Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Szare spodnie

Szare spodnie

Czy szare spodnie są nudne?

Większość mężczyzna po wejściu w świat klasycznej elegancji chce być oryginalnym na siłę. Stara się być mądrzejszym od poprzedników. Przypomnijmy sobie mój dwurzędowy beżowy garnitur sportowy z nakładanymi kieszeniami. Zamówienie było ciekawe i wystudiowane, ale w pewnym sensie nierozsądne. W szafie miałem tylko miarową, zieloną (!) marynarkę tweedową, która wymagała kilku poprawek oraz kilka marynarek z wieszaka. W rezultacie cierpiałem, bo zdarzało się, że autentycznie nie miałem, w czym chodzić. Beż i zieleń to nie są uniwersalne kolory dla mężczyzny. Dziś na pierwsze bespoke zleciłbym po prostu zestaw klubowy (granatowa marynarka i szare spodnie). Od kilku miesięcy to moja ulubiona kombinacja. Ręka sama sięga po szare spodnie, a inne zaczynają mieć odleżyny w szafie. Już mam zakładać brązowe, albo beżowe, a mój wzrok pada ciągle na szare.

Szare, flanelowe spodnie

Alan Flusser, autor Dressing the Man, napisał, że jeśli zastanawiasz się nad kupnem marynarki sportowej i nie może sobie wyobrazić jej w zestawie z szarymi spodniami, odpuść ją sobie. Trudno mu nie przyznać racji. Na pierwsze spodnie szyte na miarę wybierz jednak szary.

Już słyszę te głosy, także swój sprzed dwóch lat, że szare spodnie męskie są nudne. Jest to błędne rozumowanie. Po pierwsze trudno jest kupić szare wełniane spodnie w sklepie, które nie są zrobione z garniturowej wełny czesankowej. W przypadku szarych spodni jest cała gama ciekawych materiałów, o różnych odcieniach, fakturach, splotach i gramaturach. Na początku należy rozważyć kolory: jasny szary, szary i grafitowy. Najrozsądniejszy będzie ten środkowy. Szare (mid gray) będą w zasadzie pasować do niemalże wszystkiego.

szare spodnie
Od góry: wełna czesankowa, gabardyna, wenecjan, gabardyna oraz flanela

Potem należy wybrać odpowiedni materiał. Zrezygnowałbym z delikatnej wełny czesankowej o splocie skośnym stosowanym na garnitury. Wybrałbym materiał, który wprowadziłby dodatkową fakturę do zestawu. Wybór pozostawałby bardzo szeroki: gabardyna, cavalry twill (gruby diagonal mundurowy), wenecjan, tropik, sztruks Bedford oraz flanela. W bardziej sportowej (casualowej) wersji można pomyśleć nad bawełną, lnem, sztruksem lub moleskinem.

Szara flanela na dwie zakładki z szeroką zegarówką. Brak szlufek i sprzączek w pasie.
Szara flanela na dwie zakładki z szeroką zegarówką. Brak szlufek i sprzączek w pasie.

W sklepie Old Hat w Londynie przeglądając garderobę włoskiego arystokraty de la Gardy byłem zaskoczony liczbą szarych spodni. Miał ich ponad 20. Prawie wszystkie szyte ręcznie na miarę w Londynie. Nie omieszkałem przywieźć kilka par do Polski, które następnie dopasował Piotr Kamiński. Spodnie były w świetnym stanie. W swoich wyborach de la Garda był bardzo konsekwentny. Zamawiał szare spodnie na dwie zakładki skierowane do zewnątrz, dobrze dopasowane. Większość bez paska czy nawet guzików do szelek. Musiały idealnie trzymać w pasie. Nogawka spodni szeroka na 21 cm, najczęściej zakończona mankietem. W stylu liczy się właśnie konsekwencja i trzymanie się raz obranej ścieżki. Oczywiście my dopiero jesteśmy na początku drogi i wpadamy w liczne pułapki stylu. Szare spodnie pozwolą zmniejszyć ich liczbę.

Mierzenie szarej flaneli
Szare spodnie flanelowe z Londynu

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij