Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Smoking dwurzędowy midnight blue. Granatowe złoto

Smoking dwurzędowy midnight blue. Granatowe złoto

Jak powinien wyglądać smoking dwurzędowy midnight blue? Czy klapy szalowe do niego pasują? Jak był ubrany książę Karol na weselu syna?

Walter Szarmant znajdował się w pokoju swojej kamienicy. Ubrany był w spodnie i koszulę smokingową, lakierowane wiedenki i szlafrok. Towarzyszył mu sir Anthony Somerset; na jego strój składał się czarny smoking, czarna kamizelka, koszula frakowa, czółenka z kokardkami oraz chaber w butonierce. Dwaj przyjaciele dyskutowali ze sobą w dość gwałtowny sposób. Po pewnym czasie słuchania można by było wywnioskować, że tematem kłótni był fakt, iż Walter nie miał zamiaru założyć do swego smokingu ani kamizelki, ani pasa. Dla Ciebie ważna jest tylko wygoda, funkcjonalność… A gdzie miejsce dla tradycji?! – wykrzykiwał z reguły flegmatyczny sir Anthony. Jest przecież gorąco. Zapnę marynarkę, nikt nie zauważy – brzmiały kontrargumenty Waltera. Dysputa trwała jeszcze chwilę, gdy nagle twarz sir Anthony’ego rozjaśnił uśmiech. Mam pomysł! – rzekł, po czym udał się do garderoby. Wrócił niosąc smoking dwurzędowy midnight blue. Walter Szarmant, widząc to, roześmiał się, po czym włożył ją i skierował się w stronę wyjścia.

Smoking dwurzędowy midnight blue. To już sto lat!

Po raz pierwszy smokingi dwurzędowe pojawiły się w latach 20. w Ameryce, mniej więcej w tym samym czasie, w którym zaczęto do smokingu używać koszul z plisowanym gorsem i wykładanym kołnierzykiem. W tamtych czasach był to jednak strój bardzo nieformalny, który można było nosić jedynie latem lub na bardzo nieoficjalne okazje. W latach 30. smokingi dwurzędowe stały się bardzo popularne i lubiane.

Smoking dwurzędowy to wieczorowy strój o takim samym poziomie formalności, co smoking jednorzędowy. Tutaj przykład Humphreya Bogarta w pięknym szalowym smokingu dwurzędowym. Przy wyborze białego lub kremowego koloru na marynarkę należy pamiętać, że zawsze stosujemy czarne spodnie. Humphrey to być może najbardziej stylowy mężczyzna XX wieku. Doskonale łączy powagę i sztywność smokingu z nonszalancją i swobodą, jaka powinna charakteryzować każdego dandysa.

Biały smoking

Dress code a dwurzędowy smoking midnight blue

Zasady noszenia dwurzędowego smokingu są podobne jak w przypadku jednorzędowca, jednak nie nosi się do takiego smokingu kamizelki (noszenie jej nie jest oczywiście nieodpowiednie, ale rzadkie). Stosuje się najczęściej koszule plisowane z wykładanym kołnierzykiem. Poprawne są zarówno klapy zamknięte, jak i szalowe. Należy pamiętać, że, w przeciwieństwie do smokingu jednorzędowego, model dwurzędowy musi być zawsze zapięty.

Jak można było zauważyć na zdjęciach z wesela księcia Wilhelma, smoking dwurzędowy o spiczastych wyłogach jest faworyzowany przez brytyjską rodzinę królewską. Myślę, że to głównie zasługa księcia Karola – książę Wilhelm chce go w pewnym stopniu naśladować.

Warto zauważyć, że jest to nie do końca udana próba. Książę Karol ma świetnie dobrane do okazji lakierki z kokardką, a książę Wilhelm wiedenki z pełnym ażurem, nie pasujące do smokingu. Z drugiej strony smoking dwurzędowy to pewien znak czasu, choć nieco niedogodny, bo nie można go rozpiąć, nie wymaga kamizelki i noszony jest zazwyczaj z nieformalnymi dodatkami, przez co jest po prostu wygodniejszy.

Ostatnim argumentem jest oryginalność – w czasach, gdy trudno znaleźć garnitur dwurzędowy, smoking o takim zapięciu to ewenement. Czasem spotykane są także smokingi w intrygującym kolorze midnight blue. Na zdjęciu poniżej aktor Gabriele Ferzetti prezentuje smoking dwurzędowy w kolorze midnight blue, wykonany przez krawca rzymskiego Galliano Caraceniego.

Smoking dwurzedowy midnight blue

Midnight blue kontra czerń

Przyjęło się uważać, że tradycyjnym kolorem na smokingi jest czerń. To dziedzictwo epoki wiktoriańskiej. Czerń była najodpowiedniejszym kolorem dla mężczyzny w znanej z surowych obyczajów XIX-wiecznej Anglii. Wcześniej panowie na dworach królewskich i szlacheckich zakładali najczęściej stroje szkarłatne, karmazynowe, szampańskie czy też błękitne. Od drugiej połowy XIX wieku czarny był uznawany za najbardziej formalny z kolorów wieczorowych. Fraki i smokingi zakładane na wieczór w zasadzie występowały tylko w takiej kolorystyce.

Zmienił to dopiero Edward VIII, dandys i elegant, który zauważył, że w sztucznym świetle lepiej od czarnego prezentuje się głęboki, przechodzący w czerń granat. Czerń może wyglądać blado, a nawet dawać niepożądany zielony odcień przy sztucznym świetle. Książę Windsoru po raz kolejny złamał konwencję i jego pomysł spotkał się z dużą aprobatą innych elegantów. Od tego czasu dandysi wybierają smokingi właśnie w takim kolorze. Wyłogi w takim smokingu nie muszą być w kolorze midnight blue. Rekomendowany na nie jest kolor czarny, który zdaniem Hardy Amies dodaje męskości smokingowi w kolorze ciemnogranatowym.

Z dużą dozą pewności mogę stwierdzić, że smoking dwurzędowy w takim kolorze znamionuje noszącego o świetnym guście i jest prawdopodobnie szyty na miarę. Ubranie wiele mówi o człowieku i za smokingiem dwurzędowym w kolorze midnight blue zapewne kryje się nietuzinkowa osobowość. Rozważcie więc takie zamówienie.

Współautorem wpisu jest Roman Zaczkiewicz

Zobacz nasze projekty!

Kolekcja Black Tie Zack Roman

Czytaj więcej!

James Bond – twardziel w białym smokingu

Koszula smokingowa

Siła smokingu podczas rozdania nagród Emmy 

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Krawat z grenadyny grossa różowy w granatowy pasek
Koszula OCBD w biało-niebieski prążek
GRANATOWY GARNITUR ŚLUBNY GATSBY
SZARA KAMIZELKA JEDNORZĘDOWA W JODEŁKĘ
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij