Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Tkaniny koszulowe. Poradnik numerologiczny

Tkaniny koszulowe. Poradnik numerologiczny

Wiedza jest kluczem do eleganckiego wyglądu – w równym stopniu jak zmysł estetyczny. Kluczowe parametry tkaniny powiedzą nam od razu, czego możemy się spodziewać. Przygotowałem dla Was błyskawiczny kurs.

Na pytanie „jaka powinna być tkanina na koszulę?” większość mężczyzn odpowie pewnie, że naturalna. I będą mieli rację, ale to zbyt ogólnikowa informacja. Przede wszystkim zastanówmy się, jaki powinien być skład materiałowy naszej koszuli.

Interesuje nas głównie bawełna. Oczywiście zalety mają też letnie materiały lniane. Ale bawełna o luźnym splocie (batyst, zefir) może je zastąpić. W upały zapewnia porównywalny komfortu do lnu, za to mniej się gniecie. Przez pozostałą część roku bawełna nie ma konkurencji, gdy chodzi o tkaniny koszulowe.

Wystrzegamy się oczywiście materiałów w całości syntetycznych albo nawet z domieszką poliestru czy poliamidu. O dziwo wciąż są mężczyźni, którzy kupują je nie tylko ze względu na niewygórowaną cenę, ale też dlatego, że taki materiał mniej się gniecie. Po pierwsze wątpię, czy jakakolwiek koszula poliestrowa warta jest swojej (nawet najniższej) ceny. Po drugie mniej gniotliwa może być także tkanina bawełniana. Tylko jak taką znaleźć?

Są różne rodzaje bawełny, a cienka popelina ma inne cechy niż gruby oksford. O właściwościach decyduje między innymi splot tkaniny. O nim nie znajdziemy informacji na metce (poza nielicznymi wyjątkami). Trzeba się przyjrzeć powierzchni materiału. Wbrew pozorom to nic trudnego – przygotowałem błyskawiczny kurs.

Popelina
Popelina

Rodzaje tkanin według splotu

Wspomniana popelina charakteryzuje się splotem prostym. Wygląda gładko i zapewnia właściwą wentylację. Nadaje się na koszule biznesowe i formalne. Wygląda elegancko, niestety łatwo się mnie.

tkanina typu twill
Twill

Twill lub inaczej diagonal to materiał tkany na skos. Bywa stosowany zarówno w koszulach biznesowych, jak i dżinsowych (zależnie od typu bawełny i grubości przędzy). Jest znacznie bardziej odporny na zagniecenia, a przy tym wyróżnia się ciekawszą fakturą. Pod tym względem jest podobny do bardziej każualowego oksfordu.

Bawełna typu oksford wyróżnia się splotem koszykowym (hopsack). Tkaninę tego typu często wykonuje się z włókien w dwóch kolorach – podobnie jak w przypadku denimu. Aby uzyskać na przykład błękitną tkaninę, wykorzystuje się nić niebieską i nić białą. Na powierzchni powstaje mikrowzór, widoczny z bliska. Efekt jest miły dla oka.

Oxford
Oksford

Jeśli chodzi o elegancję, to niekwestionowanym królem jest satyna. Bardzo ładnie się mieni i nie gniecie się zbyt szybko. Właśnie dlatego bawełna satynowa to najlepsza tkanina koszulowa do zestawów formalnych, zwłaszcza wieczorowych.

Koszula na spinkę w kołnierzu
Bawełniana satyna

Splot decyduje o formalności i charakterze tkaniny, co zresztą możemy ocenić gołym okiem. Natomiast o jakości więcej mówią inne parametry.

W wielu sklepach nie sposób dowiedzieć się szczegółów na temat oferowanych koszul. Również przy zamawianiu koszuli na miarę ułatwieniem będzie zrozumienie kluczowych parametrów.

Jednym z nich jest gramatura. Nie zawsze da się ją ocenić na oko.

Gramatura tkaniny – co to jest?

Gramatura materiału to po prostu jego waga. Wpływa na nią (o czym się czasem zapomina) nie tylko grubość, ale też gęstość. Skrótowe oznaczenie typu „100 g” mówi nam, że tyle właśnie waży 1 metr bieżący tego materiału.

Często spotykam się z poglądem, że im wyższa gramatura bawełny, tym lepiej. Ale to nie musi być prawdą. Cienka tkanina również może mieć najwyższą jakość i lepiej pasować do eleganckiego zestawu.

Generalnie materiały o wyższej gramaturze mniej się gniotą, są też uważane za bardziej wytrzymałe. Z drugiej strony im grubsza tkanina, tym bardziej pancerny ma charakter. Osobiście nie jestem zwolennikiem ciężkich koszul i w kolekcji ZACK ROMAN stawiam na lekkie materiały. Poza sezonem zimowym oczywiście.

Numerologia

Bardzo mała część sprzedawców informuje o grubości włókien i o tym, czy należą do typu single-ply czy two-ply. A sprawa jest prosta i warta zapamiętania.

Nić typu two-ply, którą chwalą się czasem producenci koszul, powstaje w wyniku skręcenia ze sobą dwóch włókien. To podnosi ich wytrzymałość i zapewnia wyższy komfort użytkowania. W większości przypadków podwójna nić jest lepsza niż single-ply (czyli po prostu pojedyncza). Tkanina wykonana z two-ply wygląda bardziej elegancko, mniej się gniecie i ładniej układa.

Ville 1402 1402

Grubość włókien

Grubość włókna jest wyrażana za pomocą liczb (60, 70, 80, 90, 100, 110, 120….). Im jest ono cieńsze, tym wyższy numer otrzymuje. Cienkie nici, odpowiednie na koszulę przyjemną w dotyku, zaczynają się od wartości 100. Im wyższa wartość tym milsza w dotyku tkanina.

W sklepie ZACK ROMAN podajemy informacje o wszystkich tych parametrach. „Made in Italy” to nie wszystko. Chcę, żeby moi klienci nie mieli wątpliwości, co kupują.

Liczba włókien – yarn count

Na mojej stronie można zobaczyć skrótowe opisy liczbowe tkanin koszulowych, zgodne z obowiązującymi na całym świecie zasadami – na przykład: „140/2×140/2”. Jest to tzw. yarn count. Pierwsza para liczb oznacza osnowę (warp), druga wątek (weft). 140 odnosi się w tym wypadku do grubości włókna. Natomiast 2 oznacza two-ply. Z przykładowego opisu wynika, że tkaninę wykonano z identycznych wątków i osnów. Są to włókna typu two-ply, o grubości 140.

Bardziej skomplikowanym tkaninom towarzyszyć powinien dłuższy opis, na przykład: „140/2+70/1×70/1+140/2”. W tym wypadku mamy do czynienia z materiałem, w którym obok nici typu two-ply, o grubości 140, są też pojedyncze, o grubości 70. Dodatkowe włókna zapewniają bogatszą teksturę albo ciekawy wzór.

Biała koszula tab collar
Koszula tab collar wykonana z tkaniny twill 2 ply (140/2 x 140/2)

Podsumowanie

Tkaniny na koszule garniturowe czy smokingowe z cienkich nici two-ply są zasadniczo droższe w produkcji, co przekłada się na cenę końcową. Warto zainwestować w taką tkaninę, jeśli chcemy, aby była jedwabista, miękka w dotyku i pięknie się układała.

Oczywiście cienkie włókna two-ply to nie wszystko. Każda z wymienionych powyżej cech materiału wpływa na jego jakość i charakter. Liczy się sam surowiec, gramatura, splot, a nade wszystko staranność producenta.

Nie należy przy tym zadowalać się takimi informacjami jak „Made in Italy” albo „Egyptian cotton”. Bawełny egipskie są bardzo cenione, ale i wśród nich trafia się surowiec słabej jakości. We Włoszech znajdziemy wytwórców tkanin o najwyższej klasie światowej, a obok nich producentów taniej masówki.

Tkanina firmy Testa

Z jakich materiałów szyje się najlepsze koszule?

Jeśli chodzi o tkaniny koszulowe to ja szczególnie cenię produkty Testa. To znana firma z północnej Italii, założona w 1919 roku. Ufam pracującym w niej specjalistom, którzy wybierają najlepszy surowiec egipski, aby stworzyć wyjątkowo przyjemne i efektowne tkaniny. Z wyrobów Testa od lat korzystają tak uznane marki jak Kiton, Zegna, Brunello Cucinelli czy Ralph Lauren. Również niektóre koszule dostępne w sklepie ZACK ROMAN szyte są z powstających tam tkanin.

Właśnie trafiło do sklepu nowe odszycie koszul pin collar, prince of wales oraz tab collar. W porównaniu z pierwowzorem wprowadziłem dzielony karczek oraz wszycie guzików metodą florencką (na tzw. lilijkę).

Koszule tab collar (Skyfall)
Koszule tab collar (Skyfall)

 

 

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zack Roman Zack Roman
Krawat z grenadyny grossa różowy w granatowy pasek
Koszula OCBD w biało-niebieski prążek
GRANATOWY GARNITUR ŚLUBNY GATSBY
SZARA KAMIZELKA JEDNORZĘDOWA W JODEŁKĘ
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij