niego kolor, naraz można zastosować tylko jeden element, który nie jest czarny lub biały.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij