Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Tkanina na pierwszy garnitur szyty na miarę

Tkanina na pierwszy garnitur szyty na miarę

Tkanina na garnitur

Pytanie od czytelnika.

Czytam Pana bloga od dłuższego czasu i chciałbym uszyć pierwszy garnitur miarowy. Zastanawiam się nad tkaniną. Jaki wzór i kolor mógłby Pan polecić?

Na pierwszy garnitur miarowy rekomenduję gładką tkaninę w kolorze granatowym lub szarym. Odradzam czarny, bo ten nadaje się jedynie na garnitur wieczorową porą. Wbrew obiegowej opinii gładka tkanina garniturowa w ciemnym kolorze nie musi być nudna. Wyróżniamy kilka podstawowych wzorów i splotów gładkich tkanin na garnitur. Zostały one posegregowane w skali formalności.

Wszystkie tkaniny powstają z połączenia przędzy: wątku (ang. weft) i osnowy (ang. warp). Osnowa biegnie wzdłuż materiału, a wątek w poprzek. Sposób ich łączenia ma decydujący wpływ na fakturę materiału.

1. Baratea (ang. barathea).

Tkanina na smoking
Baratea

Najbardziej formalny rodzaj tkaniny. Ma „kamienistą” fakturę i matowy finisz. Podczas tkania wątek i osnowa są tego samego koloru, najczęściej czarnego. Stosowana głównie na smokingi oraz fraki. Jest bardzo miękka w dotyku. Nazwa polska jest nieznana. Proponuję spolszczyć do baratea.

2. Standardowy splot skośny/diagonalny (ang. twill)

Tkanina na garnitur
Splot skośny

Nazwa bierze się od czesania przędzy na etapie produkcji tkaniny, które daje efekt diagonalny na materiale. Wątek i osnowa są obrócone i przeplatane, tworząc skośne rzędy na tkaninie. Standardowy wzór skośny jest polecany na garnitury oficjalne i wizytowe. Świetnie sprawdzi się na garniturze dla Pana Młodego.

 3. Fil a fil, filafil 1/1 (ang. pick and pick, sharkskin )

Szara tkanina garniturowa
Filafil 1/1

Powstaje z połączeniem dwóch kontrastujących kolorów przędzy (jeden wątek i jedna osnowa).  Polska nazwa fil a fil wywodzi się z francuskiej „fil fil” oznaczającej „nić przez nić” (ciemną i jasną). Idealnie nadaje się na garnitur do pracy i uchodzi za wzór biznesowy. Materiał fil a fil jest bardzo popularny wśród amerykańskich biznesmenów. Jest wyjątkowo ładny w szarościach.

4. Fil a fil, filafil 2/2 (ang. two-and-two)

Niebieska tkanina na garnitur
Filafil 2/2

Wzór biznesowy bardzo podobny do filafilu 1/1. Powstaje z połączenia czterech kontrastujących nitek w dwóch kolorach. Zamiast jednego wątku i jednej osnowy zastosowano dwa wątki i dwie osnowy.

5. Żabie oczko, rybia łuska (ang. bird’s eye)

Tkanina na garnitur
Żabie oczko

Klasyczny angielski półformalny „nakrapiany” wzór garniturowy. Używany kiedyś na garnitury do pracy w Anglii. Powstaje z połączenia dwóch jasnych i dwóch ciemnych nitek przędzy. Anglikom faktura tkaniny przypomina ptasie oczko. Polakom oczko żaby albo rybią łuskę. Żabie oczko jest wyjątkowo ładne w granatach.

6. Główka szpilki (ang. nailhead, pinhead)

Tkanina  na garnitur
Główka szpilki

 Wariacja na temat żabiego oczka. Kropki na tkaninie są jeszcze mniejsze i przypominają główki szpilki.

 7. Splot jutowy (ang. hopsack)

Granatowa tkanina na garnitur
Hopsack czyli splot jutowy

Splot przypominający worek jutowy (hopsack). Jest rekomendowany na marynarki klubowe i uchodzi za wzór nieformalny, sportowy.

Na pierwszy garnitur miarowy najwłaściwszy będzie standardowy splot skośny. Jest bardzo dyskretny i najlepiej nadaje się na garnitur oficjalny. Można go także swobodnie nosić do pracy, gdzie wymagane są garnitury i obowiązuje dress code. Jest to wybór bezpieczny. Inne wymienione sploty i wzory są bardziej oryginalne i raczej należy o nich pomyśleć przy drugim garniturze miarowym. Tym niemniej zastosowanie ich na pierwszy garnitur miarowy nigdy nie będzie błędem. Odradzam tkaniny w bardziej charakterystyczne wzory np. kratki, tenisy i jodełki. Na nie przyjdzie jeszcze czas, a na razie trzeba zadbać o podstawy w szafie.

W przypadku wybranej kolorystyki to oczywiście szarość lub granat. Są to najbardziej uniwersalne kolory, w których każdy mężczyzna będzie dobrze wyglądać. Prochu tutaj nie da się wymyślić. Wielu, łącznie z autorem eksperymentowało z innymi kolorami by w końcu jednak wrócić do klasyki. Jeśli garnitur będzie noszony tylko wieczorem można rozważyć kolor czarny. Niestety w dzień czarny kolor może przytłaczać jasną cerę noszącego.

Osobną kwestią jest fason garnituru i odpowiednia gramatura tkaniny na garnitur. Pokrótce wyjaśnię, że należy wybrać grubą tkaninę (od 350g na m. kw. wzwyż) o niskiej skrętności, odporną na zagniecenia, z której garnitur starczy na lata. Przy coraz wyższych kosztach szycia należy tkaninę wybrać z głową. Lekka wełna wysokoskrętna jest miła w dotyku i dobrze się ją nosi na ciele, ale niestety nietrwała i mało odporna na zagniecenia.  O tym napiszę innym razem.

We wpisie użyłem zdjęć tkanin Thomas Fisher oraz Dugdale Bros, które są w ofercie Studia Szarmant

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij