Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Smoking dwurzędowy midnight blue

Smoking dwurzędowy midnight blue

Smoking dwurzedowy midnight blueWalter Szarmant znajdował się w pokoju swojej kamienicy. Ubrany był w spodnie i koszulę smokingową, lakierowane wiedenki i szlafrok. Towarzyszył mu sir Anthony Somerset; jego strój stanowił czarny smoking, czarna kamizelka, koszula frakowa, czółenka z kokardkami oraz chaber w butonierce. Dwaj przyjaciele dyskutowali ze sobą w dość gwałtowny sposób. Po pewnym czasie słuchania można by było wywnioskować, że tematem kłótni był fakt, iż Walter nie miał zamiaru założyć do swego smokingu ani kamizelki, ani pasa. Dla Ciebie ważna jest tylko wygoda, funkcjonalność… A gdzie miejsce dla tradycji?! – wykrzykiwał z reguły flegmatyczny sir Anthony. Jest przecież gorąco. Zapnę marynarkę, nikt nie zauważy – brzmiały kontrargumenty Waltera. Dysputa trwała jeszcze chwilę, gdy nagle twarz sir Anthony’ego rozjaśnił uśmiech. Mam pomysł! – rzekł, po czym udał się do garderoby. Wrócił niosąc dwurzędową marynarkę smokingową w kolorze midnight blue. Walter Szarmant, widząc to, roześmiał się, po czym włożył ją i skierował się w stronę wyjścia.
Dzisiejszy wpis poświęcony będzie smokingowi dwurzędowemu. Co to jest smoking dwurzędowy i jaki kolor jest najbardziej dandy? Czy klapy szalowe pasują do smokingu dwurzędowego? Jak był ubrany książę Karol na weselu syna, księcia Wilhelma?

Po raz pierwszy smokingi dwurzędowe pojawiły się w latach 20. w Ameryce, mniej więcej w tym samym czasie, w którym zaczęto do smokingu używać koszul z plisowanym gorsem i wykładanym kołnierzykiem. W tamtych czasach był to jednak strój bardzo nieformalny, który można było nosić jedynie latem lub na bardzo nieoficjalne okazje. W latach 30. smokingi dwurzędowe stały się bardzo popularne i lubiane. Smoking dwurzędowy to wieczorowy strój nieformalny o rozkładzie guzików 4×1, 4×2 (po 2 guziki w pionowych rzędach, zapinany na dwa guziki) lub 6×2, wszystkie o takim samym poziomie formalności co smoking z pasem i smoking tropikalny (do którego czasami ten model jest stosowany). Tutaj przykład Humphrey Bogarta w pięknym szalowym smokingu dwurzędowym. Przy wyborze białego lub kremowego koloru na marynarkę należy pamiętać, że zawsze stosujemy czarne spodnie. Humphrey to być może najbardziej stylowy mężczyzna XX wieku. Doskonale łączy powagę i sztywność smokingu z nonszalancją i swobodą, jaka powinna charakteryzować każdego eleganta i szarmanta. Biały smoking

Zasady są bardzo podobne jak w przypadku smokingu jednorzędowego (zob.: https://www.szarmant.pl/elegancki-mezczyzna-smoking), jednak nie nosi się do takiego smokingu kamizelki (noszenie jej nie jest oczywiście nieodpowiednie, ale rzadkie). Stosowane są najczęściej koszule nieformalne, tj. plisowane z wykładanym kołnierzykiem. Poprawne są zarówno klapy zamknięte, jak i szalowe, jednak moim zdaniem te pierwsze upodabniają smoking do najzwyklejszego garnituru. Należy pamiętać, że, w przeciwieństwie do smokingu jednorzędowego, model dwurzędowy musi być zawsze zapięty. Inaczej wygląda nieciekawie.

Jak można było zauważyć ze zdjęć z wesela po królewskim ślubie, smoking dwurzędowy o spiczastych wylogach jest faworyzowany przez brytyjską rodzinę królewską:

eleganckie przyjęcieMyślę, że to głównie zasługa księcia Karola – książę Wilhelm chce go w pewnym stopniu naśladować. Warto zauważyć, że jest to nie do końca udana próba. Proszę porównać buty, jakie panowie założyli. Książę Karol ma świetnie dobrane do okazji lakierki z kokardką, a książę Wilhelm wiedenki z pełnym azurem nie pasujące do smokingu. Z drugiej strony smoking dwurzędowy to pewien znak czasu, choć nieco niedogodny, bo nie można go rozpiąć, nie wymaga kamizelki i noszony jest zazwyczaj z nieformalnymi dodatkami, przez co jest po prostu wygodniejszy. Ostatnim argumentem jest oryginalność – w czasach, gdy trudno znaleźć garnitur dwurzędowy, smoking o takim zapięciu jest szczególnym ewenementem. Czasem spotykane są także smokingi, nie tylko dwurzędowe w intrygującym kolorze midnight blue. Tutaj aktor Gabriele Ferzetti, w nietypowym smokingu dwurzędowym w kolorze midnight blue wykonanym przez krawca rzymskiego Galliano Caraceni.

Smoking dwurzedowy midnight bluePrzyjęło się uważać, że tradycyjnym kolorem na smokingi była czerń. Należy za to ‘obwiniac’ rewolucję przemysłową i epokę wiktoriańską. Czerń była najodpowiedniejszym kolorem dla mężczyzny w znanej z surowych obyczajow XIX-wiecznej Anglii. Wcześniej panowie na dworach królewskich i szlacheckich zakładali najczęściej stroje szkarłatne, karmazynowe, szampańskie czy też błękitne. Od drugiej połowy XIX wieku czarny był uznawany za najbardziej formalny z kolorów wieczorowych. Fraki i smokingi zakladane na wieczór w zasadzie występowały tylko w takiej kolorystyce. Zmienił to dopiero Edward VIII, dandys i elegant, który zauważył, że w sztucznym świetle lepiej od czarnego prezentuje się głęboki, przechodzący w czerń granat. Czerń moze wyglądać blado, a nawet dawać niepożądany zielony odcień przy sztucznym świetle przy znoszonym materiale. Książę Windsoru po raz kolejny złamał konwencję i jego pomysł spotkał się z dużą aprobatą innych elegantów. Od tego czasu dandysi i szarmanci wybierają smokingi właśnie w takim kolorze. Wyłogi w takim smokingu nie muszą być w kolorze midnight blue. Rekomendowany na nie jest kolor czarny, który zdaniem Hardy Amies dodaje męskości smokingowi w kolorze ciemnogranatowym.

Z dużą dozą pewności mogę stwierdzić, że smoking dwurzędowy w takim kolorze znamionuje noszącego o świetnym guście, jest prawdopodobnie szyty na miarę i zamówiony z pełną świadomością związanych z nim meandrów historii stylu i elegancji. Ubranie wiele mówi o człowieku i za smokingiem dwurzędowym, najlepiej w kolorze midnight blue, musi się kryć nietuzinkowa osobowość. Rozważcie więc takie zamówienie.

Wspólautorem wpisu jest Roman Zaczkiewicz

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Krawat z grenadyny grossa różowy w granatowy pasek
Koszula OCBD w biało-niebieski prążek
GRANATOWY GARNITUR ŚLUBNY GATSBY
SZARA KAMIZELKA JEDNORZĘDOWA W JODEŁKĘ
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij