Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Skóra rekina czyli garnitur dla biznesmena

Skóra rekina czyli garnitur dla biznesmena

Jeden z najciekawszych rodzajów garnituru dla przedsiębiorcy to garnitur wykonany z tkaniny, która nazywana jest skórą rekina.

szary garnitur fil a fil

Kiedy mężczyzna myśli o nowym garniturze często wszystko zaczyna się i kończy na zwykłej gładkiej tkaninie w kolorze granatowym. Nie ma oczywiście nic w tym złego, ale warto wiedzieć, że można inaczej. Można wybrać garnitur z delikatna fakturą i wyróżniać się na tle kolegów poubieranych w ciemne, gładkie tkaniny bez desenia. Nie trzeba od razu wypływać na szerokie wody w postaci krat i prążków. Przed nimi, jeszcze w bezpiecznym porcie, są takie desenie jak fil a fil, żabie oczko, jodełka i worek jutowy. Opisywałem je już jakiś czas temu tutaj.

garnitur z szarej skóry rekina

Jednym z moich ulubionych gładkich materiałów z fakturą jest fil a fil (ang. pick and pick). Polska nazwa fil a fil wywodzi się z francuskiej „fil fil” oznaczającej „nić przez nić” (ciemną i jasną). Podoba mi się jednak jego amerykańska nazwa sharkskin i uważam, że „skóra rekina” ma silniejszą moc przekazu, niż rodzimy fil a fil. Określenie garnitur ze skóry rekina przywołuje na myśl termin rekin biznesu. Nawet puryści językowi przyznają, że brzmi to efektownie: „Noszę garnitur z tkaniny skóra rekina”. Nazwa fil a fil w przeciwieństwie do skóry rekina nie niesie żadnego ładunku emocjonalnego. Ponadto jest to nazwa niemalże zapomniana.

0083

Pomijając walory komunikacyjne skóra rekina wprowadza interesującą teksturę do naszego końcowego wyglądu. Na materiale z bliska widać nici ułożone w zygzak. Z daleka jest to gładka tkanina pokryta drobnymi kreskami. Materiał powstaje z połączenia dwóch kontrastujących kolorów przędzy (jeden wątek i jedna osnowa). Osnowa biegnie wzdłuż materiału, a wątek w poprzek. Sposób ich łączenia ma decydujący wpływ na fakturę materiału. Istotny jest też kolor nici. W przypadku szarej skóry rekina będzie to czarna i biała.

pick and pick mad men

Skóra rekina idealnie nadaje się na garnitur do pracy i uchodzi za wzór biznesowy. Garnitury z takiego materiału były bardzo popularne w USA w latach 50 i 60. Obok szarej flaneli, szary fil a fil był ulubionym ubraniem amerykańskich biznesmenów. Doskonałym przykładem są garnitury z serialu Mad Men, dziejącego się w Nowym Jorku w latach 50 i 60 XX wieku.

James Bond na szaro

Dziś materiał przechodzi pewien renesans zainteresowania także dzięki ostatniemu Bondowi. W pierwszych scenach Skyfall Daniel Craig wystąpił w garniturze z szarej skóry rekina. Taki deseń może z powodzeniem zastąpić konserwatywne gładkie tkaniny bez faktury. Fil a fil może także wystąpić w innych odcieniach: niebieskim lub brązowym. Jednak szczególnie efektownie wypada w szarym kolorze.

pickandpick or sharkskin

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij