Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Krawat ślubny. Co zrobić, by wyglądał naprawdę świetnie?

Krawat ślubny. Co zrobić, by wyglądał naprawdę świetnie?

Jak dobrać krawat ślubny do garnituru? I jak znaleźć taki, który łatwo się wiąże i dobrze pracuje przez cały dzień? Z tym poradnikiem wejdziesz na wyższy poziom elegancji!

Może się wydawać, że krawat ślubny jest błahostką. Rzeczywiście wybór garnituru na wielki dzień to poważniejsze wyzwanie. Ale również krawat wymaga uwagi. Ma być główną ozdobą odświętnego ubioru, więc musi prezentować się naprawdę świetnie.

Lepiej wybrać ciemny czy jasny? Wzorzysty czy gładki? Wąski czy szeroki? Tu znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania, ale na tym nie koniec. Wyjawię sekret krawata wysokiej jakości. Zaczynamy!

niebieskie krawaty grenadyna
Uniwersalne krawaty z jedwabnej grenadyny

Krawat ślubny – jaki materiał?

Jeśli krawat ma być ozdobą, musi być wykonany z naturalnego materiału. Podstawowym wyborem jest jedwab, ale w formalnej elegancji chętnie stosuje się także wełnę i kaszmir, zwłaszcza w chłodnym sezonie. Z kolei letnia moda ma nam do zaoferowania krawaty z bawełny i lnu. To oczywiście mniej formalna propozycje.

Krawat ślubny powinien być matowy albo z lekkim, naturalnym połyskiem. Jak ognia wystrzegaj się tandetnych syntetyków. Nawet znanym markom zdarza się oferować krawaty z poliestru, więc zawsze sprawdzaj skład.

Krawat ślubny do granatowego garnituru
Włoskie jedwabie są dumą Zack Roman

Ważne też, by materiał był wysokiej klasy. Sam fakt, że na metce znajdziemy informację „100% jedwab”, jeszcze nie przesądza sprawy. Zwracaj uwagę na walory wizualne, szukając materiałów najlepszego gatunku.

Poza tym krawat nie może się łatwo miąć. Powinien być lekko sztywny, ale też sprężysty na tyle, by pracował razem z naszym ciałem. Wtedy ma w sobie życie.

Krawat ślubny bez podszewki 3-fold

Krawat ma duszę

O tym, jak krawat się układa, decyduje nie tylko rodzaj tkaniny wierzchniej. Ważne jest też odpowiednie wypełnienie, zwane często duszą (choć istnieją też klasyczne modele bez wypełnienia, o których kiedyś już pisałem). Aby ocenić jakość krawata, nie musisz jednak zaglądać do środka. Po prostu sprawdź, jak wygląda po zawiązaniu.

Krawat powinien tworzyć estetyczny węzeł – to kwestia proporcji. Bardzo grube modele wiążą się masywnie, zbyt mocno przyciągając uwagę. Z kolei wąski i mało mięsisty krawat tworzy wątły węzeł, który wygląda nieciekawie.

Oczywiście końcowy efekt jest uzależniony od budowy ciała. Osoby o masywnej budowie mogą wyglądać korzystnie z szerszym krawatem, a osoby bardzo szczupłe z węższym. Ale zdecydowana większość z nas potrzebuje krawata o szerokości 8-10 centymetrów.

Krawat ślubny z jedwabiu matowego
Niebieska grenadyna jedwabna

Warto dodać, że wysokiej jakości krawat tworzy trwały węzeł, który nie rozluźnia się podczas noszenia. Tkanina powinna łatwo układać się w finezyjną łezkę.

Wykonanie krawata może się wydawać rzeczą łatwą. To dlatego na rynku mamy tak wiele sklepów z męskimi dodatkami. Warto jednak pamiętać, że nawet prawdziwy jedwab układa się źle, jeśli na etapie konstrukcji ktoś pójdzie na skróty. To kwestia know how, które wciąż bywa lekceważone.

W Zack Roman przykładamy dużą wagę do konstrukcji i starannie wybieramy materiały od zachodnich producentów. Naszą dumą są krawaty ślubne wykonane ręcznie przez włoskich rzemieślników. Do ich kunsztu mamy całkowite zaufanie.

Krawat ślubny bordo
Bordowa grenadyna bez podszewki

Jak dobrać krawat na ślub?

Teraz przejdźmy do stylizacji. Najbardziej formalny jest krawat gładki, zgodnie z obowiązującym w męskiej modzie prymatem minimalizmu. Ale do garnituru ślubnego można założyć też model w drobne groszki czy pepitę. Pasy czy śmiałe nadruki lepiej pozostawić na mniej uroczyste okazje.

Jeśli chodzi o dobór kolorów, to mam dwie propozycje. Pierwsza to krawat o ciemnej, głębokiej barwie, jak bordo, granat, butelkowa zieleń czy oberżynowy fiolet. Taki dodatek dodaje powagi. W jego towarzystwie zarówno szary, jak i granatowy garnitur do ślubu prezentują się doskonale.

Propozycja druga to krawat jasny, ale z pewnością nie krzykliwy. Złoto, srebro, lila czy błękit podkreślą radosny charakter święta. Jeśli zdecydowałeś się na jaśniejszy garnitur, to wybierz raczej jasny krawat. Zbyt ciemny mógłby nie współgrać z całością.

krawat ślubny lniany
Lniane krawaty letnie

Krawat może nawiązywać kolorem do poszetki albo do jednego z wątków tkaniny garnituru czy kamizelki. Ale to tylko propozycja. Ważne, by zestaw wyglądał harmonijnie.

Powyższe wskazówki sprawdzą się także w odniesieniu do krawata na ślub w stylu boho. Ale swoboda tej konwencji pozwala wybrać też krawat w śmielszy wzór. Bardzo ciekawie wyglądają te wykonane z bawełny czy lnu.

A jaki krawat pasuje do smokingu? Absolutnie żaden. Do smokingu nosimy tylko muchę. Więcej na ten temat pisałem w osobnym poradniku.

Warto przy okazji zaznaczyć, że mucha jest dobrym pomysłem również do formalnego garnituru. W tym wypadku zamiast czerni polecam kolor bordowy, szary i granatowy. Mucha dla Pana Młodego to pełnoprawna alternatywa dla krawata.

Szary krawat ślubny z dynamicznym węzłem four in hand

Jak zawiązać krawat na wesele?

W Polsce najpopularniejszy jest węzeł windsorski, duży i symetryczny. Bez wątpienia należy do klasycznej elegancji, ale nie każdemu pasuje. Ma tendencję do dominowania nad właścicielem. Poza tym, gdy wiążemy krawat windsorem, niekiedy trudno uzyskać łezkę.

W Wielkiej Brytanii czy we Włoszech częściej zobaczymy asymetryczne, dynamiczne węzły. Najprostszym i najbardziej uniwersalnym jest four in hand. Jeśli okaże się zbyt wąski, wystarczy wykonać jeszcze jeden ruch, by stworzyć węzeł albert. Oba style są odpowiednie zarówno do kołnierzyka kent, jak i półwłoskiego.

Krawat na ślub i najgorsze błędy z nim związane

Zdarza się, że krawat dla Pana Młodego szpeci, zamiast zdobić. Kiedy tak się dzieje? Choćby wtedy, gdy krawat ma zbyt krzykliwy kolor (jak intensywna czerwień czy neonowy błękit).

W fatalnym guście są też błyszczące wzory florystyczne, których twórcy chyba nawiązują do stylu Ludwika XV. Mężczyzna z takim dodatkiem pod szyją wygląda na przebranego. Podobny efekt wywołują takie dodatki jak musznik ślubny czy plastron.

Poza tym krawat ślubny nie powinien być częścią sprzedaży wiązanej. Kamizelka i poszetka wykonane z tej samej tkaniny to przesada. Dodatki mają do odświętnego ubioru wprowadzać element polotu i swobody. Tymczasem gotowe zestawy to dowód na brak pomysłu i obeznania z klasycznymi akcesoriami.

Skomponowanie poszetki z krawatem naprawdę nie jest problemem, więc nie ma czego się bać. W najbardziej oficjalnych sytuacjach nosimy po prostu białą chusteczkę. A jeśli decydujesz się na bardziej swobodny zestaw, to możesz wybrać poszetkę o ton jaśniejszą lub ciemniejszą od krawata albo przełamać całą kompozycję nowym kolorem.

Zapomnieć należy nie tylko o zestawach krawat + poszetka, ale też o dobieraniu akcesoriów pod kolor sukni ślubnej, wianka czy bukietu. Pan Młody nie jest dodatkiem do Panny Młodej. Stroje obojga partnerów powinny współgrać ze sobą pod względem formalności, ale to wszystko. Ubiór Pana Młodego stanowi odrębną całość.

Wiesz już chyba wszystko, co niezbędne, by wybrać idealny krawat ślubny. Jeśli jednak masz pytania, napisz koniecznie na Facebookowej grupie! Poza tym zespół Zack Roman czeka na Ciebie w butiku przy ulicy Niecałej 7 w Warszawie. Znajdziesz u nas interesując wybór garniturów i dodatków ślubnych. Zapraszamy!

Przejdź do sklepu!

Dodatki ślubne Zack Roman

Czytaj więcej na blogu

Garnitur ślubny. Klasyczny poradnik

Krawaty z grenadyny. Nieoczywistość stylu

Garnitury boho z bawełny Scabal Power Twist

Kamizelka ślubna męska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czarny smoking. Na ślub i inne okazje

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij