Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Siła smokingu podczas Emmy 2015

Siła smokingu podczas Emmy 2015

Gala nagród Emmy po raz kolejny pokazuje siłę tradycyjnego smokingu. Mocny kontrast między ciemną marynarką i białą koszulą, właściwe proporcje i odświętne dodatki – wszystko to gwarantuje wspaniały efekt. (Autor: Roman Zaczkiewicz)

W przeszłość odeszły czasy, gdy serial uważano za sztukę trzeciorzędną. Twórcy „Mad Men”, „Gry o tron” czy „Orange is the New Black” dostarczają nam nieraz głębszych emocji i ciekawszej rozrywki niż autorzy filmów pełnometrażowych. Tym bardziej trzeba się przyjrzeć gali Primetime Emmy Awards, na której wyróżniono tuzów dzisiejszej telewizji.

Jak czytelnicy Szarmanta wiedzą, na taką okazję najlepszym wyborem jest smoking. Odpowiednio skrojony, sprawi, że ubrany w niego mężczyzna będzie wyglądał olśniewająco. Zwykły garnitur wieczorowy nie zapewnia takiego blasku.

Ale smoking smokingowi nierówny. Nieodpowiedni dobór dodatków i szukanie udziwnień na siłę potrafią wszystko zepsuć. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na jeden tylko wzorzec? Absolutnie nie.

Jon-Hamm2

Na gali widzieliśmy dwa dobre i dwa zachwycające smokingi różnego typu. Brylował oczywiście Jon Hamm, odtwórca głównej roli w zakończonym niedawno serialu „Mad Men”. Jury miało ostatnią okazję, aby nagrodzić tego aktora, siedmiokrotnie nominowanego za najlepszą rolę męską. Należało mu się – za ten rok i za wszystkie poprzednie.

Jon Hamm1

Hamm z kolei nagrodził nas wspaniałym jednorzędowym smokingiem od Toma Forda. Wykonany z wełny w pięknym, głębokim odcieniu granatu, z szalowym kołnierzem, mankietami i lampasami z czarnego jedwabiu – coś fantastycznego! Nienaganne dopasowanie i klasyczne dodatki – biała koszula smokingowa wyposażona w guziki jubilerskie, czarna muszka oraz czarne oksfordy-lakierki. Hamm był królem wieczoru. Zabrakło tylko poszetki, która być może schowała się do brustaszy. Sprawą sporną jest brak kwiatka w butonierce, ale smoking Hamma broni się i bez niego.

claire-danes-hugh-dancy-lg

Równie dobrze wyglądał angielski aktor Hugh Dancy. Czarny smoking dwurzędowy z klapami frakowymi leży na nim idealnie. Krój mocno podkreśla talię a klapy frakowe dodają Dancy’emu siły. Z brustaszy na 2 cm wystaje biała poszetka z lnu, całość uzupełnia czarna mucha i mokasyny z szyszkami (tak, to też jest odpowiednie obuwie do smokingu!).

adrien-brody

Nieco gorzej wypadł Adrien Brody. Założył klasyczny czarny smoking jednorzędowy z ostrymi klapami. Jego sylwetkę psują trochę za długie nogawki. Należałoby też rozważyć umieszczenie guzika marynarki nieco wyżej, zapewne lepiej by to odpowiadało proporcjom wysokiego i szczupłego aktora. Warto porównać smokingi Brodiego i Hamma. Czy faktycznie klasyczna elegancja daje nam niewielki wybór?

Andy Samberg

O szczególną uwagę zawalczył komik Andy Samberg. Smokingi w deseń czy z tkaniny ornamentowej nie są wynalazkiem ostatniej dekady. Już w latach 50. XX wieku funkcjonowały w kategroii fashion i niewiele się od tego czasu zmieniło. Samberg wybrał ciemną marynarkę w dość wyraźny wzór geometryczny. Nawiązywała do niego mucha w średniej wielkości kwadraty. Na tym eksperymenty się kończą, zestaw jest klasyczny w kroju i leży bardzo dobrze. Dlatego się broni.

LOS ANGELES, CA - SEPTEMBER 20: Actor Fred Armisen attends the 67th Annual Primetime Emmy Awards at Microsoft Theater on September 20, 2015 in Los Angeles, California. (Photo by Jason Merritt/Getty Images)

Ale tu się dopiero otwiera lista eksperymentów, niestety mniej udanych. Fred Armisen, komik i producent telewizyjny, założył smoking w całości wykonany z czarnego materiału w jasne grochy. Ten pomysł mógłby się nawet udać, gdyby nie krój marynarki, upodobniający ją do garnituru biurowego – niewielkie klapy, za to spore patki (zwróćcie uwagę, że Hamm, Dancy, Brody i Sandberg mają kieszenie cięte, najodpowiedniejsze na uroczyste okazje). Nogawki są znacznie za długie. Na domiar złego Armisen założył brzydko zawiązany knit w kolorach świętego Mikołaja. Rozumiem, że to miał być żart, ale jakoś brak w nim polotu.

evan-peters-emmys-2015

Odrobinę lepiej wypadł amerykański aktor Evan Peters – pod względem kroju w jego zestawie nie ma od razu rzucających się w oczy błędów, choć marynarka powinna być trochę szersza i dłuższa, rękawy za to krótsze. Główny problem to oczywiście czarna koszula. Ciemny, jednolity zestaw zupełnie przytłoczył chłopaka o jasnej cerze. Jego postać jest nieprzyjemna dla oka. Tak raczej nie zrobimy dobrego wrażenia.

John Ridley

Ten sam błąd popełnił reżyser John Ridley, który na dodatek założył czarny krawat, chociaż do smokingu pasuje wyłącznie muszka. Te kilka razy do roku należy ją założyć. Czarna mucha i smoking świadczą po prostu o tym, że doceniamy sytuację. Ridley natomiast wygląda jakby toczył kolejną bitwę w odwiecznej wojnie małych chłopców o to, żeby nie ubierać białej koszuli w niedzielę.

Alan-Cumming-red-carpet-2015

Osobny przypadek to Allan Cumming, który zaprezentował groteskowy zestaw nawiązujący do brytyjskich garniturów sportowych. Nie zabrakło konserwatywnej kamizelki z wyłogami i parasola. Absurdalnie szerokie spodnie nie pozwalają wątpić, że to dowcip. Przed chwilą pisałem, że nie rozumiem poczucia humoru Freda Armisena. U Cumminga natomiast całość jest przemyślana i robi wrażenie.

Jon-Hamm3

Gala nagród Emmy po raz kolejny pokazuje siłę tradycyjnego smokingu. Mocny kontrast między ciemną marynarką i białą koszulą, właściwe proporcje i odświętne dodatki – wszystko to gwarantuje wspaniały efekt. Lekceważenie reguł niemal zawsze daje mizerne rezultaty.

Hasło „Dress code: Black tie” nie oznacza kompletnej nudy i armii identycznie odzianych mężczyzn. Szyjąc smoking, możemy grać krojem i elementami wykończenia (porównajcie dwa jednorzędowe smokingi Hamma i Brodiego). Możemy się zdecydować na kamizelkę albo pas smokingowy, zależnie od preferencji. Pozwólmy sobie na bardziej subtelną grę estetyczną niż założenie czarnej koszuli i krawata.

Oskary 2015

Oskary 2014

Oskary 2013

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij