Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Najciekawsze tkaniny na wiosnę

Najciekawsze tkaniny na wiosnę

Lubisz niepowtarzalny design? Cenisz wysoką jakość? Sprawdź najciekawsze tkaniny w tym sezonie. Może coś z nich uszyjemy?

Artykuł inspirowany smakiem whisky Singleton

Z Łukaszem Masłowskim w butiku przy Niecałej 7

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon, więc czas pomyśleć o nowej garderobie. Wiosna sprzyja przecież elegancji i zabawie stylem. Robi się ciepło, ale do upałów wciąż jeszcze daleko, więc mamy wiele okazji, by pokazać się w ciekawym garniturze czy efektownej marynarce. Czas na wyprawy do pięknych miejsc, czas na spotkania z przyjaciółmi!

Przy ładnej pogodzie możemy sobie pozwolić na jasne kolory i delikatniejsze materiały. Mamy szerokie pole do popisu i niemal wszystko zależy od pomysłowości – naszej, krawca i designera, który stworzył tkaninę. Bez materiału nic przecież nie uszyjemy! Kreatywność projektantów tkanin z pewnością zasługuje na uznanie.

Tyle pięknych tkanin. Co tu wybrać :)

Przedwiośnie to okres, kiedy i ja muszę się wykazać twórczym myśleniem. Najpierw obserwuję, co nowego dzieje się w świecie tkanin i zbieram inspiracje. Kiedy tylko mam możliwość, wybieram się do północnych Włoch, które są niezwykłym zagłębiem eleganckich materiałów. Z uwagą patrzę też na propozycje marek brytyjskich – zbalansowane i intrygujące. Jak 12-letnia whisky Singleton, która czeka na stoliku przy półkach z próbnikami. To właśnie tu, wraz z Łukaszem Masłowskim z bloga Outdersen, toczymy #RozmowyDestylowane, przeglądając najciekawsze tkaniny na wiosnę. To nieodłączna część procesu tworzenia kolekcji.

Kolekcja ready to wear ma przyciągać oko i być uniwersalna, dlatego zazwyczaj wymaga długiego namysłu. Ale czasem bywa tak, że zakochuję się w jakimś materiale i już wiem, że muszę coś z niego odszyć… i dopiero zastanawiam się, co to będzie. Dwurzędowy blezer w angielskim stylu? Czy neapolitańska marynarka? Bez odrobiny szaleństwa życie byłoby nudne!

W kolekcji ready to wear możemy wykorzystać tylko drobną część bogatej oferty cenionych tkalni. Większość propozycji z danego sezonu czeka wyłącznie na klientów, którzy zechcą uszyć coś na miarę – w systemie made to measure lub bespoke. Koniec zimy i wczesna wiosna to najlepszy moment, by się nad tym zastanowić.

Myślisz o garniturze lekkim jak piórko? O sportowej marynarce? A może o zestawie złożonym z kraciastych spodni i kamizelki? Cokolwiek wybierzesz, bądź pewien, że ubrania na miarę najlepiej wyrażą Twoją osobowość. Zapraszam do butiku Zack Roman w Warszawie przy Niecałej 7 – wspólnie zastanowimy się, jak najlepiej zrealizować Twój pomysł. Może przy okazji będziesz miał ochotę spróbować whisky Singleton? Świetnie się komponuje z próbnikami pełnymi krat.

Pozwól jednak, że najpierw dam Ci przedsmak tego, co możesz u nas zobaczyć. Razem z Łukaszem wybraliśmy dla Was najciekawsze tkaniny na wiosnę.

Scabal Crossover – krata windowpane
Scabal Crossover – materiał sharkskin
Scabal Crossover – stonowana pepita

Scabal Crossover

Crossover to kolekcja tkanin zaprojektowana, jak sądzę, z myślą o biznesie, jak również o kameralnych uroczystościach. Zawsze wtedy, gdy chcemy zaprezentować klasyczny szyk z odrobiną luzu, możemy sięgnąć po ten próbnik. Powstał po to, by dało się stworzyć harmonijny, a zarazem niezwykły zestaw koordynowany, złożony np. z tkanin gładkich, w kratę i w pepitę.

Pomysł jest prosty i genialny – różne tkaniny, choć mają charakterystyczne faktury i wzory, to jednak tworzą grupy o identycznym splocie i palecie barw. W ten sposób możemy uzyskać coś pośredniego między standardowym garniturem a opartym na kontraście zestawem koordynowanym.

Gładka marynarka ze spodniami i kamizelką w kratę? Jak najbardziej! A może kraciasta marynarka, gładkie spodnie i kamizelka w pepitę? Czemu nie! Świetnym pomysłem byłoby także zamówienie dwóch garniturów z podobnych tkanin – można by swobodnie łączyć różne elementy.

Oczywiście Crossover sprawdzi się też, jeśli zechcesz odszyć pojedynczą rzecz. To po prostu doskonała wełna merino – przewiewna i lekka. Nie ma bardziej uniwersalnej tkaniny na wiosnę.

Scabal Mosaic – ceglasty materiał w kratę
Scabal Mosaic – ciekawy materiał z wypukłym overcheckiem
Scabal Mosaic – piękna kompozycja zgaszonej zieleni i granatu

Scabal Mosaic

Z myślą o tych, którzy uwielbiają bawić się ubiorem, Scabal, jak zwykle przygotował coś specjalnego. Mosaic to kolekcja materiałów przeznaczonych głównie na wiosenno-letnie marynarki. Wełna super 130’s jest miła w dotyku i oddychająca, ale nie mnie się zbyt łatwo.

Mosaic wyróżnia się wysmakowanymi połączeniami kolorów, dla których źródłem inspiracji była natura. Błękity, czerwienie i trawiasta zieleń – to coś, co chyba każdemu przypadnie do gustu.


Huddersfield & Barbera – ochra z błękitem

Huddersfield & Barbera – denim blue w miedzianą kratę
Huddersfield & Barbera – głęboka zieleń butelkowa z lazurem

Huddersfield Fine Worsteds & Carlo Barbera

Scabal to nie jedyna marka kojarzona z Brytanią, która przygotowała w tym sezonie próbnik idealny na giacca napoletana. O to samo pokusiła się legenda z Yorkshire – Huddersfield Fine Worsteds. Tkalnia znana z cięższych wełen nawiązujących do wyspiarskich tradycji, już od kilku sezonów zaskakuje włoskim szykiem.

Na szczególną uwagę zasługują rezultaty kooperacji z piemoncką tkalnią Carlo Barbera. Powstały dwa próbniki. Pierwszy, z wełen super 140s, jest przeznaczony na garnitury – składa się głównie ze stonowanych krat, prążków i pepit. Drugi próbnik, złożony z lżejszych wełen, często z dodatkiem lnu i jedwabiu, to szaleństwo dla miłośnika marynarki neapolitańskiej. Jest tu właściwie każdy wzór, o jakim można zamarzyć… i dużo więcej. Wbrew pozorom w krainie whisky dobrze czują włoski styl.

Scabal Positano – wełna 90%, jedwab 10%

Scabal Positano

Jeśli mimo wszystko wciąż nie znalazłeś jeszcze wymarzonej kraty – zajrzyj do próbnika Positano. Nazwano go na cześć pastelowego kurortu położonego nieopodal Wezuwiusza. Róż, seledyn, lawenda – taka jest paleta tamtejszej przyrody i takie też kolory znajdziesz w próbniku Positano.

Materiały przyciągają oko melanżowymi wzorami i grubym splotem. Być może ze względu na duży udział bawełny, lnu i jedwabiu ktoś powie, że to już nie tkaniny na wiosnę, tylko na lato. Ale przecież i u nas maj bywa gorący – o czerwcu nie wspominając! Kolekcja Positano to dobry wybór dla tych, którzy lubią czuć się świeżo i elegancko nawet w ciepły dzień.

Drago Bluefeel – szary tropik z oddychającej wełny

Drago Bluefeel

Jeśli chodzi o materiały przeznaczone na wyższe temperatury, rodzinna tkalnia z Piemontu – Drago – nie ma sobie równych. Dumą firmy są ultralekkie materiały typu tropik, wykonane z luźno tkanej przędzy wełnianej. To najlepsze tkaniny na wiosnę i lato. Pozwalają przetrwać upały w świetnym stylu.

Do największych osiągnięć włoskiego przemysłu tkackiego należy próbnik Drago Bluefeel. To przyjemna wełna super 140s z naturalnym streczem – zapewnia komfort i zawsze wygląda świetnie, nawet po długiej podróży. Materiał jest też dość odporny na wilgoć i plamy, więc trzeba by się postarać, żeby go zabrudzić. Dlatego Bluefeel polecam zwłaszcza podróżującym biznesmenom oraz Panom Młodym. To tkaniny nadające się do zadań specjalnych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uszyć z nich po prostu blezer w brytyjskim stylu albo spodnie na lato. Wybór należy do Ciebie.

Scabal Beverly Hills – kaszmir 70%, jedwab 30%
Scabal Beverly Hills – kaszmir 70%, jedwab 30%
Scabal Beverly Hills – kaszmir 70%, jedwab 30%

Scabal Beverly Hills

W tym zestawieniu nie można pominąć najbardziej minimalistycznego w tym sezonie próbnika Scabal. Beverly Hills to klasyczne kolory i żadnych wzorów. Wystarczy jednak wziąć tkaninę do ręki i przyjrzeć się grze światła na jej powierzchni, żeby się zachwycić. Materiał złożony z kaszmiru i jedwabiu zachowuje fantastyczną barwę i jest niezwykle miły w dotyku. Splot w charakterystyczną jodełkę nadaje tkaninie życie. Nic więcej nie trzeba.

Scabal Via Veneto – głęboki granat z czarną i beżową nicią
Scabal Via Veneto – beż z granatową i białą nicią
Scabal Via Veneto – tkanina boucle

Scabal Via Veneto

Na koniec najciekawsza propozycja w tym sezonie, nazwana na cześć jednej z rzymskich ulic. Ale jakiej! Wieczne Miasto na brak pięknych miejsc nie narzeka, ale to właśnie via Veneto była ukochaną ulicą Federico Felliniego. Ocieniona platanami, wije się pod górę, w stronę rozległego parku Villa Borghese. Nie brak tu kultowych barów i eleganckich hoteli. Nic dziwnego, że reżyser uwiecznił właśnie to miejsce w La Dolce Vita. A miasto pięknie mu się odwdzięczyło – via Veneto kończy się placykiem nazwanym largo Fellini.

W barze na via Veneto – Mastroianni, Fellini i aktorki z filmu „Słodkie życie”

Kolory w kolekcji Via Veneto są bardzo rzymskie – mieszkańcy stolicy Włoch uwielbiają mocne kontrasty, kochają granat, biel i beż, ale nie boją się też czerni… nawet za dnia. Wzory są proste, bo materiał ma niezwykły charakter – ma bardzo gruby, trójwymiarowy splot w stylu boucle. To przeważnie bawełny z dużymi domieszkami lnu i jedwabiu. Tego chwytu i wyglądu nie da się z niczym pomylić.

Jak widać, w tym sezonie panować będą zaskakujące połączenia brytyjsko-włoskie – równie udane jak koktajl scotch negroni. Składa się z równych części whisky, campari i wermutu. Dobrze robią mu też świeże cytrusy i oczywiście lód – jest wprost idealny na ciepłą porę roku. Już nie mogę się doczekać jego smaku i wiosennych zamówień.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij