Tydzień prezentów w Zack Roman - codziennie 20% rabatu na jedną wybraną kategorię! Obserwuj nasz profil na FB oraz nasz sklep!

Zapisz się do newslettera!

Koszula smokingowa

Czerwiec 30, 2011
43 komentarze

 Walter wybierał się na bal. Spokojnie przeszedł wzrokiem po stertach białych i niebieskich koszul z francuskimi mankietami. Wszystkie miały kołnierzyk wykładany, ale pozbawione były plisy lub piki i były zapinane na guziki. W końcu przypomniał sobie o koszulach, wizytowych które kilka dni temu odebrał z pralni i zostawił na wieszaku w przedpokoju. Z ulgą odnalazł swoją ulubiona koszulą smokingową z plisami biegnącymi pionowo wzdłuż przodu koszuli. Była ona pozbawiona fabrycznych guzików, a mankiety były pojedyncze,  zaokrąglone na rogach i zapinane oczywiście na spinki

Koszula wizytowa to biała koszula z francuskimi mankietami. Są trzy rodzaje koszul wizytowych: koszula frakowa w pikę z załamanym kołnierzykiem, koszula smokingowa (koszula do smokingu) z wykładanym kołnierzykiem i plisami, często w pikę oraz najmniej formalna koszula z pojedynczą plisą przykrywającą plastykowe guziki.

Koszula smokingowa vel koszula wizytowa

Książę Windsoru (Edward VIII)

Współczesna koszula smokingowa została wymyślona przez Księcia Windsoru Edwarda VIII. Podobnie zresztą jak wcześniej opisywany smoking w kolorze ciemnogranatowym. Edward VIII połączył formalność koszuli frakowej z lekkością i swobodą koszuli garniturowej. Do fraka i smokingów noszono wtedy wykrochmalone białe koszule z piki, które były twarde jak karton. Książę znany ze skłonności do odformalizowania ubioru zaprojektował miękką i wygodną koszulę smokingową z wykładanym kołnierzykiem. Najlepsze materiały na taką koszulę to lekkie i oddychające bawełny takie jak popelina, batyst lub woal.

Koszula wizytowa musi być biała. Biel koszuli to jedna z podstawowych reguł męskich strojów półformalnych i formalnych. Tylko ignoranci ją łamią. Kołnierz w koszuli do smokingu powinien być wykładany. Jest to klasyczny kołnierz stosowany w większości męskich koszul, który prawdopodobnie każdy mężczyzna ma w swojej szafie.  Stosowanie kołnierzyka na usztywnionej stójce, charakterystycznego dla fraka jest niewskazane.

Koszula smokingowa vel koszula wizytowa

Kołnierzyk frakowy i smoking z otwartymi wyłogami

Niektórzy arbitrzy elegancji twierdzą (A. Flusser, N. Antongiavanni), że taki kołnierzyk jest dopuszczalny przy smokingu jednorzędowym o spiczastych wyłogach z kamizelką. Pozwolę sobie mieć własne zdanie na ten temat. Kołnierz łamany z załamanymi rogami (ang. wing collar) odsłania czarne wiązanie muchy i nie jest to miłe dla oka. Proporcje kontrastu są tutaj zaburzone. Do fraka zawsze zakładamy białą muchę, której wiązanie nie kontrastuje nieestetycznie z kołnierzem na stójce. Zakładanie białej muchy do smokingu jest bardzo problematyczne, gdyż jest to element stroju wieczorowego formalnego, czyli fraka.

W koszuli do smokingu często występują pionowe plisy (fałdy) biegnące równolegle do przodu koszuli. Początkowo fałdy były bardzo szerokie, ale od lat 40 XX wieku zaczęto stosować wąskie fałdki. Dopuszczalna jest także koszula z jedną plisą zakrywająca guziki, jednak uchodzi ona za zdecydowanie mniej elegancką i świadczy o pójściu drogą na skróty. W przypadku męskich strojów wieczorowych powinniśmy zawsze takiego wrażenia unikać. Słynna włoska sprezzatura w strojach wieczorowych się nie sprawdza i sprawia po prostu wrażenie niechlujności w ubiorze.

Kolnierzyk frakowy i smoking z otwartymi wyłogami

Koszula smokingowa pika i klasyczny kołnierzyk wykładany

Innym rodzajem koszuli wizytowej jest koszula z przodem wykonanym z piki tzw. marcella shirt. Pika (ang. marcella, piqué) to bawełniana tkanina z lewej strony drapana, a z prawej pokryta wzorzystym bruzdowaniem. W wyglądzie przypomina powierzchnię piłeczki golfowej lub siateczkę z maleńkich diamentów. Została wymyślona przez londyńskich koszularzy w latach 30-tych XX wieku. Pika na koszuli smokingowej została zapożyczona z koszuli frakowej. Koszula smokingowa w tej wersji ma także mankiety i kołnierz wykonany z piki.

Koszula do muszki

Koszula wizytowa jest pozbawiona kieszeni na piersi, która uchodzi za bardzo nieformalną. Najlepszy kołnierzyk do koszuli smokingowej to formalny, szeroki kołnierzyk włoski (ang. spread collar), ale normalne są także dopuszczalne. Włoski kołnierzyk szczególnie dobrze komponuje się ze smokingiem szalowym. Mankiety w koszuli do smokingu nigdy nie są zapinane na fabryczne plastykowe guziki. Są to mankiety zapinane na spinki, wywinięte pojedynczo lub podwójnie. Zaokrąglone, wywinięte pojedynczo uchodzą za bardziej eleganckie i pochodzą od koszuli frakowej. Są one spotykane głównie w koszulach szytych na miarę.

Koszula smokingowa vel koszula wizytowa

Kołnierzyk włoski z lewej i guziczki z onyksu, kołnierzyk frakowy z prawej i guziczki z masy perłowej

Tylko do koszuli wizytowej zakładamy specjalne spinki – guziki (ang. studs). Są to małe okrągłe guziczki z czarnego onyksu, w złotej lub srebrnej dekoracji zlokalizowane na podpince. Guziczki z masy perłowej są z kolei rekomendowane do koszuli frakowej. Ilość guziczków często wskazuje na pochodzenie koszuli. Koszule smokingowe szyte na miarę mają zazwyczaj miejsce tylko na 2 lub 3 guziczki. Jest to kolejny aspekt ubioru męskiego, który zostanie dostrzeżony tylko przez koneserów męskiej klasycznej elegancji. Najczęściej taki spinki guziczki występują w komplecie ze spinkami do mankietów. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się nabyć je oddzielnie, to pamiętajmy, żeby złota otoczka guziczków-spinek współgrała z kolorem spinek do mankietów. Nie zakładamy złotych guziczków-spinek do srebrnych spinek do mankietów. Jest to prosta zasada zachowania harmonii w doborze dodatków, o której często zapominamy w przypadku sprzączki do paska i koperty zegarka. Ich kolory powinny być takie same. Tą samą zasadę stosujemy w przypadku spinek do koszuli smokingowej. Jeśli końcówki mankietów koszuli są zaokrąglone, warto także zaopatrzyć się w okrągłe spinki do mankietów. W męskiej elegancji diabeł tkwi właśnie w takich pozornie mało znaczących szczegółach.

Roman Zaczkiewicz w koszuli smokingowej z krytą plisą

Roman Zaczkiewicz w koszuli smokingowej z krytą plisą

Koszul wizytowych nie powinniśmy zakładać do garnituru. Stosowanie ich do garnituru  jest nierozsądne i może świadczyć o ignorancji noszącego, raczej niż nowatorstwu w ubiorze. Nigdy wieczornych koszul wizytowych nie nosimy w dzień. Na to są przeznaczone zwykłe koszule z wykładanymi kołnierzykami, także z francuskimi mankietami, ale bez żadnych plis, pik i miejsc na guziczki z onyksu. Jak już zdecydujesz się obstalować smoking, nie zapomnij o odpowiedniej koszuli! PS Białe szelki z mory też są bardzo ważne!

Koszula do muchyKOSZULA SMOKINGOWA Z KRYTĄ PLISĄ Z SKLEP.SZARMANT.PL

43 komentarze

Podobne wpisy

Mundury III Rzeszy

Po 70 latach od upadku III Rzeszy mundury nazistowskie wciąż wzbudzają ogromne emocje. Przyjrzyjmy się na chłodno ich estetyce i sile oddziaływania. (Autor: Łukasz Łoziński)

Dress code dla prawnika

Jak się ubrać, żeby zrobić dobre wrażenie na sali sądowej? Nienagannie, ale w taki sposób, by nie odwracać uwagi od naszej argumentacji. Śmiałe i oryginalne zestawy możemy testować na spotkaniach ...

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
 • Arkadyjczyk

  Dziękuję za ten wpis, bardzo rzeczowy i wyjaśniający wszystkie niuanse problemu.

  Włąśnie takich informacji oczekuje każdy adept męskiej elegancji.

  Pozdrawiam Arkadyjczyk

 • +Immune+

  Jeden z lepszych wpisów w historii całego blogu.

  Pozdrawiam

 • dkbr

  Jaka koszula byłaby najlepsza w zestawie z białą kamizelką z piki noszoną do smokingu?

 • Roman Zaczkiewicz

  Biała kamizelka z piki pochodzi od fraka, ale była czasem zakładana do smokingów w pierwszej połowie XX wieku. Szczególnie w okresie przejściowym odchodzenia fraków i zastępowania ich smokingami na wieczornych przyjęciach. Myślę, że w tym wypadku należy założyć koszulę z piki z wykładanym, włoskim kołnierzykiem. Mucha wciąż powinna być czarna, więc koszuli frakowej nie polecam.

 • stock

  Temat jak znalazł, właśnie miałem kupować koszulę smokingową. Już wiem, że nie wybiorę łamanego kołnierzyka, o czym myślałem wcześniej.

 • Ja tylko wtrącę, że Antongiovanni wcale nic nie mówił, że smoking półformalny, jednorzędowy z kamizelką, musi mieć klapy zamknięte. Kołnierz szalowy jest równie poprawny, a przy tym bardziej tradycyjny. Ale to tylko mały szczegół. ;)

  Pozdrawiam, Dr

 • stock

  Panowie, wiecie gdzie kupić takie koszule w Warszawie? Okazuje się to wcale nie takie proste.

  • stock

   Dzięki. Z krótkiego rajdu po sklepach wynika, że można je też znaleźć w Bergu (opcja luksusowa) i salonach Bytom (opcja budżetowa). W innych miejscach słyszałem tylko, że jak koszula nie ma łamanego kołnierzyka, to nie jest smokingowa :-)

 • Karol

  Generalnie kupienie koszuli smokingowej bez łamanego kołnierzyka jest szalenie ciężkim zadaniem. Chodzę już od tygodni po wielu poznańskich sklepach i spieram się ze sprzedawcami. ;)

  Ostatnio rozmawiam sobie z panią w sklepie z garniturami o koszulach smokingowych… spieram się z nią o kołnierzyki – gadka szmatka – i w końcu pytam:

  – a czemu James Bond nie nosił do smokingu koszul z łamanym kołnierzykiem, tylko z wykładanym?

  – widocznie ktoś go źle ubierał – zripostowała pani

  :D

  Podobnie było jak szukałem smokingu z kołnierzem innym niż szalowy. W większości reakcja była dla mnie dosyć zabawna – jakbym się urwał z choinki i nie wiedział nic o temacie. :)

  Diabeł tkwi w szczegółach, w końcu znalazłem idealny z kołnierzem szalowym, który mi pasuje.

  Nie ma lekko, poszukiwania koszuli trwają. ;)

 • Karol

  Mam dodatkowe pytanie o niuanse do znawcy tematu.

  Wszędzie mówi się o tym, że koszula do smokingu powinna być biała.

  A jak mają się do tego różne odcienie bieli innej niż śnieżnobiała – ecru, ivory (kość słoniowa), czy inne złamane biele? Dla dużej ilości facetów to pewnie też to i tak zawsze biały, ale dla mnie ta kwestia jest niejasna i nie znalazłem jeszcze odpowiedzi. ;)

  Moja partnerka ślubna będzie miała suknie w kolorze kości słoniowej, a ja chciałbym mieć strój korespondujący kolorystycznie.

  Czy do smokingu koszula w kolorze kości słoniowej jest odpowiednia?

  Jaką wtedy do niej dobrać poszetkę?

 • Do tradycyjnego smokingu koszula musi być biała (śnieżnobiała). Do nietradycyjnego – niekoniecznie. ;)

  A takie dopasowywanie koloru koszuli (czy czegokolwiek innego) do koloru sukni panny młodej jest delikatnie mówiąc nieodpowiednie. Do klasycznego smokingu wszystko będzie pasować.

  A propos, mam nadzieję, że ślub odbywa się po 18. ;)

  Pozdrawiam, Dr

  • Roman Zaczkiewicz

   Szanowny Panie Karolu,

   Witam serdecznie na blogu.

   Jeśli chodzi o koszule to wspomnianą z wykładanym w kołnierzykiem i w pikę można nabyć przez Internet u wiarygodnego brytyjskiego koszularza Charles Tyrwhitt

   Co do koszuli, ja bym raczej zastanowił się jaki odcień białego będzie pasować do Pana karnacji, a nie do sukni Panny Młodej. Dla przykładu do mojej cery (ciepła wiosna) śnieżnobiały zupełnie nie pasuje. Polecam analizę kolorystyczną w Poznaniu u pani Patrycji Piwosz http://www.laboratorium-loo.pl/ Niebawem pojawi się wpis na blogu na ten temat, bardzo niedoceniany przez szarmantów. Reguły regułami, ale jeśli coś nie pasuje do urody to nie należy tego nosić.

   Jeśli chodzi o biel i jej odcienie to poszetka powinna być w tym samym odcieniu co koszula, chyba że zdecyduje się Pan na inny kolor np. czerwony.

   Pozdrawiam

   • Karol

    Dziękuję za wskazówki oraz miłe powitanie – pozostanę tutaj dłużej (przez RSS). :)

    @Dr_Killroy: ślub w październiku o 17, ale często spotykam się ze stwierdzeniem, że obecnie ta bariera została przesunięta do 16. ;)

    • W takim razie w porządku. A bariera nadal pozostaje o godzinie 18, ale takie niewielkie zmiany, zwłaszcza w drugiej połowie roku, są dopuszczalne.

     Pozdrawiam, Dr

  • ola

   Witam,

   Tradycja tradycją, ale jak Pan młody założy śnieżnobiałą koszulę smokingową a Panna Młoda ma suknię ślubną w kolorze ecru to niestety jej suknią będzie wyglądała jak pobrudzona, zżółkła – taki kontrast do ecru jest nieodpowiedni więc radzę mieć koszulę dopasowaną kolorystycznie do sukni. Niestety wszystko dobiera się do kreacji Panny Młodej – styl, fason i kolor garnituru też. My dostaliśmy koszulę ecru smokingową w outlecie w Piasecznie
   .Pozdrawiam,

   • Remek

    Ach ta mitologia brudnej sukni. Elegancki Pan zawsze będzie pasował do eleganckiej Pani. W Internecie jest pełno zdjęć par ślubnych, gdzie Pani ma suknię ecru, a Pan piękną białą koszulę i suknia wcale nie wygląda na brudną.
    Pan Młody powinien sam się ubrać i nie patrzeć specjalnie na Pannę Młodą – co najwyżej niech kwiatka od niej weźmie z bukietu do butonierki.

 • Ja oczywiście odradzam używanie do smokingu jakiegokolwiek koloru innego niż czarny i biały, zwłaszcza na ślub. ;)

  Pozdrawiam, Dr

 • poi

  Witam

  Czy kombinacja – koszula z załamanymi rogami z szerokim szarym krawatem do ciemnego, bardzo eleganckiego garnituru jest dopuszczalna ?

  • Roman Zaczkiewicz

   Według zasad klasycznej męskiej elegancji nie jest, ale jeśli będziesz się dobrze w tym czuć i założysz ją świadomie, to tylko od Ciebie zależy czy to będzie dobry look.

 • Sergiusz

  Walterze napisałeś, że:

  "Kołnierz łamany z załamanymi rogami (ang. wing collar) odsłania czarne wiązanie muchy i nie jest to miłe dla oka. Proporcje kontrastu są tutaj zaburzone. Do fraka zawsze zakładamy białą muchę, której wiązanie nie kontrastuje nieestetycznie z kołnierzem na stójce."

  ale przecież jeszcze do lat 50 (a przynajmniej 30-40) nie było niczym dziwnym zakładanie koszuli z łamanym kołnierzykiem do garnituru z krawatem. Wtedy też bez wątpienia wiązanie tegoż krawata było widoczne, a mimo to nie było to tępione, czy uznawane za błąd.

  Przykład: http://www.myastrologybook.com/Albert-Einstein.jp

  • Roman Zaczkiewicz

   Sergiuszu,

   Przecież nie piszę że jest to zabronione. W XIX wieku noszono głównie kozule ze stójką także do marynarek. Nie oznacza to, że mamy teraz takie nosić. Pradziadowie także mogli się mylić ;)

   Pozdrawiam

   • Sergiusz

    Zwróciłem na to uwagę, bo jakiś czas temu sam skusiłem się na taki kołnierzyk do "nudnego" zestawu, by go uczynić troszkę mniej "typowym". Był to granatowy garnitur i granatowy krawat.

    Również pozdrawiam :).

   • Tomaan

    Dokładnie. Można nosić wszystko z wszystkim, nawet trampki do miniówki jak noszą dziewczyny ale blog jest o kanonach, więc nie zadawajcie dziwnych pytań Panu Romanowi. Do czarnej muchy tylko kołnierzyk wykładany i koniec. Tak nosi James Bond więc tak ma być :)

 • mmmmm

  No dobra…. To ja mam pytanie…. Czy do białej koszuli tego typu http://www.google.pl/imgres?q=koszula+smokingowa&… można założyc szelik zamiast pasa??? i czarna muche Chodzi o moj ślub…

  • Czarna mucha i koszula smokingowa tylko do smokingu, który nosimy po zmroku podczas wesela. Na ślub odbywający się za dnia sugeruję garnitur, stroller lub żakiet. Wymieniona koszula ma kiepski skład: 55% bawełna / 45% poliester. Odradzam.

 • Andrzej Kowalski

  Witam.
  Jaką koszulę dobrać do czarnego garnituru, jeśli chciałbym ubrać muchę (czarną)…??
  Ogólnie podobają mi się koszule smokingowe (z guzikami) i klasycznym kołnierzykiem.. Czy to nie wyjdzie poza gusta dobrego smaku??
  i swoją drogą gdzie można dostać takie koszule? bo trochę już szukam i nie jest łatwo…

 • Arek

  Dzień dobry, to ja też dołączam się do przedmówcy. Czy do czarnego garnituru pan młody może założyć muchę? Jeśli tak, to jKa wowczas koszula? Pozdrawiam,
  Arek

 • Na ślub nie wiedzę przeszkód, żeby założyć granatową, szarą albo burgundową muchą do czarnego garnituru. Unikałbym natomiast czarnej lub białej do garnituru. Czarną muchę stosuje się tylko do smokingu, a białą do fraka.Jeśli chodzi o koszule to sugeruję białą z odkrytą plisą z francuskim mankietem na spinki. Odradzam koszule smokingowe do garnituru. Czarna/biała mucha i wieczorowa koszula do garnituru to stylistyczny koszmarek na równi z kwiatem wpakowanym w kieszonkę piersiową marynarki. Mam nadzieję, że czytelnicy bloga mają poszanowanie dla historii i tradycji eleganckiego ubioru.

 • Andrzej

  A ja potrzebuje koszula z kolnierzykiem "zlamanym" w Kolorze Jasniutko Niebiskim / niebiaski-sladowy / guziki pod listwa i za cheolere nie moge znalezc wykonawcy lob sklepu.Cala ta urocza dyskusia mnie nie interesuje wiem co chce. A mam marynarka aksamit-zywy granat.portki welenka dobrany granat taki pas itd,Czy gdzies zaspokoja moje fanaberie

 • asia

  jaką koszulę kupić do garnituru smokingowego na ślub?

 • Mariusz

  Witam :)
  Też mam problem.
  Mam Ciemnogranatowy garnitur do ślubu.
  Chcę mieć muszkę i koszulę ecrue. Problem tkwi w koszuli jaka to powinna być ? Czy z łamanym kołnierzykiem czy raczej z włoskim kołnierzykiem ?

 • Przecież w tekście stoi jak byk: "Koszul wizytowych [vel smokingowych] nie powinniśmy zakładać do garnituru. Stosowanie ich do garnituru jest nierozsądne i może świadczyć o ignorancji noszącego, raczej niż nowatorstwu w ubiorze". Do garnituru zwykła koszula z włoskim kołnierzykiem i na spinki do mankietów. Z muszki ecru bym zrezygnował. Proponuję burgundową, szarą albo niebieską. Ważne żeby była gładka, satynowa. Czarną muchę nosimy tylko do smokingu, białą tylko do fraka a muszki ecru nie nosimy nigdy. Wystarczy, że będzie Pan miał w takim kolorze koszulę. Można rozważyć poszetkę ecru, ale proszę zrezygnować z muchy w tym kolorze. Co za dużo, to niezdrowo. Zresztą ecru nie jest korzystnym kolorem dla wielu Polaków. Nie rozumiem dlaczego Panny Młode taką sympatią obdarzyły to nieszczęsne ecru. Chyba po to, żeby ich partnerzy prezentowali się fatalnie na ślubnym kobiercu :)

  • orantrop

   Witam, wreszcie świetne informacje, lecz nie ukrywam, że nadal mam dylemat. Zatem proszę o wyjaśnienia, czy zwykły garnitur, a do niego koszula na spinki i muszka to dobre zestawienie? Oczywiście z w/w założeniami, czyli na pewno muszka każda inna, ale nie koloru czarnego? Jakiego koloru się najlepiej prezentuje? A koszula? Pan pisze: 'Do garnituru zwykła koszula z włoskim kołnierzykiem i na spinki do mankietów' – z plisą czy bez plisy? W jakim zestawie będzie najlepiej prezentować się pan młody?
   orantrop

 • ringer

  Koszule z łamanym kołnierzykiem są jak najbardziej dopuszczalne w smokingu (pod warunkiem, że marynarka ma klapy frakowe, a nie kołnierz szalowy). Kłopot z widoczną na tyle kołnierza czarną muchą rozwiązano projektując dwuwarstwowe kołnierze, w które muchę się wsuwa.

 • mac

  Gdzie można dostać taką koszulę jak na zdjęciu http://www.szarmant.pl/wp-content/uploads/2011/06… ?

  • maciek

   czy znalazłeś w jakim sklepie , butiku można dostac taka koszule o którą pytałeś ??

 • Fiona

  "Nie rozumiem dlaczego Panny Młode taką sympatią obdarzyły to nieszczęsne ecru."

  Ponieważ większość pań w śnieżnej bieli wygląda niezdrowo. Już pomijając symbolikę bieli na pannie młodej ;)

 • AJG

  Dzień dobry,
  wyjaśnię Panom, skąd bierze się problem z zakupem koszuli smokingowej z kołnierzem klasycznym, jak to tu określono – wykładanym. Otóż społeczeństwo nasze, a w tym przypadku męska jego część, w zdecydowanej większości nie zna obowiązujących w stroju wizytowym / wieczorowym reguł ( ja te reguły określam w tym przypadku mianem " klasyki " ) i taka koszula z kołnierzem frakowym po prostu się sprzedaje, a z klasycznym….leżałaby na półce sklepowej w nieskończoność. Również z doborem koszuli w kolorze np ecru ze względu na kolor sukni partnerki…..no comment. Jeden przypadek na sto pozwoli się przekonać, że to nie ma najmniejszego znaczenia, a reszta ??? szkoda słów.Pozdrawiam

 • Paweł

  Witam, a czy pas smokingowy uważany jest za 'obowiązkowy' wg. wieczorowej etykiety, czy może być elegancji czarny skórzany pasek?

  • Pas smokingowy lub kamizelka oraz spodnie na szelki. Pasek zdecydowanie nie jest w kanonie klasycznej elegancji w wydaniu smokingowym

 • Tomasz Madej

  Witam serdecznie,
  poszukuję koszuli frakowej, idealną zdaje się być, ta na zdjęciu firmy Charles Tyrwhitt.
  Czy orientuje się Pan, gdzie mogę nabyć taką koszulę lub podobną.

  • Gotowe proszę poszukać na stronie Tyrwhitt, tm lewin, harvie and hudson, hawes and curtis. W Studio Zaczkiewicz możemy Panu taką uszyć na miarę.

 • Marek

  Dzień dobry,
  a jaką koszulę wybrać do jaskółki na ślub?