Tydzień prezentów w Zack Roman - codziennie 20% rabatu na jedną wybraną kategorię! Obserwuj nasz profil na FB oraz nasz sklep!

Zapisz się do newslettera!

Koszula do muchy

Maj 24, 2016
35 komentarzy

Z koszulą do muchy wiąże się wiele wątpliwości. Czy guziki muszą być przykryte listwą? Dlaczego kołnierzyk frakowy nie pasuje do garnituru? Jaki wybrać materiał? W tym wpisie przybliżam ogólne zasady i własną opinię na temat idealnych proporcji.

W przypadku koszuli do muchy ogromne znaczenie dla naszego wizerunku ma kołnierzyk. Powinien być proporcjonalny w stosunku do twarzy, muchy i klap w marynarce. Wybór właściwego kołnierzyka do muchy, pomijając zestawy stricte formalne do smokingu i fraka, nie jest kwestią zasad, ale estetyki i dopasowania do rangi wydarzenia.

O koszulach zakładanych do smokingu szerzej pisałem w osobnym tekście (pięć lat temu!), ale warto tu przypomnieć najważniejsze zasady w znacznie szerszym kontekście.

Koszula do muchyRoman Zaczkiewicz w koszuli do muchy dostępnej w http://sklep.szarmant.pl/

 

Formalne koszule do muchy

Najwyżej w skali formalności jest kołnierzyk łamany z listwą krytą lub listwą ozdobną z guzikami jubilerskimi. Taki rodzaj koszuli zakładamy w zasadzie tylko do fraka lub smokingu. Taka jest tradycja i nie warto z nią walczyć w przypadku stroju formalnego. Łączenie łamanego kołnierzyka i jubilerskich guzików z garniturem uznaje się za poważny błąd.

Szczebel niżej jest koszula z kołnierzem wykładanym i listwą na guziki jubilerskie. Stosuje się ją wyłącznie do smokingu.

Następny w kolejności jest wykładany kołnierzyk pól-włoski lub klasyczny (kent) z krytą listwą. Guziki są schowane, ale koszula nie wygląda bardzo wystawnie. Można ją zastosować i do smokingu, i do garnituru. Taką właśnie koszulę dostaniecie od dziś w moim sklepie internetowym.

Niżej pod względem formalności sytuuje się kołnierzyk pół-włoski lub klasyczny z płaską plisą, odsłaniającą guziki. Zakładany tylko do garnituru lub zestawu koordynowanego.

Te cztery rodzaje formalnych koszul są przeznaczone specjalnie do muchy. Kryta listwa z zasłoniętymi guzikami pozwala zachować harmonijną linię pionową, czego należy się koniecznie trzymać w przypadku smokingu. Płaska plisa z odsłoniętymi guzikami burzy tę harmonię. Ale zastosowanie takiej koszuli do garnituru bynajmniej nie jest błędem. To jedna z kilku opcji. Musimy zawierzyć naszemu poczuciu estetyki, bo nie ma wiarygodnych zasad, które by szczegółowo określały, jaka koszula do muchy może być noszona z garniturem wizytowym.

Roger Moore pod muchą

Proporcje i estetyka

Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale sądzę, że można podać kilka argumentów za określonym typem koszuli do muchy. Moim zdaniem kołnierzyk w koszuli do muszki powinien być pół-włoski (pół-szeroki) lub klasyczny (kent), ale o dużych i długich wyłogach (skrzydełkach). Rogi kołnierza powinny tworzyć elegancką ramę dla muchy, wystając delikatnie pod nią. Idealny rodzaj kołnierza w koszuli do muchy ma zwykle James Bond. Zarówno Roger Moore jak i Daniel Craig noszą bardzo dobrze dobrane kołnierze i muchy. Krótkie wyłogi się nie sprawdzą, chyba że mucha będzie bardzo mała.

casino royale koszula

Kołnierzyka pół-włoskiego nie należy mylić z rozwartym kołnierzem włoskim. Pewnie kilku czytelników zauważy, że we wpisie Garnitur Ślubny użyłem zbyt rozwartego kołnierza włoskiego i odkrytej plisy. Taka koszula będzie lepiej pasować do zestawu ślubnego z krawatem. Dziś zdecydowałbym się na duży, klasyczny kołnierz i krytą plisę. Taką właśnie koszule postanowiłem wprowadzić na stałe do oferty.

Kołnierz włoski i wiązana mucha

Roman Zaczkiewicz w 2013 roku. Kołnierz włoski i wiązana mucha to nie zawsze dobre rozwiązanie.

Do dużego kołnierza będzie pasować mucha o korespondującej wielkości. Im mniejszy kołnierz, tym mucha powinna być mniejsza. Proporcje powinny być także zachowane w stosunku do szerokości klap w marynarce. Im szersze klapy, tym większa mucha i kołnierz w koszuli. Podobna zasada zresztą dotyczy twarzy. Jeśli mamy dużą twarz, to możemy nosić szerokie muchy i masywne kołnierze. Przy niewielkich rozmiarach twarzy w takim zestawie będziemy wyglądać jak szpieg z krainy deszczowców. Z kolei osoby o szerszej głowie i ogółem większych gabarytach narażą się na śmieszność, nosząc za małą muchę (i wąski krawat również). Przy odpowiednich proporcjach problem znika.

na pierwszym planie jest zbyt duża mucha, która zaburza proporcje

Nieco zbyt duża mucha zaburza tu proporcje i skupia na sobie uwagę

Materiał

Wybierając tkaninę na koszulę wizytową noszoną z muchą, mamy kilka opcji. Pierwsza to pika, potem, satyna lub twill (splot skośny) oraz popelina. Najpowszechniejsza będzie popelina, której faktura jest gładka jak tafla lodu.

Pika należy do tradycyjnych tkanin na formalne koszule, ale szyje się z niej także… koszulki polo. Ze względu na wyraźną fakturę jest to opcja tylko dla koneserów – z perspektywy laika może się wręcz wydawać mało elegancka. Oczywiście nie musimy się tym przejmować, ale warto o tym wiedzieć. Szczególnie dobrze komponuje się z garniturami i smokingami wykonanymi z krepy smokingowej (ang. Barathea).

W przypadku satyny nie ma żadnych wątpliwości. To oryginalny materiał o subtelnym połysku. Tkanina bardzo przyjemnie leży przy skórze. Sprawdzi się idealnie jako koszula noszona wieczorem do smokingów i ciemnych garniturów na bardziej formalne okazje.

Koszula o splocie skośnym (twill) będzie dobrym towarzyszem dla garniturów wykonanych z tkaniny o… splocie skośnym. Te ostatnie są dziś najpopularniejszym rodzajem materiału stosowanego na garnitury konfekcyjne i miarowe.

Koszula do muchy

Bawełniana pika (pique) stosowana jest na koszule wizytowe do fraków i smokingów

Nieformalna koszula i mucha

Muchy satynowane z jedwabiu są nieodłącznym elementem formalnego i półformalnego stroju wieczorowego. Ale już wykonane z innych materiałów wolno nosić do zestawów bardziej swobodnych czy wręcz każualowych. Sylwestra podczas wypadu na narty można przecież świętować w muszce typu knit z kardiganem i denimową koszulą. To też będzie stylowy zestaw, pasujący do okoliczności. Mucha nie jest ściśle przypisana do sali balowej!

Muchy we wzory, z matowego jedwabiu, kaszmiru czy wełny owczej bynajmniej nie są zbyt uroczyste do codziennego ubioru. Takie dodatki stanowią ciekawą alternatywę dla osób znudzonych krawatami, chcących zademonstrować swoją fantazję. W Sklepie Szarmant dostępna jest już nowa kolekcja nieformalnych much o wyjątkowym kształcie (diamond tip). Do jakich koszul je nosić? Polecam te o klasycznym rozstawie rogów. Mogą to być zarówno koszule półformalne, które najczęściej nosimy do garnituru, jak i typowo weekendowe, wykonane z grubszych materiałów o widocznej fakturze, cieszące oko wyrazistym wzorem.

W takich koszulach plisa może być standardowa, z odsłoniętymi guzikami. Kryta listwa byłaby przesadnie formalna.

bogart

Profesor Bogart?

Jak zauważył Bernhard Roetzel w książce „Gentleman. Moda ponadczasowa”, osoba nosząca muchę jest często odbierana jako niezależna w swoich sądach. Może dlatego ten dodatek stanowi atrybut naukowców. Koszule button down (w lipcu w ofercie Sklepu!) w połączeniu z marynarką tweedową i sztruksami to przecież nieodłączny element tradycyjnego wizerunku profesora z Oksfordu albo Harvardu. Niektórzy uznają to za nudne zestawienie, ale moim zdaniem jest to świetny punkt wyjścia do eksperymentów. Zresztą przecież na tym nie kończą się zastosowania mniej formalnej muchy. Coraz częściej takie właśnie dodatki widuje się na Pitti Uomo. Czasem są to nawiązania do stylu preppy, kojarzonego ze sportową elegancją studentów elitarnych uczelni amerykańskich.

Moja propozycja

Zauważyłem, że bardzo trudno dostać taką koszulę wizytową do muchy, która odpowiadałaby moim założeniom, zmysłowi estetyki i proporcji. Chciałem żeby moja koszula miała idealny kołnierzyk pod muszkę i była wykonany z satyny. Materiał bardzo polubiłem podczas realizacji projektu pin collar. Wśród klientów satyna koszulowa została odebrana z dużym entuzjazmem.

Koszula do muchy

We włoskiej manufakturze Testa zamówiłem miękką, przyjemną w dotyku i efektowną dla oka satynę. Znają ją ci, którzy zamówili koszulę na spinkę w kołnierzu. Z tego właśnie materiału uszyte zostały wyjątkowe koszule z długimi wyłogami typu Kent. Właśnie tak sobie wyobrażam odpowiednią ramę dla muchy.

Mankiety są dwufunkcyjne, zapinane albo na spinki, albo na guziki. Dzięki temu można grać ze stopniem formalności stroju. Guziki są oczywiście wykonane z pięknej masy perłowej. Zdecydowałem się na krytą plisę i nie wprowadziłem dodatkowej listwy odkrytych guzików w pionie. Osiągnięty efekt jest bardzo elegancki, spójny i harmonijny.

Koszula do muchy Zaczkiewicz

Taka koszula dedykowana jest garniturowi wizytowemu. Będzie to także doskonały wybór dla pana młodego. Uroczystość warto przecież podkreślić odpowiednią koszulą i odpowiednio do niej dobraną jedwabną muchą

Moje koszule do muchy możecie zamawiać na stronie Sklepu Szarmant.

35 komentarzy

Podobne wpisy

Poradnik na Dzień Kobiet

Zbliża się święto, które u wielu mężczyzn wywołuje wątpliwości. Obchodzić czy ignorować? Wręczać paniom goździki czy raczej inne kwiaty? A może trzeba się wykazać większą oryginalnością i same ...

Garniturowa debata. Runda 2

W porównaniu z pierwszą rundą widać duże postępy u obu kandydatów. Szczególnie napracował się nad zmianą swojego wizerunku Bronisław Komorowski, który pierwszą rundę przegrał z Andrzejem Dudą. A ...

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
 • Marcin

  Listwa to fragment materiału znajdujący się z przodu koszuli, żeby nadać jej większą biel? Taka jaką nosił Bond w Skyfall? (widoczna w scenie na łodzi) Sam noszę muchy dość często jednak koszule, które do nich zakładam mają zwyczajną płaską plisę, nie zgodzę się z tym, że kołnierzyk włoski zupełnie wtedy nie pasuje. Należy dobrać odpowiednią muche i tyle, szeroko rozwarte rogi kołnierzyka zawsze są stylowe :)

  • Krytą listwę (plisę) ma Daniel Craig na pierwszym zdjęciu. Listwa (plisa) może być kryta, płaska (francuska) albo naszyta (odszywana). Każda koszula posiada listwę (plisę).

  • ola

   taka listwa to kilka warstw materiału i w porównaniu do jednowarstwowej poły koszuli wygląda na "większą biel" ;)

 • Marcin

  W takim razie ta noszona przez Bonda w Skyfall to listwa płaska z guzikami jubilerskimi?

  • Anonim

   A gdzie tu widzisz guziki :) ?

   • Marcin

    Zdjęcie jest z "Casino Royale", mi natomiast chodzi o coś takiego, że z przodu jest w środku koszuli taka biała część, która sprawia, że koszula w tym miejscu nie prześwituje.

 • Jacek 2

  Coś się złamało w klasyfikacji. A gdzie koszula z kołnierzem wykładanym i widocznymi guzikami jubilerskimi? Ani to 1, ani to 2.

 • Paweł

  Napisał Pan wyżej: "Następny w kolejności jest wykładany kołnierzyk pól-włoski lub klasyczny (kent) z krytą listwą. Taki możemy zastosować zarówno do fraka, jak i do smokingu.". Pół-włoski lub kent do fraka??? Panie Romanie…

  • Mój błąd. Przepraszam. Powinno być do smokingu i garnituru. Zaraz poprawię.

 • Artix

  No z tym wykładanym kołnierzykiem do fraka to też mi coś nie gra. Swoją drogą, niektórzy piszą „Skyfall”, ale tam Bond miał inną koszulę, z perłowymi guzikami jubilerskimi, typową do smokingu. To tutaj to zdjęcie z „Casino Royal” i tu ma na sobie garnitur, więc koszula też zupełnie inna.

 • Krzysztof

  Na zdjęciu z Casino Royale 007 nie nosi garnituru tylko smoking z klapami frakowymi. Jeśli się przyjrzymy to widać, że wyłogi kołnierza są pokryte innym materiałem. Jest on matowy, a nie błyszczący, dzięki czemu nie rzuca się w oczy. Dobrze to widać na zdjęciu z Rogerem Moorem. Pierce Brosnan grając Bonda nosił podobny smoking. Swoją drogą, jaki najlepiej zastosować materiał, żeby uzyskać podobny efekt?

  • Po prostu wykonać kołnierz z tkaniny smokingowej? Wydaję mi się, że Moore ma taki.

   Często zamiast satyny na klapy do smokingu stosuje się ryps, który jest matowy.

 • Duke

  Na miejscu autora mimo wszystko nie wstawiałbym w towarzystwie perfekcyjnie ubranego Craiga i Moora własnego zdjęcia z koszmarnie zawiązaną muszką, odstającą od much obydwu aktorów o jakieś 11 klas – poza tym, porównywanie trójczęściowego garnituru ze smokingami jest zawsze kiepskim pomysłem, zdjęcie nr 3. krzyczy „moda ślubna”, a zdjęcia 1. i 2. emanują chłodem i spokojem wysokiej klasy społecznej.

  • L.Z.

   Nie powiedziałbym. Kołnież kent, muszka z mniejszymi skrzydełkami i byłoby git. Trzyczęściowy garnitur wyglądałby (wygląda?) lepiej niż smoking bez krytej talii, który to wydaje się nosić Craig.

   Z tą wysoką klasą społeczną to proszę mnie nie rozśmieszać. Moore owszem, wygląd ma arystokratyczny, ale nawet nałożywszy na Craiga smokingi, fraki czy inne cuda na kiju, to dalej będzie miał on fizys tępego enerdowskiego osiłka świeżo oderwanego od pługa.

   To nie GRU gdzie od wywiadowcy (acz Bond jest raczej kilerem) wymagano szczerej robotniczo-chłopskiej twarzy.

  • Przecież wstawił je jako przykład negatywny.

  • Filoniusz

   Dobrze powiedziane Hrabio Djuku. Co więcej, słyszałem, że Szarmant waży tyle co kaczka, ergo pływa na wodzie, ergo jest zrobiony z drewna, ergo jest…. CZAROWNICĄ!!! Na stos z nim, burn, burn, BUUUUURN!!

 • Kołnierz frakowy ograniczyłbym tylko do fraka, z koleji odkrytych guzików bieliźnianych nie stosowałbym do muchy nawet w najbardziej nieformalnym zestawieniu.

 • Okiem dziewczęcia: podobają mi się muchy, faceci w muchach jeszcze bardziej. Ale uwaga, przy ogrągłej twarzy jegomość wygląda jak kotek z kokardką.

 • asdf

  Korwin-Mikke nosi dobre koszule do muchy :D ?

 • konik

  Bardzo cenne rady dotyczące koszuli do much. Wiele mężczyzn nawet nie jest świadomych, że w wypadku założenia muchy, musi być specjalna koszula, która będzie współgrać z muchą, marynarką i całą resztą :)

 • Konrad Wolski

  Świetny wpis!
  Mucha musi idealnie współgrać z koszulą! A gdzie kupię białą w pigue? Jakieś rady?

 • sd

  A czy guziki jubilerskie do garnituru i muchy ujdą?

 • Sebastian Piwoński

  Ja tam jestem odwiecznym fanem noszenia koszul na co dzień, ostatnio zacząłem kupować z Sartoria Gemelli. Super jakość, przyjemnie leżą.

 • Corvax

  W sieci pojawiło się zdjęcie Prezydenta Dudy we fraku. Ciekawy temat na komentarz dla Szarmanta :) Jak dla mnie jest nieźle ale rozdeptane derby do white tie????

 • Tomasz W

  Pytałem o Szarmantowską koszulę do muchy przy okazji wpisu o koszulach Bonda i powiem szczerze że efekt końcowy jest świetny, jak mówi klasyk „taką sobie wymarzyłem”. Szkoda tylko że tak długo trzeba było na nią czekać, liczyłem że w tej koszuli wystąpię na weselu kuzynki, ale że wesele jest pojutrze to może być ciężko ;). Niemniej, myślę że taka koszula już niebawem do mnie powędruje ;)

 • Mirko

  Panie Romanie, ja jeszcze o tym łamanym kołnierzyku… przed rewolucją dokonaną w modzie męskiej przez księcia Windsoru, kołnierzyki wykładane stosowano bodaj tylko w mundurach. A dziś? Dopuszcza Pan kołnierzyk łamany do strojów formalnych i półformalnych dziennych, jak surdut, żakiet, stroller czy garnitur wizytowy? Chodzi oczywiście o koszule bez guzików jubilerskich (te wprost krzyczą „wieczorowością”), ale ze zwykłymi guzikami z masy perłowej, najlepiej skrytymi pod listwą. Pozdrawiam.

 • Tomek

  Pomyliłeś książki. Roetzel napisał „modę ponadczasową”. „Mam zasady” to dzieło A.G.

 • Paweł

  A co sądzi Pan o 3-częściowym garniturze dla naszej piłkarskiej kadry? Jakieś uwagi odnośnie kroju, materiału? Czy ten garnitur w połączeniu z prezentowaną przez Pana koszulą i muchą sprawdziłby się jako garnitur wieczorowy?

 • Piotr

  Czy do smokingu z kołnierzem szalowym, z połyskiem, pasuje mucha z materiału matowego czy winna również mieć połysk?

 • Gosc

  Czyli na uroczytość/galę rozdania nagród black tie do smokingu lepiej założyć koszulę z listwą na guziki jubilerskie czy z krytą listwą?